1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Корекција на носот

Дискусија во 'Лице' започната од enca.69, 7 јануари 2010.

  1. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.278
    Лилит јас мислам дека ударот има влијание врз твојата состојба. Мооето мислење е дека тогаш тој ти го има пукнато, да не речам скршено носот. Е сега не спомна дали после си отишла на специјалист за уво, нос и грло, бидејќи ако си била тогаш мојата теорија паѓа во вода :) . Меѓутоа доколку не си била тогаш после ударот си требала да одиш кај доктор специјалист за уво, нос и грло за да ти ја намести коската и да ти го преврза, т.е. фиксира носот (исто како кај скршена нога или рака кога се става во гипс). Ова ти го кажувам од искуство на моја пријателка која падна и го скрши носот па беше да и ја местат коската и носеше завои 10тина дена и после коската и зарасна како што треба и немаше никакви проблеми. Сега значи претпоставувам дека ти не си била на доктор, па коската сама ти има зараснато, и затоа ти се има појавено грпка, а како последица на тоа ти се има појавено девијација од која неможеш да дишеш.
    Е сега значи мое мислење е прво да одиш кај специјалист за уво нос и грло па тој да ти каже што и како понатаму, а пластичарот е крајна опција. Значи корекцијата на носот се прави од три причини - здравствени, естетски и здравствено-естетски. Ти доколку сакаш може да ти биде отстранета само девијацијата за да можеш слободно да дишеш, а не мора да правиш естетска корекција на носот.
    Се надевам дека ти помогнав
     
  2. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.278
    Медена-мг, што направи, беше ли кај доктор Нетковски во четвртокот? Те нема да споделиш нови информации, не се договоривме така :evil: :lol: , се зафркавам, само ме интересира што направи?
     
    На Moni-mone му/ѝ се допаѓа ова.
  3. powerpuff

    powerpuff Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    49
    ajde medena mg,te cekame so novi informacii..navistina mi trebaat!ne samo mene tuku i na site sto sme ovde
     
  4. medena-mg

    medena-mg Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Медена-мг, што направи, беше ли кај доктор Нетковски во четвртокот? Те нема да споделиш нови информации, не се договоривме така :evil: :lol: , се зафркавам, само ме интересира што направ


    имам пишено одма во четвртокот на 10 страна видете се договорив за во јуни а за цена ке се договориме тогаш мислам дека цената зависи од тоа што ке се работи поздрав
     
  5. strawberry89

    strawberry89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
     
  6. strawberry89

    strawberry89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1







    mene me operirase dubrovska i pred operacijata me poseti i me prasa kako sakam da izgledam jas i rekov ne ja sakam grpkata i da mi go napravi cupav i mal ... minaa 2 godini jas sum zadovolna iako nekoe vreme po operacijata zabelezav deka koskata od nosot ko da mi e razdvoena isto i nosnata koska na desnata strana na spojot so frontalnata e odelena ... do sega toa ne mi e smetalo zdravstveno nitu vo izgledot zosto i ne se primetuva dokolku ne fatis sepak za izgledot na nosot sum zadovolna bas onaka ko sto posakuvav
     
  7. powerpuff

    powerpuff Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    49
    ZNACI PO site mislenja najmnoguspomenatiot Doktor,izgleda e najdobar a??
    sepak jas mislam sekoj doktor si e dobar na svoj nacin,ama ovoj izgleda e neso naj naj..
    ne mora da znaci deka toa posetuvanje na seminari ili kongresi e kako ocena deka e dobar i spremen,naprotiv moze toa da znaci deka imal jaka pozadina koja go forsirala da odi po takvi raboti,a obicniot doktor,onoj koj nemoze da posetuva takvi raboti,moze da e milion pati podobar,poradi toa sto sam si se trudel..no kako i da e,,delata si zboruvaat..t.e.zadovolnite lice na pacientite..
    utre ke dobiete uste informacii od mojata veke zapocnata borba za dobivanje na ocekuvanoto:)
     
  8. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.278
    После толку коментари за лен4е и дали го оперирала носот кај нетковски, сега читајќи ги коментарите од темата налетав на еден нејзин пост на 2 страна каде што вели дека се не оперирала кај него, бидејќи нели рече дека за операција платила 1000евра а не ја знаеше цената за кај нетковски. После ова немам коментар. А еве го нејзиниот пост



     
  9. powerpuff

    powerpuff Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    49
    devojcinja,denes bev kaj NEtkovski.Covekot e bas fenomenalen kako sto go opisavte,komunikativen,dobar a i izgleda solidno.E sega ke vidime,krajot go krasi deloto :)
    Poradi toa sto imam alergija,ke zapocnam terapija koja ke mi trae dva meseci i pocetokot na juni ke zapocnam ispituvanja kaj nego(krna slika i takvi mi ti raboti)i veke kon krajot na juni ke me operira:))
    Vi posakuvam srekja na site vas i na mene:))Tolku od moite informacii sega zasega!
     
  10. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.278
    powerpuff ти стискам палци за се да помине во најдобар ред, се надевам дека ќе продолжиш да не известуваш, а колку пари ти кажа или не се договоривте за парите? Се мислам да не е над 1000евра?
     
  11. powerpuff

    powerpuff Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    49
    ne be Sesilija...ne veruvam deka ke e tolku pari.
    Vrska nemam..ama verojatno ke e okolu 300evra,poso tolku znam deka se prosecno operaciite..
    ama ne me fakaj za zbor,a za 1000evroncinja garant ne e..osven ako operacijata e epten kompleksna..
     
  12. onixmac

    onixmac Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    jas pak ke se vmesam. Operacija na nos e edna od najteskite i najdelikatni operacii vo estetskata hirurgija. Pred da ja napravam mojata operacija mnogu proucuvav na taa tema. I kaj nas i vo stranstvo retko koj doktor znae da napravi dobar nos. Pod toa se podrazbira da e nosot vo sklad so liceto, da zadovoluva funkcionalno i na dopir da ne se poznava deka e raboten. Znam deka finansiite se problem za mnogu luge no smetam deka kaj nas nema doktori koi znaat dobro da pravat nosevi. Ke dobiete samo socijalen nos za mali pari. A operacijata nedaj boze moze da vi go pretvori zivotot vo kosmar, i da greskite ne mozat da se ispravat i so serija na operacii. Zaboravete estetska, sekoja operacija e operacija i dokolku dobro ne e napravena moze da snosi uzasni posledici po covekot. Koga jas bi biral megu socijalen nos i nos vo stranstvo porado bi zel kredit i bi go otplakal na rati otkolku da platam eftino i da se kaam mozebi i do kraj na zivotot. Ovoa Vi e moj najprijatelski komentar. Mozebi poveketo od vas misli deka sum lud sto sum platil 2000 evra za operacija na nos, ama vo ni eden moment ne se pokajav.
     
    На irena123 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Zor

    Zor Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2010
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    22
    Any news girls? :) Да не се оперираше некој во меѓувреме? Никој ништо не кажува. :)
     
  14. karanli

    karanli Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    6
    Najnapred zdravo na site, ja citam temava vnimatelno bidejki i jas sum zainteresirana za korekcija od estetski pricini isto taka imam i porblemi so disenjeto na nosot veke podolgo vreme, mnogu istrazuvav i citav po stranskite strani bidejki na nasite strani nemoze da se najde nikakva informacija, nasite lekari nemaat sopstveni web strani i ne im se obrakaat na zainteresiranite preku internet za razlika od doktorite od drugite zemji. Imam dolg prenaglasen nos so baburest vrv sto e porazlicno od toa da imas samo grpka ti ja simnuvaat grpkata i toa e toa. Od seto toa sto dosega go osoznav vo vrska so rinoplastika e deka e slozena operacija posle koja prestoi dolg proces na lekuvanje nekogash toa se godini razbrav deka najiskusnite hirurzi dobivaat ponekogash rezultati koi ne gi posakuvale, mnogumina so koj sum razgovarala mi vikaat odi vo stranstvo kaj nas ke te upropastat i ke ti napravat nepriroden nos, mnogu raboti me odvrakaat da go napravam toa iako imam silna zelba da ja napravam taa promena, neznam dali posle operacijata ke izgledam normalno i prirodno ili ke napravam pogolema budala od mene. Gi zamoluvam site koi imaat nekakvo iskustvo so korekcija na nosot da spodelat so nas sto,kako,kade,kolku......
     
  15. onixmac

    onixmac Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1

    Jas mojot nos go pravev na klinikata adonis vo Belgrad. Me operirase Dr Gacevic, najdobar vo bivsa Jugoslavija za nosevi. Prezadovolen sum. On sekoj den raboti barem po eden nos, i od cela Evropa doagaat kaj nego za nosevi. Jas najiskreno ti gi preporacuvam. Eve ti broj od klinikata, javi se i rasprasaj se +381113542785
     
  16. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.278
    луѓе до каде сте со подготовките тие што закажавте операции, има ли некои нови информации?

    п.с. Лилит, не ми одговори дали сум во право со мојата теорија за твојата несреќа со Ромот? :geek:
     
  17. Zor

    Zor Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2010
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    22
    Здраво на сите. Јас денес закажав за операција на клиника. Ме ставија на листа на чекање. Инаку поентата денес ми беше само да отидам на консултации но не и да закажам додека не сум 100% сигурна. Но не знам што се случи, набрзина ме убеди докторот (кој не е пластичен хирург, но ми е посредник за целава работа). Не знам ни кој ќе ме оперира ни што се случи. Само знам дека ме запишаа и дека ќе ми се јават 3 дена пред операцијата. Се што успеав да кажам е дека мене ми е многу важно кој доктор ќе ме оперира....и на тоа добив одговор дека нема потреба да се секирам и дека сум во сигурни раце.
    Ме испратија на испитувања кај анестезиолог, од таму добив зелено светло за операција и потпишав дека се согласувам да се оперирам. Колку повеќе се мислев, толку повеќе не ми се одеше...Можеби подобро е вака...Инаку операцијата се на се е 16.000 ден. Се молам на господ се да биде во ред
     
    На Cloee му/ѝ се допаѓа ова.
  18. karanli

    karanli Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    6
    Уааааууу не ми се верува одма туку така, како на маникир да закажуваш не ми се верува како така, па тоа како во месара така месарот одма знае со каде треба да сече !
    Пази што правиш мој совет е да се консултираш со хирургот однапред да ти ја објасни процедурата и што и како ке прави и да не брзаш не е тоа нешто што се прави секоја година, еднаш во животот се прави тоа ако треба да одиш уште еднаш тоа ке ти биде поради грешка на првата операција а кој сака да оди два пати под нож.
    ВНИМАВАЈ !!!
     
  19. karanli

    karanli Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    6
    Многумина не знаат што всушност е ринопластика, тоа е најсложената операција во областа на пластиката трае некогаш и до 3-4 часа и процесот на целосно заздравување е до една година некогаш и повеке, несакам никого да предомислам напротив сакам само да бидете внимателни.
    Еве и едно забрзано видео во кое можете да го видите целиот процес,
    ВЕ ПРЕДУПРЕДУВАМ НЕ ГО ГЛЕДАЈТЕ ДОКОЛКУ НЕ ПОДНЕСУВАТЕ КРВ И СКАЛПЕРИ
    http://www.youtube.com/watch?v=drwrkQeWVOU
     
    На leona11 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. powerpuff

    powerpuff Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    49
    ЗОР јас те подржувам најмаксимално од сите овдека..и мене ми беше така набрзина се направено,ама инсистирав да се видам со гирургот што ке ме оперира па се договорив да ме оперира кога ке ми завршат испитите..
    Алал да ти е,и немој да дозволуваш други да те предомислат..
    БРаво девојко и Господ да ти е напомош!!!поздрав најсрдечен од мене