1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Коректор за лице

Дискусија во 'Лице' започната од velesanka, 9 јули 2010.

  1. Marina89

    Marina89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    42
    Денес прв пат си купив коректор,го земав тој од Essence зошто видов дека го фалите :) можда е малку глупаво ама прво пудрата се става па коректорот??(повеќе ме интересира за зелениот ама важи и за сите) фалаааа :rock:
     
  2. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Течна пудра па коректор. :!:
    Прво оди зелен коректор (ако имаш црвенила), по него твоја нијанса. И на крај камена или пудра во прав за да се зацврсти коректорот, бидејќи во спротива се вади лесно. :)
     
  3. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    За ARTDECO камуфлаж коректорот

    еве што најдов на интернет од еден блог на една девојка..

    Artdeco concealer "Camouflage Cream"
    6.2.10
    I have dark blue shadows underneath my eyes... Hate! I've been looking around for good concealers which is difficult if you are as pale as a zombie like moi.

    Foochie recommended this concealer to me... so I checked it out!

    At first sight

    [​IMG]

    * 6.80€
    * 4.5g
    * 18 months keepable
    * wide range of colors
    * subtile perfume smell
    * feels hard on fingertip

    Applied

    Without concealer | With concealer

    [​IMG]
    [​IMG]

    * Not really thaaat much of a difference. But it's quite okay.

    But!

    * After about 1h it looks really crumbly and flaky! Wtf? Perhaps needs more attention like lotion before and make-up after applying?

    Conclusion

    Will not re-stock on this... which is really sad because the color is light enough for me ;_;.

    http://saikoro-kitten.blogspot.com/2010/02/artdeco-concealer-camouflage-cream.html

    иако го имав во предвид...веќе го немам :D :)
     
  4. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    Дали може некој да ми каже каде можам да најдам зелен коректор, во прикладна цена?

    Барав во нашите парфемерии, никаде нема. Како прво, продавачките не ни знаеја што е тоа :o :o

    Јас ваква останав :| :x Speeeeeeeechleeeeees..

    Како може да си продавачка во парфемерија, а да не знаеш основни продукти. Ај едната што не знаеше, ама и во другата парфемеријаа !!

    Ццц, не знам, немам коментар. :x
     
  5. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    И што ако не знаеле?
    Во ред, срамота е да се нема врска од шминка ако веќе работиш таму, но реално гледано повеќето луѓе не користеле ниту знаат дека тоа се употребува или пак за што.

    Гош имаат, секаде каде има производи на Гош ќе го најдеш коректорот.
    Јас за тој знам дека е добар, сум го користела. Немам искуство со други брендови.

    Прикладна цена? За сите е различна таа. :)
     
  6. Marina89

    Marina89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    42
    и јас кога барав благе везе немаа,а тоа ти е како да работиш во колонијал и да незнаеш што е тоа свински врат (ама споредба а? ) мислам малку е глупаво,ајде да незнаат :lol: за што се користи ама....
     
  7. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.449
    Допаѓања:
    22.753
    Пол:
    Женски
    Од ова нешто сум многу задоволна, баш ме интересира дали може да се најде тука кај нас ?

    [​IMG]
     
  8. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    @Sephora, како што ако не знаеле?
    Па коректорите се основни продукти во парфемериите. Не велам дека сите треба да знаат. Јас не зборувам за други луѓе туку за жена што работи во парфемерија, а секако каде и да работиш, треба да ги знаеш артиклите. Едно е да нема, а друго е воопшто да не знае што е тоа.

    Како што вика @Marina89, да работиш колонијал и да незнаеш што е тоа свински врат. :)
     
  9. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Се цитирам и се болдирам сама себе. Препрочитувај ми ги постовите.
    Не знам во што парфимерии си влегувала меѓутоа мене не ми се случило такво нешто.
    Има разлика од маалски парфимерии или некои од типот на Бјути шоп, до Еликсир за пример.
     
  10. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    Мхм да, прочитав, но прво викаш што ако не знаеле, а потоа срамота е.. ама ај да не бидеме оф-топик, да им оставиме на другите простор за дискусија.
     
    На Anely му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    По препорака на некои девојки го земав на деби коректорот, па ке видам каков е :)
     
  12. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Девојки го зедов оној од орифлејм од чајно дрво,зелениот и погрд немааааа ,џабе си дадов пари :envy:
     
  13. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Пред некој ден го купив новитетов , мене ми требаше како финиш врз течна пудра а уствари сеа пудрата и не ја користам зашто ова одлично ми ги покрива флеките од акни и само руменило на крај малку ставам,многу е лесен на лице воопшто не ги затвара порите ! :rock:
    http://www.bourjois.fr/catalogue/maquil ... _bio_detox
     
  14. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Најверојатно мислиш на овој:
    [​IMG]
    Мене па баш ми се погоди, го користам сигурно повеќе од две години. Посветла нијанса ми е од пудрата, па ставам на очните капаци и на подочниците за да добијам малку посвеж изглед. :)
     
  15. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    2.426
    ако мислиш на тоа пола зелено, пола боја на кожа што е.. тогаш тоа зеленото се користи за сушење на акните, а не за покривање на црвенило
     
  16. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    5.915
    Веќе 1 година го користам пан стикот од max factor и морам да кажам дека е совршен и долготраен
    Сум пробала и некои други но немале ни сличен ефект како овој . Не ми треба мене којзнае колку но како финиш над течната пудра е одличен . Имав една дилема дали се користи над течната пудра или под неа .. бидејќи нели ако го ставиш прво него па после пудрата ќе се размачка ..јас мислам дека треба прво течната па потоа коректор па камена (ако ставаш ) .. :?: :?: Еве слика :
     

    Прикачени фајлови:

    На Stam му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    ^ во право си, прво се става течната пудра, па коректор, па финиш со камена , иако јас во последно време поради катастрофалната ситуација на лицето, коректорот го ставам и пред да ја нанесам течната пудра и откако ќе ја ставам..маки што ќе правиш :D
    Инаку, го користам коректорот на Авон (оној црниот во стик) и задоволна сум засега, ма да овој пат мајка ми ми ја утнала нијансата - малце темен ми е, ама иде некако :D
     
  18. ani22

    ani22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2010
    Пораки:
    585
    Допаѓања:
    303
    Девоќи како сте задоволни од коректорот на Golden Rose и Miss sporty ?
    дали добро покриваат и колку чинат ? :)
     
  19. bibini

    bibini Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    9
    Коректорот на Golden Rose не е поскап од 100 ден..зависи каде и океј си е, фино покрива
     
  20. crnobelisvet

    crnobelisvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2011
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    6
    Јас зедов еден од Авон,200 ден. и се согласувам летното време подобро е да ставаш коректор.