Корито за бебе - совет

Дискусија во 'Бебе' започната од DanielaXyz, 6 октомври 2013.

 1. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.211
  Допаѓања:
  16.836
  Пол:
  Женски
  Се е како што кажа @sanjaeva, се замарате со непотребни работи. Кадичка земавме обична, ја имаше погоре на слики, со термометарче внатре. Ги бањавме кај што топлевме, а сега летно време во корито во бања, туку 11 месеци се а веќе не ги собира во лежечка положба, па ќе мора да ставиме џакузи бидејќи шефот сака да се испружи, да мафта со нозе и раце, пола вода надвор ја исфрла а и малава бунтовничка е иста. Па кога ќе ги ставам да ги пресоблекувам, ма ниедна мушама за пресоблекување не ги собира, ги бркам по кревет. Така да ни посебни постоља за пресоблекување не ви се потребни, периодот кога ќе бидат бебиња ќе летне многу брзо а оди стави ги после петти месец на такво постоље. Џабе дадени пари. Секој има кревет и тој е идеален за пресоблекување.

  Кадичката ми беше секогаш до кревет и седната си бањав, сега во бања си носам таборетка за седење :D
  Ваква имаат
  [​IMG]
   
  На Selest, karibian, Belabelinakinder и 2 други им се допаѓа ова.
 2. Capricorn Taurus

  Capricorn Taurus Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2016
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  17.610
  Пол:
  Женски
  Се сведува на тоа дека секој индивидуално треба да си одлучи што му е потребно согласно својот карактер, карактерот на детето, условите дома итн. Мене на пример претежно ме советуваат сестра ми и сестра му на мм и скоро за се ми даваат дијаметрално спротивни совети бидејќи се различни личности. На крај јас како крајно своеглав карактер одлучувам како што мислам сама :D
   
  На stevemila, kukla21, karibian и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Glasna

  Glasna Популарен член

  Се зачлени на:
  24 мај 2012
  Пораки:
  1.041
  Допаѓања:
  2.141
  Dobro bre @iki26 i ti epten bukvalista..chitaj megu redovi,ete ne mora na stolche,mozesh na masiche(coffee table) ili neshto slichno,shto bi mislela deka ne bi bilo naporno banjanjeto na bebeto..
  Jas so mazle Ja banjavme vo kujna kako shank, a voedno I pomoshna masa shto nie e( I na dolz I shiroka ,dosta prostorna e)I epten imavme mesto tuka za banjanjeto ..shto deka imavme takva kadichka so postolje plus za presoblakanje koga ich ne mi beshe funcionalna i ete ja stoi spakuvana bez veze..I ne e samo kadichkata shto stoi spakovana,nego mnogu drugi raboti,shto mislevme ajde moze ke ni se najdat..
  poentata na @sanjaeva beshe za site novopecheni majki da poslushaat sovet od ovie poiskusnive patalci so rasfrlanje na pari od chalam...
   
  На karibian, joy1, Belabelinakinder и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. iki26

  iki26 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2012
  Пораки:
  3.483
  Допаѓања:
  17.448
  На шанк, столче, маса, мало масиче.... можеш да ги бањаш додека се мали (6,7) месеци највише, кога ќе потпораснат и ќе почнуваш да ги седнуваш, па на година-година и пол не знам дали баш ќе успееш таму да ги бањаш. Па зимно време на -15-20 степ каде ВЦ се баш ладни ( освен ако не топлиш со греалка, или имаш парно што го немаат сите....) кај ќе ги бањаш. Јас пишав дека ногалките се олеснитрлна работа за бањање и поголемки деца 3,4 год може да се бањаат тука. Кој како си сака и според простор нека си земе, не ги терам со сила, мене ми ептен олеснителна варијанта веќе 3 год.
   
  На stevemila и Belabelinakinder им се допаѓа ова.
 5. Belabelinakinder

  Belabelinakinder Популарен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2016
  Пораки:
  1.808
  Допаѓања:
  23.587
  Пол:
  Женски
  И јас се уште немам земено сакам со држач да земам ако најдам некој стабилен а не планирам да даванм многу пари зошто нема многу да го искористам подобро за друго ќе ги дадам парите отколку за пластита па тие што се поскапите сами да не ги капат:D
   
  На karibian му/ѝ се допаѓа ова.
 6. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  4.358
  Допаѓања:
  25.647
  Пол:
  Женски
  Баш ме интересира како успеваш 3-4 годишно дете да го бањаш во такво коритце? Не ти скока, прета и сл... Па мојава едвај во туш кабина ја додржувам, а не во такво коритце.
  Тие коритца, според мене, се од помош првите 6-7 месеци додека децата не почнат да се исправаат. Потоа не.
  Јас немав такво. Имав обично коритце и си купив пластични столчиња пазарски и на нив го ставав. Тоа траеше до 6-7 месец, потоа на земја. На почетокот ја легнував на подлога купена од Џамбо. Не е пластична, туку платнена и многу практична, според мене.
  Убаво ви кажа @sanjaeva не трошете пари на непотребни работи.
   
  На Abeja, joy1, Lolipop23 и 2 други им се допаѓа ова.
 7. Glasna

  Glasna Популарен член

  Се зачлени на:
  24 мај 2012
  Пораки:
  1.041
  Допаѓања:
  2.141
  kadichkite na postolje voopshto ne se sigurni za pogolemki deca,lesno moze da se prevrtat preku niv..postojat reshenija ,samo zavisi koj kako si saka da si praktikuva..porano kako nas ne banjale :emo:
   
  На joy1, Lolipop23 и sanjaeva им се допаѓа ова.
 8. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.211
  Допаѓања:
  86.660
  Кој како сака нека си прави, моето беше совет кој се однесува на сите бебешки измишљотини кои онака слатки те мамат да ги купиш. Исто е и со гардеробата, се смалува со брзина на светлината ..а помислете и дека на повојница ќе добиете уште тон алиштенца.
  И гратис да ги даваат коритцата, дете со 1+ година не би ставила на тие ногарки. масичката е многу по стабилна. За прскањето...па од 6м+ ќе прска, во што сакаш бањај го.
   
  Последна измена: 25 јули 2017
  На Annath, karibian, Belabelinakinder и 3 други им се допаѓа ова.
 9. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.875
  Допаѓања:
  259.174
  Пол:
  Женски
  бањав во обично корито ставено на две столици во дневна.Од 10 месеци во када до ден денес така се бања.И така ми е најсигурна.

  од оние ногарки на коритата секогаш сум имала фобија :D
  дека ке се скршат или преполоват(така ми изгледаат) :)
   
  На Annath, Lolipop23, sanjaeva и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. iki26

  iki26 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2012
  Пораки:
  3.483
  Допаѓања:
  17.448
  Еве ја само што наполни 3 год. Си пие чоколадно млеко, јас и ја местам водата си седи, си ужива.
  Не знам што е толку трагично ова. И ставам напред играчки, се заниѓава 15-20 мин и готова е. Кој како си сака, секој си одлучува за себе.

  IMG__201707206__081641.jpg
   
  На Melinda85, Minnie-e, stevemila и 9 други им се допаѓа ова.
 11. Glasna

  Glasna Популарен член

  Се зачлени на:
  24 мај 2012
  Пораки:
  1.041
  Допаѓања:
  2.141
  Jas pak ke kazam deka Ne gledam praktichnost so kadava...bashka dete Ko dete treba da sedi bez da mrdne bez da shlapne so vodata, a kako Ja plaknesh vo takvo kadiche tolku golema (vrsnichki se so mojata)
   
 12. iki26

  iki26 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2012
  Пораки:
  3.483
  Допаѓања:
  17.448
  На крај кога ќе заврши со бањањето, имам пластичен бокал, ќе стане, ќе се исправи и ја полевам со вода. И она си шлапка во кадичето си игра со работите, знае и да прска некогаш но ништи страшно. Знам да ја избањам и во туш кабина, но посебно кога е ладно времето овде е и уживанција.
   
  На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
 13. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  4.358
  Допаѓања:
  25.647
  Пол:
  Женски
  Ова твоево е исклучок, не правило. 99% од децава над година ќе се превртат со брзина на светлината :D Ова твоево многу мирно изгледа.
   
  На Glasna, Belabelinakinder, sanjaeva и 3 други им се допаѓа ова.
 14. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  11.230
  Допаѓања:
  289.342
  Моево да е, поплава не ни бега:rofl:.Кога ја капам цело купатило е мокро-од плафон до доле:rofl:
   
  На Abeja, An-na, Glasna и 2 други им се допаѓа ова.
 15. iki26

  iki26 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2012
  Пораки:
  3.483
  Допаѓања:
  17.448
  Турбо е она, ама изгледа сака да седи во када. Или се научила уште од мала си ги знае ритуалите и не прави многу турболенции :)
   
  На stevemila и referentka им се допаѓа ова.
 16. Rabbit

  Rabbit Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  2.161
  Допаѓања:
  40.433
  Пол:
  Женски
  До една година малата ја бањав во кадичка со држач како на сликата на @iki26 и ми беше премногу практично и воопшто не жалам за парите дадени за држачот за кадичка зошто во таа една година беше искористено максимално. После годината малата почна многу да прета и да прска и од тогаш до ден денес (3 години) ја бањам во туш кабина.
   
  На stevemila, Capricorn Taurus и iki26 им се допаѓа ова.
 17. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.455
  Допаѓања:
  30.507
  Пол:
  Женски
  И јас купив на почетокот држач ( ногарки) за коритото и воопшто не го употребив, дали 2-3 пати само. И си ги спакував и коритото на земја. Прво додека беше ептен мала во соба, после се преселивме во купатило.
  А ногарките беа поскапи од коритото (facepalm)
   
 18. Peperutka-bt

  Peperutka-bt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2014
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  1.027
  Пол:
  Женски
  Јас имам земено коритце од chicco со ногарки, презадоволна сум, лесно е за капење бебенце.
  Имам и додаток посебен за пресоблекување и баш ми е супер затоа што секогаш си ја пресоблекувам на исто место, сите работи ми се на едно место.
   
  На stevemila и iki26 им се допаѓа ова.
 19. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.211
  Допаѓања:
  16.836
  Пол:
  Женски
  Значи воопшто не жалам што не сум купила коритце со ногарки. Девојчево на сликава е три години, но и таа имала некогаш пет шест месеци и не разбирала баш за ритуали и дисциплина при бањање, сите се палави како бебиња и тука нема исклучок. Подобро да го оставам бебето/детето да ужива, отколку постојано да му викам седи мирен, не прскај, не се превртувај итн. Така детето ќе се чувствува како во стеги а на мало бебе не му треба таква дисциплина, мене таквите нивни лудории највеќе ме радуваат, обожавам да ги гледам како се смеат, превртуваат, шлапкаат, прскаат, а тоа на ногарки е тешко изводливо. Кога ги бањав во соба, под коритото стававме мушама а во бања се им е слободно. Едвај ги вадам од корито, уживаат да се бањаат. Такво корито со ногарки моиве близнаци одамна ќе го решеа. Од тоа може дете да скокне.
  Не ми текнува кој, да не се навраќам, спомна дека било индивидуално, од карактерот на личноста, од карактерот на детето и тн. Е од кај ќе процениш карактер на сеуште неродено бебе или штотуку родено? А точно дека зависи од желбата на родителот а помалку од практичноста. Убаво е и да пресоблекуваш бебе на едно место, ама додека не почне да мрда лево десно или додека не почне да се тркала по кревет. Ама тој период на мирно бебе поминува многу бргу. Здравје само, ќе видите. Па не верувам дека само моиве се палавковци, ама јас ги сакам такви, палави, љубопитни, разиграни, што е најважно среќни (да не бидам погрешно сфатена, не велам дека тие што се бањаат во коритце на ногарки не се среќни :D, ама дефинитивно бањањето во коритце на под е поопуштено и за детето и за родителот) :P
   
  На karibian, Glasna и sanjaeva им се допаѓа ова.
 20. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.150
  Допаѓања:
  20.744
  Пол:
  Женски
  Тие што планирате ногарки за коритото при купувањето внимавајте колку се високи и дали евентуално се подесува висината. Моето е на ногарки и се екстра стабилни. Но доста се високи. Мене ми одговараат, но мајка ми е пониска и има проблем. Кадичката и доага многу високо, па мора на прсти да се поткрева, а воедно и дете да држи, па и е доста напорно.