1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Која е идеалната возраст за губење на невиноста?

Дискусија во 'Секс' започната од shesateenwolf, 3 ноември 2013.

  1. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    7.230
    Po mene gubenjeto na nevinost treba da e nad 18 godini zasto iako teloto e zrelo , emociite ne se zreli.Mladite treba da bidat svesni sto cuvstvuvaat i so kogo cuvstvuvaat a ne samo kolku da se projde redot i da se isprazni nagonot. Istotaka i odgovornosta ako se sluci bremenost treba da se spravat so nea. Mislam so polnoletsvo razmisluvaat posozreano. Ne opravduvam deca da pocnat sexualen zivot a ne znaat vo sto se vpustaat.Ima vreme.
     
  2. Devojka100

    Devojka100 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    jas imav 17 ipol. Posle cetiti meseci vrska
     
  3. BoyL

    BoyL Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    1.340
    Допаѓања:
    7.275
    Пол:
    Машки
    FB_IMG_1492424929596.jpg

    Поздрав од бабаичкава до сите што си ја чуват невиноста :D
     
    На Angie24, eloves, elimkd и 3 други им се допаѓа ова.
  4. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Бабава убаво си викат, но бабава не кажа што е за нејзе млада девојка - 13 години ...15....18....20 ???
    Е таа е дилемата
     
    На cresa-jagoda, BoyL и Dust им се допаѓа ова.
  5. HBO

    HBO Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Јас на 15 години, после една година врска. Според мое мислење, од 13/14 до 17/18 најмногу врие крвта за таа работа. :)
     
    На Anon и BoyL им се допаѓа ова.
  6. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    На 13:o
    Абе ајде.. не се ни развиени телата на 13(facepalm)
    Вакви изјави ми иде да ги цензурирам..поттикнување на помлади малолетници (деца) на секс, најчесто со мн постари партнери:x
     
    На mssuniquee, ♣ Alba Viduam ♣, crimson и 10 други им се допаѓа ова.
  7. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    Нема идеална возраст, секако повеќе сум за сексуално односи после 17 но битно е да бидеш спремна умствено и физички зрела плус да го најдеш вистинскиот човек кој е вреден да му ја подариш невиноста.
     
    На Angie24, lovely97, jasbi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. HBO

    HBO Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    I
    Izvini shto ne go delime site tvoeto mislenje.
     
  9. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Ајде поткрепи со факти дека девојчињата на 13 се зрели за секс па може и ќе се сложам со твоето мислење..
     
    На Tanjamm, cresa-jagoda и jasbi им се допаѓа ова.
  10. Simeon-Simo

    Simeon-Simo Активен член

    Се зачлени на:
    14 април 2017
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    279
    Пол:
    Машки
    Не постои идеална возраст за „губење“ на невиноста, идеалното време да се влезе во сексуални односи е кога ќе можеш да бидеш подготвена сама да ги сносиш последиците од влегувањето во сексуални односи.
    Одговорноста е подеднаква кај двајцата партнер и треба двајцата да бидат доволно зрели најпрво да ги знаат а потоа и да знаат како да се соочат со евентуалните пследици од тој чин, иако последиците најмногу ги трпи девојката и многу е битно таа да биде свесна во што вегува и каква одговорност тоа носи.
    Мислам дека денес младите некако многу несериозно пристапуваат и донесуваат една така сериозна одлука да станат сексуално активни, треба малку поголемо внимание да им се обрне и од страна на родителите затоа што денес има еден куп погрешни информации и величање колку е убав самиот тој чин без да некој им укаже дека освен убавиот има и оној друг дел кој што е понеубав а тоа се последиците.
     
    На Bozica1980 и jasbi им се допаѓа ова.
  11. HBO

    HBO Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Најпрвин, знам дека сте модератор и стар и почитуван член на форумов, но немора на секое, дури и најмало несовпаѓање на вашите и гледиштата на некој други членови, веднаш да пристапувате со целосно негативен тон, ругање, и слично. Најпрвин сам ќе си се цитирам а под тоа ќе оди цитат од вашиот одговор кон мене

    Мислам, сериозно? Првин, по кое правило на форумот (од оние правила кои што се испишани во еден дооолг пост) би ме цензурирале? Кое правило го прекршив? Доколку не е тајна, би ве замолил да го вметнете во вашиот нареден одговор кон мене. Освен тоа, каде побогу видовте цитирам - ПОТТИКНУВАЊЕ НА ПОМЛАДИ МАЛОЛЕТНИЦИ (ДЕЦА) НА СЕКС, НАЈЧЕСТО СО МН ПОСТАРИ ПАРТНЕРИ (крај на цитат). На оваа навреда кон мене, би го цитирал познатиот Кирил Поп Христов со неговата легендарна изрека - ма немој да ме ј... бре. Каде воопшто поттикнав било кого да направи било што?

    А сега, што се однесува до тоа да набројам факти со кои би го поткрепил своето погоре-цитирано мислење, би ги навел следниве:

    Најпрвин би рекол дека, доколку во средината на минатиот век, жените чекале до можеби и 18-20 години, се чувале најпрвин да се омажат и разни други адети па дури тогаш да влезат во водите на оваа сфера, денес тоа апсолутно не е случај. Доколку читате / следите вести поврзани со оваа работа, ќе видите дека не само во мк, туку и во светски рамки секоја година опаѓа старосната граница како на родилки, така и на лица кои го имале својот прв однос.

    Освен тоа, јасно ни е на повеќето членови на форумов, а особено на вам, дека самото тоа што се чека подолго апсолутно немора да значи дека личноста е тогаш попаметна и по сериозна. Колку пати имаат прашувано девојки од 20 и кусур години дали е можно да забременат доколку лижеле расипан мед?

    На крајот од денот, доколку толку не ви се допаѓаат моите ставови, мислам дека постоеше опција за бокирање или нешто налик на тоа. Ве охрабрувам да ја искористите :)
     
  12. jasbi

    jasbi Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2016
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    7.571
    Пол:
    Женски
    Јас сум без текст:x
    Како бре луге може да се поставува вакво прашање(facepalm)
    Идеална возраст за сексуални односи...Зарем треба годините да се мерило...дај бре деца пораснете па впуштете се во тие води:!:
    13 оф бре земете прочитајте некоја книга,дружете се,радувајте се што сте деца...За се др има време ,не брзајте да пораснете ,па на 20 да ви е здосадено се и да не разликувате што е љубов бидејки се сте пробале кога не било време:fubar:
     
    На Ladyy*, Anastasia9228, Dark artist и 4 други им се допаѓа ова.
  13. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Ако женското е 13 години, а машкото 18+, тоа е педофилија. Инаку според мене идеална возраст за губење на невиноста е од 18 години па нагоре.
     
    Последна измена: 26 април 2017
    На Luna91 и Dust им се допаѓа ова.
  14. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Некогаш се прашувам какви луѓе познавате вие...
     
    На kim.k, sparklie, Bender Rodriguez и 3 други им се допаѓа ова.
  15. A.n.g.e.l.a.V

    A.n.g.e.l.a.V Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    803
    Допаѓања:
    2.402
    Пол:
    Женски
    Јас сум 21 и сеуште сум невина, мислам дека од 16+ е нормално, и искрено се каам што порано не сум го направила тоа, зошто мене сеа ми е потешко да се нафатам на тој чекор. Вчера пробавме со дечко ми ( сме пробувале и претходно ) и ме боли премногу, не можам да се опуштам, низ глава ми се вртат 1000 работи, па ако забременам, па ова она. А кога си помлад мислам дека малку полесно ќе биде.
     
  16. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е најдобро кога девојката е психички спремна за тој чин . Јас на 16 ипол изгубив невиност и не се каам :) единствено за што се каам е што тоа се случи со погрешен дечко , ама во тој момент сум имала друг памет :)
     
    На Angie24 и Petar80 им се допаѓа ова.
  17. shooter.0801

    shooter.0801 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Јас сметам дека најдобро е после 18, на тие години девојката е позрела и попаметна и може подобро да размисли и да одлучи со кого сака да го направи тоа. Мислам дека сексот не е едноставна работа како што замислуваат девојките на 14/15 години. Девојките кои започнуваат со односи на мала возраст обично не остануваат со тие партнери и се жалат дека биле искористени и повредени. Па не сестро, ќе си трпиш. На сите ни врие крвта, но не се дава на секого ;) А исто така и имам учено дека девојките кои започнуваат рано со сексуални односи се склони кон некои вагинални заболувања. Ова и доктор ми го има потврдено. Најдобро е добро да се информираш и да се запознаеш со своето тело и да ги запознаеш последиците за да можеш да се сносиш со истите :mm:
     
    На cresa-jagoda, ♣ Alba Viduam ♣ и Y Grint им се допаѓа ова.
  18. Angie24

    Angie24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2017
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Сметам дека најдобро време е 17 години..Мене ми е мака што порано си ја изгубив невиноста.Добрата страна е што бев со човек кој долго ме подготвуваше за тој чин,ме ослободи од секаков страв,не правеше работи со мене од овие денес бербат во секс што со праат :D само фино лепо од другиот ден не бев невина :D На моите деца некогаш,и на сите млади девојки што немале сеуште такво искуство им препорачувам колку толку да одолговлечат.Тука е се,ништо не ви бега.Направате го тоа со човек кој ве сака,со кој имате енергија,хемија,привлечност.Да ви остане убаво сеќавање.Првиот секогаш се памти. :)
     
    Последна измена: 13 мај 2017
    На Dark artist му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Mysterious Women

    Mysterious Women Активен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2021
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    148
    Пол:
    Женски
    Najubavo vo mladi godini
    Jas mojata na 16godini ja izgubiv so postar od mene 4 godini i ne se kaam ni malku
     
    На Antonio28491 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Мислам дека преголемо значење се дава на годините. Според мене, идеално е кога двете страни се согласни, го сакаат тоа и се доволно информирани за процесот, за ризиците и за заштитата.
     
    На Tanjamm, aleksandarce97 и diskreten32 им се допаѓа ова.