Кошарка

Дискусија во 'Спорт' започната од Angelche, 22 мај 2011.

 1. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.139
  Допаѓања:
  2.422
  Але але але але МАКЕДОНИЈА :D Им покажавме на Грција како се игра, браво момци :clap:
   
 2. Breezy

  Breezy Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  476
  Допаѓања:
  765
  Педеракис лимонада ништо од Елада!
  Малата Фаланка од Филипова гранка.
  :sun:
   
  На eutixismena, BeYourself и Hipica им се допаѓа ова.
 3. m2m2m2

  m2m2m2 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  1.057
  Најслатка победа :party: :party: :party: :party:
   
 4. anneyy

  anneyy Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  1.417
  Македонија на македонците. Грција...пак на македонците. :D :D
   
 5. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.460
  СОЛУН Е НАШ !!! АТИНА ... ЌЕ ЈА ДЕЛИМЕ !!! 8) :devil:

  http://www.eurobasket2011.com/en/coid_A ... de_on.html

  Кошаркарска шлаканица за државата што има проблем со нашето име!


  Можеби Грција се обидува секаде каде што може да го избрише нашето име, но ние ги избришавме нивните кошаркари. Најслатката победа во историјата на македонскиот спорт.

  Сензационална победа над државата што има спор со нашето име! Македонските кошаркари покажаа дека успехот што го постигнаа против Хрватска не беше случаен – на колена падна и светската кошаркарска велесила, Грција.

  Државата која има проблем со нашето постоење, доби неверојатна спортска шлаканица од нашите најдобри кошаркари.

  За многумина изненадувачки, но нашите момци скоро во текот на целиот меч имаа контрола над ситуацијата и понесени од емотивниот набој што може да ни го понуди јужниот сосед, славеше на крајот со прилично високи 72:58.

  Американецот со македонски пасош Бо Мекејлеб одигра симултанка во второто полувреме. Тој постигна вкупно 27 поени, од кои 21 во вториот дел. Но, мечот го доби пред се одбраната, односно сите кои беа на паркетот и изгинаа во битката за секоја топка.

  Перо Антиќ даде 12 коша, а имаше и осум скока. Тодор Гечевски и Ѓорѓи Чековски постигнаа по 11 поени, а особено важни беа трите тројки на Чековски, во клучните моменти од натпреварот.
  Победата над Грција е од огромно значење, не само поради големиот политички спор помеѓу двете држави, туку и поради фактот што нашиот сосед важи за кошаркарска велесила и двапати бил европски шампион.
  Дека победата на македонските кошаркари претставува големо изненадување, па дури и сензација во кошаркарскиот свет, говори и фактот што во обложувалниците коефициентот за победа на Македонија надминуваше пет.

  Со оваа победа Македонија ширум ги отвори вратите за пласман во наредниот круг, а ваквата игра влева оптимизам и дека може да се обезбеди настап во четвртфиналето.

  Името на Македонија цензурирано во ТВ-преносот во Грција
  ТВ-преносот од натпреварот во Грција минал со две специфики. Целиот меч коментаторот избегнал да го спомне името на противничката репрезентација на Грција. А со специјална графика било покриена кратенката „МКД“. Ова не помина незабележано и во странските медиуми. Српскиот портал „Б92“ објави наслов „Грците го избришаа името, а Македонците ги збришаа на паркетот“.

  3.09.2011
   

  Прикачени фајлови:

  • 03.09mak1.jpg
   03.09mak1.jpg
   Големина на фајлот:
   54,6 KB
   Прегледи:
   228
  На esperanca и eutixismena им се допаѓа ова.
 6. EnnieFabulous

  EnnieFabulous Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  391
  Отсега ќе гледам кошарка кога ќе игра Македонија, за да победува :D
  Само првиот натпревар против Црна Гора кога играа не го гледав и изгубија. Е отсега ќе го гледам секој натпревар, нема утка да има :D
  Инаку страствен навивач сум кога станува збор за кошарка, бидејќи имам 4 години тренирано и тој ми е единствен спорт интересен за гледање :)
  НАПРЕД МАКЕДОНЦИ, СЕ ГОРДЕЕМЕ СО ВАС!!
   
 7. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.514
  Допаѓања:
  7.972
  Пол:
  Женски
  А за денешната победа никој нема бре? :(
  Напнат натпревар беше, добри беа Финците, ама на крај победивме со 72:70 ]:) .
  Утре играме со Босна ама и да изгубиме и да победиме идеме понатаму.Ама тепаме 100 % зашто они од Финска губеа 26 разлика, ова е лесен залак. ;)
  После играме со Рузија, Грузија и Белгија.
   
 8. Black.Beauty

  Black.Beauty Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  447
  Допаѓања:
  212
  Ајде ајде, како тргнавме да победуваме...да не ги урочиме. И финците и босанците изгубија, па ќе видиме за другиве, НАПРЕД НАШИИИ!!! :) :clap: :rock:
   
 9. andy96

  andy96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  13
 10. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.470
  Никогаш не гледав кошарка признавам.
  И со првенствово некако ме заинтересира. Имам некои работи кои ми останаа недојаснети ама сакам во тек на игра да сфатам што, што е, не на готово на нет да пишам што е тоа и да дознаам. :)
  Тим омилен немам многу јасно, уште се токмам да почнам да гледам ама дефинитивно го гледам како многу подобар спорт, со други очи него претходно.

  И не можам а да не кажам, ич не сакам луѓе кои навиваат само кога нешто се дешава, а врска немаат, и кога ќе заврши тоа нешто нигде ги нема. Се изнагледав најголеми фанови на ракомет, кошарка, фудбал последниве 3-4 години.
   
 11. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  6.028
  МЗТ пак го победи Работнички, трет пат од вкупно четири одиграни меча сезонава. Преполна сала, нормално со доминација на аеродромците. Многу добар меч, Работнички е катастрофално ослабен. 20 разлика? Тоа е голема срамота. Не за џабе се последни на табелата :)
   
 12. Alesii

  Alesii Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2012
  Пораки:
  1.125
  Допаѓања:
  841
  Не играм кошарка некако машки спорт ми е :!:
  Али затоа обожавам кога играат интересен спорт ми е ептен ми е јак за глеање..... :$
  А иначе омилен кошаркар ми е
  Лестер Боо Мејкелеб..ооооооооооо
   
 13. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.960
  Пол:
  Женски
  Македонското чудо од дете оди во Шарлот кај Џордан
  Талентираниот македонски кошаркар Андреј Магдевски воодушевил во кошаркарскиот камп во Лондон и добил покана да биде дел од интернационалниот камп на Мајкл Џордан.
  [​IMG]

  Младиот и талентиран македонски кошаркар Андреј Магдевски се покажал во одлично издание викендов во кампот во Лондон. Со неговата одлична игра на овој собир, Магдевски влезе во друштвото од десет млади кошаркари кои во април ќе одат во интернационалниот кошаркарски камп во Шарлот, кај легендарниот Мајкл Џордан.

  Тој беше единствениот претставник од Македонија во кампот во Лондон од вкупно 38 млади и талентирани кошаркари од 22 држави, а во кампот на Мајкл Џордан треба да се појави на 14-ти април.

  Мајкл Џордан веќе една деценија поседува кошаркарски камп од кој во изминатиов период излегле бројни НБА ѕвезди како што се: Леброн Џејмс, Кевин Дурент, Блејк Грифин, Кармело Ентони, Крис Пол и Амари Стадемаер.
  Превземено


  Браво за талентите на Македонија
   
  На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
 14. VbetiV

  VbetiV Активен член

  Се зачлени на:
  7 март 2012
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  3
  македонска кошарка баш и не пратам а инаку во нба сум за лејкерси :D
   
 15. simona-i

  simona-i Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  30
  ♥LAKERS-KOBIE BRYANT♥
   
 16. Bel-Golub

  Bel-Golub Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2011
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  48
  не се согласувам дека кошарката е повеќе машки спорт јас обожавам а инако
  ЛАЈКЕРС НАЈДОБРИ И КОБИ БРАЈАНТ
   
 17. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.657
  Не ми се верува што направија вчера кошаркарите на ЦСКА. Со 25 победи и 0 порази, дозволи во финалето да бидат победени во последната минута со само 1 кош разлика од некој што се сметаше за аутсајдер на почетокот.
  Брука.
   
 18. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.894
  Следам и кожарка и убаво градените момци и еден збор и двете.....Па вака немам омилени а фаворитите си бирам од тоа кои играаат.Омилени немам ама ајде те си кажам некој што игра за македонија а тоа е БОМЕКЕЛЕВ
   
 19. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.203
  Допаѓања:
  41.200
  A што е ова шо зборат на Cител уште 20 дена?
  ќе играме на Oлимпијада нешто? :^)
  пак ли ќе има натпреварување :D
   
 20. Marbella

  Marbella Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2012
  Пораки:
  615
  Допаѓања:
  342
  Ќе се играат квалификации за олимпијадата во Лондон...

  Нов Зеланд и Ангола се противници на нашите кошаркари во групната фаза на предолимпискиот турнир што од 2. до 8. јули ќе се одржи во Венецуела.

  Пласман на Олимписките игри ќе обезбедат првите три репрезентации на турнирот, на кој ќе учествуваат 12 репрезентации кои се поделени во четири групи од по три репрезентации. Најдобрите две од секоја група продолжуваат во четвртфинале по што следуваат полуфинални натпревари и натпревар за трето место.

  Група А: Нашиот Јужен Сосед, Порторико, Јордан
  Група Б: Литванија, Венецуела, Нигерија
  Група Ц: Русија, Доминиканска Република, Кореја
  Група Д: МАКЕДОНИЈА, Нов Зеланд, Ангола

  Во случај нашата репрезентација да ја помине групната фаза, односно да се пласира на некое од првите две места во групата Д, во четвртфиналето вкрстува со некоја од првите две репрезентации од групата Ц.
  Доколку завршиме први во групата Д:
  - Четвртфинале против Ц2
  - Полуфинале против победникот од Б1/А2

  Доколку завршиме втори во групата Д:
  - Четвртфинале против Ц1
  - Полуфинале против победникот од А1/Б2

  На денешното извлекување во Каракас, одреден беше и распоредот за одигрување на натпреварите.

  Македонија ќе биде слободна на првиот ден (на 2 јули), турнирот ќе го отвори против Нов Зеланд на 3 јули, а последниот меч од групата против Ангола, го играме на 4 јули 2012 година.

  Четвртфиналните натпревари се закажани за 6 јули, полуфиналињата за ден подоцна, а мечот за третото место, со кој се затвора турнирот и кој ќе го даде последниот трет патник на ОИ во Лондон, се игра на 8 јули 2012 година.

  Напр