Контурирање на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од The.Pink.Angel, 28 јули 2014.

 1. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  17.284
  Допаѓања:
  109.672
  Пол:
  Женски
  А ова од кој бренд е?
  [​IMG]
   
 2. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.544
  Допаѓања:
  3.879
  Пол:
  Женски
  Artdeco
   
 3. OmniaVanitas

  OmniaVanitas Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  1.284
  Допаѓања:
  1.020
  Како што разгледував, овде на располагање има само бронзери кои нанесени на лице изгледаат премногу портокалово. Дури и потемните камени пудри изгледаат портокалови. Мене не ми пречи да се портокалови но барем да се потемни, но таква опција речиси и да не се наоѓа, а таква опција па и со попристапна цена и да не муабетиме - воопшто нема. Не ми се купува нешто поскапо што потоа нема воопшто да го користам (зошто веќе имам неколку такви „бронзери“ кои повеќе личат на руменила).
  На ова кога ќе се додаде и тоа што повеќето имаат побел/поблед тен, опции не постојат.
  Единствена излегува да се бараат сенки за очи што со оглед на количината, ако се користат за контурирање би се трошеле една на еден месец. Но ако некој знае таква опција па дури и да е сенка (освен онаа на Essence), нека сподели. :)
   
 4. el3na

  el3na Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2015
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  501
  Пол:
  Женски
  Моја препорака е да пробаш тестер од Rimmel Natural Waterproof Bronzer Powder има многу голем избор на нијанси а цената смешна некаде се наоѓа и за помалку од 300 денари а пакувањето е големо +мат се сите нијанси и се ладен тон (не се портокалови воопшто). Јас го имам во нијанса Sun Light 021, еве веќе цело лето го користам и многу сум задоволна.
  П.С. Внимавај да не го помешаш со другиот бронзер на Rimmel бидејќи се многу слични на изглед и име.
  (Како на сликава)
  [​IMG]
   
  На OmniaVanitas му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Rose96

  Rose96 Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  2.672
  Допаѓања:
  37.076
  Пробај го сетот за контурирање од Makeup Revolution. :)
  Јас го имам и многу сум задоволна затоа што го платив многу евтино и ич не мава на порокалево, и имаш и со потемни нијанси. Јас го имам посветлото а другарками потемното и многу сме задоволни. За овие ти зборувам:


  [​IMG]
   
  На SV1911, GentleWoman, Mishela и 4 други им се допаѓа ова.
 6. maggy95

  maggy95 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2014
  Пораки:
  131
  Допаѓања:
  1.315
  Пол:
  Женски
  Ako moze cena,I kade moze da gi najdam? Fala ti
   
 7. Rose96

  Rose96 Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  2.672
  Допаѓања:
  37.076
  345 ден во проданиците на Голден Роуз. :)
   
  На Mishela и maggy95 им се допаѓа ова.
 8. PreciousDiamond

  PreciousDiamond Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  90
  Пол:
  Женски
  За кремави контури каква четка е најдобро да се користи или пак сунѓерче?? И дали некој има искуство со контурите на golden rose или catrice?
   
 9. celineparis

  celineparis Популарен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2014
  Пораки:
  708
  Допаѓања:
  2.214
  Јас користам Catrice, задоволна сум, нанесувам со четка а потоа со сунѓерче обавезно изедначувам. Некако во навика ми премина само се контурирам (ама не ставам премногу). :lol:
   
 10. мари че

  мари че Активен член

  Се зачлени на:
  9 април 2016
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  89
  Пол:
  Женски
  сум пробала премногу контури и хајлајтери, ама на крај си завршив работа со сенки... имам многу неутрални сенки и за контури си користам една што е одприлика три-четири нијанси потемна од мојата кожа, и многу природно изгледа
  хајлајтер ми е најдобар оној од L'Oreal Glam Bronze (нијанса 101), што оди во комплет со бронзер
   
 11. agirl17

  agirl17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2011
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  162
  Пол:
  Женски
  Од каде го купи бронзеров? Не можам никаде да го најдам, а баш е убава оваа нијанса Sun Light
   
  На OmniaVanitas му/ѝ се допаѓа ова.
 12. el3na

  el3na Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2015
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  501
  Пол:
  Женски
  Од ДМ го земав не сум сигурна дали сеуште го имаат ама мислам дека го има и во триото од Кејт Мос (хајлајтер, бронзер и руменило)
   
  На OmniaVanitas и agirl17 им се допаѓа ова.
 13. sweetgirl358

  sweetgirl358 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 септември 2012
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  641
  @Rose96 Оваа палета во споредба со бронзерот на Ingrid кој е подобар за контурирање?
   
 14. NewGirl.

  NewGirl. Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2016
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  114
  Пол:
  Женски
  Дали имате порачано контури од амазон?
   
 15. Rose96

  Rose96 Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  2.672
  Допаѓања:
  37.076
  Палетава дефинитивно. :)
  Или новата на Голден Роуз предобра е, од кога ја имам непрекинато ја користам. Има мат хајлајтер, бронзер и предобра нијанса за контурирање. :)
   
 16. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.544
  Допаѓања:
  3.879
  Пол:
  Женски
  Ако може споредба помеѓу бронзерот на Ингрид и Мејкап револушн палетата? Некако тој на Ингрид ми изгледа портокалово на мојот тен. Јас доста користам бронзер, па страв ми е дека брзо ќе го потрошам овој. А хајлајтер не користам, па не знам колку ќе ми се исплати. Некој совет?
   
 17. Rose96

  Rose96 Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  2.672
  Допаѓања:
  37.076

  Земи ја на Голден Роуз палетата за контурирање имаш бронзер плус посебна ладна нијанса за контурирање и хајлајт мат нијанса. Цена 290 ден, а презадоволна сум.
  И тој од Револушн е супер ама дека не користиш хајлајтер ни руменило оваа пд Голден Роуз супер ке ти биде. :) image.jpg
   
  На celineparis, OmniaVanitas и Elence93 им се допаѓа ова.
 18. GentleWoman

  GentleWoman Активен член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2016
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  јас го контурирам лицето со коректори од Golden Rose. едниот најсветла нијанса а другиот потемна од бојата на кожата. но не сум многу задоволна, мислам дека е подобро да се употребува посебен сет за контурирање
   
 19. My Make Up Bag M

  My Make Up Bag M Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2016
  Пораки:
  227
  Допаѓања:
  415
  Пол:
  Женски
  Јас имам доста светол тен па за контури користам само бронзер. Во моментов ги користам бронзерите на Аура и сум презадоволна од нив. 20161014_162302.jpg
   
  На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. NewGirl.

  NewGirl. Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2016
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  114
  Пол:
  Женски
  Јас ги имам овие :)
  contouring.jpg
   
  На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.