1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Користење на продукти за нега и хигиена во текот на доење и бременост

Дискусија во 'Бебе' започната од spirkovski, 8 јануари 2018.

  1. spirkovski

    spirkovski Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.614
    Пол:
    Женски
    Дали користите нешто за под пазуви, знам дека стикови и дезодоранси се штетни но дали од хормониве многу мириса потта :$ по три пати на ден се мијам. Има ли нешто што е дозволено :?:
     
    Последна измена од модератор: 10 јануари 2018
  2. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.647
    Допаѓања:
    5.592
    Пол:
    Женски
    А ти тоа озбилна си ?! ств прашуваш ова стварно не користиш ништо ?! :talk: кој успеа да ти го стави тоа во глава :tmi: како може да не користиш ништо ами да беше лето :bandit: користи си слободно и дездоранс и парфем немој да зезаш штетно било ајде сега сиг некој ќе почне што содрже па навлегувало у тело одело на каде ..
    Секоаш прво земете се себе дека сте жива здрава и дека нашите мајки сиг не читале форуми видеа гледале нз што јаделе све и свашта па ништо не ни фале 8-|
     
    На Macito007 и sofi2107 им се допаѓа ова.
  3. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.385
    Ако сподели некој позитивно искуство(освен туширањето:D) и јас би сакала да прочитам.
    Кај мене беше страшно, двата пати, со месеци. Потоа магично само од себе го снема.
    Будењето во текот на ноќта по икс пати цела испотена како некој кофа да ми истурил и неконтролирано потење со јака миризба и преку ден ми беа секојдневие:(.
     
    На Kaetana, mal.ecka, kukla21 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.595

    Само често туширање. Секако додека е мало миење гради пред секој подој ( јас се муев со истото што бањав бебе) и ќе измиев и мишки.

    Ако одев надвор ставав стик и миев дома пред подој.

    Тоа беше потење чудесија :) мислам дека се што бев отечена пред пораѓај излезе преку пот.
     
    На mal.ecka и spirkovski им се допаѓа ова.
  5. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Мајка ми е фрик за парфеми и секогаш за да мириса убаво. И мене и сестра ми по над 20+ месеци не доела.
    Во врска со дезедорансите и парфемите во текот на доеничкиот стаж, кога ја потпрашав и го спомнав муабетот кој тука го имав на времето прочитано....жената само се изнасмеја.
    Па имаме најмалце 20деца во друштво и како за чудо сите доени, истово прашање на сите го поставив и верувале или не ме направија луда од кај вакви информации и глупости. Ене ги израснаа деца некој и по над 16г се веќе.
    Еве ме 9+ дојам и уште во болница бев со стикот или дезедорансот.
    Па реално боље беба кога цица со носето да дише миризливо и убаво нешто отколку киселина/пот :puke:.
    И млеко за тело користам, освен што не го мачкам регионот околу и самите гради. Освен ако се мачкам со кокосово органско тогаш и гради мачкам. Сепак и за брадавиците кокосовото е најдобро.

    Го учам синко мој да сака миризливи жени хахаха да не мисли дека е нормално да се смрди па да ми донесе некоја смрдлива снаа :D
    Во однос на потењето. Првите 3месеци па и лето се погоди мослев ќе се стопам. По 4-5 пати се туширав. Нормално е потењето сепак сеуште хормоните се хаос. 4тиот месец од пораѓај добив и одма се регулира препотувањето, надуеноста, нервозата итн.
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  6. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.385
    Користев и јас за испаѓање, но не успеав да најдам нешто што ќе наутрализира мирис, а не да се измеша...но можеби некоја мајка има позитивно искуство со некој конкретен производ. Да си знам за нареден пат.

    За дома секогаш го практикував она што го спомена Цка.

    Мене лично ниту таа мешавина на парфем/део со потта не ми беше идеално решение. Но нели, најидеално нема, посебно во таа фаза од доење.

    А за туширање и одмивање...не знам по колку пати ни јас. Машината само вртеше, де за мене де за бебе :whew:.
     
    На mal.ecka, kukla21 и sofi2107 им се допаѓа ова.
  7. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Кај мене ништо не помагаше, ни дезодоранс ни стик. Се измивав во вода и сапун и пак малку ми мирисаа пазувите. Скоро 4 месеци минаа од пораѓај и дури сега малку се намали потењето и тој мирис.
     
    На mal.ecka и danichap им се допаѓа ова.
  8. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Само Нивеата (48ч заштита ) ми беше од корист, влажните марамици од синко ( памперс бели ), стик ( но, германски ) и обавезно талк пудра ставав Бекутан. Талк Бекутанот ( пудра во прав ) е најдобро за да не се потиш.
    Мада искрено јас немав голем проблем со потење под пазуви и миризба. Но, талк пудрата ми беше спас.
    За следен пат пробај со пудрата во прав на Бекутан ;)
     
    На mal.ecka и danichap им се допаѓа ова.
  9. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    На школата за трудници каде што одев жената која ги држеше вежбите рече дека овај стик е безбеден при доење. Лично искуство немам со стикот, не знам дали сама си правеше маркетинг затоа што го нема по продавници туку се нарачуваше преку неа.
    1199.jpg
     
    На Sofronko му/ѝ се допаѓа ова.
  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Аииии не сум била сама со потењево.. кај мирисам уште и се потам од срам кога се мешам со луѓе/на лекар кога одам. Ништо не помага. Хормони работат. :) Ако некој има чаре нек каже. :)
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Нема чаре. 15 минути после туш почнуваш да смрткаш ко недела дена да не си бањат :D Не се срами, сите сме го прошле тоа, ми текнува цимерката во ремедика колку мирисаше...абе да се онесвестиш. Не е да и се смеам, и јас бев иста. (facepalm)
     
    На karibian, Ano, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Во болница не смрдев. Дома смрдам последниве 2-3 недели. А нели ненаучена да мирисам на пот, уште поинтензивен го осеќам мирисот.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Јас дур доев цело време мирисав. :x
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Смрдли :rofl::rofl::rofl::P:P
     
    На Shelea, blackwave, Mari* и 8 други им се допаѓа ова.
  15. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Доста ма :rofl::rofl::rofl: :tmi: ме потсети Кукла колку смрдев, не си се трпев :D:D:D
     
    На mal.ecka и kukla21 им се допаѓа ова.
  16. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Зашто ме људи избегавају :rofl::devil::P
     
    На blackwave, jovana03, snegulkata и 5 други им се допаѓа ова.
  17. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Е баш напротив, за бебето е БОЉЕ да го чувствува мирисот на мајката (без разлика дали тој мирис е непријатен за возрасен човек), бидејќи сетилото за мирис им е најразвиено и во првите денови само на тој начин си ја препознаваат мајката.
    Тоа е природа и постои причина зошто е поинтензивен мирисот на потта, и не може хемии и екстра ароми да се подобри за бебето. Се друго верувам дека му пречи на бебето само што штета тоа не може само да си каже.
    Во право си мајка, стикови и дезодоранси се штетни за бебето, кожата е пропустлива и се што ставаме на неа влегува во крвотокот, а со тоа и во млекото.
    Имаш среќа што си родила зимско бебче ко мене, па колку толку потењето е понеинтензивно за разлика од летниот период. Потруди се барем првите 3 месеци да не ставаш ништо, туку само почесто одмивање и туширање. Исклучок можеш да направиш кога ќе излегуваш, нели нормално никој не сака да се појави смрдлив во јавност. Јас користам спрејче на Алверде кое е природна козметика без алуминиумски соли.
    [​IMG]
     
    На Autumn_, Shelea, LiliBoz и 5 други им се допаѓа ова.
  18. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Na edno predavanje Sajkovski rece vo prvite meseci da se koristi samo dezodorans a mleka, parfemi i slicno da se izbegnuvaat poradi toa sto bebeto si ja prepoznava majkata po nejziniot miris
     
    На LiliBoz, pile30, Sanja1105 и 5 други им се допаѓа ова.
  19. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.385
    И јас имам така слушнато. И кога се користат некои средства, секогаш да биде исто, баш поради тоа препознавање.
    @Lolipop23 го имам и јас користено, баш поради причините кои ти ги наброја. Исто и од себамед имав најдено и користено.
     
    На LiliBoz, mal.ecka, Sanja1105 и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Igle

    Igle Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.723
    Допаѓања:
    18.421
    Пол:
    Женски
    Породена во август...може да замислите колку си смрдев :( не можев да се поднесам себе си додека не се истуширав и ставев дезодоранс. Значи на мириси не реагирав во бременост како сега. Туширање по три пати дневно и искрено смрдлива не сакаав да го дојам бебето. Се чувствував неудобно и нервозно дека си се осеќам како смрдам. И како тоа е добро за бебето, на кое му треба спокојна мајка?? Нормално дека туширање и дезодоранс беше и е задолжително. Кога се чувствувам удобно и убаво се е поинаку. Ибаку и по пет месеци се препотувам навечер. Среќа преку ден престана. Па таја продолжив со два пати туширање на ден. Дезодоранс користам од старт само не го менувам за ете да не го бунам со сменет мирис. Млеко за тело мачкам секаде освен на гради и рамена врат за да не му мириса и не ставам парфем ни за излегување, пред се, бидејќи а, го допрам напарфимирана одма и тоа замирисува и жал ми е да се гуши во парфем. Мразам кога место на бебе мириса на парфем и кога некој друг предозиран го зема и гушка така но тоа е, одма потоа рибање во корито хаха :D
     
    На eli25, karibian, LiliBoz и 1 друга личност им се допаѓа ова.