1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Корејска козметика

Дискусија во 'Лице' започната од simicka, 19 август 2016.

  1. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Поминувал ли некој до Олпео да ги погледне асортиманот и цените на Cosrx? Од денес ги пуштиле во продажба ама уште ги немаа онлајн ставено за нарачка, ми треба Low Ph гелот за миење па ме интересира.
     
  2. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Еве линк од гелот, имаш и цена, само што моментално го нема на залиха. Пишаа на инста дека не очекувале толкава побарувачка, но ќе стигне нова пратка за 2 недели. Инаку цената е за околу 200 денари повисока него да го порачаш од yesstyle. https://olpeo.mk/product/cosrx-low-ph-good-morning-gel-cleanser/
     
    На Noemi му/ѝ се допаѓа ова.
  3. rumcherry

    rumcherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2019
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    1.115
    Пол:
    Женски
    Има некој сајт со достава до мк моментално?
     
    На Kara15 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. russian.mama

    russian.mama Активен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2020
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    108
    Корејската козметика има некои супер производи, но многу производи се провлекуваат со помош на репутацијата дека се корејски.

    Не значи дека нешто ако е made in Korea мора да е добро со сигурност. Како и конвенционалните брендови од западот, така и со овие производи треба да се внимава и избира внимателно.
     
    На SnowDOG му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ladydy13

    ladydy13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2019
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    445
    Пол:
    Женски
    Искуство со брендот Pyunkang Yun?
     
    На SnowDOG му/ѝ се допаѓа ова.
  6. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.449
    Допаѓања:
    22.754
    Пол:
    Женски
    Yesstyle сѐ уште не доставуваат кај нас?
     
  7. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    13.400
    Не, прашував пред некој ден.
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  8. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.449
    Допаѓања:
    22.754
    Пол:
    Женски
    Дечки, ја има ли некој Purito Sea Buckthorn Vital 70 кремата, да ми го сликне составот?
    На Skinaholics.mk и Purito.mk е сосема различен од оној на Yesstyle.com.
     
  9. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.517
    Допаѓања:
    3.914
    Да споделам едно искуство. Претходно порачував од Yesstyle ама годинава како престанаа да доставуваат кај нас, почнав да барам и други страни. Сите што претходно имаа достава за Македонија сега немаа, освен testerkorea.com. Секакви искуства имаше со сајтов и не бев сигурна ама решив да ризикувам пошто ми требаше козметикава (innisfree). Работата е што доставата им е само со брзи пошти и кошта во зависност од тежината на пратката, па кога ќе дојде кај нас мора да се плати лежарина и слично и да испадне ѓавол ипол. Од кога нарачв после 4-5 дена процесирање ја пратија, 7 дена требаше да стигне кај нас и тука уште толку ја држеа, на крај испадна да ја добијам за 18 дена и покрај тоа што е со брза пошта. На сајтот имаат систем за customer service и брзо ми вратија на тоа што прашував. Исто така одпосле ми пишаа дека заради грешка во калкулации сум платила повеќе 2-3 евра за достава и не ми ги вратија на сметка туку ми ги оставија на профил за следни нарачки да ги искористам. Сега за сега ми личи ОК, ќе видиме производиве дали се добри пошто сите беа намалени 40%. :D(fingers)
     
  10. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.285
    Допаѓања:
    101.277
    Пол:
    Женски
  11. Malerzena

    Malerzena Нов член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2021
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Предобар, со години го користам и кога го видов кај нив одма го нарачав!
     
  12. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.285
    Допаѓања:
    101.277
    Пол:
    Женски
    Фала ќе го земам.
     
  13. Malerzena

    Malerzena Нов член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2021
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Нема да згрешиш, јас кога и да патував купував залихи! Поготово ако си користиш шминка, ништо ме вади ко него!
     
    На nena2010 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Некој да не има купон за попуст за skinaholics.mk ?
    Знам дека блогеркиве постираат, ама може сум пропуштила некоја.
     
    На poppie му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.208
    Допаѓања:
    93.610
    @pdb123 како ти се чинат состојките на овие два продукти?

    Screenshot_20210506_180521.jpg Screenshot_20210506_180503.jpg
     
  16. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.796
    Уф, тешко да се разбирам до толку :doh:.

    Вака од тоа малку што разбирам, првото ми изгледа ко да има хидрирачки и антиоксидативен ефект (веројатно скоро сите екстракти ја имаат таа намена), можеби дури и избелувачки ефект (нијацинамидот и licorice root extract, иако го има во веројатно мала количина и исто се води и како антиоксидант). Тешко е со корејските производи, затоа што користат многу специфични растителни екстракти, ама мислам дека во голема мера екстрактите имаат или антиоксидативно или смирувачко дејство. Во секој случај, знам дека блендот од повеќе антиоксиданти е пожелен и се преферира пред поединечните антиоксиданти затоа што така производот е постабилен, односно побавно оксидира (и другите антиоксиданти оксидираат по одредено време, не само витаминот Ц) и со тоа подобро функционира/„заштитува". Дали се работи за тоник/есенција, евентуално серум и кој?

    Второто ми изгледа како да е за миење лице. Мислам дека не би требало да ја суши кожата затоа што колку што знам, тие сурфактанти (3 и 4 состојка) се понежни, а и имаш хидрирачки состојки како сентела, глицерин, алантоин (ова е и антивоспалително). Не знам дали има и анти-акни функција (поради присуството на Tea Tree Leaf Water) или повеќе служи за смирување на кожата (не знам колкава е количината).

    Жалам што не можам да ти помогнам повеќе :(. Иако сѐ уште сакам да поднаучувам состојки (особено тие кои се „подокажано" корисни за кожата или еве, некои почести, покарактеристични во производите), некако се откажав од изучување на сите состојки. Не само затоа што е надвор од моја област и не би можела никогаш докрај да научам освен ако не завршам факултет, туку и слушајќи ги баш стручните за овие теми сфатив дека ни тие не можат да кажат сѐ за производот според листата на состојки, затоа што количината и третирањето на состојките менува многу, а тоа не може да се види нигде. За (не)безбедност на состојки не пишувам, знам дека знаеш дека е излишен тој муабет :lol:.

    Мислам, знам дека и ти си во тек со многу работи, па веројатно си го слушнала ова 100 пати, ама ете пишувам за секој случај :D. Како што кажав, во листата на состојки претежно барам дали и колку на број има одредени состојки што ги сакам за конкретната потреба, а за ефикасност, т.е. резултати и конзистенција сепак најдобар метод останува читањето/слушањето на рецензии (досадно, ама тоа е |-)).
     
    На Emy867 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.208
    Допаѓања:
    93.610
    Ова се производите

    Screenshot_20210506_191310_com.android.chrome.jpg Screenshot_20210506_191324_com.android.chrome.jpg
    Баш ме интересираше безбедноста на состојките, сега не можам ретинол да користам, па сакав овој серум да го зедам на негово место...
     
    На pdb123 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.796
    Ако прашуваш за безбедност поради бременост/доење, тогаш освен тие покарактеристични активни состојки (ретиноидите и некои киселини), мислам дека другото е во ред, најчесто тие се проблематичните. Мислам дека тоа е така поради можноста да пенетрираат подлабоко во кожата или дури и во крвта, ама тој ефект го имаат само тие појаките состојки (со исклучок на AHA и азелаична киселина), обичните состојки мислам дека не навлегуваат подлабоко од епидермисот. Вака други обични состојки не сум сретнала да е споменато дека се небезбедни. Ако тоа е причината, ако сакаш можам да побарам постови од дерматолози наменети конкретно за состојки кои треба да се избегнуваат во бременост/доење.
     
    На Emy867 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.208
    Допаѓања:
    93.610
    Ако не ти е проблем, кога ќе имаш време, би сакала, да.
     
    На pdb123 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.796
    1.
    2. (за акни)
    3. (погоре има пост и за доење)
    4. (има погоре и за brightening при бременост)
    5. (има и втор дел за стрии)
    6. (има и за доење)
    7.
    8.
    9.
    И веројатно ја знаеш Dr. Dray на youtube, има и таа видеа. Можеби и Doctorly, DermAngelo, Sam Bunting (сигурно има), Alexis Stephens, Davin Lim.

    Горе-долу сите исто кажуваат, со минимални разлики.
     
    Последна измена: 6 мај 2021
    На Emy867 му/ѝ се допаѓа ова.