Корисни совети

Дискусија во 'Слободно време' започната од kiki-riki, 25 ноември 2009.

 1. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.295
 2. l0vE...-love

  l0vE...-love Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2012
  Пораки:
  574
  Допаѓања:
  141
  Пол:
  Женски
  Не пијте од лименка има повеке бактерии од јавните вециња :puke: :puke: :puke: :puke: :sweat: :sweat: :sweat:
   
  На SunnyGirl2 и Twinkles им се допаѓа ова.
 3. deedee0

  deedee0 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2011
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  364
  Никогаш не си играј со чувствата на другите,бидејќи можеби ќе ја освоиш играта,но ризикот е дека со сигурност ќе ја загубиш таа личност засекогаш!
   
 4. K.Mari4ka

  K.Mari4ka Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  1.342
  Допаѓања:
  1.138
  Пол:
  Женски
  7 фантастични употреби на лукот

  1. Акни
  Една од предностите на лукот е секако неговото поволно дејство на убавината, имено сокот од лук ги лечи акните. Доволно е да се згмечат две чешниња лук и смесата да се стави на воспаленото место, резултатот ќе биде видлив веќе по неколку минути откако ќе спласне отокот од мозолчето.

  2. Херпес
  Вирусната инфекција на усните која е добро позната како херпес, е многу непријатна појава, но излечива ако на неа се стави чешне лук и се држи директно на болното место околу 10 минути. За подобар ефект постапката повтопрете ја пет пати во текот на денот.

  3. Воспаление на увото
  Лукот помага и при лечење на воспаление на уво, а рецептот е брз и едноставен. Во лажица жешко маслиново масло ставете згмечено чешне лук и оставете го да одлежи еден час, неколку капки капнете во увото и истото повторете го два пати во текот на денот.

  4. Иверка под кожата
  Мало парче дрво кое се закачува под кожата тешко може да се извлече, но со помош на лукче ставено на болното место и покриено со фластер иверката лесно ќе исплива на површина.

  5. Губење на косата
  Лукот е познат и по своето делотворно својство за заздравување на влакната, затоа ако ја губите косата, неколку пати во текот на денот истријте ја со масло од лук или со лук и оставете да делува барем 10 минути.

  6. Сируп за кашлица
  Лукот делува како антибиотик па може да помогне и во борбата против кашлицата. Ситно насечкани две чешниња лук ставете во еден децилитар вода, оставете да отстои неколку минути и потоа пијте го како чај...

  7. За нега на кожата
  Алицинот, состојка на лукот, помага во омекнување на кожата и ја прави мазна. Додајте малку згмечен лук во вашата маска за лице, задржете ја неколку минути и исперете со млака вода. Чистиот тен и свежиот изглед ќе бидат резултат на оваа лесна постапка.
   
 5. K.Mari4ka

  K.Mari4ka Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  1.342
  Допаѓања:
  1.138
  Пол:
  Женски
  Пет начини на кои можете да ја искористите солта

  - Така на пример солта успешно може да ви помогне при справувањето со дамките. Ако имате проблеми со жолти дамки на облеката предизвикани од дезодоранс, ставете четири лажици сол во еден литар вода. Земете ја облеката и потопете ја во водата чистејќи ја дамката.

  - Исто така ако сте забележале дека лушпата од јајцето потешко се лупи, тогаш пред да го ставите да се вари во водата во неа ставете малку сол и потоа ќе го немате тој проблем.

  - Солта исто така може да ви помогне ако имате проблем со мравки во вашиот дом. Само треба да ставите сол на вратите, прозорците или било кое друго место од каде сте забележале дека доаѓаат.

  - Веројатно повеќето некогаш сте користеле сол за капење, но проблемот е што таа често пати знае да остави дамки на кадата, па потоа мора да чистите. За да го немате тој проблем искористете ја морската сол и ќе добиете мека кожа, а нема да морате да ја чистите кадата.

  - Сигурно сте забележале дека чајот знае да остави навистина грди дамки на шолјите, кои тешко се чистат. Солта може да ви помогне и во овој случај. Само треба да измешате бел оцет и сол и ќе добиете ефикасно средство за чистење на дамките.
   
 6. K.Mari4ka

  K.Mari4ka Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  1.342
  Допаѓања:
  1.138
  Пол:
  Женски
  10 употреби на маслиновото масло

  - За симнување на шминката: Нанесете малку масло на памук и нежно истријте ги очите.

  - За заглавен затворач: Нанесете малку масло на патентниот затворач, лесно повлечете горе – долу. Маслиновото масло ќе го подмачка.

  - За мека кожа: На мокра кожа, по туширање нанесете го маслото и размачкајте го по целото тело.

  - За нега на усните: Секоја вечер пред спиење усните намачкајте ги со маслиново масло и ќе станат меки.

  - За полирање на дрвениот мебел: На памучна крпа нанесете малку масло и со неа темелно премачкајте ја дрвената површина.

  - Против вошки: Темето добро натопете го со маслиново масло, замотајте ја косата во кеса или капа за туширање и оставете така да постои некое време. Пред да ја измиете косата исчешлајте ја со густ чешел.

  - Масло за капење: Наполнете ја кадата и во водата додајте маслиново масло и миризливи соли. Вашата купка е подготвена.

  - За мазно бричење: Мократа кожа намачкајте ја со маслиново масло и преку него поминете со жилетот. Тоа ќе ја замени пената или гелот за бричење, а ќе го спречи иритирањето и црвенилото.

  - За полирање на кожни чевли: Баш како и кај полирањето на мебелот и за вашите кожни чевли решението е крпче натопено со маслиново масло.

  - За вадење на налепници: Налепниците на стакло или пластика, натопете ги со маслото и кратко оставете ги да постојат така натопени. Потоа со сунѓерче изгребете ги со лесно триење.
   
 7. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.295
  5 природни борци против лузни и стрии на телото
  http://interesno.com.mk/zdravjeubav...prirodni-borci-protiv-luzni-i-strii-na-teloto
  Гребнатинките, акните, раните или операцијата на нашата кожа ни оставаат белег што го носиме цел живот... Најчесто природата е наш верен „пријател“...

  Како да се справите со лузните од акни...http://www.crnobelo.com/zivot/moda-...ravite-so-luznite-od-akni?utm_source=daily.mk

  Самодовербата е важна за впечатокот кој го оставаме врз околината, но често пати е тешко да ја одржиме на ниво, ако постојано мислите за непријатните
   
 8. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.524
  Допаѓања:
  23.539
  Пол:
  Женски
  Јас знам дека ако ви се залепи мастика во коса - треба со путер да ја намачкате и ќе ја извадите. После ќе ви биде мрсна на тој дел, ама тоа е подобро од сечење на коса нели? ;)
   
 9. levely

  levely Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  897
  Да надополнам и јас дека мастика од коса исто така се вади многу лесно и со газиран сок ;) (пожелно е кокакола )
   
 10. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.295
  http://popara.mk/2013/zhivot/ubavina/odstranete-gi-pegite-od-vasheto-lice-so-domashni-lekovi/Пегите се темни точки на кожата, кои воглавно се јавуваат на лицето, особено на носот и околу него. Пегите се безопасни, а вообичаено се појавуваат кај младите луѓе. Причините за појава на пегите се наследните фактори и постојаната изложеност на сонце.

  Денеска ќе ви представиме неколку едноставни домашни лекови кои ќе ви помогнат да ги одстраните пегите.

  Решение 1:

  Изгмечете една зрела банана, и додадете две лажици здробен лист од нане. Ставете ја оваа смеса на пегите. Кога маската ќе почне да се топи, измијте ја со вода.

  Решение 2:

  Земете една лажица сок од лимон, додадете малку сол и една лажица мед и добро измешајте. Медот делува како природен избелувач. Нанесете ја смесата на пегите и оставете ја да стои 10 минути. Погрижете се оваа маска да не ви влегува во очи. На крајот измијте го лицето со млака вода.

  Решение 3:

  Ставете неколку кришки од компир во матеница. Втриете ги кришките на пегите и оставете 5 минути. Правете го тоа 3 до 4 пати во неделата.

  Овие лекови се темелат на начелата на Ayurvede, древно индиско учење за лекувањето и се потполно природни, а што е најдобро можат лесно да се направат дома.
   
 11. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.295
  http://www.komunikacija.mk/za-bebeshki-nezhni-stapala/

  за мазнии пети :rofl: стар трик - ама успешен
  со то ашто би додала дека може да се стави наместо бебешки крем и некое од лидера моментите
   
 12. April87

  April87 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  529
  Допаѓања:
  437
  Пол:
  Женски
  Паметно. :)
   

  Прикачени фајлови:

  На Twinkles му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Twinkles

  Twinkles Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  647
  Допаѓања:
  973
  Да се надоврзам за ова со лименкава..
  Не знам каде и пред колку време ама со сигурност од 100% знам дека имаше труење на човек кој пиел од лименка на која претходно имало урина од Глушец.
   
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. lostsoul

  lostsoul Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2011
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  116
  Пол:
  Женски
  Jas znam so belka od jajce.Isprobano mi e
   
  На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Sahlene

  Sahlene Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2015
  Пораки:
  417
  Допаѓања:
  463
  Пол:
  Женски
  Ако во случај ви падне растопена свеќа врз блуза или панталони, дамките не треба да се стругаат, туку најлесно ќе ги извадите со весник и загреана пегла.
   
 16. Feminka22

  Feminka22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  4.556
  Допаѓања:
  14.533
  Пол:
  Женски
  Ако ви се залепи мастика на некој дел од облеката поминете со коцка лед.
  Мрсните флеки од алиштата може да,се извадат и со Арис де грас(незнам дали сте пробале)
  Ако подолго време сте на,лаптоп/телефон/таблет направете одмор за очите со тоа што ќе гледате 20 минути настрана(значи не во екранот)
   
 17. Lunaria

  Lunaria Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2012
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  1.087
  Пол:
  Женски


  За мене успеа, фала богу :) Како да ги вратите алиштата кои ви се собрале при перење...
   
 18. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  3.543
  Допаѓања:
  20.401
  Пол:
  Женски
  Средство за отстранување на флеки: измешајте еднакви количини на алкохолен оцет, течен сапун и минерална газирана вода, се нанесува на флеката и нежно се трие. Го имам испробано, кај мене даде топ резултат.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 4 други им се допаѓа ова.