1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Коректор за лице

Дискусија во 'Лице' започната од velesanka, 9 јули 2010.

  1. la-chicka

    la-chicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски
    Кое многу светло? :D Тоа што им делува како одблесок под очите, на горната коска на јаболчниците или за нешто друго збориш? :)
     
  2. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Highlight :)
    Им ставаат бела, односно светла пудра (најчесто во прав според мене) :))))
    Види ја Ким Кардашиан..Постојано и е тој дел многу посветл од останатиот дел од лицето :)
     
  3. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.517
    Епа баш кај гзлестата тоа го имам забележано.
    Мислев дека е хајлајтер,ама...не е бре.Или овие во парфимерија не знаат што е тоа или не е.Се ми даваат камени пудри со светки.Еднаш се прелажав,сега така ми стои и не го дава тој ефект (мислам дека беше севентин,ми се избриша марката горе,ама според формата,ќе да е тоа),ма да јас не сакам да изгледам ко неа,ко витилиго да имам,ама со ова освен што светкам ко лампион,ништо друго.
    Дајте некоја марка,предлог за такво чудо.
    Еве пример,не можев да најдам некоја каде што ептен и е изразено,ама па така е многу неубаво за очи.
    [​IMG]
     
  4. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Посветол коректор е, затоа изгледа мат. Не е хајлајтер.
    Баш гледав едно видео каде што ја шминкаа оваа газлестава :)
    Земи си Артдеко камуфлаж посветол, ќе го постигнеш тој ефект.
    [​IMG]
    јас имам витилиго и не ми треба ништо за таков изглед :lol:
     
  5. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Јас ставам неутрална сенка за очи (бела или крем) како замена за профи хајлајтер.
     
  6. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    2.426
    тоа е сребрена пудра или бронзер...
     
  7. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Еве ги најдов видеата, јас тогаш не стигнав до парт 4, многу ми беше :)
    Значи на почеток и’ става посветол коректор
    <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/CS5qc7FeGc8?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/CS5qc7FeGc8?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>
    А потоа хајлајт пудра.
    <object width="640" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/XBRelSqJaEM?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/XBRelSqJaEM?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="385"></embed></object>
    Никако нешто што свети под очите, зашто светките ќе навлезат во ситните брчки и ќе ги нагласат. Посветла компактна или камена пудра би дала сличен ефект над коректорот.
     
    На Lilit му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Она што го знам јас е дека ставаат база, па доле многу светол коректор и светла пудра во прав :)
    Е сега сите артисти си имаат различни техники :)
     
  9. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    И сега ми текна..Ако немаш светла пудра во прав, можеш и бела сенка да користиш :)
    Ако сакаш ептен ептен јако белило :)
     
  10. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    Девојки сакав да ве прашам за коректор за подочњаци дали е подобар течен(мислам на тој со четче) или пак кремаст (како тој на арт деко) ...зошто го имам тој камуфлаж на арт дреко ама некако не ми одговара нијансата за покривање подочњаци па вероватно треба да си земам посветла нијанса. Што мислите кој е подобар течниот или кремастиот?
     
  11. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    АртДеко е супер за подочници, само треба да ја погодиш нијансата. Коректорот за подочници треба да биде со жолт подтон и една нијанса посветол од течната основа.
    Можеш да користиш и кремаст коректор (од оние што се нанесуваат со онакво апликаторче како од сјај за усни :?: ), само да биде погуст од основата. Течните не прекриваат добро.
     
  12. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Zavisno od toa kakva boja podocnici imash takov korektor ke koristish :) Sea malce e cudno sto vikam boja ama ne znam kako da opisam. Ima nekoi sto idat nakaj violetovo poveke, nekoi nakaj zeleno/zolto.
     
  13. gossip-girl

    gossip-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    218
    не користев порано, но сега ДА.
    Неспиење, нервози и оп црнила околу очи :(
    го користам овој на Manhattan и сум задоволна :)
    [​IMG]
     
  14. lily-prune

    lily-prune Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    155
    овој коректор сакав да си го купам не знам добро ли се размачкува и дали прекрива си земав еден течен као подобри биле ама не сум задоволна ако е добар ке го сменам
     
  15. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Овој од авон ама сум задоволна така-така..среќа немам некој поголем проблем ни со подочници ни си акни па врши работа ;)
     

    Прикачени фајлови:

  16. gossip-girl

    gossip-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    218

    Мене ми се допаѓа, ми покрива, иако не го користам често... го користам само за покривање на темниве кругови околу очиве и шо знам добро се размачкува, покрива задоволна сум :)
     
    На lily-prune му/ѝ се допаѓа ова.
  17. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    за лице го користам овој
    [​IMG]


    а за под очи на Голден Роуз и изненадена сум од тоа колку е добар а евтин, не е воопшто тежок, доволно покрива и не ми ги иритира очите, друго се што ќе ставам ме пецка овој не!

    [​IMG]
     
  18. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Да ве прашам јас нешто.
    Гледам стално емисијана What not to wear!
    Е сега онаа шминкерката Сarmindy ...
    [​IMG]
    ... во последно време користи наместо месо боја коректор лилјаков коректор кој што многу го фали дека тој е вистински коректор кој прекрива недостатоци. И супер изгледаат луѓево откако ќе им го стави.
    Арно ама не знам која фирма е, не ни знам како се вика а ни како да го најдам :lol:
    Дали некој слушнал за ова?

    Aaaaaa еве го најдов :lol:
    [​IMG]

    Некој знае нешто за овој коректор?
     
    На irenna му/ѝ се допаѓа ова.
  19. duplo.a

    duplo.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2010
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    7
    Само камуфлажата на Артдеко! Околу 400 денари е, ама трае ненормално добро и ништо не покрива подобро.
     
  20. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    побарај во подобрите парфимерии но чисто сумјам дека овој ќе го најдеш тука. Розев коректор за под очи може да се најде од други фирми но малку посветол, последно што видов а не е многу скап е во Елискир во ГТЦ на една нова колекција која им пристигна а тоа е овој :
    [​IMG]

    и воопшто не е скап.