1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Користење на продукти за нега и хигиена во текот на доење и бременост

Дискусија во 'Бебе' започната од spirkovski, 8 јануари 2018.

 1. spirkovski

  spirkovski Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  519
  Допаѓања:
  1.613
  Пол:
  Женски
  Дали користите нешто за под пазуви, знам дека стикови и дезодоранси се штетни но дали од хормониве многу мириса потта :$ по три пати на ден се мијам. Има ли нешто што е дозволено :?:
   
  Последна измена од модератор: 10 јануари 2018
 2. Poppins

  Poppins Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  2.642
  Допаѓања:
  5.585
  Пол:
  Женски
  А ти тоа озбилна си ?! ств прашуваш ова стварно не користиш ништо ?! :talk: кој успеа да ти го стави тоа во глава :tmi: како може да не користиш ништо ами да беше лето :bandit: користи си слободно и дездоранс и парфем немој да зезаш штетно било ајде сега сиг некој ќе почне што содрже па навлегувало у тело одело на каде ..
  Секоаш прво земете се себе дека сте жива здрава и дека нашите мајки сиг не читале форуми видеа гледале нз што јаделе све и свашта па ништо не ни фале 8-|
   
  На Macito007 и sofi2107 им се допаѓа ова.
 3. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  15.864
  Допаѓања:
  277.188
  Ако сподели некој позитивно искуство(освен туширањето:D) и јас би сакала да прочитам.
  Кај мене беше страшно, двата пати, со месеци. Потоа магично само од себе го снема.
  Будењето во текот на ноќта по икс пати цела испотена како некој кофа да ми истурил и неконтролирано потење со јака миризба и преку ден ми беа секојдневие:(.
   
  На Kaetana, mal.ecka, kukla21 и 2 други им се допаѓа ова.
 4. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  10.135
  Допаѓања:
  122.911

  Само често туширање. Секако додека е мало миење гради пред секој подој ( јас се муев со истото што бањав бебе) и ќе измиев и мишки.

  Ако одев надвор ставав стик и миев дома пред подој.

  Тоа беше потење чудесија :) мислам дека се што бев отечена пред пораѓај излезе преку пот.
   
  На mal.ecka и spirkovski им се допаѓа ова.
 5. sofi2107

  sofi2107 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2014
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  5.880
  Пол:
  Женски
  Мајка ми е фрик за парфеми и секогаш за да мириса убаво. И мене и сестра ми по над 20+ месеци не доела.
  Во врска со дезедорансите и парфемите во текот на доеничкиот стаж, кога ја потпрашав и го спомнав муабетот кој тука го имав на времето прочитано....жената само се изнасмеја.
  Па имаме најмалце 20деца во друштво и како за чудо сите доени, истово прашање на сите го поставив и верувале или не ме направија луда од кај вакви информации и глупости. Ене ги израснаа деца некој и по над 16г се веќе.
  Еве ме 9+ дојам и уште во болница бев со стикот или дезедорансот.
  Па реално боље беба кога цица со носето да дише миризливо и убаво нешто отколку киселина/пот :puke:.
  И млеко за тело користам, освен што не го мачкам регионот околу и самите гради. Освен ако се мачкам со кокосово органско тогаш и гради мачкам. Сепак и за брадавиците кокосовото е најдобро.

  Го учам синко мој да сака миризливи жени хахаха да не мисли дека е нормално да се смрди па да ми донесе некоја смрдлива снаа :D
  Во однос на потењето. Првите 3месеци па и лето се погоди мослев ќе се стопам. По 4-5 пати се туширав. Нормално е потењето сепак сеуште хормоните се хаос. 4тиот месец од пораѓај добив и одма се регулира препотувањето, надуеноста, нервозата итн.
   
  На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
 6. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  15.864
  Допаѓања:
  277.188
  Користев и јас за испаѓање, но не успеав да најдам нешто што ќе наутрализира мирис, а не да се измеша...но можеби некоја мајка има позитивно искуство со некој конкретен производ. Да си знам за нареден пат.

  За дома секогаш го практикував она што го спомена Цка.

  Мене лично ниту таа мешавина на парфем/део со потта не ми беше идеално решение. Но нели, најидеално нема, посебно во таа фаза од доење.

  А за туширање и одмивање...не знам по колку пати ни јас. Машината само вртеше, де за мене де за бебе :whew:.
   
  На mal.ecka, kukla21 и sofi2107 им се допаѓа ова.
 7. forumce

  forumce Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  8.016
  Допаѓања:
  37.270
  Пол:
  Женски
  Кај мене ништо не помагаше, ни дезодоранс ни стик. Се измивав во вода и сапун и пак малку ми мирисаа пазувите. Скоро 4 месеци минаа од пораѓај и дури сега малку се намали потењето и тој мирис.
   
  На mal.ecka и danichap им се допаѓа ова.
 8. sofi2107

  sofi2107 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2014
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  5.880
  Пол:
  Женски
  Само Нивеата (48ч заштита ) ми беше од корист, влажните марамици од синко ( памперс бели ), стик ( но, германски ) и обавезно талк пудра ставав Бекутан. Талк Бекутанот ( пудра во прав ) е најдобро за да не се потиш.
  Мада искрено јас немав голем проблем со потење под пазуви и миризба. Но, талк пудрата ми беше спас.
  За следен пат пробај со пудрата во прав на Бекутан ;)
   
  На mal.ecka и danichap им се допаѓа ова.
 9. kiki_riki

  kiki_riki Популарен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2016
  Пораки:
  2.010
  Допаѓања:
  16.899
  Пол:
  Женски
  На школата за трудници каде што одев жената која ги држеше вежбите рече дека овај стик е безбеден при доење. Лично искуство немам со стикот, не знам дали сама си правеше маркетинг затоа што го нема по продавници туку се нарачуваше преку неа.
  1199.jpg
   
  На Sofronko му/ѝ се допаѓа ова.
 10. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.743
  Допаѓања:
  108.730
  Аииии не сум била сама со потењево.. кај мирисам уште и се потам од срам кога се мешам со луѓе/на лекар кога одам. Ништо не помага. Хормони работат. :) Ако некој има чаре нек каже. :)
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 11. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.878
  Допаѓања:
  223.654
  Пол:
  Женски
  Нема чаре. 15 минути после туш почнуваш да смрткаш ко недела дена да не си бањат :D Не се срами, сите сме го прошле тоа, ми текнува цимерката во ремедика колку мирисаше...абе да се онесвестиш. Не е да и се смеам, и јас бев иста. (facepalm)
   
  На karibian, Ano, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.743
  Допаѓања:
  108.730
  Во болница не смрдев. Дома смрдам последниве 2-3 недели. А нели ненаучена да мирисам на пот, уште поинтензивен го осеќам мирисот.
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 13. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.878
  Допаѓања:
  223.654
  Пол:
  Женски
  Јас дур доев цело време мирисав. :x
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  8.011
  Допаѓања:
  40.157
  Смрдли :rofl::rofl::rofl::P:P
   
  На Shelea, blackwave, Mari* и 8 други им се допаѓа ова.
 15. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.878
  Допаѓања:
  223.654
  Пол:
  Женски
  Доста ма :rofl::rofl::rofl: :tmi: ме потсети Кукла колку смрдев, не си се трпев :D:D:D
   
  На mal.ecka и kukla21 им се допаѓа ова.
 16. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  8.011
  Допаѓања:
  40.157
  Зашто ме људи избегавају :rofl::devil::P
   
  На blackwave, jovana03, snegulkata и 5 други им се допаѓа ова.
 17. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.295
  Пол:
  Женски
  Е баш напротив, за бебето е БОЉЕ да го чувствува мирисот на мајката (без разлика дали тој мирис е непријатен за возрасен човек), бидејќи сетилото за мирис им е најразвиено и во првите денови само на тој начин си ја препознаваат мајката.
  Тоа е природа и постои причина зошто е поинтензивен мирисот на потта, и не може хемии и екстра ароми да се подобри за бебето. Се друго верувам дека му пречи на бебето само што штета тоа не може само да си каже.
  Во право си мајка, стикови и дезодоранси се штетни за бебето, кожата е пропустлива и се што ставаме на неа влегува во крвотокот, а со тоа и во млекото.
  Имаш среќа што си родила зимско бебче ко мене, па колку толку потењето е понеинтензивно за разлика од летниот период. Потруди се барем првите 3 месеци да не ставаш ништо, туку само почесто одмивање и туширање. Исклучок можеш да направиш кога ќе излегуваш, нели нормално никој не сака да се појави смрдлив во јавност. Јас користам спрејче на Алверде кое е природна козметика без алуминиумски соли.
  [​IMG]
   
  На Autumn_, Shelea, LiliBoz и 5 други им се допаѓа ова.
 18. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  8.011
  Допаѓања:
  40.157
  Na edno predavanje Sajkovski rece vo prvite meseci da se koristi samo dezodorans a mleka, parfemi i slicno da se izbegnuvaat poradi toa sto bebeto si ja prepoznava majkata po nejziniot miris
   
  На LiliBoz, pile30, Sanja1105 и 5 други им се допаѓа ова.
 19. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  15.864
  Допаѓања:
  277.188
  И јас имам така слушнато. И кога се користат некои средства, секогаш да биде исто, баш поради тоа препознавање.
  @Lolipop23 го имам и јас користено, баш поради причините кои ти ги наброја. Исто и од себамед имав најдено и користено.
   
  На LiliBoz, mal.ecka, Sanja1105 и 2 други им се допаѓа ова.
 20. Igle

  Igle Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.721
  Допаѓања:
  18.411
  Пол:
  Женски
  Породена во август...може да замислите колку си смрдев :( не можев да се поднесам себе си додека не се истуширав и ставев дезодоранс. Значи на мириси не реагирав во бременост како сега. Туширање по три пати дневно и искрено смрдлива не сакаав да го дојам бебето. Се чувствував неудобно и нервозно дека си се осеќам како смрдам. И како тоа е добро за бебето, на кое му треба спокојна мајка?? Нормално дека туширање и дезодоранс беше и е задолжително. Кога се чувствувам удобно и убаво се е поинаку. Ибаку и по пет месеци се препотувам навечер. Среќа преку ден престана. Па таја продолжив со два пати туширање на ден. Дезодоранс користам од старт само не го менувам за ете да не го бунам со сменет мирис. Млеко за тело мачкам секаде освен на гради и рамена врат за да не му мириса и не ставам парфем ни за излегување, пред се, бидејќи а, го допрам напарфимирана одма и тоа замирисува и жал ми е да се гуши во парфем. Мразам кога место на бебе мириса на парфем и кога некој друг предозиран го зема и гушка така но тоа е, одма потоа рибање во корито хаха :D
   
  На eli25, karibian, LiliBoz и 1 друга личност им се допаѓа ова.