1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контурирање на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од The.Pink.Angel, 28 јули 2014.

 1. The.Pink.Angel

  The.Pink.Angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2012
  Пораки:
  497
  Допаѓања:
  132
  Здраво :)
  Сакам да прашам какви четки се потребни за контурирање? Предложете ми брозер и коректор за оваа намена... и дали пред да се започне со контурирање треба да се става пудра ?

  Ако ја има темата канта :)
   
  На Sweetlove_0312 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. cooll

  cooll Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2010
  Пораки:
  2.805
  Допаѓања:
  9.711
  Пол:
  Женски
  За контурирање ти треба посветол и потемен коректор , јас си ги нарачав овие од алиекспрес, имаат се што ти е потребно , за 250 денари :) .Бронзер јас користам од есенс ,па ако неможе да ги набавиш коректориве , земиси на есенс и најди некој најсветол коректор . :)
  [​IMG]
  Според мене идеална четка за да може добро да ги нанесеш коректориве е четка за течна пудра
  [​IMG]
  A за да ги изблендаш коректориве ти треба сунгерче за лице
  [​IMG]
  За пудра колку што имам гледано по видеа не ставаат , ама може да ставиш во мал слој , колку за подлога .
  Па на крај ставаш транслуцентна пудра , за се да си остане на место :) и омилениот продукт , хајлајтер :)
  [​IMG]
  Има многу видеа на јутуб и слики по гуглов :)
  [​IMG]
   
  На cresa-jagoda и Sweetlove_0312 им се допаѓа ова.
 3. simoncelicius

  simoncelicius Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  3.515
  Допаѓања:
  7.689
  Пол:
  Женски
  Ова што сте ја постирале сликава мене многу нападно ми делува. Т.е. вака на сликава е повеќе од одлично постигнат ефектот ама ако го прави некој што знае. За почетници е многу потешко да го добиеш на крај овој изглед. Пола град се шета со неизедначена пудра, посебно тоа премините помеѓу светлиот и темниот дел останува видиливи и мене ми изгледа цело лице како флекаво :tmi: Не знаат добро да изблендираат до тоа ќе да е :D

  Е сеа ова ми делува како полесно, за почетници ( само отворете ја во нов таб сликава голема е )[​IMG]

  И подетално има на странава на Артдеко :) http://cms.artdeco.de/index.php?id=735


  И кажете добар хајлајтер :) За преку ден избегнувам да го ставам. имам природно мрсна кожа која ми светнува па уште и со хајлајтер :tmi: А за навечер го имам тој на аура ама не ми е ништо посебно :(
   
  На cresa-jagoda, mims-89 и cooll им се допаѓа ова.
 4. cooll

  cooll Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2010
  Пораки:
  2.805
  Допаѓања:
  9.711
  Пол:
  Женски
  И јас го имам на аура го мразам , го земав потемниот , а имам светла кожа . Ако ти се даваат повеќе пари за хајлајтер земиси на макс фактор , сон ми е :) :) .А и во авон гледав хајлајтер и бронзер заедно :) , добри беа нијансите . :D
   
 5. The.Pink.Angel

  The.Pink.Angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2012
  Пораки:
  497
  Допаѓања:
  132
  а од каде ги порача коректорите ?
   
 6. simoncelicius

  simoncelicius Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  3.515
  Допаѓања:
  7.689
  Пол:
  Женски
  Кој на макс фактор? Јас го имам видено само овој
  [​IMG]
  Баш го пробав во ДМ ама мене ова ми е премногу, дава некоја кремава боја, не ми е по мерак :( Плус сакам некој што можам со четкичка да го нанесам, да ја контролирам јас количината :)

  Барам ваков некој како овој на MAC - Soft & Gentle, е овој ми е совршен само да најдам замена за него
  [​IMG]
   
 7. cooll

  cooll Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2010
  Пораки:
  2.805
  Допаѓања:
  9.711
  Пол:
  Женски
  Извини што каснам со одговоров , сега видов.На овој мислев, shimmer panstick.
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 8. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.557
  Браво за темава. Ке имам што да учам од тука. :* :* :*

  Ајде ако можете и некој линк од јутјуб да ставите

  Еве еден од мене
  https://www.youtube.com/watch?v=OILrxaBxh8c
   
 9. Mimi123

  Mimi123 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.015
  Допаѓања:
  1.186
  Од многуте видеа за контурирање ова ми е омилено ама само ако одите на некои свечености
  https://www.youtube.com/watch?v=_dLSy75M46o#t=48 :)
  Инаку јас блендирам со четката на ебелин најубаво ми е со неа, со ваква рамна немам пробано ама никогаш го немам постигнато ефектот како на сликиве да не се препознаам самата себеси :lol: валјда неможам да си ги погодам нијансите..
  и користам иста палета како таа од алиекспрес.
   
  На citiesinflames му/ѝ се допаѓа ова.
 10. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.557
  По која цена и каде ги купувате палетите?
   
 11. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  6.163
  Допаѓања:
  23.019
  Пол:
  Женски
  ^
  А дали само со таа палета од Алиекспрес, може да се направи лицето како на клипов од Мими123, или потребно е нешто друго? :tmi: :tmi: изгледа феноменално.
  Можи е глупо прашањево ама ме интересира :D :$
   
 12. Mimi123

  Mimi123 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.015
  Допаѓања:
  1.186
  Да само многу важна улога има и блендирањето и плус да ги погодиш нијансите спрема твојата боја на кожа.
  http://www.ebay.com/itm/New-Professiona ... 19da98893a ја порачав за 200 ден од тука.
   
  На Adi888 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. cooll

  cooll Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2010
  Пораки:
  2.805
  Допаѓања:
  9.711
  Пол:
  Женски
  Да , може .И оваа користи крем коректори , ама од друга фирма. :) :D
   
  На Adi888 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.358
  Допаѓања:
  5.836
  а Да ми кажете што и е тоа од МАC и она златното/темно кафеавото или нивна замена?

  што се треба и ако сакате објаснете ми ги "новите" поими

  http://www.youtube.com/watch?v=EqJtHy5k ... mbm8XWCqIO
   
 15. Mimi123

  Mimi123 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.015
  Допаѓања:
  1.186
  ^ Тоа од Mac е коректор.
  Инаку девојкава користи пудра во стик неколку нијанси потемна од нејзината кожа, а можеш и течна пудра ама полесно е со ваквите стикови. Можеш да користиш повеќе продукти на крај најважно е блендирањето и за ептен свечена шминка плус контурираш и со камена пудра посветла и потемна. Или само посветла пудра на коректорот и мат бронзер.
   
 16. butterflysk

  butterflysk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 мај 2013
  Пораки:
  1.692
  Допаѓања:
  3.302
  сега мене не ми е јасно во врска со видеово зашто на едната страна на лицето ставаше една светла нијанса, на другата друга светла нијанса? нели може една и на двете страни исто како што направи со темниот стик :?:
  и такво сунѓерче што тапкаше со него каде може да се најде?
   
 17. Mimi123

  Mimi123 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.015
  Допаѓања:
  1.186
  ^ Кажа претходно дека на едната страна ќе става скапи производи од марка, а на другата страна ефтини. Сунгерче мислам во ДМ има од ебелин.. Beauty blender.
   
  На butterflysk му/ѝ се допаѓа ова.
 18. butterflysk

  butterflysk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 мај 2013
  Пораки:
  1.692
  Допаѓања:
  3.302
  :D а јас го гледав без звук :rofl:
   
  На Mimi123 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. ANGEL1

  ANGEL1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2011
  Пораки:
  227
  Допаѓања:
  84
  Пол:
  Женски
  Ете на пример вака, пробајте, експериментирајте. ;)
   

  Прикачени фајлови:

  • transform 1.jpg
   transform 1.jpg
   Големина на фајлот:
   24,3 KB
   Прегледи:
   338
  • transform 2.jpg
   transform 2.jpg
   Големина на фајлот:
   25 KB
   Прегледи:
   329
  • transform 3.jpg
   transform 3.jpg
   Големина на фајлот:
   21,8 KB
   Прегледи:
   320
  • transform 4.jpg
   transform 4.jpg
   Големина на фајлот:
   24,3 KB
   Прегледи:
   316
  • transform 5.jpg
   transform 5.jpg
   Големина на фајлот:
   23,8 KB
   Прегледи:
   312
  На cresa-jagoda, MacenceEna, okcenzi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.169
  Допаѓања:
  177.059
  Пол:
  Женски
  Го имам пробано ова неколку пати, се добива друг изглед, јас изгледав постаро. Но ова да го правиш секој ден наутро треба да станеш во 5. Многу четкање и тапкање со четките и сунѓерчето. Треба убаво да се финишира. Мене ме нервира четкањето. Но, на крајот трудот се исплати.