1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Копаоник(Србија)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Mell11, 2 јануари 2020.

 1. Mell11

  Mell11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2019
  Пораки:
  124
  Допаѓања:
  103
  Пол:
  Женски
  Не најдов на форумов ништо за Копаоник, па како интересно и блиско место за зимување и одмор мислев дека е добро да ја отворам темава. Сакам да одам зимава за прв пат, па да сподели некој што веќе бил искуство, во однос на сместување, превоз, цените, ноќен живот и сл.
   
  На Bojana890 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Snow_King

  Snow_King Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  344
  Пол:
  Машки
  Се вратив пред некој ден од таму. Дефинитивно најснежната планина на потегот СРБ - МКД - БУГ. Имаше околу 80цм снег, додека на Маврово имаше 10цм, а Златибор 30цм.

  Сместување има за 50 евра па нагоре во самиот центар, кај ски стазите. Подолу низ планината, на 3-4км од центарот се наоѓа и сместување за 25-30 евра. Таму има и ресторанчиња со пристојни цени, на пример добар омлет за 2,4 евра. Е сега секако ќе сакате да одите до центарот од овој дел, такси е околу 400 денара во еден правец. Ние отидовме со кола, ама не ја возевме таму и поради безбедност, поради алкохол, а и не излегува многу поскапо затоа што во центарот треба и паркинг да платите (на едно место 250ден, на друго 500ден целодневно).

  Ноќен живот не е толку бурен како на Златибор, ама има доволно. Две дискотекици има тука во центарот, Exit и Bombardier. Цени на пиењето се горе-долу скопски, пример Пелинковац беше 130ден. Само во вторава имаше едно 80% машки секој ден :D
  Најубавото место и најголемото беше Пабот, исто тука на 50м оддалеченост од останативе две. Супер опуштена атмосфера внатре, фина музика и слични цени. Само не одете во Маглич, тоа е најекслкузивниот и најскап ресторан таму. Има и сендвичари кои работат 24/7.

  Се на се, преубаво место, топла препорака како за скијачи така и за нескијачи.
   
  На S.L и Mell11 им се допаѓа ова.
 3. S.L

  S.L Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  52
  Пол:
  Женски
  Дали имаш некои линкови од апартмани и сл? До сега не сум била а планирам да одам.