1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Корито за бебе - совет

Дискусија во 'Бебе' започната од DanielaXyz, 6 октомври 2013.

 1. DanielaXyz

  DanielaXyz Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  5
  Здраво,
  сакам да побарам совет за корито за бањање на бебе.

  Какви се вашите искуства? Примарно е на бебето да не му влага вода во ушите/носот.

  Јас кај што живеам се продаваат само обични корита, како оние на пазар за 200 денара, ама посебно се продаваат и додатоци, како ова на пример:

  Мрежичкава:
  [​IMG]

  Или ова:

  [​IMG]

  А на bebesupermarket веб-сајтот гледам дека има корита на кои директно им се имплементирани таквите додатоци:

  [​IMG]

  Што е подобра опција? Да се земе обично корито со додатоци или од овие понапредниве?

  Освен тоа, на bebesupermarket гледам дека исти корита се со 1000 денари разлика во цена бидејќи едното има гумиран анатомски дел, а другото не пишува од каков материјал му е делот. Што е финтата со тоа?
   
 2. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  14.948
  Допаѓања:
  28.761
  Пол:
  Женски
  Ние имаме обично корито. По боја е плаво. Подобро е за разлика од другите корита. Имаме уште едно корито Chicco (ни го даде моја братучетка), ама тоа воопшто не е практично. Ти препорачувам да купиш обично корито.
   
 3. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.476
  Допаѓања:
  100.739
  Пол:
  Женски

  Ние имавме вакво корито како на првата слика само жолто и без мрежичката, според мене најдобро е обично корито, каков и додаток да има коритото бебето си е бебе неможе само да лежи во коритото, секако ќе мора да го придржувате , тоа кпга ќе порасне , но јас сметам дека тие додатоци се непотребни. Ќерка ми до кај 6 месец ја бањавме во корито потоа во када :)
   
 4. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.026
  Пол:
  Женски
  Јас имам искуство со двете. За дома купивме корито со анатомска поддршка и сталак на Бертони. Од едната страна е со анатомски дел и многу е практично кога е мало бебето, а од другата страна е рамно за седење. Кај моите имаме обично корито и дали јас навикната на ова другото, обичното не ми беше баш практично, требаше да ја држам постојано да не се лизне, а кај ова си има пречник и не може да се лизга.
  Друга позитивна страна кај ова корито е што има постоље и си стоиш и го бањаш бебето, а за обичното треба кичмење. :)
   

  Прикачени фајлови:

 5. TeaB

  TeaB Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  543
  Ние имаме мрежа за кадата, но само поголема е, целото корито го опфаќа. Мислам дека е на Bebeto. Голема работа ми има завршени, сама си го бањам Матеј. Не ми треба помош од никој, а и не ми е страв ни дека ќе му влезе во ушите водичка ни дека ќе ми лизне.
   
 6. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  16.616
  Допаѓања:
  91.694
  Пол:
  Женски
  И сестра ми го имаше ова анатомското со метален сталак, супер функционална работа, уште од сега му се радувам кога ќе дојде ред за мене :lol: Воопшто не е непрактично, малото само си уживкаше во него, не ти треба ни придржување нит ништо, баш ко што кажа Маууа многу голема разлика е од него до обична кадичка, истото искуство го имаме и ние :D
   
 7. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  1.004
  Допаѓања:
  770
  Пол:
  Женски
  јас имам нормално корито (не анатомско), ги имам и додатокот анатомски и мрежата. ни едно ни друго не користев, така берат прашина :$
  па и син ми не сакаше да седи во нив.
  и него и мене нај убо ни беше дирек во коритото.
   
 8. saseiefi

  saseiefi Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  78
  Jas imam kadicka so postolje i si kupiv i anatosko sediste i mrezicka sama si ja banjam od 3 den 2 dena i davav na svekrvata deka bev so carski a od 3 tiot si zemav jas najsigurna e vo moi race :) mrezickata mi pomogna mnogu ne se lizga i nema sansa vo usi da vleze i plus da si kupite flastercinja za pupaceto dur ne padne se lepat i posle banjanje se odlepuvaat da ne vlaga voda vo pupaceto odkako ni padna pupaceto vo anatoskto sediste inaku vo obicna kadicka mislam deka ne bi se snasla a onie koi odat na carski obazeno so postolje kadicka ;) nikoj da ne cekate da vi go banja a zadovlstvoto koga sami si go banjate e nezamenlivo :) :inlove: :*
   
  На Belabelinakinder му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  Колку се практични овие кадички, и колку време го искористивте овој производ, до која возраст?
  [​IMG]
   
 10. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.660
  Допаѓања:
  196.334
  Пол:
  Женски
  Оваа кадичка ми се гледа многу малечка и непрактична. Подлогата може ќе ја искористиш за пресоблекување барем до кај 6 месеци, а за потоа не знам. Мое лично мислење е дека обично корито ќе ти заврши работа за бањањето, а што се однесува до преосблекувањето, и на кревет може тоа да се прави. Само ќе земеш соодветна подлога (чаршавче со мушамка одоздола).
   
 11. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.698
  Допаѓања:
  19.877
  Пол:
  Женски
  сестрами ги бањаше со обично корито малите :) си мислам и јас за такво,изгледаше покомодно и полесно :)
   
 12. mona22

  mona22 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  682
  Допаѓања:
  1.858
  Ние имаме обично корито плаво во форма на риба подарок од кумот
   
 13. DanielaXyz

  DanielaXyz Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  5

  Какво е тоа анатомско седиште? Од кај го зеде, колку чини?
   
 14. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  Ние земавме вакво до енци менци, па ќе видиме како ќе се покаже
  [​IMG]
   
 15. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.698
  Допаѓања:
  19.877
  Пол:
  Женски
  Си земавме мало коритце,не е лошо :)
   
 16. Jeny

  Jeny Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2011
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  230
  Каде во Скопјево има повеќе избор за кадички за бебиња? Каде да одам да погледам, треба деновиве и тоа да купиме. Во Локо кроко немаше многу избор, некоја друга продавница каде има поголем избор па да си видам и да си одлучам на лице место дали анатомска или обична, уште сум во дилема.
   
 17. Melinara

  Melinara Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2013
  Пораки:
  442
  Допаѓања:
  304
  Ние си земавме од енци менци околу 600 денари беше го користиме максимално бебуш го обожава, сака да си прета во него. http://www.encimenci.com.mk/proizvod.asp?id=0336624&kat=4&sn2=44 Овде покажува поскапа цена ама во продавницата има од тие без апликации и се поефтини. За каква и да се одлучиш нема да згрешиш и обично коритце ќе ти заврши работа :) .
   
  На Jeny му/ѝ се допаѓа ова.
 18. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.544
  Nie imame belo obicno koritce dolu na dnoto gumeni reski da ne se lizga bebus i da mu e udobno,obozavame da se banjame
   
 19. mila25ve

  mila25ve Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  1.090
  Пол:
  Женски
  какво коритце да си земеме дали обично или она со додатоци на кое што може да се стави бебчето и слободно да се бањка, бидејќи трема ме фаќа како ќе го бањам, и не видов тема за транспортер дали добро ќе се искористи или е џабе фрлање пари
   
 20. Agrona

  Agrona Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  1.712
  Пол:
  Женски
  Ај и јас да си прашам редно време е да земеме коритце некое, но да биде анатомско до кај 1.500 денари на пример без сталажа да биде. Кај има ако некој знае нека ми пише ќе ви бидам многу благодарна. :hug: