Користење на личен телефон во текот на работно време

Дискусија во 'На работното место' започната од referentka, 22 август 2018.

 1. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.278
  Pa na nikogo ne mu e zabraneto da koristi tel za vreme na pauza.
  Sekako ke doznaes samo ne vo momentot, nekoe vreme podocna.
   
 2. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.505
  Допаѓања:
  155.200
  Двете работи се казниви и тука :)
   
  На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
 3. m.i.g

  m.i.g Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.033
  Допаѓања:
  5.480
  Пол:
  Женски
  Кај нас јас лично се имам возено во автобус кај што возачот крена тел. Можеби се “казниви” ама кај нас со “пријатели” ќе ја средат работата и сигурно ќе помини само со некоја опомена. Тука нема многу мазнење,за ситница се добива отказ. Исто и казни се пишуваат ама ливчињата се магично исчезнати па никому ништо.
   
  На vrapce.b, Harper и Emy867 им се допаѓа ова.
 4. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.797
  Допаѓања:
  75.331
  Купив некои фустани од Стружанка , ама ми требаше др.број. Упорно звонам да прашам има ли, абе цел ден никој не крева. Кога тоа двете госпожи надвор (стружанка зебра) на телефони па и уште седат надвор да се дозборат. Дрски . И уште немаше број па таа ми вика имаш броеви на ќесата требало да се јавиш. Молам? И кажав фино лепо и остана да ќути.

  Ми се случува често, го сфаќам како одраз на НЕКУЛТУРА!

  Немам работа со странки , ми се алучува да се вклучам на соц.мрежи секојдневно.
  А не ми се допаѓа и кога одам кај колега/колешка во канцеларија и тој збори приватно па и уште чекај малце. Пак некултура.
  Јас одма исклучувам така
   
  На Ingvild, Harper, dunika и 4 други им се допаѓа ова.
 5. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.846
  Допаѓања:
  47.141
  Пол:
  Женски
  Мене страшно многу ме нервира кога таксист збори на телефон. Ова скоро секогаш се случува. Секогаш реагирам да го остават телефонот, загрозуваат безбедност на сите.

  И докторите доста често ми се има случено да се на телефон, прави ехо, во другата рака телефонот и се договара за вечер во кафана. Или дали јаделе децата, или...

  Некултурно е да те чека некој ти да дрндаш на телефон, во некои случаи ете, и опасно е.
  Ама телефоните ни се веќе зашиени...
   
  На Ingvild, Harper, stetoskop и 6 други им се допаѓа ова.
 6. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  13.664
  Допаѓања:
  135.596
  Никоја не ми го исферма прашањето:
  Како децата на школо, не смеат да користат телефон за време на часови... и ок е тоа, а за возрасни е 'потрауматично'?
   
  На Alishan30 и korisnichka им се допаѓа ова.
 7. korisnichka

  korisnichka Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  1.379
  Се сложувам. Така не се работи. Можеби треба да се поминува од време на време низ обука за тоа како да се однесуваме со телефоните и работните обврски, на пример да се знае кога да се крене или одговори на порака а кога да се игнорира. Можеби изгледа смешно но мислам дека е ова сериозен проблем. Се работи за расејување на вниманието. Ако не сме сконцентрирани на работата не можеме да бидеме ефикасни. Исто важи и за комуникацијата преку уредите...
   
 8. korisnichka

  korisnichka Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  1.379
  Твоето прашање заслужува полно внимание. На пример, јас сум наставник и ми смета ако морам да одговорам на повик за време на час, значи тотално може да ме исфрли од колосек, и затоа преферирам тивок режим, за мене е часот светиња. Децата тешко одолеваат на телефоните поготово ако нема однапред поставени правила.
   
  На stetoskop, cresa-jagoda, Alishan30 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  13.664
  Допаѓања:
  135.596
  Јас сосема се согласувам да се забранети мобилни на час... Дури и да им ги зема наставник за време на часот. Ионака е тешко да им го задржиш вниманието на деца, па уште и да си имаат при рака мобилен.. оди привлечи им внимание..

  Мислам дека истото треба да важи и за нас возрасните. Не се 'умира' без мобилен... Разбирам дека ни дава чувство на сигурност, но истото е и за деца, па ако тие можат да го совладаат тој нагон, можеме и ние.
   
  На LollySky, stetoskop и korisnichka им се допаѓа ова.
 10. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.505
  Допаѓања:
  155.200
  Тоа е друго.
  Дека е забрането, забрането е.
   
 11. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.505
  Допаѓања:
  155.200
  Затоа што вниманието треба да им биде во учителот.
  Меѓу часови никој не им брани.
   
  На stetoskop, cresa-jagoda, Alishan30 и 3 други им се допаѓа ова.
 12. GabyTranceॐ

  GabyTranceॐ Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2015
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  1.101
  Пол:
  Женски
  Јас на работа како нова во една сендвичара се учев од другите и другите колку седеаа и ја сеедев да не бида глупа да работам а они да си седаат потоа дојде време каде што ме обвинуваа дека ја сум седела на телефонот престанав со телефон да се занимавам и сакн да видам саат кој ми звонел одма муабет беше сум седела. Нека седаат ама не да ги користат другите за нивна цел да одмори ете мене така ми се случи и сега не ни кпристам воопшто немам во план.
   
  На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.889
  Допаѓања:
  97.385
  Пол:
  Женски
  Има.
   
 14. Ava.84

  Ava.84 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  1.789
  Допаѓања:
  18.666
  Пол:
  Женски
  Интересна тема.Јас телефон имам нормално на работа и сум онлајн цело време.Одговарам на вајбер и други пораки кога сум послободна.Се јавувам само кога можам и разговорот ми е помалку од 1 минута.
  Кога работев во мк и имавме инспекција ама голема фирма долга инспекција и сега мораш да си со инспекторот цело време оти сака ова она и ѓоспоЏата секој ден по 1 саат дремше на телефон и си правеше муабет со ќерка и дали јадела како било на школо итн.Па на детето му стануваше досадно и и го затвараше телефонот.А таа ќе се јавеше кај некоја пријателка и ќе си збореше.А ние моравме да ја слушаме |( Па после прекувремено останувавме да си завршиме нашата работа.
  Не ми е прифатливо на работа со странки а ти да дремиш на телефон:shake:
   
 15. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.511
  Допаѓања:
  22.527
  Пол:
  Женски
  Зависи за каков тип на работно место станува збор. Понекогаш ми се случува да направам некој краток приватен разговор но јас не работам со странки, имам моја канцеларија, сама сум и не ги заморувам другите колеги со лични муабети. Се разбира, на кратко, без да трпи работата. Но кога се странки во прашање, е тогаш крајно безобразно е да оставиш некој да те чека. Пред некој ден ми пукна филм така во банка, кај главна централа само еден шалтер работеше па одозгора благајникот телефонот не го спушти од уво и уште толку кочеше работа.
   
  На Ingvild, CameliaMiller, stetoskop и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. st2007

  st2007 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2014
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  678
  Пол:
  Женски
  Јас користам телефон за време на работа, ама таква ми е работата.
  Работам во цвеќара, и постојано има некој што се јавува дали биле бонбоните готови, бидермаерот итн. Бидејки морам да бидам достапна на телефон за странките, го користам секако и за лични потреби, освен секако ако има странка во цвеќарата.
   
 17. Ingvild

  Ingvild Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2012
  Пораки:
  512
  Допаѓања:
  3.214
  Кај нас не е строго забрането. Може да се вршат приватни разговори, за време на пауза разгледување по социјални мрежи, форуми АМА кога има странки, телефонот аут и целосна концентрација тука.

  И да, не сметам дека треба да е строго забрането воопшто да се чепка баш поради некои такви итни ситуации... ама недопустливо ми е клиент да чека, а јас да си скролам по почетна или прашувам дали кучето јадело денес. Ценам туѓо време, очекувам кога сум јас клиентот подеднакво да го ценат и моето.
   
  Последна измена: 8 септември 2018
 18. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.480
  Допаѓања:
  47.121
  Пол:
  Женски
  Сметам дека треба да бидеме достапни во секое време и да се јавиме кога ѕвони телефонот (ако сме во можност во моментот), но тоа да е навистина важен повик и да има смисла.
  Јас лично, ако посегнам по телефонот, тоа е за време на пауза. А и тоа е кратко затоа што не сакам да ги игнорирам колегите и да зјапам во екранот.
   
 19. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  1.035
  Допаѓања:
  1.608
  Пол:
  Женски
  Јас сега каде што почнувам ќе биде забранет телефон скроз.
  Значи цели 8 часа ќе биде исклучен,не смее ни уклучен во објектот да биде,па ни за време на пауза.
  А досега секаде каде што сум работела бил забранет фиктивно,секогаш сме користеле