1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Користење на продукти за нега и хигиена во текот на доење и бременост

Дискусија во 'Бебе' започната од spirkovski, 8 јануари 2018.

  1. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.856
    Пол:
    Женски
    Уф добро е. Јас си мислев само јас не можам да си се поднесам на моменти:rofl:
    Особено ноќе, мм спие со јорган, а јас со тенко кебенце и пола ноќ сум откриена.
     
    На LiliBoz, mal.ecka и Igle им се допаѓа ова.
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Е па бебето мора да ве најде во првите месеци, не гледа убаво, затоа мирисате. И јас мирисав. Нема потреба од дезодоранси и стикови, доволно е одмивање. Обична сода бикарбона ќе ви заврши работа, а може и сами да си направите домашен стик што ќе го чувате во фрижидер.
    А некоја погоре што спомна, зошто да не дезодоранси, на бебето требало да му мирисаме убаво (facepalm) демек бебето разликува убави и неубави мириси - не би рекла, тоа преку сетилото за мирис прави разлика кој го држи и кој му е во близина.
    Инаку јас со првото не користев скоро ништо, само се одмивав цело време, понекогаш за надвор користев обичен стик. За второво кристален камен, ама мака ми е што не го видов составот - алуминиумова сол било, а мислев дека не е. Инаку, се што мачкате на пазувите, се оди во млекото, да не се лажеме. Буквално и мирисот го добива млекото.
     
    На Autumn_, blackwave, jovana03 и 11 други им се допаѓа ова.
  3. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Да те демантирам :) Бебе не ми цицаше еднаш. Се истуширав пак и процица. Сигурна сум дека и мирисав.
    Јас не можам да се поднесам смрдлива!
     
    На blackwave, fana, LiliBoz и 4 други им се допаѓа ова.
  4. Klarisaa

    Klarisaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2015
    Пораки:
    361
    Допаѓања:
    514
    Пол:
    Женски
    И јас многу се потам, преку ноќ ептен.
    Кај мене па обратно,кога имам ставено дезодоранс се мршти додека цица.
    Јас одбегнувам по дома да ставам,само често одмивање.
    А за надвор си ставам :)
     
    На LiliBoz, kukla21 и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Не било до мирисот, сигурно. Најверојатно тушот помогнал да се отворат каналите на градата. Не разликува бебето убави и лоши мириси. Го разликува мирисот на мајката од мирисот на другите луѓе.
    Инаку дека не сакаат мириси и ги иритираат, доказ се моиве, особено второво. Свекрва ми користи од парфемите на Тесори Д'Ориенте, верувам дека знаеш како мирисаат. Нонстоп беше напарфирмирана. Секогаш кога ќе го земеше малово во раце, почнуваше да кива и да добива нагони за повраќање и не сакаше да седи кај неа. Кога престана да ги користи за дома, не правеше така. И со големиот исто беше.
     
    На blackwave, cresa-jagoda, crazylady и 7 други им се допаѓа ова.
  6. spirkovski

    spirkovski Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.614
    Пол:
    Женски
    Исто и јас, жива вода сум ако се покријам :sweat:
    @Lolipop23 фала мајка, ќе пробам со ваков спреј.
     
    На mal.ecka и Ano им се допаѓа ова.
  7. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.255
    Допаѓања:
    124.735
    Da se prijavam vo mirizlivite...luge ne se trpi veke ova.Cekam nekoj da dojde da ja pocuva malata i odma odam pod tus.Reki od pot tecat od mene,do koga ova ke trae?Se cudam sto ke bese ako bese leten period.
     
    На LiliBoz, kukla21 и Igle им се допаѓа ова.
  8. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Можеш да замислиш август што беше. Снемував маички. По неколку менував. Си бев одвратна сама на себе:(
     
    На LiliBoz, kukla21, sofi2107 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Бидејќи очигледно нешто се чуло, не се дочуло, се протумачило погрешно еве линкчиња од студии и од стручни лица па читнете.
    Никој не верувам дека би се избањал со парфемот Демони и Ангели ( како пример го давам као појак парфем ) или за по дома да се парфемиса или шминка....нон сенс ми е али ете да го напоменам.
    Ама да се дозволи да се смрди зашто некој ви кажал или по форумов сте прочитале ... богами ми е тотално несфатливо и грозно. По грозно од мајка што не е средена и смрди мислам не постои. Па пред све несмее ни да си го дозволи тоа една жена пред све пред својот маж и околина. Билионииии деца се изродија и беа доени без вакви небулози околу користење средства за потење па ете ги живи и здрави.
    Она погоре спомнатото....по природа е да се смрди зашто бебето така ја распознава мајката....сериозноооо????
    Смрдеата нема никаква веза со миризбата на самото тело ( малку едукација по биологија не е на одмет )
    Потните жлезди кај некој се поразвиени,кај некој не се. Има и единки кој немаат ни потни жлезни поради дизбаланс.
    Има жени кој буквално имаат таков дизбаланс и зголемено лачење на пот и кога не се ни трудни нит пак дојат.
    Па ако е така па и во бременост почнуваат некој да се потат премногу и ....
    Друга битна работа е .... бебето ја осеќа мајката по миризбата на самото тело/кожа а не пот ( не бидете смешни читнете и разговарајте со стручни лица ) , по самата миризба на мајчиното млеко. Затоа е и во пракса најновиот начин на пораѓај ( по природен пат ) кога бебето сеуште со непресечена папочна, се става на стомак кај мајката и самото полека си доаѓа до градата ( брадавицата ) значи по самата миризба на млекото. Земете облечете прслуче па после неколку сати мириснете го ... има специфична миризба на блага нота.
    Кожата на телото има специфична миризба, секој има различна миризба зависно од исхрана, хормони,организам итн.
    Но, дека бебето треба да мириса пот е навистина смешно и во ист кош го ставам со оној мит ( овде прочитан ) дека ни ноктиња не им се сечат до незнам колку месеци.
    Јас никогаш ама никогаш не би дозволила моето дете да расте и да го свати како нормална појава смрдењето на пот...никогаш! Нит па би дозволила на сооругот да му смрдам.
    Навиките и особините се градат од бебиња.
    Паралела да дадам....дали сте сретнале мајка која никогаш не се шминка, дотерува, да има средена коса.... ќерките на тие мајки се секогаш исти зашто тоа за нив е нормално. Исто и со синовите чии татковци им се узор.
    Еве ме доена 20+ месеци од мајка фрик педантерија, парфеми и средена секад.... од форумив ме знаат најмалце 7 жени па не дека измислувам но, изгледам фантастично и секогаш пиц пец ( не си се фалам ама ај хахаха се обожавам ) па може тоа е поради тоа што мајка ми дур ме доела мирисала убаво, па затоа и сакам средени и убави жени ;)
    Да се разбереме никој не спомна бањање со Анѓели и Демони, 100кг шминка, млеко за тело и парфем Анѓели и Демони ( пак како за пример го зимам како парфем со најаки ноти )..... али да не се користи дезедоранс или стик....нон сенс и до тој степен смешно што е и за чудење во 21век.
    Еве читнете или разгобарајте со специјалисти по лактација ( не форумски лактациски консуламти туку луѓе кој студирале и учеле за ова )


    https://www.parents.com/baby/breast...about-whats-safe-and-not-while-breastfeeding/
    https://www.fitpregnancy.com/parenting/postnatal-health/breastfeeding-and-antiperspirant-is-it-safe
    И веќе не коментирам,нит се трудам да се убедувам со небулостични озјави со незасновани факти.
    Убав ден на сите и прајте како мислите....ваше е дали ќе смрдите или ќе мирисате убаво...
    Еве јас 9мес мирисам убаво, користам дезедоранс Нивеа ( одсекогаш со години ), не се пминкам за по дома нит ставам парфем, ама дезедоранс ноннн стоп... и дојам и ден денес некогаш и по 6 пати. Еве го напреден како за 1г бебе, лепота од дете, крвна слика и све ама све си е топ ( пу пу да не го подречам ).
    Останете ми со здравје отидов именден на синко да му славам :inlove:
     
    На Fallen.Angel, baby-star, kristii и 5 други им се допаѓа ова.
  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Софи, не е само до перспирант и сл. Потта е појака од било што што ќе ставиш :) не сум имала јака пот никогаш. Сега и со истото што секогаш го користев корнам. Може и не е толку јако колку што ни се чини затоа што за човек кој не е навикнат на пот ко ќе си ја осети е трагично :)
     
    На mal.ecka, spirkovski и sofi2107 им се допаѓа ова.
  11. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Софи начинот на кој се искажа и да си во право испаѓаш дека не си во право. пристапот ти е лош и не знам што разбираш ти под несредена жена!?
    Не е темата може тоа сега во моментов, ама се сеќавам на госпожана Ариза како еднаш такво нешто се осуди да рече и колку негативни коментари доби па и муштерии изгуби.
     
    На blackwave, jovana03, Annath и 5 други им се допаѓа ова.
  12. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Софи, смрди мајката од млекото. Не доев, ама кога се породив под градите и под пазувите смрдев на кисело. Се туширав два пати во денот и ставав рексона, ама џабе. Хормоните се страшна работа. И извини вака, ама што имаат врска нашите мајки и нивната педантерија? Еве мајка ми не става парфеми, едноставно не обожава) само рексона), не се шминка, а јас пак спротивно.
     
    Последна измена: 9 јануари 2018
    На sofi2107 и LiliBoz им се допаѓа ова.
  13. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Ок се сложувам до некаде.
    Што подразбирам под поимот несредена жена..... влагаш во Рамстор ( како пример ќе го земам ) и поминува покрај тебе девојка/жена која мириса на манџа/запршка, што нашла во плакар така го натнала на себе, дур дише и смрди здивот, разбушавена итн...тоа е несредена и искрено срам за женскиот род.
    Елена од Ариза ја познавам и незнам за што точно станува збор, но е релна и искрена особа без перде на јазик. Во врска со начинот на кумуникација не секогаш е дрска, но тоа не ја прави лоша особа. Напротив дрските луѓе се каде каде поискрени од оние лигавите.
    Постот мој се однесуваше на сите оние кој индиректно сакаа да кажат...дека оние доилки кој користат дезедоранс или било каков продукт едноставно си ги трујат децата.
    Непосредно на таквите коментари мораше да следува и коментар контра нели?
    Еве јас си ги трујам детето ( одговор на коментарите погоре ), несовесна мајка сум која си го труе детето преку мајчиното млекл користејќи дезедоранси.
     
    Последна измена од модератор: 9 јануари 2018
    На kristii му/ѝ се допаѓа ова.
  14. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    :) Ќе почнам од најдоле. Немам поим каква мајка си, не би да судам.
    Елена не знам каква е во живо, имавме контакт кога имав фб, уствари напнуваше на небитна тема сега во моментов.
    Мајките што дојат односно што се потат и мирисаат се тушираат многу повеќе од тие што не се потат и не мирисаат. Поаѓам од себе. Ако претходно сум се туширала еднаш до два пати на ден, кога бев во ситуација да мирисам (читај кога доев) се туширав 3-4-5 пати на ден од што не се трпев. И да. Користев и јас стик за под пазуви. Оној на Дав што уствари нема мирис.
    Од друга страна, и ден денес знам да сум несредена во косата. Тоа Елена што изјавуваше-како можеле некои да бидат несредени не и било јасно и за осуда било тоа... Па нормално дека нема да и е јасно, кога не работи 40 часа дневно и кога има баби на почув во секое време. Тие како мене што доаѓаат дома готват ручек си играат со дете бањаат дете и откако ќе го успијат перат пеглат готват за наредниот ден за дете цело мени да има спремно-нормално дека се неисчешлани понекогаш. И искрено не патам по тоа дека немам отидено на фризер долго време. Зошто јас за да отидам значи нешто треба да му ускратам на малиот. Е тој луксуз не си го дозволувам искрено да ти кажам. Пред се ми е детето, а за се друго колку останало време толку. Зошто утре он нема да ја памти мојата коса и дали моите панталони и штикли биле по најнов тренд. Он друго ќе памти..

    П.С.. Честит именден. Жив и здрав да е малиот и вечно да си го слави името. :f:
     
    На blackwave, Annath, Sanja1105 и 5 други им се допаѓа ова.
  15. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Ќерката е огледало на мајката, синот на таткото. Круша под круша паѓа. Види ја мајката и ќе ја знаеш жената.
    Ова се дел од некулкуте фрази кој за чудо се секогаш реалноста.
    Компарацијата беше во контекст на горе споменатите коментари. Неможе од непедантни родители да искочи педантно дете и тоа го тврдам од искуство. Најмалце 20деца ми се во друштво, голем круг на пријатели. Секое од нив е одлика на домашното.
    Офф топик сепак нема везе ова со доење, но се зема како една реална слика на сите погоре коментари индиректни кон оние доилки кој си ги трујат децата преку мајчиното користејки дезедоранси/стик.

    Мила еве да ти пратам слика да ме видиш во косата ќе се изнасмееш. Секад е во реп. Во животов мој не сум ја усовршила брзината на туширање како сега како мајка. Дур трае песната од Ариана Гранде ( омилена на синко ) јас се туширам и коса мијам. Замисли која брзина е :D.
    Таман работа со мало дете и фризурни по дома да сме. Но, јас ти пишав за она кога си излезен за тој тип на несредена жена.
    Па има денови кога сум немала време ни да се пресоблечам па сум со пижами дур не дојде сопругот. И нема кој да ми помага т.е. јас несакам да ми се помага. Сами сме и поарно ми е мирна глава.
    Се согласувам лд прв до последен збор од напишаното.
    И кога сме кај тоа....јас го немам оставено ни 5мин. На забар доаѓа со мене, на фризер па и на пазарење.
    Елена има многу помош па може и затоа има време за себе на претек, сепак не секоја го гледа исто мајчинството т.е. поминатото време со детето.
    Еве ме пишувам дур сопругот е со малиот или кога го дојам или кога спие.

    Фала на честитките и дупло поубаво и посреќно да се враќа на твоите дечиња :inlove:
     
    Последна измена од модератор: 9 јануари 2018
    На karibian, eli25, Klarisaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Јас породена во јуни, а јули и август беа пекол. Можете да замислите што беше тоа :drunk: се туширав скоро пред секое доење. Хормони оро ми играа, мислев ке полудам. Ако задремев преку ден имаш будење со локва на грбот од пот, локва кај градите од млеко и локва црвена доле. Си реков боже што ме снајде, вака ли ке биде.:worried: Ама после два три месеци некако се се стиша, си дојдов на себе. Дајте си време, повеке туширање тој период, се ке се среди.
     
    На blackwave, Leo_29, Sanja1105 и 6 други им се допаѓа ова.
  17. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
    However, you might consider switching to a fragrance-free kind, since newborns latch by smell, and using heavily perfumed products on or near your nipples—including deodorant or body wash—can create confusion.

    Еве за мирисањето што пишува.
    @sofi2107 мајка ми секогаш нашминкана со фризура направена, јас шминка не ставам, коса фризура не видела, или репче или пуштена, толку.
     
    На Annath, mal.ecka, sofi2107 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. spirkovski

    spirkovski Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.614
    Пол:
    Женски
    Незнам ти кога си доела како ти мирисала потта, можеби на рози еве незнам.... и никој не рече овде дека се остава да смрди туку дека не се трпи миризбава па по сто пати се тушираат доилките, лично мене ми е неподносливо зошто нокогаш не ми мирисала потта. Побаравме мислења а не критики и вреѓања!
    Во врска со стиковите кои содржат алуминиум кој директно оди во млекото имам зборувано со доктори и не сакам да си го трујам бебето, секој си знае за своето.
     
    На WhiteCat33, Annath, Lolipop23 и 2 други им се допаѓа ова.
  19. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.336
    За стиковите и део без алуминиум и парабени и јас мислам дека е "гревота" да не се искористат како поздрава опција, кога веќе постојат на денешнинава.

    За спремање и ритуали пред испаѓање можам цели реферати да напишам:worried:. Некогаш трае со саати додека деца се стокмат, јас да сњ средам, торбите да им ги средам... и сфаќам доколку не секогаш секој го има тоа време на располагање.
     
    На Annath, mal.ecka и kukla21 им се допаѓа ова.
  20. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Алуминиум се внесува и преку исхраната.
    Сеуште дојам и не ми мириса на рози, на мошус ми мириса очигледно зашто дур мајка ми ме доела мошус користела ;)
     
    На fana му/ѝ се допаѓа ова.