1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контурирање на лицето

Дискусија во 'Лице' започната од The.Pink.Angel, 28 јули 2014.

  1. leni_794

    leni_794 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Малку сум нова на форумат, но сепак морам да споделам едно мислење. Ова со контурирањето кај нас е претерано....... Поентата на контурите е да се сокријан несовршеностите а да се истакнат добрите делпови. Доколку се прави погрешно наместо здраво да изгледате можете да добиета спротивен ефект и се да изгледа катастрофа. Затоа според мене ако немате некое искуство во врска со формите на лицето или подтоновите на вашата кожа, најдобро е со малку бронзер да се истакнат образите ( внимавајте на нијансата и квалитетот) или пак малку руменило за секојдневен иглед.
    Уште една работа, овие видеата на youtube може да ги стави кој сака, не значи дека секое е правилно. Мој совет е да прашате професионален шминкер каде што некогаш сте се шминкале, ке ви даде совет за брзо и лесно нанесување на бронзер и руменило во зависност од типот на кожа и формата на лице.
    Не споменав претходно јас сум професионален шминкер и имам вложено многу труд, читање, анализи и да не кажам пари.. хахаха....... Сакав само да напоменам дека сите клиенти кои ме прашуваат а совет или сл. со задовлство им покажувам како сето тоа треба да се прави, нормално во зависност од тоа колку можат да си дозволат за добри производи, но незначи и дека се што е скапо е најубаво, и кај нас можат да се најдат одлични производи по пристапни цени. ЈАс всушност им покажувам техники кои според мене најлесно можат да ги совладаат за да изгледаат убаво.
    Ако не сакаат да ви кажат совет за мене не се професионалци, не значи ако ви каже како да нанесете бронзер дека ке и ја превземите работата...... ( како што е воопштено кај нас, сите себични и не споделуваат), секоја чест на исклучоците........
    Крајно мислење....... не пробувајте се што ке слушнете и видите...... прво косултирајте се со некој што знае....сепак сите сакаме да изгледаме прво ке рецам здраво и sexy.... :D
     
    На Hipster, crazylady, buba4e89 и 9 други им се допаѓа ова.
  2. YoungandBeautiful

    YoungandBeautiful Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2014
    Пораки:
    1.338
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    Дали некој знаете која цена е палетата за контури на NYX и дали може да се најде кај нас?
     
  3. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Ако може да пишеш предлози за добри производи за контурирање по пристапни цени. :)
     
  4. leni_794

    leni_794 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Flormar BRONZING POWDER, мат е и бојата е неутрална така да е погодна за контурирање. $_57.jpg Исто ова на Римел е добра мислам дека е 540 ден, ама добиваш и руменило и highlighter.
    7647-large_default.jpg Број 5 е мислам најдобар затоа што има неутрална нијанса.
    За контури со течни производи може да користиш било која пудра во 2-3 нијанси потемна од онаа што нормално ја користиш, Исто така Можеш да користиш и камена пудра во 3-4 нијанси потемна од нормалната, само да е со сооl подтон, што значи да е повеќе на сиво, да не е топол тон односно на кафеаво. Мислам дека објаснив најдобро што можев. :)
     
    На Acka22 и Elence93 им се допаѓа ова.
  5. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Предложи некоја пудра/бронзер со ладен подтон :)
     
  6. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.882
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски
    @ванилала може ли да се умешам во муабетот :lol:
    Пробај го на nyx taupe руменилото би требало да го имаат во александар к, тоа е единствениот мат бронзер со ладен подтон досега што го имам најдено по продавнициве
     
  7. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Го немаат :smirk: затоа мислев да не постои барем пудра камена таква :)
     
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.882
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски
    @ванилала јас па викав нешто да не го донеле :( јас моето го порачав од ebay , ја имав и сенката на есенс од линијата nude, ама незнам дали ги има сеупте овие сенки некаде :wasntme:
     
    На ванилала му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Ја користев сенката есенс подолго време, ама не знам зошто ја тргнаа:( совршена беше
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. leni_794

    leni_794 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    2294339.jpg ЈАс го користам овај бронзер, ама го нема да се купи кај нас, може да се нарача, инаку како што реков погоре на флормар бронзерот е со ладен подтон. На клиенти користам М.А.С . Од она што може кај нас да се купи мислам дека овај на флормар е еден од подобрите. Инаку од течните пудри во потемни нијанси тешко е да се најде со ладен подтон Од светлите за мене лично ја користам на Боржуа N52 Light beige. Најдобро е да има ознака N. И онаа на Римел true ivory е солидна. Исто заборавив да го спомнам pan stick max factor 25, 56 и 96. можат да се користат за контурирање как темни крем производи.
     
    На SV1911 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.936
    Допаѓања:
    30.770
    Пол:
    Женски
    Може да ми препорачате некој бронзер ама да не биде многу топол тон, да биде повеќе ладен.
     
  12. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Предлог за кремаст коректор со бројче добар за контурирање? Моментално го користам бронзерот на Ингрид, али на слики воопшто не се забележува. Па мислев ако под него користам кремаст би изгледало подобро за навечер. А и сега преку зима кога ми е посува кожата мислам дека и за секој ден повеќе би ми одговарало со кремаст.
     
  13. leni_794

    leni_794 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    pan stick max factor 25, 56 и 96.
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Pinky97

    Pinky97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    447
    Пол:
    Женски
    Девојки да ве прашам нешто. Во ДМ има палета на essence по пристапна цена од 239 ден. На неа има 5 бои за контурирање од кои едната е светло зелена,светло жолта,светло розе и една потемна и една посветла нијанса на кафена. Дали ја имате користено и колку сте задоволни? Исто да ве прашам за што се користи светло зелената и светло жолтата? Фалаа :*
     
  15. celineparis

    celineparis Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2014
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    2.563
    Јас сум многу задоволна од Contour stick на Maybelline
     
  16. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.650
    Пол:
    Женски
    Јас кажав и порано, веќе некое време ја користам стик-пудрата на Голден Роуз за таа намена. За хајлајт нијанса 01, за секој ден кога ме мрзи да ставам пудра и како коректор стандарден си ја користам 02 и 04 за контури.
    Одлична е, многу кремаста, изгледа многу природно на лице, а има и одлична прекривна моќ. Контурите не мрдаат додека не употребиш средство за вадење шминка. :)
     
    На crazylady, Elence93 и Rose96 им се допаѓа ова.
  17. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    @Elence93
    [​IMG]
    На попуст ти е во Шатци :!:
     
    На Ana-Marija24, leni_794, Loretta и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Која цена се? Бидејќи знам ги поскапеа откако почнаа да носат и нови производи.
     
  19. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.650
    Пол:
    Женски
    Моите ги купив летоска, секое по 180 денари. Би требало да не се повеќе од 200-250 денари, ако евентуално поскапеле.
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Cheryll

    Cheryll Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    36
    [​IMG]
    Дали некој видел дали ја има во ДМ/Космо палетава за контурирање од Aura? Или да ми препорача нешто слично ?