1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Коронавирус – зошто и како се појави?

Дискусија во 'Коронавирус' започната од нина122, 15 март 2020.

 1. нина122

  нина122 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  3.163
  Допаѓања:
  8.281
  Пол:
  Женски
  Дали мислите дека Корона е измислен со цел да се изретчи човековата популација?
   
  На girl2, Nightwish11 и Feminka22 им се допаѓа ова.
 2. Heavencanwait

  Heavencanwait Активен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2019
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Женски
  Мислам дека не е, кинезите јадат све што мрда и САРС така настана преку лилјаците...
   
  На GirlVolley, cresa-jagoda и нина122 им се допаѓа ова.
 3. Ѕвездички

  Ѕвездички Популарен член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  1.251
  Допаѓања:
  2.889
  Пол:
  Женски
  Мене лично, од моите скромни познавања ми е најчудно, а затоа и сомнително, како вирус успева да преживее без „домаќин“ - надвор од тело... јас колку што знам бактериите прживуваат и без домаќин, но вируси не. Затоа ми е све ова многу чудно... ама ај да не забегувам со теории на заговор за депопулација и профит.
   
  На blue_butterfly, Nightwish11 и fina erika им се допаѓа ова.
 4. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  12.186
  Допаѓања:
  37.797
  Пол:
  Женски
  FADA5C28-7979-4772-850F-38A487F74259.png
  8885904C-D8FA-4EA0-AC8F-6AE81A08EEA4.png
  го има објавено српска модна агенција што ја следам на Инста
  Ја коа зборам дека не е се така наивно..канта тропа
   
  На Nightwish11, fina erika, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.562
  Допаѓања:
  320.478
  И да е така, во моментов не треба да не интересираат рекла казала регионски муабети ниту теории на заговор.
   
  На Alisa22, buba4e89, Ysera и 21 други им се допаѓа ова.
 6. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  12.186
  Допаѓања:
  37.797
  Пол:
  Женски
  Широм ЕУ вика насловот, не во Србија..
  И не е рекла-казала на портал пишале..да пишала она лично ајде де
   
  На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
 7. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.007
  Допаѓања:
  3.908
  Се појави по пат на природна мутација, а зошто - поради човековиот извитоперен однос кон себе си, природата, космосот и тн.
   
  На monibejbi, Mrs. Lovett и Nightwish11 им се допаѓа ова.
 8. 96kiko96

  96kiko96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2018
  Пораки:
  236
  Допаѓања:
  499
  Пол:
  Машки
  па што ако е портал ?
  Ти мислиш сите пишуваат баш вистини и онака како што треба ? Има триста портали што трескаат глупости само за луѓе да кликаат
   
  На Pixi5 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Ѕвездички

  Ѕвездички Популарен член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  1.251
  Допаѓања:
  2.889
  Пол:
  Женски
 10. ivanchos

  ivanchos Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2015
  Пораки:
  820
  Допаѓања:
  16.055
  Пол:
  Женски
  Домаќини се животните цицачи и птици. Само што кај нив предизвикува дигестивни проблеми, дијареа и респираторни проблеми кај птиците колку што знам. Патот на пренос од животно на човек не е аеро-капков како што е меѓу луѓето. Може да се пренеси преку консумација на месо. Кинезите јадат се и најверојатно тоа е причината за појавата и ширењето на вирусот меѓу луѓето. Истата причина беше и за САРС кој што спаѓа во групата на корона вируси.
   
  На Peperutce1115, emiliana, ku4ence и 4 други им се допаѓа ова.
 11. marchi-cool

  marchi-cool Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.503
  Допаѓања:
  13.627
  Пол:
  Женски
  како тоа амерички војници во Европа кога Америка е во ризични земји заболени од корона.

  Инаку научници од Британија веќе докажале дека овој вирус е синтетички. На Јутјуб слушав за тоа.
   
  На Nightwish11 и Feminka22 им се допаѓа ова.
 12. Ѕвездички

  Ѕвездички Популарен член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  1.251
  Допаѓања:
  2.889
  Пол:
  Женски
  Тоа да, ама па се појави во еден регион во Кина, а не секаде, а стварно таму јадат се и сешто, како и да е многу е чудно ова...
  Ама па има логика и тоа што го викаш ти
   
  На ivanchos му/ѝ се допаѓа ова.
 13. ivanchos

  ivanchos Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2015
  Пораки:
  820
  Допаѓања:
  16.055
  Пол:
  Женски
  Не се сите животни носители на вирусот. Ако би било така цела Кина ќе беше болна. Тие секојдневно јадат се и сешто погледни го пазарот на ужасот ќе ти стане се јасно. Веројатно еден човек се има заболено од болно животно а потоа вирусот се пренесува аеро-капково и индиректно меѓу луѓето. Тоа е причина за појава во еден регион.
   
  На Peperutce1115, elenaxbbg, CameliaMiller и 2 други им се допаѓа ова.
 14. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  12.186
  Допаѓања:
  37.797
  Пол:
  Женски
  Баш дека цело време јадат се и сешто.
  Одамна јадат мачки, стаорци итн
  Баш сега одеднаш никна вирусот?не верувам.
  Толку беше непознат за целото човештво, за доктори и научници затоа брзо и се рашири.
  Дури да кажеш ,,бу” тој се рашири
   
  На Marti96th, emiliana, Snowflake97 и 4 други им се допаѓа ова.
 15. ivanchos

  ivanchos Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2015
  Пораки:
  820
  Допаѓања:
  16.055
  Пол:
  Женски
  Најверојатно мутиран тип на вирусот со поголема вируленција не знам. Вирусите и бактериите се постојано подложни на мутација. Никој со сигурност не знае како се појавил вирусот, може само претпоставки да даваме. Мене ова ми е најлогично. :)
   
  На CarrieBradshow му/ѝ се допаѓа ова.
 16. orevokrsacka

  orevokrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  2.174
  Допаѓања:
  7.649
  Нешто за потеклото на видовите на короништево, со кратки извадоци:
  https://www.globalresearch.ca/covid-19-further-evidence-virus-originated-us/5706078

  ...Јапонски и Тајвански епидемиолози и фармаколози утврдиле дека новиот коронавирус би можел да потекнува од САД бидејќи таа земја е единствената за која се знае дека постојат сите пет типа на досега евидентираните корона вируси. Вухан во Кина има само еден од тие типови, а тоа би значело дека е само една „гранка“ која не може да постои само по себе, без да порасне од „дрво“(претходните типови корона).


  ...Тајвански лекар забележал сомнителни смртни случаи предизвикани од пневмонија на белите дробови во август 2019 година во САД, за што Американците имале друго објаснување поврзано со Е-цигарите. Тој вели дека им напишал на американските власти дека се сомнева оти смртта е веројатно поради коронавирусот, но дека неговите предупредувања биле игнорирани.


  ...Непосредно пред тоа, ЦДЦ целосно ја затвори главната био-лабораторија на американската војска во Форт Детрик, Мериленд, како резултат на отсуство на заштитни мерки против истекување на патогени, издавање на целосна наредба за „прекин и отповикување“ на војската. Веднаш по овој настан се појави епидемијата наводно предизвикана „е-цигара“.


  ...Имавме и јапонски државјани заразени во септември 2019 година, на Хаваи, луѓе кои никогаш не биле во Кина, овие инфекции се случуваат на американско тло долго пред почетокот на избувнувањето во Вухан, но само кратко време по заклучувањето на Форт Детрик.


  ...Се наведува дека пет странски спортисти што го посетиле Вухан на Светските воени игри (18-27 октомври 2019 година) биле хоспитализирани во Вухан заради неопределена инфекција.


  ...Постојат многу шпекулации во јавноста дека коронавирусот бил намерно пренесен во Кина, но, според кинескиот напис, можеби не се работи за намерно дело


  ...Ако некои членови на американскиот тим на Светските воени игри (18-27 октомври) се заразиле од вирусот од случајно избувнување на Форт Детрик, можно е, со долг првичен период на инкубација, нивните симптоми да бидат благи и тие лица лесно можеле да го „обиколат“ градот Вухан за време на нивниот престој, заразувајќи потенцијално илјадници локални жители на различни локации, од кои многумина подоцна ќе патуваат на пазарот на морска храна од каде што вирусот се прошири како шумски оган (како што се случи)
   
  На Nightwish11, темјанушка, buba4e89 и 9 други им се допаѓа ова.
 17. Veki4kaa

  Veki4kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  4.865
  Допаѓања:
  15.731
  Пол:
  Женски
  одвратно. да му се згади на човек :puke:
   
  На Feminka22 и ivanchos им се допаѓа ова.
 18. SugarHoney

  SugarHoney Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2019
  Пораки:
  471
  Допаѓања:
  1.278
  Пол:
  Женски
  Лелее што одвратно па исто е и со нас, и ние јадеме свинско, а сите знаеме дека свињата и својот измет си го јаде. Ако не го гледате процесот на убивање на животното и обработката на месото не значи дека бљак е само она што кинезите го прават а нашето е прифатливо.
  Да не бидам офтопик, мислам дека ова е вештачки создаден вирус и ништо поразличен од свински и другите слични епидемии со кои пропагандираат на секои две три години.
   
  На темјанушка, pdb123, orevokrsacka и 2 други им се допаѓа ова.
 19. ivanchos

  ivanchos Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2015
  Пораки:
  820
  Допаѓања:
  16.055
  Пол:
  Женски
  Последна измена: 16 март 2020
  На Nightwish11, Feminka22 и Veki4kaa им се допаѓа ова.
 20. SugarHoney

  SugarHoney Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2019
  Пораки:
  471
  Допаѓања:
  1.278
  Пол:
  Женски
  Подеднакво одвратно како морски плодови, свинско, телешко и така натаму. Тука сме родени затоа тоа што овде се јаде оправдуваме а тоа што кинези јадат не е добро. Ни тоа ни тоа чини..
   
  На pdb123, Ketchup, daylight и 3 други им се допаѓа ова.