1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Корејска козметика

Дискусија во 'Лице' започната од simicka, 19 август 2016.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Од ова како сте задоволни?
    Screenshot_20200218_191349_com.android.chrome.jpg
     
  2. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.285
    Допаѓања:
    101.277
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20200220-140530.jpg
    Mojot izbor. Nekoj dali gi koristel? Imam suva i umorna koza
     
    На Rose96, Noemi и SnowDOG им се допаѓа ова.
  3. SnowDOG

    SnowDOG Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2014
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    209
    Пол:
    Женски
    Laneige water mask многу ми ја имаат фалено и состојките ми се допаѓаат.
    Innesfree и маските се супер не ги имам користено овии конкретно но другите што ги имам пробано се одлични.
     
    На nena2010 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Навлечена сум на козметика, а особено корејската.
    Некои работи кои ги имам пробано:
    Laneige Water Sleeping Mask- да не ги збунува некои sleeping mask е всушност крема за лице за ноќна употреба. Малото пакување од 15мл ми трае веќе доста време.
    Хиртатира прекрасно, немам исфрлувања или запушување на пори. Гелеста конзистентнција и без нападен мирис. Ќе нарачам пак.
    Cosrx Low ph Cleansing gel - средство за миење лице со ниска пх вредност и чајно дрво. Не знам дали е од чајното дрво ама многу силен нафталинест мирис има. Добро е што мирисот не останува на кожата откако ќе се измие.
    Го користам како второ средство во double cleansing па не можам да кажам колку чисти шминка самостојно, ама најбитно воопшто не го суши лицето.
    Нежен е за сите типови кожа.
    Heimish All Clean Balm
    Маслен отстранувач на шминка, веќе е и вегански(претходно содржеше магарешко млеко).
    Без посебен мирис сосема мала количина е доволна се растопува на дланките секундарно и одлично вади фул шминка. Се измива со вода комплетно, нема потреба од друго средство за оние кои не прават double cleansing.
    Најдобар маслен отстранувач кок сум го пробала, темелното чистење шминка ми е најмачниот дел, а со него ми е најбрз и наједноставен чекор.
    Etude Collage Eye patches - Хидратантни лепенки за очи со колаген. Освежувачки делуваат, ништо специјално како и сите такви лепенки.

    А ова чека во кошничка, ако пробал некој некои од овие производи може да сподели импресии.
    Screenshot_20200220_223255.jpg Screenshot_20200220_223233.jpg
     
  5. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.456
    Допаѓања:
    82.044
    Пол:
    Женски
    images (1).jpeg Јас би препорачала пред да се навлечете и купите се што треба и не треба,да ги прочитате чекорите во корејската козметика,тие се исклучително важни.
     
    На Regina.Phalange и duffi им се допаѓа ова.
  6. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.285
    Допаѓања:
    101.277
    Пол:
    Женски
    Bas sega toa gledam na youtube. Ima edna metoda 7 step samo so 3 proizvodi. Sekako treba mnoogu istrazuvanje. Aj daj mi linkot od E bay
     
  7. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    Cosrx ги пробав тие лепенките за акни и делуваат ептем!! Предобри се и ако имате акни обавезно да ги пробате!
    Laneige не е лоша маската, би ја земала помало паковање дека големото е преголемо и ептем бавно се троши.
    Iunik Propolis Serum ми е нешто совршено и дефинитивно ќе го порачам повторно.
    Iunik Beta Glucan крем за лице не ми остави многу впечаток и не би го купила повторно. Живеам во поладна клима и имам потреба од нешто похидратантно.

    Ќе ви напишам повеќе рецензии. Дека пробувам моментално. Дефинитивно сум презадоволна од се што пробав. Имам код со попуст што можете да го користите при нарачување еве линк https://ystyle.co/3u66
    Или напишете AZBLOG07 :)
     
    На sleepingbeauty му/ѝ се допаѓа ова.
  8. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.285
    Допаѓања:
    101.277
    Пол:
    Женски
    Laneige mnogu ja falat. Sega gledam toner da zemam i mostruizer ama ne znam za suva koza koi se najdobri. Da se seknes ima mnogu proizvodi.
     
    На Rose96 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.456
    Допаѓања:
    82.044
    Пол:
    Женски
    Оваа има препорака рутини за почетници.
    http://www.snowwhiteandtheasianpear.com/2016/03/beginner-friendly-simple-k-beauty_20.html?m=1
    Ќе го ставам линкот подоцна сега на мобилен сум.
    Може да нарачаш и мали пробни пакувања на ибеј.
    Само да те предупредам,да не јадам ќотек после:D ќе се навлечеш и нема да користиш западна козметика после.

    Јапонскиот хидрантен тонер ,ќе го сликам.
     
    Последна измена од модератор: 22 февруари 2020
    На nena2010 и Rose96 им се допаѓа ова.
  10. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125

    BE9C6157-1DCC-4F25-B176-7FCF10AD5D7E.png

    Јас овој го меркам. Скап ми се гледа и затоа сум во мислење. Многу добри коментари има. На Laneige го имам Skin Refiner само што ми стигна сеуште го немам пробано. Го земав во мини паковање за да го пробам прво.


    @Cosmi јас само the Ordinary што ги гледам друго ништо не сакам од западниве брендови. :lol:
     
  11. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.285
    Допаѓања:
    101.277
    Пол:
    Женски
    Nema da te tepam. Kozata mi e umorna, moram da smenam nesto.
     
    На Cosmi му/ѝ се допаѓа ова.
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    A за комбинирана што препорачувате?
     
    На Cosmi му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.456
    Допаѓања:
    82.044
    Пол:
    Женски
    Читни на линкот што и го ставив на Нена.
    Има препорачани производи.
    Јас така почнав и со купување примероци.
    Има од се на ибеј мало пакување да видиш дали ти одговара.
    Ќе ви ги ставам производите што ги користам јас.
    Мене ми беше нормална ама дехидрирана и уморна.
    Јас сум многу задоволна од резултатите.
     
    На buba4e89, nena2010 и Rose96 им се допаѓа ова.
  14. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.285
    Допаѓања:
    101.277
    Пол:
    Женски
    e toa mi treba. Primeroci za proba
     
  15. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.456
    Допаѓања:
    82.044
    Пол:
    Женски
    На joy1 и Rose96 им се допаѓа ова.
  16. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.054
    Допаѓања:
    15.987
    @Cosmi од која држава ги испраќаат производите, од погорните линкови?

    На вториот линк ми отвара ова:

    20200221_092043.png

    Гледам дека на Dream Forecast пишува дека се Corea based, ама мислев дали можеби имаат европски складишта? Ич не ми се занимава со царини. Од истата причина не се нафатив да нарачувам и од yesstyle, а имаат неверојатен избор. Наједноставно ми е од локалниот Амазон (ама има ограничен избор, а прифатливи цени) и од локални онлајн продавници (подобар избор, ама и повисоки маржи). Има и една физичка продавница, ама иста приказна.

    Еве што користам моментално:

    IMG_20200221_102130.jpg

    Како што гледате, сè ми е при крај.:D

    Ако морам да бирам моментален фаворит, тоа би бил тоникот, па маслениот cleanser (BHA веќе ми е константа). Првпат се сретнав со концептот за "хидратантен тоник" откако почнав да читам за корејските производи и ми беше пријатно изненадување. Навистина се обидувам not to oversell било кој производ, затоа што ми е јасно дека нема универзална формула за секоја кожа, ама навистина сум задоволна од резултатите. Како и кај повеќето и мојата комбинирана кожа, била дехидрирана, особено нагласено во зима.

    И генерално, задоволна сум од резултатите. Веќе година и пол како користам корејски производи. Почнав постепено да ги воведувам. Најпрво го купив Cosrx low Ph Good morning Gel cleanser и BHA Blackhead Power Liquid.

    Дотрошувам што имам од западна (природна, био, еко) козметика и не погледнувам веќе назад. Можеби донекаде имав среќа со изборот на производи (сепак читав доста искуства и рецензии), ама има издржана причина за подемот на корејската козметика - ефикасна е. И формулите и рутините.

    Wish листата само расте, ама се обидувам да не купувам повеќе од потребното. Следни се линија производи од Whamisa. Успеав да ги најдам во travel size верзија.

    За среќа и овде имаат марки со чисти, природни и едноставни формули. Од тие што ги знам се: Benton, Whamisa, Aromatica, Iunik, Klavuu, Nature Republic, Innisfree, Krave.

    Малку хаотичен постов, оти сакам да споделам што повеќе, а брзам. Понатаму ќе се вратам со подетални рецензии.
     
    На PurpleMind, Rose96, SnowDOG и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.285
    Допаѓања:
    101.277
    Пол:
    Женски
  18. SnowDOG

    SnowDOG Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2014
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    209
    Пол:
    Женски
    Многу ми се допаѓа темава, сакам полека да преминам на корејска козметика, па ми треба малце помош при пронаоѓање на хидратантна крема за мрсна кожа и тонер, имате ли некои предлози?
     
  19. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    James Welsh доста коросто Корејски производи, па мислам дека би ви биле од корист овие видеа :) И Hyram зборува за Laneige во најновото видео.
     
    На Rose96, Noemi, SnowDOG и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    @Cosmi јас веќе заглавив во која категорија да го ставам лицево (facepalm) Мислам дека е дехидрирана и уморна, ама и екстра осетлива, некогаш и пресува, некогаш комбинирана... Кажи ми дали ти ги правиш сите чекори? Ако може да ми пратиш што точно и по кој редослед користиш.
     
    На Rose96 и nena2010 им се допаѓа ова.