Коронавирус: Состојбата во Македонија и светот

Дискусија во 'Коронавирус' започната од LovelyGirl3, 26 јануари 2020.

 1. LovelyGirl3

  LovelyGirl3 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јули 2013
  Пораки:
  1.030
  Допаѓања:
  8.547
  Пол:
  Женски
  Нов коронавирус со непознато потекло, назначен 2019-nCoV, кој се појави околу 12ти Декември 2019 во градот Вухан, Кина на големопродажен пазар за морска храна, кој најпрво се сметаше дека се пренесува од животно на човек, па потоа се откри дека се пренесува од човек на човек. Времето на инкубација на вирусот е 5-7 дена (според претходната епидемија САРС во 2003 која уби 774 луѓе), кога всушност се пренесува вирусот.

  Симптомите на овој вирус се исти како настинка: болки во грлото, течење на носот, кашлица, проблеми со дишењето итн.

  Овој вирус досега уби 56 луѓе, а бројот на заразени моментално е 2,092 од кои најголем број во Кина (2,042), потоа во соседни држави во Азија, Австралија(4), САД(3), Канада(1) Франција(3) и потенцијални случаи во Хрватска.

  Дали сметате дека кај нас многу малку се обрнува внимание на оваа епидемија што од ден во ден се шири во различни држави?
  Дали треба да трчаме во болница ако имаме сипмтоми на една обична настинка?
  Дали има простор за паника и на кој начин да се заштитиме?
  Дали нашето здравство е компетентно да го дијагностицира и лекува овој вирус?
   
 2. Lancier

  Lancier Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2019
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  600
  Пол:
  Машки
  Sekoja godina vo SAD umiraat preku 300 000 od razni virusi.Za informacija.
   
  На jagoda777 и Овесна снегулка им се допаѓа ова.
 3. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  7.220
  Допаѓања:
  50.547
  Пол:
  Женски
  Ok.
   
  На dahlia_desire му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  2.137
  Допаѓања:
  8.037
  Пол:
  Женски
  Јас ке патувам со авион за помалку од 10 дена и многу ме испаничи ова. Посебно затоа што сум таква што кога ќе ме заболи грлото мислам дека имам рак на грло. Мислам дека ќе почнам да кашлам од што ми е во мисли вирусов. :worried:
   
  На beauty&beast и mssuniquee им се допаѓа ова.
 5. John Snow

  John Snow Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  4.607
  Допаѓања:
  51.138
  Пол:
  Машки
  Уште една у низата намерно пуштени вируси, биотероризам на најјако. Се надевам ќе се смири пандемијата и ќе нема многу човечки жртви..
   
  На Овесна снегулка, Poyraz Karayel, PaLaVa и 17 други им се допаѓа ова.
 6. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  4.764
  Допаѓања:
  58.082
  Избегнував да ја отворам темава, избегнував и да читам деновиве.

  Хипохондрик сум.

  Но, морам да признаам дека сум малку исплашена. И да е човек најхрабар, тешко е дека ќе остане имун на информациите што се шират низ медиумите. Особено зашто некои наслови се пишани за намерно создавање паника со цел да се генерираат повеќе кликови.

  Баш пред малку отворив еден германски сајт, насловот беше нешто во стилот ,,Корона вирусот во Германија'', a статијата почнуваше со реченицата дека постоело само сомневање за еден случај и дека се докажало дека жената боледува од нешто друго.

  Како и да е...
  Добрата страна е на ова е што луѓето знаат за што се работи, отприлика, па може навреме да преземат мерки да се заштитат себе.

  Се согласувам со @John Snow. Намерно пуштено, но за тоа колку и како ќе се шири, тука веќе се губи контролата. Се надевам дека брзо ќе се смири ситуацијата.
   
  На koritsaki, Peperutce1115, green.eyes и 2 други им се допаѓа ова.
 7. LovelyGirl3

  LovelyGirl3 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јули 2013
  Пораки:
  1.030
  Допаѓања:
  8.547
  Пол:
  Женски

  Ќути.И јас сум тежок хипохондрик и плус настината неколку дена филмови си правам во глава.
  Но,сепак мислам дека не е ситуацијата да се земе како на шала, бидејќи премногу лесно може да се прошири епидемијата и нема правила,секоја држава е премногу ризична.
  За вакцини читав дека треба минимум 1 година да се направат
   
  На beauty&beast му/ѝ се допаѓа ова.
 8. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.112
  Пол:
  Женски
 9. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.890
  Допаѓања:
  19.622
  Пол:
  Женски
  Не паничете.
  Здравјето треба како и да е да си го чувате и да има и да нема некаква епидемија.
  Избегнувајте долго да сте во затворени простории со повеќе луѓе (автобуси, молови, маркети).
  Мијте раце, лице кога ќе дојдете дома.
  Ако гледате дека некој (во затворена просторија) кива/кашла со или без рака на уста поттргнете се од него.
  Најпросто, пазете си го здравјето и дур не е алармантно не паничете.
  Вирусов е намерно пуштен јасно е ко ведро небо.Само да ми је знати со кој мозок и која потреба го направиле тоа :wasntme: ако се Кина пренаселени и им е гајле дали ќе им умрат неколку иљади луѓе, ние по светов не сме дужни да им ги испаштаме хировите.
  :@
   
  На Verinkova.b, Poyraz Karayel, Girly90 и 3 други им се допаѓа ова.
 10. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  9.578
  Допаѓања:
  142.794
  Прочитав прееска на некој американски сајт дека во сад измислиле тест вакцина
  Значи има логика и тие да го ослободиле како би станала кина уште поголем нивни роб:D
  Така што се вика преку ноќ тие измислуваат топла вода.. како не.
   
  На Justine, Tajnaotrovna, green.eyes и 2 други им се допаѓа ова.
 11. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.890
  Допаѓања:
  19.622
  Пол:
  Женски
  Сеа многу conspiracy teories ќе има од кај е искочен , зашто е искочен блабла али намерно е 100%
  Само не ми е јасно душата кај ќе им иде.Болна работа.
   
 12. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  7.220
  Допаѓања:
  50.547
  Пол:
  Женски
  Не велам дека сигурно не е, али зашто пуштен намерно? Зашто увек за секој вирус муабет дека е пуштен намерно? Мислам, не велам дека не е, али вирусите мутираат, зошто сте толку сигурни за теоријава?
   
  На smile:), daylight и mariz им се допаѓа ова.
 13. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  4.764
  Допаѓања:
  58.082
  @Feminka22, се' тоа што си го напишала држи вода. Знаеме дека треба да се обрнува огромно внимание на личната хигиена, тоа секако верувам дека си го практикуваме сите, не само за заштита од овој вирус туку општо од сите заразни заболувања. Тоа е основно. Подобро е да се мијат често рацете отколку да носиме десет слоја облека на нас мислејќи дека ако не ни е ладно, нема да се разболиме...

  Освен миењето раце, јас мислам дека би било добро (за кога сме надвор од дома) да си носиме и од антисептичките гелови во ташна.

  Да се избегнуваат собири... Тоа и онака го практикувам:) Но има ситуации што се неизбежни. На пример, на работа, оние што работат со многу луѓе секој ден.
  Ако кивнал некој и ја допрел кваката/тастатурата/копчето во лифт, тоа се веќе ситуации што не можеме да ги контролираме. Освен да чистиме се' околу нас како фрикови:)

  Друго, јавниот превоз... Не знам како да го избегнам. Морам да го користам речиси секој ден и тоа во времето на најголемата гужва:(
   
  На Peperutce1115, green.eyes, ocicka2014 и 2 други им се допаѓа ова.
 14. Mikskmk

  Mikskmk Активен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2019
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Машки
  Jas mislam deka ne e bitno dali e pusten ili ne Ali mora da se zapre a tie sto go pustil posle nekoe vreme ke izjavat deka imaat vakcina i debelo ke se zemat golemi sumi na pari
   
 15. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.890
  Допаѓања:
  19.622
  Пол:
  Женски
  Како не е битно дали е намерно пуштен или не?
  За одговара за тоа бе човек.Станува збор за СМРТОНОСЕН вирус, не за кашлица или мрсулав нос.
  Ако е (а е сигурно) намерно пуштен вирусот, сторителот може да одговара за загрозување на човечкиот живот, а бидејќи има смртни случаеви и за убиство.
   
 16. Miiaaa98

  Miiaaa98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2019
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  898
  Пол:
  Женски
  Среќа да ја фати свекрвами овој вирус хаха :P:P:P

  И јас мислам дека е намерно пуштен и тоа во кина затоа што има многу голем број на луѓе или па можда погрешно мислам незнам -_- каде ке им оди душата бе ? Нцнц
   
  На Iva9612 и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
 17. Mikskmk

  Mikskmk Активен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2019
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Машки
  Tocno znam deka e bitno ama do Sega nikoj ne odgovarase za takvo nesto potseti se za vakcinite so ziva za decata sto stanuva at autisticni nikoj nema odgovarano
   
 18. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  7.220
  Допаѓања:
  50.547
  Пол:
  Женски
  А од кај си сигурна дека сигурно е намерно пуштен?
   
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.890
  Допаѓања:
  19.622
  Пол:
  Женски
  Така осеќам.Секакви умоболни ликови има на планетава.
  Плус Кинезите се хранат со све и свашта од типот на суши ( термички НЕ обработена риба), мачки, кучиња, љиљаци и такодаље.
  Извор на бактеријава се животните.
  А цела нација така се храни па ти види сеа,
  5AED9710-AF24-4FDF-8B4E-09548DDBC000.jpeg
  41AAC7A4-7DAB-4594-ABE2-5BCEEC6B7519.png
  многу прљаво живеат Кинезите исто ко Индијците.
  Пренаселени се, јадат се и сешто, секаде ги има по светов и брзо се шири.
  Плус за Лунарнава Нова Година кузнае колку луѓе влегле и излегле од Кина.
  Првиот детектиран случај на Корона бил во КИНА во декември 2019.
  Има нешто во мене што ми тврди дека е намерно пуштен со цел да изумрат доста луѓе
   
  На Dennings и Miiaaa98 им се допаѓа ова.
 20. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  2.137
  Допаѓања:
  8.037
  Пол:
  Женски
  Хм, иако секако постои можноста да е намерно пуштен, како што е споменато, во Кина се јаде многу жива животинска храна од секаков вид, што сама по себе не мора да биде штетна, но таквата храна многу често се продава на пазар, тезги каде што секојдневно има многу гужва, како што ние купуваме компири од пазар, и тоа е за нив нормално ама ете има последици.

  Тој постариот вирус, што исто така започнал да напаѓа во Кина пред Х години, се нашол во морска храна, па не ме чуди и овој вирус да е едноставно последица од грешките на нивното општество.
   
  На Dennings му/ѝ се допаѓа ова.