Контурирање на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од The.Pink.Angel, 28 јули 2014.

 1. ANGEL1

  ANGEL1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2011
  Пораки:
  227
  Допаѓања:
  82
  Пол:
  Женски
  Да, па не е за секој ден, ама за посебни прилики да изгледаш шик хаха ако веќе се увежбаш со техниката ;)
   
 2. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  17.284
  Допаѓања:
  109.673
  Пол:
  Женски
  Лесна е техниката. И за посебни прилики е одлична шанса.
   
 3. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.638
  Допаѓања:
  5.349
  Сакам да пробам и сакам да ми кажете тие што се разбираат во ова
  Што се треба да си купам за да постигнам контурирање.
   
 4. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  17.284
  Допаѓања:
  109.673
  Пол:
  Женски
  Јас користам
  бронзер и коректор посветла боја. Четка за континуирање. И секако пудра.
   
 5. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.544
  Допаѓања:
  3.879
  Пол:
  Женски
  Мат бронзер, хајлајтер, коректор и руменило.. И четка, се резбира. Многу е полесно со вакви произвори, отколку со кремасти, како коректор, бидејќи поубаво се мешаат нијансите (но на кого како му е полесно). Имаш многу голем избор на видеа на јутуб, само напиши contouring and highlighting. Мене ова ми се допаѓа. http://youtu.be/W3Kh9rdO-_E :)
   
 6. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.034
  Јас би те советувала да не фрлаш многу пари за производи со ваква намена затоа што и со многу поедноставни и поефтини производи можеш да постигнеш убав ефект.
  Најефтино и најефикасно е да купиш два коректори во стик, едниот нека биде нијанса две посветол од твојата кожа, а другиот нека биде најтемен.
  Како за пример обично по 4-5 нијанси на коректори има кај нас, би било најдобро да ги земеш најсветлата и најтемната нијанса. Имаш на Есенс, Голден Роуз, Аура со цени до кај 150 денари, сега ако сакаш и нешто поскапо можеш да најдеш од Макс Фактор, менхетн и Буржа од 400 денари па нагоре.
  Со стик коретори мене ми е најлесно да го постигнам контурирањето, прво нанесувам пудра потоа ставам од светлиот коректор под очите, меѓу веѓите, брадата и над усните, а од темниот коректор нанесувам под јаболчниците кои воопшто не ми се стикнати ама секогаш тоа терба да е веднаш под коската. Од светлиот коректор можеш да нанесеш и над и под коската. После тоа сето тоа го размачувам дел со четка за течна пудра дел со прсти.
  Ако несакаш да користиш два коректори друга лесна варијанта ти е да пробаш со светол коректор и со мат бронзер, ама за тоа ќе ти треба специјална закосена четка за контурирање. За мат бронзер незнам да ти препорачам, јас го имам користено само на Герлан Теракота.
   
  На softy1, SV1911, Edie.S и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. macka91

  macka91 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  2.027
  Допаѓања:
  50.871
  Пол:
  Женски
  Има некоја од вас користено highlighter од essence? Дали се добри?
  [​IMG]
   
 8. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  17.284
  Допаѓања:
  109.673
  Пол:
  Женски
  A која цена се?
   
 9. macka91

  macka91 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  2.027
  Допаѓања:
  50.871
  Пол:
  Женски
  209 ден
   
 10. snegce

  snegce Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2010
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  540
  Highlighter немам, но имам пробано една сенка многу одамна. Навистина катастрофа.
   
 11. macka91

  macka91 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  2.027
  Допаѓања:
  50.871
  Пол:
  Женски
  Знам дека сенките не се убави, ама ова ми привлече внимание. Затоа сакав пред да го купам да видам мислења доколку некоја го има користено.
   
 12. magic.girl

  magic.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2014
  Пораки:
  524
  Допаѓања:
  183
  Пол:
  Женски
  оф-топик е ама подобро е да си прашам, подобро контурирањето да се направи пред да се стави пудра или после пудрата?
   
 13. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.544
  Допаѓања:
  3.879
  Пол:
  Женски
 14. magic.girl

  magic.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2014
  Пораки:
  524
  Допаѓања:
  183
  Пол:
  Женски
  а со што е подобро да ги нансувам коректорите? пробав со прсти ама ми се познаваше ги земав овие коректори [​IMG]
   
 15. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.544
  Допаѓања:
  3.879
  Пол:
  Женски
  Од видеата на јутуб што сум ги гледала користат ваква четка (таа помалата), само не знам каде можеш да најдеш, али сигурно ќе пише некоја феминка што повеќе знае. :)
  http://10ambeauty.com/wp-content/uploads/2012/08/IMG_22501.jpg
   
 16. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.812
  Пол:
  Женски
  Четки можеш да си купиш од места каде што се продаваат шминки или од некоја парфимерија, може од Авон или Орифлејм да порачаш. :)
   
 17. cooll

  cooll Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  3.919
  Пол:
  Женски
  Јас ја имам поголемата четка ,доаѓа во сет од 4 четки.Оваа четка пресуди за да го купам сетот :) омилена ми е :) :) .Незнам дали може да се користи со течни -крем:?: бронзери , јас ја користам само со камени бронзери и сум презадоволна од ефектот :) :).Баш ќе пробам да нанесам крем коректор со четкава :). :D.Розевава четка исто така ја има на ајхерб , 8 долари е.Наменета е за ставање камена пудра под очи, а и добра е за контурирање , само малце што е помала од другава.:D
   
  На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. OmniaVanitas

  OmniaVanitas Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  1.284
  Допаѓања:
  1.020
  Зависи од тоа какви продукти ќе одбереш за контурирање.
  Кремастите се нанесуваат после течна пудра и се мешаат. Прашкастите, според мене, најдобро се нанесуваат после камена пудра.
   
 19. m.i.g

  m.i.g Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.035
  Допаѓања:
  5.606
  Пол:
  Женски
  Предлог за течен бронзер?
   
 20. magic.girl

  magic.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2014
  Пораки:
  524
  Допаѓања:
  183
  Пол:
  Женски