1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контролни брисеви во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од ciribiribela, 17 јануари 2011.

  1. Joanna28

    Joanna28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2023
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    643
    Пол:
    Женски
    Ја има ли кај нас таа Dalacin и дали на рецепта оди? Заинтересирана сум.
     
  2. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.688
    Допаѓања:
    23.733
    Пол:
    Женски
    Немам појма, искрено.
    Јас во странство сум.
    Еве ја.
    Јас само по две дози добив, за 6 дена вкупно.
    IMG_5955.jpeg
     
    На Joanna28 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. IChika

    IChika Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2017
    Пораки:
    522
    Допаѓања:
    432
    Пол:
    Женски
    Здраво, цела бременост се мачам со кандида, дали е ризично за природен пораѓај и што вас ве излекува, пак сум на вагиналетки.
     
  4. intj_girl

    intj_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2023
    Пораки:
    1.482
    Допаѓања:
    1.233
    Пол:
    Женски
    За кандида само капсула Дифлазон, ама па не смее да се пие во бременост. Од вагиналети Мико пенотран е јака и добра.
     
    На IChika му/ѝ се допаѓа ова.
  5. snowwhite.24

    snowwhite.24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2023
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    460
    Пол:
    Женски
    12 та недела така нешто правев брисеви, кога треба пак? Најмногу за гарднерелата ми е што ми ја најдоа да знам дали е излекувана.
     
  6. intj_girl

    intj_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2023
    Пораки:
    1.482
    Допаѓања:
    1.233
    Пол:
    Женски
    Една недела откако ќе завршиш со антибиотикот.
     
    На snowwhite.24 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. snowwhite.24

    snowwhite.24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2023
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    460
    Пол:
    Женски
    поминаа и повеќе, ми рече др на следни брисеви дури, штом сум покриена со терапија дека не е опасна.
    Кога се прават вторите брисеви која недела?
     
  8. nikja

    nikja Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    2.202
    Допаѓања:
    2.137
    Mi zema msticnata brisevi na 12+5 nedela.Sabjleto koga otidov i pri zimanje bris mi kaza nesi trebala da stavas sinojka vaginaleta progesteron na slepo zimam bris.Brisevite gi odnesov vo sinlab i rezultatite bea cisti.E sea ja prasav maticnata dali posle nekoe vreme dagi povtorime zaradi vagjnaletata taka deka mi kaza.I mi kaza nema potreba sinlab nemaat utka vo rezultat
     
  9. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    790
    Здраво, дали некој скоро носел брисеви во Синлаб/Авицена (оние што се прават во 12та недела) да ми каже која цена се?
     
    На nikja му/ѝ се допаѓа ова.
  10. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.818
    Допаѓања:
    3.622
    https://www.synlab.mk/attachments/article/539/Synlab Cenovnik Web.pdf
    online imas za site laboratorii cenovnik, dodeka cekas tuka da ti pise nekoj a i dali tocno ke pise..vo Genea bea najevtini brisevite, vidi i tamu.
     
    На Kala22 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. nikja

    nikja Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    2.202
    Допаѓања:
    2.137
    Jas nosev sinlab 2.600 den plativ
     
    На Kala22 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    Зошто ги носиш приватно и си трошиш пари? Земи упат од матичен и однеси ги во Пролет или државна, бесплатно е за трудници. Јас ги носев во Пролет, точни резз ми даде.
     
  13. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.818
    Допаѓања:
    3.622
    Sto vi e so prasanjava? Kaj saka tamu ke nosi, ima pari moze da si plati sto e problemot? Koj maka macel so infekcii znae kolku se "tocni" pogotovo vo ijz i prolece.
    Nekoj dava po 3000 za edno partalce pa ne za zdravje.
     
  14. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    Смири страсти женска, изгледа од топлово не ти е добро. Дадов добронамерен совет за да не си троши пари, да искористи што е бремена. Ништо лошо не кажав. И за твоја информација, на првите брисеви имав бактерија па ми покажа во Пролет, не и реков на членката во подрум да испитува. Ако се сомнева на резз, фала богу дека ќе испита на приватно. А за пари, не ми збори на мене што се изнадавав и ин витра правев и што ти не. Убав ден ;)
     
    На Feniksgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    790
    Знам дека се бесплатни за трудници, лани носев во ИЈЗ. Се уште не знам и сега кај ќе се решам да ги однесам.
    Зошто се мислам за приватно? Зошто ми е многу битно да се точни резултатите, не знам дали ги имаат сите реагенси и искрено за жал довербата во нашите државни институции ми е многу ниска.. На пари не спијам но сум во фаза каде и последни да ми се ќе ги дадам за се да биде во ред на крај. Верувам дека на сите ни е тоа желбата :hug:
     
    На Srna1989 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    И тоа како те разбирам. Јас бебево со ин витро го добив па пари и пари се изнададовме и не жалев, сè направив да си ја дочекам жива и здрава. Вистина немав лоша намера со тоа што пишав, кога бев трудна, давајќи толку пари, си реков конечно нешто да не плаќам. Тогаш одев и на приватно и државно, зависи за што ми требаше. Те разбирам и во право си за недовербата на државно, и јас сум незадоволна за доста работи, ама имало па места каде што за чудо било топ. Размисли си убаво и донеси ја правилната одлука каде ќе ги оставиш брисевите.

    П.С те имам читано низ што си поминала, да бев на твое место, исто ќе се плашев, затоа и те разбирам потполно. Ти посакувам живо и здраво бебче и да си се радуваш со него :hug:
     
    На nikja му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    790
    Воопшто не те сфатив лошо, знам дека добронамерен совет беше. Верувај ниту јас не сакам за се нешто да одам приватно ама кога ќе поминеш низ се и сешто веќе ни парите не ти се битни. Фала ти најмногу, дај Боже да биде добро се овој пат :l:
     
    На nikja и Cherry blossom89 им се допаѓа ова.
  18. happy.look

    happy.look Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2014
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    6
    се прават ли последните брисеви ако имаш закажан царски рез, читав дека се прават до 35 недела, а докторката ништо не ми спомна,веќе сум 36 та
     
  19. donna.pair23

    donna.pair23 Активен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2023
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Прашањево го поставив во труднички ама сега видов дека има ваква конкретна тема па да прашам тука.

    Искуство со Уреаплазма и Цитомегаловирус во бременост?
    Прв пат ми се појавуваат на брисеви, пред 3 месеци брисевите ми беа чисти, сега сум 8ма недела и на брис ми излезе ова...
    Да нагласам дека резултатите ми ги дадоа одма нареден ден , а до сега секогаш сум чекала минимум 3-4 дена за резултат од микробиологија. Дали е можно некоја грешка , да барам повторни брисеви?
     
  20. ele.na

    ele.na Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2019
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    10
    Здравo, брисот во 36та недела ми искочи позитивен на стрептокока, и докторката каде што ја водев бременоста и матичната ми кажаа да не земам ништо од антибиотик, само на пораѓај дека ќе ми дадат терапија, а др.Котларова која ќе ме пораѓа ми кажа да земам амоксицилин од 500 3х1 5 дена да ги пијам. Дали има некоја која била во ваква ситуација да сподели искуство?