1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Корекција на носот

Дискусија во 'Лице' започната од enca.69, 7 јануари 2010.

  1. Mac111213

    Mac111213 Нов член

    Се зачлени на:
    23 мај 2023
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Sto ne iznacitav negativno za doktorot Daskalov po forumov no sepak oduciv kaj nego da pravam operacija po preporaka.Imav mnogu losa devijacija nosot mi begase na desno cel i ne disev dobro od ednata strana. Operacijata pomina super, samo mnogu posinav okolu ocite vo prvite 24h. Ne osetiv bolki voopsto najverojatno poradi infuziite sto gi primav no veruvav vo procesot bukvalno kako izdrogirani ste na pocetok ama uzivajte vo tie momenti mora samo da odmarate. Krvarev okolu 4 dena ne konstantno ama imav ogromni tamponi vo nosot i silikoni koi mi gi izvadoa po 5 dena, po 10 den i plockata. Samo vadenjeto na tamponite e mnogu nezgodno kako mozokot da ti go vadat 10 min. Silikonite isto ama 2 sekundi trae. Drugo nisto ne me bolese, ni nos ni glavobolka predobro pominav. Prvite 2 nedeli ke izgledate kako baltazar ogromen e nosot i preotecen i dozivuvate identity crisis. Bidete na boleduvanje i ne pravete nisto samo niz doma, iako posle 3 den ke imate full energija. Vo toj period ne sudete ne pisuvajte po forumi za doktorot bidejki toa e normalen proces..imate trauma toa e scar tissue i ke odteci!! Duri sega po 3 ipol nedeli veke se zaprimetuva razlika tkivoto veke se prilagodva na koskite i otokot mi e namalen, pravam samo mazasi nemalo potreba za lepenki. Si go obozavam noseto vo profil samo cekam od napred da se namali a toa ke trae nekolku meseci. I zaboraviv nemam veke problemi so disenjeto od leva strana ne ni znaev sto znaci da dises pravilno.Vi go preporacuvam dr. Daskalov. Mnogu e skromen i realen i tuka vi e, dostapen e za razlika od doktori vo stranstvo koi ke gi vidite ednas i ne se dostapni potoa sto i da se desi, i ne veruvajte na se sto ke procitate pozzic
     
    Последна измена: 29 јули 2023
    На trinidado му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ike1

    ike1 Нов член

    Се зачлени на:
    31 јули 2023
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Здраво,
    Сакам да направам корекција на носот, читајќи коментари гледам дека за Др.Раде Филиповски има доста пофални зборови, ме интересира како може да го исконтактирам докторот дали некој знае да ми каже инфо.., маил, тел, каде моментално работи... Ви Благодарам
     
  3. T185

    T185 Активен член

    Се зачлени на:
    4 април 2023
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Pisi mi vo poraka, ke ti objasnam:)
     
    На BlagojT му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ane___9

    ane___9 Нов член

    Се зачлени на:
    3 август 2023
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки,имам закажано операција на нос кај доктор Пеев,ве молам да ми пишете искуства како ви испаднал,ме фаќа паника дали ќе искочи убаво,да не биде од убаво полошо.
     
  5. PixieDust123

    PixieDust123 Нов член

    Се зачлени на:
    3 август 2023
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo, sakam da pravam korekcija na nosot, dali moze da mi pisete iskustva od Sante, ili pa nekoj drug doktor da mi predlozite :)
     
  6. emilija1999

    emilija1999 Активен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2022
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    На која возрсаст е најдобро да се направи операција на нос?
     
  7. honeyboooo0

    honeyboooo0 Активен член

    Се зачлени на:
    15 април 2023
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, бев на консултација кај др.Пеев и вака добро ми објасни што и како па размислувам за операција кај него. Ако сте се оперирале кај Пеев ве замолувам да ми го опишете вашето лично искуство, слики пред и потоа, итн.
     
  8. Oliver997%

    Oliver997% Активен член

    Се зачлени на:
    22 август 2023
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Машки
    Здраво на сите, машки член тука.

    И јас сум заинтересиран за естетска корекција на носот бидејќи ми е голем и малку крив. Сум се премислувал неколку пати низ годиниве и сега сум решен фајнали. Имам 25 години и имам Roman nose така го викаат нели?! Читам пофални зборови за др. Пеев и тоа ми фати око. Искуства кај него, позитивно ли поминавте, може ли да се смали со еден зафат или треба повторување?

    Ви благодарам!
     
  9. MERIDA25

    MERIDA25 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2023
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3
    Zdravo nekoj kontakt da mi dade od dr Rade Filipovski?

    Nikako kaj Peev

    Zdravo,kako zakaza kaj dr Rade, preku maticna? Ako imas kontakt od nego moze da mi kazes? Fala
     
    Последна измена од модератор: 2 септември 2023
  10. T185

    T185 Активен член

    Се зачлени на:
    4 април 2023
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Pisi mi vo poraka
     
    На MERIDA25 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. MERIDA25

    MERIDA25 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2023
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3
    Ako sakas pisaj mi ke ti pratam sliki kako me unakaza, ne samo nos tuku pola lice, sega ne mozam doktor da najdam da me koregira i site mi baraat duplo poveke pari.. isto kako tebe ciitav naa forumot i naj go falea otidov kaj nego, plativ 1000eu i vise, ne znam koj ne mi rece do sega da go tuzam za toa sto napravi.. a on mi rece: auu zasto vaka ispadnal nosot, ke mora pak operacija.. da ne spomnuvam deka disev ok,estetska bese operacijata, posle zafatot ne disam dobro, sega mora plus toa da go sreduvam..

    Nemoj nikako kaj Peev, pred 3god se operirav me unakaza skroz, do sega nemam pisano nisto na temata ama koga gledam deka sakkate da odite tamu ne mozam da ne napisam.. epten loso iskustvo so nego za zal..

    Nemoj kaj nego pls, pred 3god pravev operacija kaj nego i iako zvuci nevozmozno nosot iskoci polosh od sto mi bese :(
     
    Последна измена од модератор: 4 септември 2023
  12. Angella7

    Angella7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2021
    Пораки:
    1.743
    Допаѓања:
    3.224
    Пол:
    Женски
    Те сфаќам, лута си за утката ама кој знае колку носеви направил од тогаш. Имаш искуство пред 3 години, кажа, океј е. Има девојки што за некој ден имаат закажано операција кај него и не е во ред да напнуваш вака. А грешки се случуваат тоа е факт. Секој што ќе легне под нож го знае тоа.

    Едит: подобар доктор пластичар, Македонија нема. За оние па од Турција што доаѓаат во Санте ич да не збориме.
     
  13. Sakamdaznam.1

    Sakamdaznam.1 Активен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2021
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Девојки, јас 2022 година скапав на странава тука за да видам ваши мислења и искуства, и откако се оперирав ме нема да ви кажам се како помина.
    Моето искуство е следното: Се оперирав во Нeуромедика, операцијата ја правеше доктор Илкер Манавбаши- турчин што доаѓа тука периодично, заедно со Роберт Стојовски. Операцијата заедно со болнички престој беше околу 2500е.
    Неуромедика е ужасна болница, на спратот има една сестра на смена и е презафатена да функционира. Болницата (во собите барем) е нечиста, се гледа дека има помалку персонал отколку што е вистински потребен.
    Операцијата е со целосна анестезија, те успиваат и те буди анестезиологот во самата сала за операција. Операцијата се прави ласерски - барем кај мене лично немаше сечење, само стругање на грпката односно коската. Не боли, не осеќаш ништо, кога ќе се разбудиш нормално си исплашен и збунет - јас чусвував топлина на делот на носот а на целото тело ми беше ладно и само барав да ме покријат хаха.
    Како пред секоја операција одиш гладен- ни вода ни храна од 8 вечерта претходниот ден.
    Отокот е огромен, болки јас немав во ниеден момент. Лоша интубација при операција па имав модринки во делот околу долниот дел на лицето. Дишеш на уста, мене очите првите 3 дена од оток ми беа затворени скроз и не гледав. Ти дават кетонал, антибиотици, серапептазе и уште некој лек имаше.
    После 9 дена ги извадив цевчињата од внатре и почнав да дишам на нос. БИТНО- зимаш физиолошки раствор и шприц- го полниш шприцот со физиолошки, нежно допираш до носето и силно ја истискуваш течноста, значи силен млаз за да го исчисти целосно од внатре и да можеш да дишеж..Јас само вака дишев првите два месеци. Конци ќе си паѓаат сами одвнатре, некогаш може да се забележи крв, ништо страшно.
    Маст за оток/лузни ќе си мачкаш, ќе си купиш перниче за патување за врат што се за да спиеш на него.
    Наочари не се носат првите шест месеци, јас викам минимум 8.
    Оток ќе има во текот на првата година, постепено ќе се намалува. Вистинската форма ќе ја имаш после една година - значи не паничи ако не ти се допаѓа првите месеци носот зошто е оток а не е финална верзија.
    Ти треба првите 10 дена некој да те чува, сам неможеш ни заби да измиеш- кај мене беше вака, можеби некој похрабар може и сам.
    Пази да не се удриш првата година, јас се удрив кучето ми скокна во лице ама немаше последици- сепак внимавај.
    ФАКТОР КРЕМ 50 од сега па доживотно. Кожата е нежна и може да ти се појават флеки. Значи минимално изложување на сонце првата година, потоа внимателно и со фактор.
    Ако имате прашања, слободно пишете ми во порака.
    Пеев и останатите доктори во Македонија јас не ги препорачувам- лично искуство немам меѓутоа по цело мое истражување од 4 години, моето мислење е отсечно не - поготово Даскалов.
    Храбро ако се одлучите за потегов, мене ми е life-changing experience. Не се каам во ниеден момент за одлуката.
    Поздрав
     
    На MandyLane му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ane___9

    ane___9 Нов член

    Се зачлени на:
    3 август 2023
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Имам закажано операција кај др.Пеев меѓутоа многу се двоумам дали да се откажам
     
  15. Sakamdaznam.1

    Sakamdaznam.1 Активен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2021
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Ако ти е испакнатина горе на коската (грпка како што викам јас по мое), мислам дека Пеев е ок. Ама ако сакаш да го менуваш носот во должина (кратиш), ширина на ноздрите или врвчето на носето, размисли убаво и зборувај отворено со докторот. Кажи му отворено кои ти се очекувањата и да си биде реален дали тоа е за него изводливо.
    На турците ова им е извежбано и сите исти не прават- не викам дека ова е супер сите како барбики да личиме исти скроз ама ако видиш неколку пациентки на докторот ке ти е јасно каков исход да очекуваш и ти. Пеев се фалеше кога јас бев кај него на консултација дека се обучувал во Турција во Аџибадем ама од девојки што правеле нос кај него има повеќе незадоволни отклолку задоволни.
    Со среќа
     
    На ane___9 и MERIDA25 им се допаѓа ова.
  16. MERIDA25

    MERIDA25 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2023
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3
    Vo pravo si, gore mi go sredi nosot oti samo toa znae i nadole go ostavi ist,i rezultatot katastrofa
     
  17. Assiie12

    Assiie12 Активен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2023
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Здраво на сите☺️, дали некој правел корекција на нос кај др Пеев во скоро време, и дали може да ми каже како е задоволен и да ми испрати фотографија?
     
  18. MERIDA25

    MERIDA25 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2023
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3
    Pisaj mi poraka

    Pisaj mi, znaci ne sum edinstvena

    Zdravo,nekoj iskustvo so d-r Rade Filipovski za nos?

    Kaj koj pravese operacija?
     
    Последна измена од модератор: 8 септември 2023
  19. Assiie12

    Assiie12 Активен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2023
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Здраво, дали некој може да ми даде инфо како да стапам во контакт со др. Јане Нетковски?
     
  20. ane___9

    ane___9 Нов член

    Се зачлени на:
    3 август 2023
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали има некој искуство со Julian Dervishaj или Kostandin Balloma од Албанија ?