Користење на лубрикант

Дискусија во 'Секс' започната од ivance5, 27 јули 2010.

 1. LoneWolfGuy

  LoneWolfGuy Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2017
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  668
  Пол:
  Машки
  Знам тоа го тропаа пошто голема сума на државни пари потрошија за лубриканти кои што потоа им беа доделени на lgbtq невладини организација (која што мислам дека скоро се формирала не ме земајте за збор) и сега као да ги оправдаат парите почнаа да лупетаат дека тоа било за превенција, а не е. А како што кажа тука читаат и помали а телевизија сите ја гледаат па можеби некој навистина ќе си помисли (иако чисто се сомневам но сепак не треба да се зборат вакви будалштини).
   
  На Milobebence и Annath им се допаѓа ова.
 2. MagsDestiny

  MagsDestiny Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  1.838
  Допаѓања:
  16.278
  Пол:
  Женски
  Збркиве настанаа од лошо изјаснување, пребрзо говорење или непојаснување на што точно се мисли во даден момент, зошто како што знам со тендеров се опфаќа цел пакет од лубриканти, кондоми и антиретровирусна терапија, но излезе како само за лубрикантите да станува збор.

  Колку што сфатив, докторката говореше за кондоми како метод за заштита од ХИВ (меѓу другите спб), а портпаролон, или кој и да е, ваљда на антиретровирусната терапија мислеше кога спомна лекови :^)
  Работава, говорете македонски :drunk:
   
  На Milobebence, Annath и Rebecca_R им се допаѓа ова.
 3. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  9.125
  Допаѓања:
  47.244
  Мала сума на пари се потрошија на лубриканти.
  Не е скоро формирана, потполно истиот тендер за истата на невладина го има и пред 2 години.
  Не е точно дека лупетаа дека е за превенција. Кажаа дека лубрикантите се делат заедно со кондоми и е за поттикнување на употреба на кондоми.

  Не мешајте во секоја тема политика, ич не сте интересни.
   
  На Rebecca_R и lovestoneddd им се допаѓа ова.
 4. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  10.524
  Допаѓања:
  273.225
  Лубрикантите не се само за потреба, т.е. ако имаш проблем:$
  Ги има со разни вкусови, па се интересни :$
   
  На Annath и LoneWolfGuy им се допаѓа ова.
 5. LoneWolfGuy

  LoneWolfGuy Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2017
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  668
  Пол:
  Машки

  Значи е ок се и сешто да се лупета по тв од страна на официјални лица и стручни лица а тука некоја Феминка ако праша нешто што според вас би требало да биде common sense одма сите ќе и скокнете.

  Сите пари беа за лубриканти како што кажав откако се консолидираа почнаа да се вадат со тоа демек биле пакети ова она.

  И никаде нема политика тука, станува за дезинформирање на луѓето што живеат тука, докторка да ти каже дека лубрикантите се за превенција е катастрофа.

  Инаку искоментира пошто кога прочитав дека се дискутира за лубриканти (што е најнормално секако) ми падна една смеа кога се потсетив на оваа фарса со лубрикантите.
   
  На Milobebence и Annath им се допаѓа ова.
 6. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  3.739
  Допаѓања:
  47.777
  Пол:
  Машки
  Како тоа се интересни Рефке?:wasntme:
   
  На Milobebence и referentka им се допаѓа ова.
 7. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.318
  Допаѓања:
  2.727
  Пол:
  Машки
  Многу чкарт роба се тие, ги даваат гага од Хопс на некои манифестации. Им земав две пуни раце на Д фест у Дојран. Подобар лубрикант од природниот и од coco oil нема.
   
 8. zlakoo

  zlakoo Активен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2016
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Машки
 9. Rebecca_R

  Rebecca_R Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2016
  Пораки:
  2.453
  Допаѓања:
  54.258
  Пол:
  Женски
  Докторката многу јасно појасни дека тоа е пакет (види 0:47 во видеото) а потоа, спикерката вели дека лубрикантите се за превенција (види 0:58 во видеото).

  Значи, спикерката пренесува дека националниот координатор за ХИВ и СИДА кажал, или во превод, таа пренесува туѓи зборови, а според моја претпоставка, истите се пренесени неточно.
   
  На Milobebence и DAngel им се допаѓа ова.
 10. Dentina

  Dentina Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  1.363
  Допаѓања:
  15.382
  Освен ако мислат на тоа дека лубрикантот ќе спречи стварање на микро повреди па со тоа и микро крварења.
   
 11. KateKane

  KateKane Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јули 2018
  Пораки:
  921
  Допаѓања:
  21.105
  Пол:
  Женски
  Пазете со кокосово масло како лубрикант, си има и тоа компликации што може да ги направи. Знам дека е јак антибиотик и антисептик, па може да ги уништи и нормалните бактерии што ги има телото и да направи кандида. Плус, масло е и не е препорачливо со кондом да се користи во комбинација.

  Најубаво е да се купи некој врз база на вода, плус кондом и тоа е најдобра комбинација. И за заштита и за лубрикација.
   
  На cavalli, Milobebence, aleksandar307 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.318
  Допаѓања:
  2.727
  Пол:
  Машки

  Иам читано дека со кондом во комбинација не е добро и затоа не ни користам кондом ...
  Најубаво е сокот да си тече без престан и да си има природна лубрикација:)
   
  На didisi и KateKane им се допаѓа ова.
 13. aleksandar307

  aleksandar307 Нов член

  Се зачлени на:
  30 декември 2013
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  4
 14. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.622
  Допаѓања:
  5.335
  Тој на Дурекс и за масажа што е..е добар
  Но сакам помало пакување, што би ми препорачале?
   
 15. MarijanaKolevska

  MarijanaKolevska Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2019
  Пораки:
  124
  Допаѓања:
  267
  Пол:
  Женски
  vo retki slucaevi koristime. vo tie nekolku pati koga voopsto nema predigra:)
   
 16. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.622
  Допаѓања:
  5.335
  Лубрикант но да не е на Дурекс или Спортекс?
   
 17. Masterf

  Masterf Активен член

  Се зачлени на:
  17 март 2017
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  43
  Пол:
  Машки
  Само при анален.
   
 18. butterfly.285

  butterfly.285 Активен член

  Се зачлени на:
  30 август 2019
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  Ај ве молам помош,значи вчера пробавме да имаме секс но неможеше да влезе и премногу ме болеше,дали некако лубрикантот помага за да влезе или само навлажнува?И цената колку му е на лубрикантот???
   
  На didisi, makedon81 и SunnyGirl2 им се допаѓа ова.