1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Котор (Црна Гора)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од butterfly33, 16 април 2012.

 1. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.100
  Мислам дека нема ваква тема, ако има слободно клуч. Котор е еден од градовите кои ми оставиле голем впечаток. Не е многу голем, ама прееубав :wasntme: Еден ден би сакала да живеам таму, посебно ми се бендиса пристаништето и големиот брод Инсигниa и онај како пиратски :lol:
  Сакам да ги слушнам вашите впечатоци и дали го имате посетено :wasntme:
   

  Прикачени фајлови:

 2. sanjalica

  sanjalica Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  522
  Допаѓања:
  571
  Јас сум била на еден ден, и уште тогаш кажав - сакам овде да живеам! :!: :rofl:
  Толку убаво место оддамна немам видено. Посебно затоа што местото е всушност залив и додека водата во цела Црна Гора беше 5 степени, во Котор беше 20! :!:
  Не бевме на градската плажа, туку на мини плажите покрај патот (ако не се лажам, кога се делеше патот, лево беше градска, десно само живеалишта), епа ние десно отидовме, да не се гужваме. :)
  И морам да напоменам, таму го пиев најдоброто Нес Кафе во светот! :)
  Што се однесува до цените, од тоа што сум слушнала, таму се малку поскапи, меѓутоа не сум имала прилика да го проверам тоа ;)
   
  На butterfly33 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.100
  И јас истото го помислив :lol: Сакам да живеам тука. Преубав град, мал ама баш како сум замислувала од секогаш кај сакам да живеам. За плажите не знам баш бевме на една плажичка мала блиску до пристаништето и имаше еден како парк. Не бевме во лето. А во однос на цените си беа така малку повисоки.
   
  На sanjalica му/ѝ се допаѓа ова.
 4. janafilth

  janafilth Нов член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  27
  Градот од каде што потекнувам и каде што ќе идам идниот месец..Не да си го фалам, ама градот е нешто посебно..
  За разлика од другите градови цените се за малце повисоки но затоа го имаат најубавото јадење и имаат најубаво кафе..
  Додека на другите места водата знае да се замати, во котор е секогаш кристална и чиста..
  Омилен дел од Црна Гора ми е заливот..
   
  На butterfly33 и sanjalica им се допаѓа ова.
 5. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Во градов бев нецели два часа можеби.
  Баш штета. Преубаво местенце. И штета што беше вечер кога стигнавме, па немавме баш прилика да се прошетаме како што треба.

  Би го посетила во најскоро време да го доживеам како што треба и да јадам повторно од таа пица поради која и после три години лиги ми течат.
  [​IMG]
   
 6. TeaB

  TeaB Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  543
  Знаете ли некои линкови кај што можам да видам сместувањето колку пари е?
   
 7. Mrs.Bass

  Mrs.Bass Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2012
  Пораки:
  897
  Допаѓања:
  7.317
  ах еден од моите омилени места :inlove: каде поминав добар период
  за прошетки е измислен . прекрасен град посебно стариот град со барокни палати и многу малечки плоштадки :) цркви...
  посебно плени со убавина гл.катедрала Св.Трипун, потоа Св.Никола и Св.Лука, поморскиот музеј и секако Сан Џовани тврдината над стариот град на карпата надвиснат над Котор :)

  за шеткање е преубава Бока Которска ама за плажи не го препорачувам затоа што е залив и ги нема оние песочни плажи како на отворено море.

  Овој дел од Црна Гора е измислен за одмор и шетање.

  http://www.montenegro.com/grad/kotor

  за Црна Гора сум експерт, слободно прашајте :) ;)
   
 8. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.000
  Пол:
  Женски
  Котор има многу убава клима - од едната страна море, од другата планина. Идеално.
  Јас имам блиски роднини таму, секоја година ме канат да им бидам на гости цело лето, ама никако да се наканам. Јадранско море во принцип е студено, ама Котор се наоѓа баш на некој залив, па таму е значително потопла.
   
  На butterfly33 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.100
  Камо мене да ме викаја секоја година ќе одев. Преубо е... Рај 8)
   
 10. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.033
  Сум била на еднодневна прошетка бидејќи бевме сместени во Будва и прекрасно е. Ме потсеќа на Дубровник, Хрватска, нешто во тој стил ми делува градот, историски онака. Има за шетање, има што да се види, водата е кристално чиста, повеќе од тоа не знам, но кој има време или му е уз пат нека го посети градов, има што да види!
   
 11. Anna.7

  Anna.7 Активен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Посебно им се восхитував на големите јахтите .. и сакав барем да имам една .. прекрасно е местото јас таму учествував на карневалот бев прправена во маска ]:)
   
 12. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.844
  Допаѓања:
  11.013
  Многу убав град. Во стариот дел има многу работи кои треба да се видат. Врие од туристи. Бојата на заливот сина, прекрасно е.
   
 13. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.711
  Пол:
  Женски
  Преубав град со историска вредност, вреди да се посети, Стариот град е посебно интересен, има убава клима, може да се видат многу јахти, а за плажа не е идеален, зашто е залив.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 5 други им се допаѓа ова.