1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Користење на продукти за нега и хигиена во текот на доење и бременост

Дискусија во 'Бебе' започната од spirkovski, 8 јануари 2018.

  1. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Мхм, ич не е за профит :)
    Форевер на база алое се ала Калифорниа фитнес, Орифлејм и тн. Каталошка продажба за лична заработка.
    Свекрва ми е навлечена на нив, осеќам откако ќе се породам ќе добијам изненаден подарок :D
     
    На LiliBoz, fana и kiki_riki им се допаѓа ова.
  2. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Sto ima vrska krvnata slika i napredokot na bebeto so dezodoransite??? Tie hemii sto gi koristime ne davaat momentalni reakcii tuku se trupa so tek na vreme i kad tad izbiva.
    Tolku i od mene, ne ubeduvam nikoj za nisto, sekoj neka pravi kako misli deka e pravilno.
     
    На WhiteCat33, blackwave, jovana03 и 8 други им се допаѓа ова.
  3. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    Еве прво да ти напоменам дека еве скоро сум 38г и сеуште нема избиено мајка ми што ме труела со хемии. Ај може на 70г ќе избие.
    Како каква врска имаа : кога еден одреден продукт ( храна ) може да направи проблем кај бебе преку мајчино, замисли кога навистина би имало хемии во дезедорансот што би напраиле. Па од јадење одма се појавува нус појава а не пак кд хемија. Одредена супатанца во дезедорансот ја има и во одредена храна која ни е секојдневие. Па доколку навистина по твоето тврдење ги труеме децата еве шо ќе се десеше ; најкасно за 12ч ќе се појавеше осип, отежнато дишење, срцебиење, потемнети делови на кожата, замаглена белка на окото, можно крварење, крвна слика страшна, напредок никаков итн. Разговарај со Трансфузиолог. Еве ја имам другарка трансфузиолог па за ова знам ( зашто сепак хемиите идат преку крвотокот ).

    И да се разбереме ( за оние кој не се упатени со муабетот )....не е дискусијава за бањање и небањање....сите се бањаме што е повеќе и од нормално, секоја имаме одредена миризба од хормоните итн. Дискусијата е за користење дезедоранс за време на доење дека несмее да се користи и она што се нагласува дека децата ни се отруени и што кад тад ќе им избие ова труењето од хемиите во дезедорансите.
    Храната е загадена со хемии, почвата каде се сади е загадена после 2001г бомбандирањето во Србија, препаратите за бањање, прашоци за перење, приборот за готвење, прибор за јадење и пиење ( освен ако е БПА фри ама којзнае ) , а најбитно воздухот е загаден 10 пати над нормалата па го дишеме и ние и нашите најмили.

    Те замолувам дај постирај една студија, иссечок од книга, линк,било што каде е докажано дека ќе ни имаат последици децата кој се на мајчино млеко и чии мајќи користеле дезедоранси...дека кад тад ќе избие хемијата и ќе се одрази на нив.
     
  4. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    E sto ima Sofi vo dezodoransite ako ne hemija??? :D:D:D
    So hemicar zboris inaku (diplomiran inzener po analiticka biohemija, ako sakas i prosek ke ti pisam. |( izvinete drugite, znam mizerno zvuci ama ova deka ne sum dovolno nacitana da komentiram). Edna sostojka od dezodoransot dali znaes sto pretstavuva???
    Ete ne mora mene da mi veruvas, procitaj ja Biodevojka i se ke ti stane jasno. Posebno za Niveata kako kozmetika kolku stetni i kancerogeni sostojki sodrzi.

    Do drugite clenki: Mnogu mislenja sinoka bea izbrisani vo koi imase mnogu navredi so sto se izgubi vistinskiot tek na diskusijata, taka da moze i ova mislenje ke mi bide izvadeno od kontekst, ama navistina nitu ednas ne spomnav deka si gi truete decata, tuku deka DA, stetno e ne samo za bebeto tuku i za nas, pa moze da se potrudime da ja minimizirame nivnata upotreba ili da si najdeme soodvetna zamena koja ke e pomalo zlo od dvete.
    Na vozduhot i pocvata ne mozeme da vlijaeme kako edinka, za hrana i poroci znam potesko e da gi otkazeme, ama ova e barem lesno. :)
     
    На WhiteCat33, Selest, do-re-mi и 12 други им се допаѓа ова.
  5. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    @Lolipop23 реалноста е дека во све има некој процент на хемија од она што го користиме како препарат, што го конзумираме, од воздухот што го дишеме па пак доиме и неможеме да ја избегнеме тотално хемијата.
    Но, да се потенцира дека кад тад децата ќе имаат некој нус појави од користење дезесоранс за време на доење .... е навистина нечовечки и неетички за оние мајки кој го користат производот. Им правиш грижа на совест.
    Читни ги постираните линкови во врска со користењето дезесоранс за време на доење.
     
  6. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.141
    Штети и тоа како. Мене што ми направи под пазувата рексоната на прскање што е. Топче, па и тешко ми се изгуби. А и плус ми се појавуваше јако црвенило што ме чешаше. Затоа од тие на прскање не користам веќе, туку оние што се како сапунчиња само.
     
    На Annath и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  7. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    27.720
    Пол:
    Женски
    Јас секако многу се потам, а после пороѓај уште толку се потев. Под градите мирисав ептен лошо. Постојано се миев и никогаш не престанав да користам тоа што редовно користам за под пазуви. Јас секако користам Aromaco од Lush уште од пред многу години. Си пишува што има на него и главно се природни работи.
    Млеко за тело не мачкав на почеток зашто не наоѓав време, иако еднаш кога нејќеше да фати цице бебето сестра од Ремедика на која и се јавиви ми рече ако сум се мачкала со млеко за тело или сум ставила парфем да се измијам зашто може да го збунува бебето.
     
    На sofi2107, eli25 и Annath им се допаѓа ова.
  8. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.094
    Допаѓања:
    37.558
    Пол:
    Женски
    Браво за коментарите дека погрозно од несредена мајка нема. Алал да ви е.
    Цел месец не можев да одам како што треба, едвај се туширав, млеко тече од сите страни, смрдам на пот 10 мин откако ќе се избањам. Бебе сака да цица, сака внимание, неа да ја угодиш, дома да зачистиш. И во тие моменти да мислам на средување? Каква сакајте наречете ме, ама не мислев ни малку на тоа да бидам средена. Што најдам тоа го облекувам и не се замарам дали некој ќе рече дека сум грозна или не. Битно ми е бебето да ми е угодено, а јас наспана и одморена. Во период на адаптација така беше. Сега е поинаку. Наоѓам време некогаш и да се нашминкам, што порано не се случувало, туку само ќе излезев и ќе чекав побргу да се вратам, да му дадам на бебето да цица. Многу е нефер и навредувачки поготово за тазе мајките да речеш дека се грозни оти се несредени. И не знам зошто некој го толерира тоа.
     
    На WhiteCat33, 1209, Selest и 12 други им се допаѓа ова.
  9. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.141
    Баш, срам да ни е. Ние такви несредени, грозни, никакви мајки. Хахаха. Инаку, во право си, треба да се внимава некој што пишува, многу се изненадив тоа што прочитав. И јас кога се породив не знаев кај ми е главата, па и сум носела и маица од мм (дома секако), а не да мислам дали ќе облечам свечен фустан и дали ќе бидам нашминкана и намирисана.
     
    На Mari*, Lolipop23 и forumce им се допаѓа ова.
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.696
    Допаѓања:
    72.589
    Пол:
    Женски
    И од чаевите за лактација мириса појако потта :)
    Јас парфем знам да прснам ако излегуваме до некаде на блузата и тоа... а под пазуви Нивеа стик (обичен плав), дезодоранс никогаш не сум користела, не ми пријаат...
     
  11. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.368
    Пол:
    Женски
    Јас за време на бременоста многу се потев, плус лето, кофи вода течеа од мене :sweat:
    Откако се породив само првите 2недели се потев премногу и СМРДЕВ!! :puke: По тие 2недели како магично се да престана, воопшто не се потам кога дојам, ниту смрдам неподносливо (ваљда не сум се навикнала смрдла да сум :wasntme:) се туширам еднаш дневно, гради мијам чат пат кога ќе даде бебе или нема да заборавам :)
    @mariz ете јас предозирана од чаеви за лактација па не се потам додатно, да не е обратно можеби 8-|

    Инаку од делот за разлепшавање последниве 7недели користам: гел за туширање, шампон, маска за коса, гел за миење на лице, крема за лице :angel: Само за ова имам време, а да и ланолин на цицките што ставам :D
    Кога искачам плус стик, лабело и крема за раце! И тоа едвај и толку плус, ептен ми е захтевна беба, а тато не знае да не чува :whew:
     
    На duffi, sofi2107, mariz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.696
    Допаѓања:
    72.589
    Пол:
    Женски
    Не да се потиш повеќе, туку појако да мирисаат телесните течности, па дури и мокрача и се :D и не од сите чаеви, туку од Лакта микс имам приметено највеќе...
     
    На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Аииии колку се потев вода течеше пижамите лом со крпа го бришев вратот навечер.:sweat:
    Дезодоранс ставам, а парфем за излегување. Од шминка ставам пудра, маскара, руж и кармин за излегување:makeup:
     
    На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Користсм дезодоранс уште вболница и никогаш не сум помислила дека му штети на бебето,баш напротив сестрата што ни држеше вежби пред пораѓај не советуваше да не го менуваме дезодорансот првите месеци ради тоа што бебе ќе се навикне на тој мирис и ќе не распознава.Користам и млеко после туширање само внимавам да не ставам околу градите.А во врска со средувањето секогаш наоѓам време да се нашминкам пред излегување а користсм и парфем.Единствено внимавам да не го допирам бебето до лицето мое каде имам ставено пудра и да не го бакнувам поради карминот.
     
    На emkaemka, sofi2107 и fana им се допаѓа ова.
  15. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Бре шо се запнале
    Првите две недели е тешко поднослива миризбата а после се е навика :D

    За дома под пазувите ставам од пудрата за дечиња обавезно неколку пати во денот

    За излегување стикче,парфемче и не се осеќа ништо :D
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.825
    Пол:
    Женски
    Не рече никој да не се користи ништо, туку да не се користат хемии, да се одбере нешто поприродно. Ваше право, ваш избор. Јас не сакав да си ги трујам децата, а можеби несвесно тоа го направив со второво, користејќи кристален рол он, кој е еден вид алуминиумова сол, а јас тоа подоцна го дознав.
    Стикови не користам воопшто, одамна ги прекинав, исто и дезодоранси. Моментално Аромако од Лаш го користам, на природна база е, во секој случај подобар избор за мене. После планирам да си направам домашен стик.

    Ако имаме избор, пожелно е да го искористиме. Она што не можеме да го промениме, не можеме. Ама има работи кои може да ги избегнеме, зошто да не го направиме тоа?

    Лошото е што не се бираат зборови кога се искажува став, се добива впечаток дека ние другите сме глупи и неначитани, и смрдени шетаме секаде.
     
    На Ano, *Лорена*, do-re-mi и 6 други им се допаѓа ова.
  17. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.516
    Не сум за тука, само да препорачам било каков кристален камен. Го има во сите аптеки. Не е чудо, ама помага.
    Обични антиперспиранти и дезодоранси имаат алуминиум.
    Подобро да смрдите искрено. Плус снаа ми вика дека педијатарот и рекол дека е исто што и лижењето на мачката со мачињата, не знам дали е точно, ама ете.
     
    На Hipster и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.825
    Пол:
    Женски
    И кристалниот камен содржи алуминиум, т.е самиот е алуминиумова сол. Така што ни тој не е безбеден :(
     
  19. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.060
    Допаѓања:
    72.332
    Пол:
    Женски
    Го користи некоја овој?
    Пишува No aluminium chlorohydrate.
     

    Прикачени фајлови:

    • камен.jpg
      камен.jpg
      Големина на фајлот:
      5,5 KB
      Прегледи:
      7
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.825
    Пол:
    Женски
    А што пишува во состав?