Коронавирус: Вести и информации

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Nigredo Odor, 9 март 2020.

 1. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.948
  Допаѓања:
  16.501
  Поради новонастанатата состојба во нашата држава, и големиот број страници, добивме потреба за отварање нова поконкретна тема во која би се споделувале нови корисни совети, препораки за превенција, како и статистички податоци на заболени во поедини регионални подрачја како во земјава така и пошироко.

  *Модератор: Ве замолувам во темава да постирате само вести и информации, другите мислења може да ги изнесете во веќе постоечката тема за корона вирусот. https://forum.femina.mk/threads/Нов-опасен-вирус-Коронавирус-од-Вухан.31106/
   
  На nevermet18, smile:), Tajnaotrovna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.799
  Допаѓања:
  46.704
  Пол:
  Женски
  На WildMk и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 3. Stache

  Stache Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  562
  Пол:
  Машки
  На WildMk, Purplelilac, tigerlady и 4 други им се допаѓа ова.
 4. makedon81

  makedon81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2019
  Пораки:
  290
  Допаѓања:
  429
  Пол:
  Машки
 5. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.356
  Допаѓања:
  129.592
  Пол:
  Женски
  Први 2 смртни случаи во Германија
  [​IMG] First 2 deaths in Germany: an 89-year old woman in Essen and a patient in the Heinsberg region [source]


  Уште еден заболен во Босна, средношколка.. претходно имаа и случај на дете од 8мо одделение заболено од коронава.
  Толку од тоа дека децата не ги фаќа ништо.
  • 1 new case in Bosnia-Herzegovina: a high school student from Celinac [source]

  Меѓувремено...
  9172 има Италија сега вкупно, 1797 ќе му дојде нови
  463 вкупно умрени, значи 97 починати ќе му дојде за 1 ден..
  Од пресот сега што иде..  Малку им излезе надвор од контрола..ама само малку :D
   
  Последна измена: 9 март 2020
  На WildMk, cresa-jagoda, Tajnaotrovna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  634
  Допаѓања:
  2.588
  Пол:
  Женски
  Ќе може ли некој да стави линк од страната каде што имаше најнови информации за секоја земја?
   
 7. Dust

  Dust Game Over Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.356
  Допаѓања:
  129.592
  Пол:
  Женски
  Ќе може :)
  Повели
  https://www.worldometers.info/coronavirus/
   
  На WildMk, cresa-jagoda, Angie1432 и 4 други им се допаѓа ова.
 8. smile:)

  smile:) Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2019
  Пораки:
  675
  Допаѓања:
  2.009
  Пол:
  Женски
  Владата апелира сите граѓани што допатувале од регионите со официјална епидемија со корона вирусот задолжително да се јават на контакт телефоните на центрите за јавно здравје.
  Се апелира лицата веднаш да се јават на телефоните за контакт во центрите за јавно здравје. Во Битола – 071/261-330, Велес – 071/219-278, Гевгелија – 078/545-444, Кочани – 071/373-913, Куманово – 070/215-851, Охрид – 070/723-029, Прилеп – 076/475-747, Скопје – 071/289-614, Струмица – 072/235-543, Тетово – 075/240-464, Гостивар – 076/365-161, Штип – 078/365-613, и на телефонот на Институтот за јавно здравје – 078/387-194, како и на телефонот „Ало докторе“ – 02/15-123.

  – Со исполнувањето на оваа обврска граѓаните ќе помогнат да се соберат релевантните информации за состојбата со корона вирусот за да можат институциите навремено и ефективно да реагираат, се вели во соопштението од господинот Венко Филипче.
   
  На WildMk, Purplelilac, emiliana и 4 други им се допаѓа ова.
 9. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  4.411
  Допаѓања:
  22.757
  Пол:
  Женски
  Уште 3 нови заразени кај нас :x
   
  На smile:) му/ѝ се допаѓа ова.
 10. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  5.342
  Допаѓања:
  69.243
  Пол:
  Женски
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 11. dayla

  dayla Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2017
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  3.971
  Пол:
  Женски
  На Јаневски, cresa-jagoda и WildMk им се допаѓа ова.
 12. honest girl

  honest girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2015
  Пораки:
  444
  Допаѓања:
  1.652
  Пол:
  Женски
  Се знае кој тип го имаат тука и каква е моментално нивната состојба?
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 13. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  9.783
  Допаѓања:
  259.606
 14. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.008
  Допаѓања:
  73.928
  Пол:
  Женски
  Од фб:
  Capture.PNG
   
  На T.G., Bezimenka90, honest girl и 7 други им се допаѓа ова.
 15. Selest

  Selest Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2017
  Пораки:
  310
  Допаѓања:
  1.354
  Пол:
  Женски
 16. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  9.783
  Допаѓања:
  259.606
  [​IMG]
  Се дезинфицираат автобусите.
  Само да не остане на едно дезинфицирање.
  И без да се појави вирусот трбаше да се случува ова, БАРЕМ еднаш месечно.
   
  На Osamena devojka, daylight, MysteriousQueen и 13 други им се допаѓа ова.
 17. smile:)

  smile:) Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2019
  Пораки:
  675
  Допаѓања:
  2.009
  Пол:
  Женски
 18. smile:)

  smile:) Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2019
  Пораки:
  675
  Допаѓања:
  2.009
  Пол:
  Женски
 19. makedon81

  makedon81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2019
  Пораки:
  290
  Допаѓања:
  429
  Пол:
  Машки
  Замислете директорката која што го организирала семинарот со лекарите во еден скопски ресторан, сите кои говореле на тој семинар користеле еден ист микрофон и со го подавале од рака во рака..Колкави се шансите да се заразени и другите доктори , ако она прва говорела со тој ист микрофон а во тој момент била заразена со Ковид 19 - КОРОНА.
  https://vecer.mk/node/481667?fbclid=IwAR0Fwbt96gPc9YryWgjSkoQdAeavWUyOS3mOc46PG2afryj17-tXAtAJ_dU
   
 20. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.128
  Допаѓања:
  17.370
  Пол:
  Женски
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.