1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контурирање на лице - наметнат тренд или потреба?

Дискусија во 'Лице' започната од frosyGrc, 23 декември 2015.

  1. frosyGrc

    frosyGrc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    1.886
    Пол:
    Женски
    Полош комплимент од комплиментот „Многу си убава, не личиш на себе“ не постои :) Во продолжение една слика од пред и потоа, без контури ме шминкаше еден наш познат шминкер, а сепак не личам на себе и сметам дека сум лоша верзија на глумциве од Twiglight филмов: Блед тен, темни очи, темни усни... https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.ne...=874e696c34eab9ed1b352a914a430d98&oe=57179637
     
    На eloves, SexiLy, Giovanna и 8 други им се допаѓа ова.
  2. glittergirl

    glittergirl Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2015
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    2.678
    Пол:
    Женски
    Сепак јас го сакам контурирањето на лицето затоа што не морам да идам на операција да го корегирам носот, лицето за добијам некој подобар изглед.Нормално се во своја мера. :)
     
  3. Bloom19

    Bloom19 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2015
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.604
    Пол:
    Женски
    Според сликава како е излезена, мене ми се допаѓа како ти го направил лицето, ама претерал со темните нијанси. Пудрата, веѓите ми се совршени на сликава и контурурањето ми изгледа минимално, но познат мејкап артист треба да знае дека темни очи и темни усни го затвараат лицето и баш прават да не можеш да се препознаеш, иако тоа дали ќе ти се допадне се лични преференции.

    Многу поубав ефект би се постигнал со вамп очи и некоја нежна бежова или розевка боја на кармин или нежни очи со темен кармин. :)
     
  4. frosyGrc

    frosyGrc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    1.886
    Пол:
    Женски
    Повели нефотошопирана слика и патем ѕирни ја следнава шминка исто темни усни и темен кармин и кажи ми која подобро изгледа 20151209_162202.jpg
     
    Последна измена: 23 декември 2015
  5. frosyGrc

    frosyGrc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    1.886
    Пол:
    Женски
  6. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    @frosyGrc овде не е толку проблемот во контурирањето колку во усните. Немало потреба да ти ги исцртува над природната линија, твоите црти се скроз изгубени и изгледаш ко друга девојка тука. А баш имаш карактеристични усни што те прават впечатлива, тоа никако не требало да се изгуби. :(
     
    На frosyGrc му/ѝ се допаѓа ова.
  7. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    @frosyGrc јас сфаќам дека не си задоволна од шминкерот, ама сликава не знам веќе во колку теми ја постираше цело време акцентирајќи го незадоволството од тој професионален шминкер кој што мислам дека и го спомна со име и презиме, што исто е ок, ама доволно беше и еднаш.
    Вака испаѓа дека никако не можеш да преболиш дека толку лошо те нашминкал и се обидуваш на секој можен начин да го дискредитираш.

    Околу претераното шминкање, зборувавме во темата за пудри, едноставно гледајќи толку слики на интернет, не зафати сите некоја еуфорија (кој помалку, кој повеќе, ама сепак нѐ зафати) да ги имаме сите тие продукти, и се повеќе забележувам дека девојките почнаа да користат сценска шминка за секојдневни активности.
    Како што облеката треба да биде соодветна за одреден настан или место, така треба да биде и шминката- тоа е моето мислење.
    Сум ги пробала и оваа техника, и бејкинг, и некако не се чувствувам удобно во тие моменти, како да не сум јас. Значи сакам да пробувам работи, ама на крај си се враќам на класиката, тоа е стил што најмногу го сакам во сите области.
     
    На eloves, Doozy, simoncelicius и 19 други им се допаѓа ова.
  8. Bloom19

    Bloom19 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2015
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.604
    Пол:
    Женски
    Мила, тебе можеби не ти се допаѓа како те нашминкал, но тоа е твое субјективно мислење. Од мое око изгледа убаво (иако огромна утка направил со карминот), а твоето изгледа уште поубаво на тебе. И нормално дека твоето поубаво ќе изгледа. Ти знаеш точно што сакаш и точно што не сакаш, додека друг кога те шминка може само да погодува.

    Да бирам помеѓу двете не можам, двете ми се убави и во целост обожавам вамп изглед, не само за навечер, туку и преку ден ретко излегувам без некој темен кармин. :*
     
    На frosyGrc и kjukli им се допаѓа ова.
  9. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    Јас морам да напишам дека ми се допаѓа тениката контурирање и многу често ја користам, нормално како и во секоја друга работа и во оваа никако не смее да се претера.
    Проблемот кај нас со мејак артистите е во тоа што кај секоја девојка на исто место и на ист начин се нанесуваат продуктите, не можеш на девојка со големо чело или нос и на девојка со мало чело или нос да нанесеш некој продукт на ист начин, тогаш добиваш тотално спротивен ефект, и честа грешка се нијансите, се користат многу светли и многу темни нијанси и во многу голема количина. Доволна е многу мала количина од продуктот за да се добие посакуваниот ефект.
    Исто така глема грешка е да се користат бронзери за контурирање на лицето, па наместо совршени црти на лицето се добиваат големи поротокалови флеки.
    Најчесто сите се лажеме по инстаграм видеа/слики за контурирање па затоа на крајот имаме ефект што ни најмалку не личи на секојдневна шминка или на шминка за било каква пригода.
    На сликите подолу можете да видите како е правилното контурирање на лицето, ништо претерано ама доволно да се истакнат цртите на лицето.

    [​IMG]

    [​IMG]

    А ефектот шт најчесто го добиваме, водеќи се по инстаграм видеа/слики е овој:
    [​IMG]

    А baking техниката не ми се допаѓа затоа што мислам дека немаме потреба од толку многу производ на лицето, и дека е претерано. Не викам не можеби ке пробама ама незнам дали ќе ми се допадне затоа што како во облеката така и во шминката преферирам удобност, и ништо претерано. :)
     
    На eloves, sleepingbeauty, srhsejbsk и 23 други им се допаѓа ова.
  10. lovemme

    lovemme Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    81.318
    Пол:
    Женски
    Јас ја сакам оваа техника и ја користам често.
    Епа вака потполно се согласувам со rose. Имам поседувано курсеви. На првиот скоро ништо не научив,а од вториот многу.
    Значи најпрво освен утнати нијанси, нашиве шминкери те шминкаат ради реда !
    Абе какви црти на лицето, каде ќе му текне мачкаат. Според мене треба добро да се запази на оваа техника.
    На вториов курс каде што бев имаа книга за контури,според обликот на лицето. Што додатно се изненадив.
    Според мене исто така е доста наметнав тренд знаеле не знаеле се користи.
     
    На cresa-jagoda, eloves, LaraSolare и 6 други им се допаѓа ова.
  11. frosyGrc

    frosyGrc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    1.886
    Пол:
    Женски
    Каде посетуваше курсеви?
     
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас имав пробано неколку пати и секако добивав друга форма на лице, но делував постаро. Дефинитивно бара време и простор, треба особено да се запази и до каде да се контурира, не е секое лице исто и не секој има црти за контурирање. Ми се допаѓа како изгледа, но јас не го користам често, се контурирам само за специјални прилики.
    Од друга страна сметам дека се прави спрема обликот на лицето.
     
  13. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    1.451
    Контурирањето е тренд најмногу излезен од американската популација. Повеќето од оние од европските земји преферираат природен изглед и колку помалку шминка толку подобро. (Со реченициве малку (повеќе) генерализирав, но сепак ми ја доловувате поентата).

    Исто како што и секоја шминка е личен избор и вкус, така и со контурирањето (бидејќи, нели и контурирањето е дел од шминкањето). Мене како за промена ми се допаѓаат темни очи и темни усни и не знам зошто некој би се бунел околу тоа доколку јас избирам да го носам. Но доколку некој сака да си носи темни очи со светли усни, тоа е неговиот избор и го почитувам.

    Трендот со контурирањето е одлична работа за оние со мали недостатоци кои цел живот чекале да дојдат до прилика за да си направат пластични операции на делови од лицето. И овде не мора да значи дека операцијата е заради тоа што некому не му се допаѓа носот, туку дека можеби некогаш го скршил и сега е искривен од лошо зараснување.

    Не е претерано доколку некому му се допаѓа. Претерано е ако некому не му се допаѓа.

    Мене ми се допаѓа и природниот изглед и контурирањето (иако не го „носам“ до толкава мера). Во зависност од расположение и во зависност од тоа што МЕНЕ ми се допаѓа, така и се шминкам. Ниту еден тренд нема да ми е наметнат ако мене не ми се допаѓа, така и со шминкањето. Било кое шминкање.
     
    На eloves, kjukli, kim.k и 2 други им се допаѓа ова.
  14. lovemme

    lovemme Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    81.318
    Пол:
    Женски
    Посетував во Изида и Кика тука кај нас во охрид.
     
    На frosyGrc му/ѝ се допаѓа ова.
  15. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Не ми се допаѓа. Преферирам помалку шминка на очите и лицето и потемен, поистакнат кармин. Бледиве усни ми изгледаат евтино и невкусно.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Претеризам , дефинитивно ! Сите глупости што излегоа (контурирање , дебелеење 100 кг за облини, пумпање усти , некои залижани фрузури ко крава да ги лежела ,ролка- фустан и.т.н... ) се тоа ми е дело на Кардашијанс. :puke:
    Да се задржам на ова конкретно ,ајде ок , некоја по темна линија под јаболкница , на брада да ! Ама да цртам нос и чело... Гледам почнале врат , гради,стомак....:fubar:
    Ова е поттик од комплекс, знаат дека нема да ги имаат облините со 50/60 кг. па ајде лицето да не им е како питулица , обој се !
     
    На Elaria и koritsaki им се допаѓа ова.
  17. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Конурирање на лице некако ептен го прави изгледот вештачки. Од толку пудра на лицето, кожата дури не изгледа природна, како кукла да гледаш. :!: Преферирам само покривање на недостатоци на лицето - акни, подочници, или само израмнување на тенот на лицето, секако освен за ептен специјални пригоди. Дури некогаш претераното нанесување шминка и истакнување на цртите ми делува нападно и морбидно. :puke: А освен тоа и мали недостатоци не пречат ако самите црти на лицето се убави. Помалку шминка ми делува понежно отколку кило пудра и лице како паштета :puke:
     
    На Petra777, Elaria и kjukli им се допаѓа ова.
  18. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    Проблемот не е во техниката, туку во неупатеноста за што истата служи. Значи, контурирањето се користи за да визуелно се истакне повеќе некоја карактеристика или сокрие некоја маана при што ќе се долови рамнотежа, ќе се заокружи формата и естетски ќе изгледа убаво. Проблемот е во нашите шминкери што едно слушнале, па не дослушнале во пакет со девојките што одат кај нив/ја користат техниката. Во смисла, ја користат и тие што треба и тие што не треба, односно девојки со преубави црти наместо со поедноставна шминка, одат со контурирање и на крајот резултатот е непрепознатливост, претераност и вештачки изглед.
     
    На eloves, simoncelicius, andromedae и 7 други им се допаѓа ова.
  19. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Nikogash ne sum go konturirala liceto.
    Jas i ne koristam shminka sekojdnevno, neam potreba neshto da krijam, osven nekogash potecheni podochnici ili retko nekoja akna (za koi fala bogu, minuta rabota e dovolna).
    I koga se shminkam nanesuvam tenok sloj pudra, imam dva od onie beauty marks, oddalecheni eden santimetar, i ne sakam da gi pokrivam.
     
  20. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.705
    Пол:
    Женски
    Со два збора - too much!

    За професионални шминкери со соодветна обука кои знаат да ја работат техниката е ок. За свечена шминка или сценски настап за пред камери и фотоапарати е ок, сепак изгледа убаво на слики кога е добро нанесено и прикрива некои недостатоци. Но кога ќе видам девојки во 12 часот напладне излезени на кафе на сред бел ден со контури на лицето ми се лоши. Толку вештачко, толку шарено изгледа лицето не знам... како со темперни бои да се шлапале. Не ја разбирам потребата да се нанесува таква тешка шминка секојдневно.

    Наметнат тренд дефинитивно! Кардашиан не измислија топла вода, контурирањето постои од поодамна но беше техника користена од страна на професионалци, тие само им набиваат страшни комплекси преку овој "тренд" на девојките ширум светот што буквално ја искривија сликата за природна убавина.

    Едит - прочитајте за негативните страни на контурирањето

    http://www.thetalko.com/15-dangers-of-over-contouring-like-a-kardashian/?view=all
     
    Последна измена: 27 декември 2015
    На eloves, frosyGrc, OmniaVanitas и 2 други им се допаѓа ова.