Корекција на носот

Дискусија во 'Лице' започната од enca.69, 7 јануари 2010.

  1. Iv_sp998

    Iv_sp998 Активен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2022
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Na viber mu pisav poraka, me vikna na drzavna vo cetvrtok za pregled i konsultacii ne mi naplatija nisto (1600den ti e inace pregled)
     
  2. ackaaa91

    ackaaa91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите!

    Во претходен пост споменав дека имам закажано риносептопластика во Систина, и сега, после еден месец, ете сум да го споделам моето искуство со вас!

    Операцијата ја изведе д-р Маја Малич, која доаѓа во Македонија еднаш месечно, живее и работи во Хрватска. Закажувањето го води нејзината асистенка д-р Мими, која е супер пријатна, но и самата докторка е секогаш достапна преку нејзиниот Instagram профил. Имавме две консултации со докторките пред да донесам конечна одлука за операцијата, д-р Маја работи по најнова piezo техника и пред операцијата ми направи визуелна симулација за да ми покаже како ќе изгледа резултатот.

    Процедурата е позната на повеќето, но еве ќе ги споделам деталите и од моето искуство. Ден два пред операцијата, направивме општ преглед, крвна слика и разговор со анестезиолог.

    На денот на операцијата, ме примија во болница наутро. Не смеев ни да јадам, ни да пијам од претходната вечер – верувајте ми, тоа беше најтешкиот дел! Пред самата операција, имавме уште еден топол разговор со д-р Маја и д-р Мими, каде што ми објаснија што точно ќе се прави.

    Операцијата кај мене траеше четири часа, иако тоа зависи од секој поединечно. Првично отидов поради естетска причина, но на крајот се покажа дека имав и мртва коска во една од ноздрите која ми го попречување дишењето! Сè помина без проблеми, и искрено, немам ни малку сеќавање кога точно ме префрлија во шок-соба. Останав таму околу час и половина до два часа, а потоа ме префрлија во соба. Единствениот awkward момент ми беше кога се разбудив после анестезијата. Бев толку возбудена и не ме држеше никаде место што вечерта не можев да заспијам, па на крајот морав да земам дијазепам за да се смирам и јако фрустрирачки е тоа што мора на уста да дишиш одреден преиод.
    И следниот ден, среќна и без болки, ми ги извадија тампоните и ме пуштија дома!

    Гипсот го носев 10 дена, и во тој период бев на терапија. По операцијата, функционирав нормално – без болки, без модринки, само со благи отоци. Целиот процес беше толку лесен и безболен, што ми се чинеше како да немало операција!

    Не можам да опишам колку сум задоволна од резултатот! Дишам како никогаш порано, како да сум се родила повторно! Иако носот сè уште има отоци, изгледа совршено. Д-р Маја има златни раце, и навистина секоја чест за неа и за целиот персонал во болницата Систина. Нивната грижа и внимание беа совршени! Цената на интервенцијата беше 3.800 евра

    Со цело срце ви посакувам среќа на сите кои размислувате за ваква интервенција! Верувајте ми, вреди!
     
    На Isabela23 и Mateamkd им се допаѓа ова.
  3. Mateamkd

    Mateamkd Нов член

    Се зачлени на:
    11 септември 2024
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    zdr moze li sliki pred i potoa ovde privat ? pozz
     
  4. Isabela23

    Isabela23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2014
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    124
    Здраво, а цената варира од пациент до пациент или има некој ценовник :)
     
  5. hanaaaaa

    hanaaaaa Нов член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2024
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
    Некаде во Македонија дали изведуваат операција со пиезо техника?
     
  6. hanaaaaa

    hanaaaaa Нов член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2024
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
    Дали операцијата беше со пиезо техника? Ако можеш пиши ми повеќе информации околу резултатите.