1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Корекција на носот

Дискусија во 'Лице' започната од enca.69, 7 јануари 2010.

  1. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    За така незнам да ти кажам. Јас отидов со здравствен проблем па докторот ми рече и естетски малку да корегира и така испадна.
     
    На ванилала му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Aleksndra

    Aleksndra Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2017
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Здраво ,
    И двајцата се супер доктори , кај и да одиш нема да згрешиш . Знам дека не ти помогнав , ама види кој е послободен - и двајцата имаат многу пациенти . Јас правев операција кај др . Раде :)
     
    На LiderKa и Jason123 им се допаѓа ова.
  3. teddyhbu

    teddyhbu Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2015
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки еве сега помина еден месец од кога правев операција кај Др. Јакимовска па ќе споделам искуство за кој го интересира. Јас имав девијација на носот така што ми ја кршеја коската, го имам скршено носот како мала и никогаш не превземав ништо, ама како што растев коската се повеќе ми беше испакната и премонгу влијаеше на мојата самодоверба, ми беше најголем комплекс, дури и не сакав да искачам. Значи мојата операција траеше подолго отколку што треба, отприлика околку 4 часа затоа што сум крварела многу. Така да, ви препорачувам сите да направите алерго тест и сите испитувања што ќе ви кажат. На операција си комплетно успан, значи под генерална анастезија и ништо не осеќаш. 12 саати пред операција не смеете ништо да јадете/пиете. Сабајлето пред операција ќе ви дадат дијазепамче да се опуштите ама јас воопшто не ни бев под стрес, дури бев возбудена и одвај чекав, целосно и се препуштив на докторката. Анестезија ви ставаат преку маска за вдишување и јас не ни се сеќавам кога заспав само ми се сврте малце и од после ништо не се сеќавам. Кога се разбудив, имав ненормална треска, си мислев леле сега кој знае колку ќе ме боли носот ама не ме болеше. Очите премногу ме болеа зашо ми беа отечени и неможев да ги отворам неколку саати. Грлото ненормално суво, одвај голташ, ни вода ни ништо, што е многу неугодно. Носот премногу ми крвареше првите 3-4 дена ама за тоа ќе имате газичка и постепено ќе престане. Првата ноќ по операцијата ми беше најтешка зашо имав страшни главоболки, и воопшто не спиев. Секако примав против болки ама не секогаш така да се помачив неколку дена.. Си имаше моменти кога се прашував дали ова вреди, дали стварно ми требаше ова, затоа што реално операцијата не е лесна и мислам дека најпрвин психички треба да бидеш спремен. Многу е лошо што ќе треба преку уста да дишете и цело време ќе треба да примате течности. Но добро, се тоа треше неколку дена и беше издржливо, не сакам никој да обесхрабрам. Јас во клиника лежев неполни 5 дена, ама се препорачува една недела за да можеш да примаш лекови и инфузија ама јас си ги купив тие лекарства за дома. Петтиот ден ми ги вадеа тампоните и иако трае неколку секунди многу боли и мене автоматски очите почнаа да ми солзат. Ако некој ме праша што беше најтешкиот дел од операцијата - би кажала ТАМПОНИТЕ. Седмиот ден ми го извадија и сплинот/гипсот и луѓе што да ви кажам.. си мислев кој знае колку отечена ќе бидам, со модрици, со ова она.. но резултатот одма се виде. Премногу се израдував и почнав да плачам. Бев презадоволна од докторката што дури немав зборови само и се заблагодарив премногу. Кожата ми беше премногу мрсна значи буквално сиев, ама тоа е нормално зашто не ти дишела поради сите преврски така да и тоа постепено само се средува. Исто така кожата на носот многу се лупи ама никогаш самите не ја лупете или чачкате, остајте само природно да се среди. Примајте ги сите антибитоици што ќе ви ги препишат, затоа што јас не примав едни бидејќи ми се гадеше, и ми се направи инфекција и неможев да дишам една недела. што најмонгу ми сметаше од се. Јас еден месец не искачав затоа што бев премонгу исцрпена цело време ама искрено да ви кажам брз е процесот на закрепнување, немам никакви, лузни, модрици, не сум отечена и се е океј. Можам и шминка да носам и што најмногу ми се свиѓа е тоа што не ни се преметува дека е направена операција.. Носето изгледа сосема природно, и се вклопува со лицето. Никогаш не се стремете кон совршенство затоа што така само ќе се разочарате, стремете се кон подобрување. Јас искрено му препорачувам на секој кој има комплекси, слободно да ја направи операцијата, иако ќе се помачи неколку дена, после засекогаш ќе си го има носето и ќе си се чувстува убаво во својата кожа. Нема ништо поубаво од да се сакате себеси такви какви што сте, па дури и да направите корекција, тоа си е ваш избор и правете го она што ќе ве усреќи. На сите топло им препорачувам да не се плашат воопшто, и на крај се ќе се исплати. Секако зборам за Др. Јакимовска, никако не се двоумете. Жената е професионалец и си ја знае работата. Ако сакате слики или имате дополнителни прашања. слободно пишете. :)
     
    Последна измена: 15 декември 2017
    На Rosie Dunne, Moni-mone, cinderella7 и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Responsible

    Responsible Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2011
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    434
    Пол:
    Женски
    Сликиииии
     
    На JovanovskaS му/ѝ се допаѓа ова.
  5. teddyhbu

    teddyhbu Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2015
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Пиши ми во пораки за слики :)
     
  6. HoneyBunny45

    HoneyBunny45 Нов член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво
    Јас имам закажано преглед кај Маја Киријаз, на клиника.
    Кој има искуства кај докторкава, како работи, дали сте задоволни...?
    Ви благодарам однапред.
     
  7. IvanaJenner

    IvanaJenner Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2017
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    555
    Пол:
    Женски
    И мојот нос некако не ми се допаѓа многу многу, но не би ишла ''под нож''. :D
     
  8. Eva22

    Eva22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    260
    Пол:
    Женски
    Јас имам психолошки проблем сите ми викаат дека носето ми е супер и дека немам грпка ама јас кога кје се погледнам се нервирам ..Иначе како мала се имав удрено ама испакнатоста или грпката ми е на пола носе и е 1 милиметар сеа неѕнам сто да праам сакам да го оперирам и кажете ми дали моѕе за недела дена да помине и колку пари е ?? Инаку сите викаат немам потреба и здраствени проблеми .. само етстетцки и психички ми е тоа 1 милиметарче кое се приметува странично ??


    Ве молам за мислења и совети ??
     
  9. IvanaJenner

    IvanaJenner Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2017
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    555
    Пол:
    Женски
    Јас би ти рекла да не правиш никакви операции. А и знаеш дека кај нас во МКД нема шанси корисна операција да ти направат, од искуство знам..
     
  10. coco.loco

    coco.loco Нов член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo da prasam dali ima nekoj iskustvo za korekcija na nos vo Sante plus ?
     
  11. teddyhbu

    teddyhbu Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2015
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Значи ако е некоја стварно мала ситница, мислам дека нема потреба. Ако збориме веќе за очигледна грпка тоа е друго. Ако се зјапаш во огледало од милиметар до милиметар, секако дека ќе си најдеш маани. Ако е стварно нешто минимално, боље да не го чепкаш па на крај уште и полошо да ти испадне, има и такви ситуации. Треба убаво да размислиш, сепак не е мала работа. Неможе за вкупно 1 недела да ти помине, затоа што треба да се носи сплинтер, фластери, тампони, така да за 1 месец би се завршило се. И мене носето по операцијата не ми е 100% совршено, и неможе да биде. Сепак убаво размисли си. За цената ако е од естетски причини очекувај да биде над 300 евра, зависи за каде ќе се одлучиш.
     
  12. Marijam7

    Marijam7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2017
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Пред некој ден една родилка почина ставајќи и анестезија :(
     
  13. Shmizzla

    Shmizzla Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    21
    Mnogu imam citano za doktorkata, dominiravo site pofalbi, ako moze da mi dades kontakt od nea, nemozam da najdam nikade
     
  14. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Откако ве прочитав,страв ме фати(facepalm)
    Имам еден комшија кој се оперирал пред 30 години,и вика дека се онесвестил кога му ги ваделе газите од нос:x
    Мислев дека после 30 години се е полесно,ама изгледа е исто:D
    Јас имам проблем со носот,имам намалена фукција на белите дробови,и ми рекоа дека тоа ми е од носот.
    Др.Јакимовска,каде работи?
     
  15. teddyhbu

    teddyhbu Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2015
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Др. Јакимовска работи во Клиника за уво,нос, и грло. Ама во амбуланта е само во понеделник за прегледи :)

    За да дојдеш до контакт треба да си извадиш упат од матичен за кај нејзе. На друг начин незнам како
     
    Последна измена од модератор: 27 јануари 2018
    На anaja1 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. petar.mk

    petar.mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2016
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Машки
    Да ве прашам, кога ќе се разбудите дали имате цевка за дишење во уста или ја вадат претходно?
     
  17. Sweettt

    Sweettt Нов член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ми треба ваша помош, имам закажан преглед за корекција на нос во Санте Плус, дали може да добијам информации од претходни искуства од таму. Благодарам однапред.

    Здраво, дали ќе може да споделиш искуство
     
    Последна измена од модератор: 2 февруари 2018
  18. Aestas0609

    Aestas0609 Активен член

    Се зачлени на:
    15 април 2017
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Ja vadat prethodno
     
  19. Ma Rijana

    Ma Rijana Нов член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, веќе подолго време ги читам вашите мислења, совети и искуства, бидејќи го имам истиот проблем во врска со мојот нос :) Сакам да прашам колку долго се чека да ви се јават за операција откако ќе ве стават на листа на чекање. Јас се одлучив за риносептопластика на државна и сега сум на листа на чекање.. И како можам да стапам во контакт( освен лично во болницата ) за доколку се предомислам за да платам повисока цена за побрза операција? Дали некој би знаел кај треба да се обратам ? Лично кај докторката или во администрација каде што ми кажаа дека ќе ме побараат ?
     
  20. SunshineYo

    SunshineYo Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Девојки, од многу читање, фалење и што уште не на д-р. Добри Стоименов веднаш отидов да се оперирам кај него. Еве ме денес, по нецели 3 години со искривен нос и нова девијација. Докторот си е океј. Не е нешто љубезен, но доста е формален практичен. Отидов повторно пред некој ден да му се пожалам и прво нешто што ме праша е кој те оперираше, а веднаш откако го потсетив ми кажа само едно бедно "ништо не ти е, ставај капки" и фино ме избрка. Реално не се многу 3 години да заборавам какво е чувството да имаш девијација. Ме заинтересира сега д-р Јакимовска.
    Ќе моше ли само да ми кажеш во која болница и колку чинеше целата процедура?
     
    Последна измена: 21 февруари 2018