1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Корекција на носот

Дискусија во 'Лице' започната од enca.69, 7 јануари 2010.

  1. Baby23Baby

    Baby23Baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    213
    Сега се оперирав кај доктор Раде Филиповиќ од 8ми септември
    1700 денари за естетика и девијација
    4 дена носот е со тампони и не се дише и е непријатно
    5 ден се става нов гипс и се вадат тампоните ( за мене доста болно искуство )
    за некој ден ќе ми го вадат вториот гипс па ќе ви кажам исход
     
    На LiderKa му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Medelyne_

    Medelyne_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2017
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Najstrashnoto pominalo:whew:zal mi e za bolkata;(
     
    Последна измена: 21 ноември 2017
  3. Baby23Baby

    Baby23Baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    213
    па сеа операција е ...мора да боли, битно исхофот да го видам и да ме задоволи
     
    На Medelyne_ му/ѝ се допаѓа ова.
  4. flower_b

    flower_b Нов член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ve molam da mi kazete kolku dena se lezi vo bolnica?
     
  5. Biljana555

    Biljana555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2011
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    8
    Здраво девојки!
    Еве и јас да го споделам моето искуство. Откако ги прочитав неколку патти сите коментари на форумов пробав да стапам во контакт со д-р Јане Нетковски. Со закажан термин преку мојот матичен лекар, прегледот ми беше откажан. Повторно закажав термин кај д-ка Фродита Јакимовска. Отидов на закажаниот преглед ми кажа се што ме интересираше. Бидејќи јас немав време за чекање си платив 43000 денари. значи првиот преглед ми беше на 6ти ноември на 10 ноември веќе ме оперираа. Значи да не се лажеме, операцијата воопшто не е лесна. Првиот ден има и болки има и отоци. 2-3 дена после операцијата се вадат тампоните-многу лошо чувство, потоа се вади гипсот. Лежев во болница една недела. Сега сум дома. Болки немам.Отоците полека се повлекуваат и да резултат е повеќе од очекуваниот. Значи д-ка Фродита Јакимовска е прекрасна личност и врвен професионалец. Јас сум презадоволна.Би споделила и слики меѓутоа сеуште носам фластери кои сега во понеделник ке ми ги извадат.
    Доколку размислувате за операција за носбез разлика дали се работи за девијација или ринопластика барајте ја д-р Јамимовска.
    Поздрав од мене и имајте убав ден.​
     
    На dc15, Marijam7 и Moni-mone им се допаѓа ова.
  6. Baby23Baby

    Baby23Baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    213
    Лежев 6 дена , требаше повеќе но на глава им се качив да ме пуштат
     
  7. Biljana555

    Biljana555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2011
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    8
    Можеш да си одиш уште третиот четвртиот ден, но треба да доаѓаш за да примаш терапија, антибиотик, за отоци, така да ти ќе си одлучиш дали ќе седиш на клиника, што е добро затоа што си цело време под надзор.Јас седев седум дена.
     
  8. Baby23Baby

    Baby23Baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    213
    Мал совет од девојките на форумот.... како и на кој начин го масирате носот после операција?
    Профилот ми е прекрасен но во анфас кога ќе се видам се ужаснуивам од нерамномерните отови како бумбар сум...ужас!!
    Дајте совети за побрзо намалување на отоците
     
  9. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.794
    Допаѓања:
    46.393
    Тестовите се прават во случај на некој несакан ефект, од анестезија, лекови и слично. Ништо страшно. Нема да штети, затоа и се прават тие тестови.

    @calliope, неколку дена се седи во болница. За недела дена ќе бидеш ко ништо да не си правела.
     
    Последна измена од модератор: 29 ноември 2017
  10. TheLadyS

    TheLadyS Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    2
    @Libra° извини, ако може да ми кажеш колку те чинеше целиот зафат кај Др.Туџарова ?
     
  11. Libra°

    Libra° Нов член

    Се зачлени на:
    7 септември 2017
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    53.300. Има ценовник на страната на пластична хирургија. И пак ќе кажам, моево беше само од естетски причини.
    Поздрав
     
    На TheLadyS му/ѝ се допаѓа ова.
  12. vikidebarlieva

    vikidebarlieva Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2017
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Zdravo devojki
    Moze li da mi kazete dali nekoj doktor vo Makedonija vrsi vakva korekcija?
    Ova ne e celosna rinoplastija, samo go namaluvaat vrvot so minimana invazija.



    pozdrav
     
  13. TheLadyS

    TheLadyS Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    2
    Ако некој го има ценовникот од страната на Пластична хирургија го замолувам ако може нека го постира. Се изнабарав на интернет но изгледа е тргнат.
     
  14. Responsible

    Responsible Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2011
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    434
    Пол:
    Женски
    Decki dali na rengen slika se gleda dali imam devijacija? Cel zivot disam preku usta. Alergii imam ama ne znam dali i devijacija.
     
  15. dc15

    dc15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2014
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    33
    можеш да ја опипаш со малиот прст, барем кај мене онака не можам да го бутнам

    Инаку не прочитав некој да правел корекција во систина и ремедика, дали тоа значи дека нема стручни доктори за функција и естетика на нос?
     
  16. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.007
    Пол:
    Женски
    Немораш да одиш на ренген за да видиш дали имаш девијација, доволен е само преглед на ОРЛ, таму од обичен преглед ќе ти кажат дали имаш девијација и дали е за операција или не.
    Мене така ми ја открија девијацијата и така тргна работата за операцијата да ја направам.

    Ако одиш во 8-ми Септември да се оперираш ќе те фати 1700 денари комплет, и естетски и здравствениот проблем.
    Се лежи 9 дена, а после операцијата ќе дишиш феноменално(и да, ќе ги осеќаш сите мириси перфектно :D)
    За течење крв, зависи само од тебе, мене ми течеше крв два дена ама тоа беше зошто ме боцкаа со Кетонали против болки, инаку ако си само со Парацетамол нема да имаш гајле.
    Дур си во болница се болките, после тоа нема да имаш гајле. Се надевам дека помогнав малку :)
     
    Последна измена од модератор: 13 декември 2017
  17. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    А ако е само естетски, колку е во 8 септември? Или така не одобрува фондот?
     
  18. Aleksndra

    Aleksndra Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2017
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Здраво драги Феминки ,

    Иако веќе имам направено септопластика пред 5 месеци не го напуштив форумот и ќе се потрудам да доловам она што јас го имам поминато .
    Се "закачив" на овој форум со 3 цели :
    1. Да се информирам за ринопластика, септопластика
    2. Да прочитам различни искуства
    3. Да направам компарација за избор на соодветен лекар

    Важно дури и најважно : Убаво е да се прочита и да се информирате за операцијата , начинот на кој се врши , колку долго се лежи во болница, колку време се носи гипс , сплинтери , крварења и итн .. НО НЕ СЕ ВОДЕТЕ СПОРЕД ТИЕ ПРИКАЗНИ ЗОШТО СЕКОЈА ЛИЧНОСТ Е РАЗЛИЧНА СО РАЗЛИЧЕН ИМУНИТЕТ ; РАЗЛИЧНА ДИЈАГНОЗА ; РАЗЛИЧНА СТРУКТУРА НА ТКИВО ; КОЖА и итн така да секоја личност е уникатна со своја приказна за операција . Не се плашите и само храбро!

    Јас поминав одлично :) иако имав друга слика пошто читав и си замислував се и сешто ама издржав и е најдоброто нешто што сум го направила досега .
    Мегудругото , Јас имав девијација на септум , кончевиден секрет , и уште некои пропратни работи што се за септопластика и си ги носев во мене повеќе од 10 години . Како продукт на тоа неможев да спијам на грб , се гушев во гужви , имав болки долж коска и итн.

    Операцијата ја направив во 8ми Септември

    прв чекор Прегледи по број 3 . На овие прегледи ми се констатира дијагноза со комјутерска томографија . Ова незначи дека секој што ќе оди на прегелд ќе иде на томографија , туку напратив за тоа ќе одлучи самиот доктор.
    втор чекор : Одлучување за операција - има дијагнози кои не се морални да се прават
    трет чекор : Припрема за операција / проверка на крвна слика , психолог, екг , анестезиолог - мислам дека чинеше околу 1000 ден ( не памтам )
    четврт чекор :Операција

    Напомена : Од лабараториските наоди не смее да помине 1 месец , во спротивно ќе има повторно тестирање.

    Операција :
    Еден ден пред операција те хоспитализираат најчесто напладне . Имаш тајмфрејм да јадеш и пиеш течност до 22h навечер а потоа несмееш се до после опеарција . ОВА СЕКАКО ЌЕ ВЕ ИНФОРМИРААТ СЕСТРИТЕ ИЛИ ЛЕКАРИТЕ.
    ХИНТ : НИКАКО НОКТИ И НАЛИВНИ ЛАКОВИ ИЛИ БИЛО КАКВИ ЛАКОВИ . НОКТИТЕ МОРА ДА СЕ ИЗБРИШАНИ .
    Операцијата зависи од дијагнозата и кај секого трае различно . За мене беше 2 часа и некоја минута.

    Јас бидејќи бев сама пред операција решив да се смејам иако имав страв . Во салата направив мала шала така заспав а се разбудив со насмевка :)
    Првите неколку саата не се сеќавам зошто спиев од анестезија . Мене не ми беше лошо од анестезија , ама затоа бев Хипер - гладна . Јас генерални секогаш сум гладна :). Вода може само со натопена ватичка само на усните се додека не те пушти анестезија а потоа можеш со лажичка зошто устата неможеш да ја отвориш секако . Бев гипсирана секако , бев отечена на очите , модра и модрилото го носев уште еден месец по вдењето на гипсот. НЕМАВ БОЛКИ И НИШТО НЕ МЕ БОЛЕШЕ: ЛЕЖЕВ 10 дена . Гипосот го носев 10 дена , сплинетрите исто . Гипсот го извадив на ден на излез од болница како и слинтерите, ОВА СекАКО е различно кај секого бидејќо секој различно заздравува .
    После операција е малко болно , масирање е многу важно , не смеете да дигате тешко како и да вршите тешки дејствија и напори . Ќе бидете отечени ама тоа е нормално јас сеуште имам оток кој можам самата да го видам ама не е видлив за другите.
    Друго што е важно: : ќе имате промени во расположение и ќе ви биде чудно како изгедате но тоа е нормално . Ќе се сликате на секој минута и ќе правите компарација. Совет: После некое време кажете стоп и не се гледајте некој период .
    Се надевам дека ви помогнав , се изморив пишувајќи .
    Со среќа и бидете храбри ,
    срдечно
    Александра


    Напомена:
     
    На jeliz, dc15 и Sar-Ste им се допаѓа ова.
  19. Libra°

    Libra° Нов член

    Се зачлени на:
    7 септември 2017
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски

    Имаат направено нова страна и ценовникот е повлечен, иако беше многу добар-буквално секакви операции со разни ситници опфаќаше.

    Ова е од старата страна на клиниката, конкретно околу операции на нос.
     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена од модератор: 14 декември 2017
  20. Jason123

    Jason123 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    3.168
    Добри Стоименов или Раде Филиповски, кој е подобар? :)