1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Коронавирус (Good News)

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Lucky7, 3 април 2020.

 1. Lucky7

  Lucky7 Активен член

  Се зачлени на:
  25 март 2020
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  49
  Пол:
  Машки
  Здраво на сите темата ја отворив само да се споделуват 'Good News' за коронавирусот и ако е тешко да најдеме ке се обидеме да задржиме позитивна мисла.
   
  На Celltica, poi, Среќичка и 7 други им се допаѓа ова.
 2. Аргентина *

  Аргентина * Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  2.869
  Допаѓања:
  5.955
  Пол:
  Женски
 3. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  7.823
  Допаѓања:
  58.831
  Пол:
  Женски
  Браво за темава (highfive)
   
  На Lucky7 и didisi им се допаѓа ова.
 4. candy.cane

  candy.cane Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.683
  Допаѓања:
  8.965
  Пол:
  Женски
  На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Аргентина *

  Аргентина * Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  2.869
  Допаѓања:
  5.955
  Пол:
  Женски
  До јуни е готово барем првиот бран ако има други бранови, си знаат тие ајт.
  Австрија од 15 мај го враќа животот во нормала, полека од први мај почнуваат, само одмори ќе нема.
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Аргентина *

  Аргентина * Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  2.869
  Допаѓања:
  5.955
  Пол:
  Женски
  Иначе принцот Чарлс се отараси од короната во рекорден рок од седум дена и то е добра вест, не само за здравјето на принцот туку сакаат нешто да порачаат на јавноста со соопштението дека принцот брзо оздраве, ама кој ќе сфати.
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 7. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.967
  Допаѓања:
  3.663
  Се прогнозира дека од јуни се враќаме во нормала со животот
   
  На MysteriousQueen и candy.cane им се допаѓа ова.
 8. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.545
  Допаѓања:
  19.387
  Oваа вест не е нова, овој метод е веќе користен на некои претходни типови корона, но бидејќи се повеќе се покажува ефикасен дава надеж за иднина. Прочитајте.

  https://www.sciencenews.org/article/coronavirus-covid-19-can-plasma-recovered-patients-treat-sick

  Researchers suspect that this type of antibody is what makes convalescent plasma effective. And it also hints at when using the plasma may be most beneficial.

  Clinical trials of convalescent plasma are beginning in other countries, too. As doctors await answers from completed trials, additional patients may receive the treatment under the FDA’s emergency authorization. It’s great that critically ill patients.
   
  На тп18 и candy.cane им се допаѓа ова.
 9. MysteriousQueen

  MysteriousQueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2018
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  465
  Пол:
  Женски
  Браво за темата, мора малку позитива да не' држи во колосек:clap:

  Искрено се израдував кога го прочитав ова хаха... иако сакам многу порано се' да се врати во нормала:) од каде вакво инфо? Веќе некое време не сум во тек со најновите вести за ситуацијата па затоа прашувам.


  П.С. ќе издржиме, не се предаваме и од ова ќе излеземе посилни:)
   
  На тп18 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.967
  Допаѓања:
  3.663
 11. allaround

  allaround Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2015
  Пораки:
  704
  Допаѓања:
  1.479
  Пол:
  Женски
  А кога ќе го прочиташ целото, всушност сфаќаш дека нема врска со насловот :D. Од наредна недела ќе се разговара за како ќе биде ситуацијата кога ќе дојде време се да се отворе, и сите да се вратат на работа, а не дека од наредна се ќе се отвори.:(
   
 12. Marti96th

  Marti96th Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2019
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  50
  Пол:
  Женски
  Еве некои информации од доктори професори
  Луѓето не умираат ОД корона туку СО корона. После смртта не се прават обдукција да се види како кој орган прекинал зошто.
  Паниката е таа што убива. Еден германски доктор баш ја раскажуваше процедурата на лекување од некои доктори ( незнам дали во италија или некаде на друго место) и кажуваше дека терапијата со сите тие антибиотици што го даваат всушност го ослабнуваат организмот, а сето тоа е поради паниката на лекарите, башка мора да ги почитуваат препораките на сзо. Ако се случи смртен случај поради било што тие ќе бидат одговорни зошто не ги почитувале препораките на сзо, а ако ги почитуваат демек и акп почине некој тоа е тоа никој крив короната е крива
  Според истражувања во германија, италија бројот на заразени е поголем, но смртноста е многу помала од таа што ни ја кажуваат. Сите смртни случаеви што се случуваат, дали од срцев удар, мозочен удар, откажување ма бубрези и еден куп други болести ги евидентираат како од корона ако наводно се позитивни.
  Притоа германски доктор рече дека овие тестови се премногу осетливи. Има можност вие да сте настанати или да сте болни од обичен грип тестот да покаже позитивен на корона.
  Ова ќе заврши кога ќе се прекине со тестирање. Фокусот е на вирусов и бројките ни изгледаат запрепастувачки, ама ако се фокусираме на некоја друга болест уште повеќе би се запрепастиле. И според некои истражувања морталитетот е скоро ист како и претходните години. Значи и тогаш умирале по толку луѓе ама не се ставало акцент толкав голем.
  Само позитивни мисли, држете се до препораките ( избегнувајте гужва, носете маска кога пазарувате, одржувајте хигиена ) и трпение. Се ќе заврши . Само стресот е најголем непријател на човечкото здравје. Бидете позитивни.
   
  На Lucky7 и PrettyDramaQueen им се допаѓа ова.
 13. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.644
  Пол:
  Женски
  Live Science неодамна објави статија во која објаснува дека вакцина против Коронавирусот развиена во UK, може да биде подготвена до есен, доколку истата се докаже дека е ефикасна. Како што претходно била тестирана врз мајмуни и експериментот покажал оптимистички резултати, вакцината се подготвува да биде тестирана и врз луѓе. Еве линк: https://www.livescience.com/coronavirus-vaccine-oxford-available-fall.html?utm_source=notification

  "The vaccine is made up of a weakened version of a common cold virus called an adenovirus that causes infections in chimpanzees. But the virus has been genetically altered to make it "impossible" for the virus to grow in humans, according to a statement. Then, they combined the weakened adenovirus with genes that code for the coronavirus "spike" protein that SARS-CoV-2 uses to infect human cells. In theory, the vaccine will train the body to recognize and develop an immune response to the spike protein, thereby preventing SARS-CoV-2 virus from entering human cells, according to the statement."

  "The trials began on April 23, and up to 1,102 healthy participants will eventually be recruited in Oxford, Southampton, London and Bristol to take part. Half of the participants will receive the novel vaccine; most of those people will receive one dose of the vaccine, but 10 of those people will receive a second dose a month later. The other half of the participants will receive a "control" vaccine — already approved and given routinely to teenagers since 2015 — which protects against meningitis and sepsis."
   
 14. swizzlec

  swizzlec Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2016
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Женски
  Бабичкава има 101 години ја победи короната и шпанската настинка!

   
  На Lucky7 и poi им се допаѓа ова.
 15. orevokrsacka

  orevokrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  1.830
  Допаѓања:
  6.354
 16. NovusOrdoSeclorum

  NovusOrdoSeclorum Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2011
  Пораки:
  1.033
  Допаѓања:
  2.246
  Пол:
  Женски
  Не го љутете @Ahoy со темава. :D
   
 17. Ahoy

  Ahoy Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  7.082
  Допаѓања:
  27.905
  Пол:
  Машки
  Еј се опседна ти со мене :hug:

  Патем фала што ми кажа дека постои темава, има што да се пишува :handshake:
   
  На Celltica му/ѝ се допаѓа ова.
 18. NovusOrdoSeclorum

  NovusOrdoSeclorum Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2011
  Пораки:
  1.033
  Допаѓања:
  2.246
  Пол:
  Женски
  Не зезај дека не ја виде.
  Не ме гушкај, сегде се пикам, ризична сум. :)
   
 19. Ahoy

  Ahoy Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  7.082
  Допаѓања:
  27.905
  Пол:
  Машки
  Може ја имав видено, ама и заборавено, оддамна било последното мислење :!:

  Без гајле, само виртуелно се гушкам :D
   
  На NovusOrdoSeclorum му/ѝ се допаѓа ова.