Користа од непријателите

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од thelittle17, 25 јуни 2011.

 1. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  2.084
  Допаѓања:
  3.252
  Пол:
  Женски
  дури и ако некој не се однесува убаво спрема вас,научете вие да се однесувате убаво,за човекот е најлошо да живее со негативни чувства спрема другите.. од секој непријател се открива нова животна лекција.. ?!
  која е користа од вашите непријатели , дали имате непријатели ?


  Бидејќи не дојдов до ваква тема,ако КЛУЧ! :)
   
 2. fatbeautiful

  fatbeautiful Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  57
  Искрено никаква корист,исто како да не постојат иако се обидуваат да ми го загорчат животот успешно ги надвладеувам :D Поздрав до нив!
   
 3. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  499
  Секој нивни удар ме прави посилна. Најголема корист од нив ми е тоа што ми даваат најголема мотивација за да успеам. Поздрав и голема благодарност до нив. ;)
   
  На iloveyou29 и JoxyTheFreak им се допаѓа ова.
 4. LadyDaget

  LadyDaget Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2011
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  23
  Немат причина зошто да ме мразат или да бидат мои непријатели едноставно тие си создаваат во себе гнев од пуста љубомора.. кога чекаат време да кажеш нешто, а тие да го испревртат на 1.000.000 начини за на крајот кажат нешто негативно на некој трет во врска со тебе... али сепак џабе не рекле зад добриот коњ се дига прашина. Па така секој нивни „камен“ по мене ме прават уште посилна и поупорна во се она што сакам и имам желба да го остварам. :rock: ..а некој да мразам пфф ма јок ќе си трошам времето на такви ...! :lol: Па затоа позз јас сум на врвот :rofl: :lol:
   
 5. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.322
  Непријатели - немам.

  Но некој што ми пречи во животот, или ми е вечен контраш, не се сложувам со него, не сум во најдобри односи.. не е ниту најблизу до непријател, ама ајде ке го ставам во тој кош.

  И навистина има корист од непријателите, тие во најлошите мигови ке ти посочат кои ти се вистински некои сосеми трети непријатели, што ти збореле зад грб(излитено звучи, ама навистина е така) или ке ти посочат на твоите мани. Знаат да ти докажат некогаш дека не си во право, да те закопаат со информации и потоа да смениш мислење. Ама човек учи додека е жив, учи и од непријателите.

  Учиме на грешките, ако си му верувал на некому, тој ти стане непријател, ете уште една лекција дека не треба да се зближуваме со луѓето, да држиме некој баланс и не треба толку да им се доверуваме.
   
 6. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.705
  Незнам дали има некој во мојот живот кого можам да го наречам непријател.
  Да, постојат луѓе со кои не сум во добри односи, со кои сум имала и имам конфликти, со кои и не ми е баш најпријатно да сум во друштво.
  Но не ги забележувам многу и не им придавам особено значење. А користа се состои во тоа што на некој начин од нив сум научила некои животни лекции, за тоа колку сме ние луѓето дволични и лицемерни, и дека на секого не треба да му се верува.
  А оние кои ми се љубоморни за нешто, било што, само ме поттикнуваат да бидам уште подобра во тоа што го правам.
   
 7. Avril.09

  Avril.09 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  891
  Јас мислам дека е рано да се каже дека имам некои непријатели.
  Има луѓе ( другарки или познаници ) кои завидуваат и со тоа чуствуваат омраза кон мене.
  Зошто е тоа така, незнам.
  Но не ме интересира. Што не ме убива, ме прави посилна.

  + Им посакувам долг живот на моите "непријатели", за да ги гледаат моите успеси! 8)
   
 8. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.462
  Допаѓања:
  796
  не верував дека постојат ама ете и јас сум имала по некој ....корист од нив некоја голема немам освен што ме смејат и што ме потсетуваат на мојте успеси........да се живи и здрави мојте непријатели :inlove: :inlove:
   
 9. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.507
  Немам.
  Детско ми е и малоумно ова, ко некој тинејџ амерички филм со Queen Bees and Wannabees.

  Непријател... |( што ќе да е тоа, око за око - заб за заб, крвна одмазда, кога ќе го (ја) видам да плукнам пред или зад него (неа)... |( што ли?

  Сигурно има некои луѓе кои не ме мирисаат баш и 100% ме одбегнуваат... браво и фала им. Ниту ми е гајле за истите.
  Нормално и јас имам некоја персона нон грата во мојот живот. Ги одбегнувам, ниту ми е гајле за истите.

  И ко да видиш - користа од непријателите е тоа што концептот не го сфаќаме така крвнички и насилнички ко некои напалени тинејџерки, туку културно си се тргаме од патот едните на другите, за да не не печат очињата од гледање и КОРИСТА побогу е - што си живееме полесен и посреќен живот едни без други.
   
  На Sephora, LuckyStar, Strumfeta93 и 3 други им се допаѓа ова.
 10. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.155
  Допаѓања:
  4.923
  Прилично многу работи ставам на игнор, не влегувам во каши ниту пак во двојни игри, а со самото тоа не си создавам непријатели. Ех сега не дека ги немам а кој ги нема... Меѓутоа на нивните оговарачки способности секогаш се смешкам, ретко кога нешто може да ме извади од такт, а користа од непријателите е само видување колку вредиш земајки го фактот штом уште си му во уста сакал или не неможе без тебе. А дека можам да кажам или набројам колку непријатели имам е тоа неможам затоа што и незнам а факт е дека најголемиот пријател понекогаш е најголем непријател :lol:
   
 11. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.667
  Имам бааги непријатели :lol: Секогаш кога ќе чуев за некој нивен трач за мене или некоја сплетка се нервирав ,но се навикнав така да знам дека тоа го прават од завист и љубомора,па нека се нервираат тие за мене-т.е. знам дека се нервираат што не ми можат ништо,што покрај големите несреќи во животов мој на кој с е радувале(кога почина татко ми велеле ајде да ја видеме без пари нема ни да дипломира,ниту да купува гардероба-мака им беше да ме гледаат дотерана ;) ) значи и покрај се ,јас дипломирав и си најдов работа,и пак сум подотерана од нив-пошто тие немаат стил колку пари и да имаат,си имам дечко кој ме сака најмногу со кој сум најсреќна,а тие од пуста завист немаат ни тоа,па затоа ми е мило што ги нервирам јас,иако сакаат тие мене :lol:
   
 12. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.685
  Допаѓања:
  103.074
  Ијам,пошо сум многу добра.Сви злобне душе,могу да ми п*ше! 8)

  Неам.Барем не такви кои лично сум ги декларирала ко непријатели.Имам пријатели и непознати луѓе.Непознати се оние отпишани на листата кои не ме занимаат ама баш ич и не сакам било каква комуникација со нив,сум раскрстила човечки ко што доликува,а оние уфилманине (пффф...па сеа,има една особа,болна си е,сеа на болен човек да не му замериш велат),тоа е ... над мојата моќ! :D И јас сум човек де.Од старт нека си мислат дека ме поразиле и дека јас нив ги мразам и дека им наштетувам,дека сум зла и дека лошо им мислам,ме мрзи сега да се објаснувам зошто нема и онака поента.
  Корист нема,освен лошо и неразумно трошење на енергија и труење на душичката со глупости.А башка...не го сфаќам бе тоа,непријател...е како бе?!Шту знам,мирно дете су ја и мирољубиво дур се фини луѓето,а кога не се терам кај шо треба и чао.Сеа ќе си умишљм,јаааа,оваа мене ме нејќе пошо сум јака бе,ми љубомори и сеа ќе си мериме стапови.Абе ај...а си има,си има такви...до душа таквите поише сами со себе и својата глупост се натпреваруваат.
   
 13. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  622
  Или ги немам или ги игорирам, или пак не ги препознавам |( , што знам! Не можам да одвојам некој за кој мислем дека ми е непријател, некој кон кој би требало да бидам претпазлива или пак имам лошо искуство и некоја штета врз мене! :?:
  Едноставно не допуштам секој да ми се доближи толку блиску за да ми напакости, поставувам граници во дружењето, внимавам како и за што зборувам пред било кој...со еден збор претпазлива сум пред луѓето кои не ми се доволо блиски!
  А оние кои ми се блиски одамна се проверени и знам дека не ми се непријатели!
  Така да нити имам некоја тактика за нивно разоткривање, нити пак имам развиено стратегија за реванширање, едноставно игнор и дистанца!
   
 14. Sparks

  Sparks Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  3.188
  Немам непријатели, доколку со некој не можам да бидам во иста просторија, едноставно не го забележувам повеќе, исто како никогаш да не сме се знаеле. Не сум таков тип на човек да се замара со некој со кој не сум на иста фреквенција, да ковам планови или не знам што за да му наштетам. Еноставно тој/таа што ете не сме се согласиле нека си го живее животот а јас мојот.

  Обично јас велам дека во секоја штета има и некоја корист, тука користа е што веќе нема да се полнам со негативна енергија кога сум во близина на таа личност и тоа е тоа.

  А тие што се замараат со тоа аха што ми направи сега ќе му вратам и ќе плачи ми се неизживеани детишта кои немаат што да прават и ајде ќе си играат нати го, дај ми го, затоа што немаат што друго да прават.
   
 15. milky-candy

  milky-candy Нов член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  713
  Можам да им го препорачам само следново - љубоморне и злобне душе могу да ми п...шее...!!!!!!!!!!!!!


  Од нив за прв пат дознав некои работи за себе, кои до сега не сум ги знаела, али штом ме озборуваат позади грб значи се дека далеку зад мене и таму ќе останат засекогаш... :)
   
 16. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.642
  Најверојатно негде постојат, но јас не ги познавам, не сум имала личен контакт со некој кој можам да го наречам непријател но како и да е, сигурно имам.

  Па јас и не им придавам некое значение, нека си уживаат таму каде што се, мене ми е убаво без нив, а со нив...незнам можеби треба да се обидам да воспоставам контакт па да ми се допадне таа релација пријател-непријател.

  Корист неверувам дека би имала, освен што ќе имам човек на кој ќе можам да му ја истресам негативната енергија а да не ми биде криво. И потенцијален кандидат за оговарање уз секое кафенце :lol: .
   
 17. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  2.084
  Допаѓања:
  3.252
  Пол:
  Женски
  Ако се обидуваш да се разбереш според мислењето на другите за себе ќе створиш слика во која не можеш да се препознаеш! :)
   
 18. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.173
  Пол:
  Женски
  Многу може да се научи од непријателите, а ги има, тоа секој го знае, може многу лесно да се открие кој е вистински пријател,а кој не.Реков дека може многу да се научи од нив, затоа што тие во суштина го укажуваат тоа што не треба човекот да го прави и човек точно може да утврди која е нивната цел, само треба да биде добар набљудувач, да се прави дека ништо не знае, на тој начин многу работи ќе открие од нив, па анализата сама по себе ќе се реализира.Што ќе научи човек од пријателите??? Пријателите се тие кои му помагаат на човекот, тој ги прифаќа нивните совети, брзо ги заборава, затоа што знае кој ги дава тие совети, додека за разлика од непријателите советите ги памти според нивната содржина, нормално кога се полни со критика, негативна или пак добро камуфлирана, па човек треба да ја осознае нивната позадина за да види која е нивната цел.Само треба да внимава затоа што и во пријателот има скриен непријател и обратно.
   
  На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. crnobelisvet

  crnobelisvet Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2011
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  6
  Se soglasuvam so Victorya.Tie mi se samo motivacija da prodolzam ponatamu i da stanam uste posilna :D
   
 20. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.458
  Допаѓања:
  3.719
  Пол:
  Женски
  Упорно ми покажуваат дека не ми се ни до колена , а тоа тоа нивно јадење трици устата ќе им се исуши некој ден