Која е најдобрата возраст за излегување по дискотеки?

Дискусија во 'Слободно време' започната од Tearful, 17 јануари 2013.

 1. Tearful

  Tearful Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  344
  Допаѓања:
  70
  Според вас, која е најдобрата возраст за излегување по дискотеки и разни клубови.Во денешно време можат да се видат и девојчиња и момчиња од 14 години по дискотеките, но колку е тоа прикладно на годините?
   
 2. Liebe.Love

  Liebe.Love Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2011
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  23
  Идеалната возраст е околу 16-17 години за започнување со излегување по дискотеки. Воопшто не е пријатно за очите кога ќе видиш некои 14-15 годишни се пијанчат по барови и тн.
  Оваа Нова година, мојата помала сестра, која е 7 одд (13 год.) нејзините другари и другарки се собрале на некое запуштено место (секако, нашите родители не ја пуштија да оди) и се пијанчеле, пијанчеле до бесвест, во болница однесоа момче, кое било на забавата, поради труење со алкохол и отежнато дишење со оштетени бели дробови од големо количество испушени цигари. Па ај сега кажете убаво ли е што пуштаат 13 годишни деца на такви ‘‘забави‘‘??
   
 3. Angel-Adriana

  Angel-Adriana Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  551
  ^Се согласувам!

  И јас мислам соодветна воздраст е 16+. :)
   
 4. Emma89

  Emma89 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  424
  +18
  И тоа со лична карта.
   
  На angelche16, mileystar, Hipica и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. cheetah.girl

  cheetah.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  1.620
  Допаѓања:
  1.415
  По дискотеки секако дека 18+
  И како што кажа Emma89 обавезно со лична карта...
  Не е убаво кога ќе забележиш деца од 14-15 години...со штикли 12ка и едвај стојат и демек се веќе возрасни...Од една чаша се пијанат и припаѓаат на сите страни...Би рекла дека во тој момент и дискотеката не личи на дискотека туку на...градинка? :?:
   
 6. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.014
  Допаѓања:
  849
  Се согласувам со Emma89, 18+ и обавезно со лична карта. Не дека личната карта гарантира дека некој е созреан доволно за да оди по дискотеки, туку ете ако се деси нешто сам да сноси одговорност :lol:
   
 7. mrchatorka

  mrchatorka Активен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2013
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  52
  Над 18 секако...вчера во Сектор ко фосил се осеќав :D
   
 8. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.762
  Не греши душа, можда младолики биле :D

  Шалата на страна, не гледам зошто малолетни тинејџери би излегувале каде било после полноќ, да се трескаат, пијанчат, и наредниот ден да се самовозвеличуваат зашто биле најпијани на журката и не можеле да стојат на штикли |( Нели е противзаконски?
   
 9. HollyWoodGirl

  HollyWoodGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  665
  Допаѓања:
  314
  За мене најсоодветна возраст е 17+ :)
   
  На Tara12 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Morti27

  Morti27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2012
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  11
  Јас лично почнав многу ама мнооогу рано да излегувам што дури ми е срам да кажам на колку години прв пат стапнав во дискотека. :$ Се дружев со постари и сеуште се дружам бидеќи секогаш бев понапред од врсниците. Моите секогаш има доверба во мене и не згрешија бидејќи не ги разочарав во тој поглед ама сега ми е криво зошто ме пуштале тогаш и дозволие така брзо да го поминам детството и да пораснам. Сега моите врсници излегуваат а јас си дремам зашо мене веќе ми е досадно да излегувам по дискотеки.. Ретко идам, и тоа за да направам кејф на некоја другарка. Се каам што сум брзала да пораснам ама тоа е нема назад. :)
  И јас мислам дека во дискотеките треба да се пуштаат лица над 18. :)
  За помалите има кафичи и јуниор забави кои траат до 12 /1. :)
   
 11. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  5.000
  Допаѓања:
  24.827
  Пол:
  Женски
 12. Lavica01

  Lavica01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2012
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  74
  Пол:
  Женски
  Стојам позади сите мислења дека за во дискотека треба +18 :)
   
 13. macedonia.timeless

  macedonia.timeless Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2012
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  136
  Јас мислам дека така во мали дискотеки каде што не влегуваат многу постари и каде што нема секакви..
  Од 16+ а такаа во поголемите мислам 18+..
   
 14. Ani.cka

  Ani.cka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2012
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  26
 15. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.562
  Девојки +16 момци +18 според мене
   
  На Elena69221 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Elena69221

  Elena69221 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  2.328
  Допаѓања:
  3.455
  Пол:
  Женски
  Па јас почнав од 13+ ама излегував таму каде што имаше мои врсници. А инаку сметам дека треба да има дискотеки за тие ДО 18год., за 18+ и 21+.
   
 17. Ilina.I

  Ilina.I Активен член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2012
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  3
  Мислам дека треба да се излегува по дискотеки накај 17,18 години,а не сега видов во 69 деца од 14 год, се пијанат и глумат нешто демек се.
   
 18. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.903
  Пол:
  Женски
  Стварно иритира кога на едно место гледаш луѓе од сите генерации , од 13 па до 45 години. Едноставно не оди.
  Сметам дека не треба да се дозволува влез на малолетни по дискотекиве, невкусно е. Не викам дека и јас не сум излегувала на 17 години, ама ајде оди друштвото ќе одиш и ти нормално, ама знам дека и тогаш си викав дека треба да се воведе над 18 години да пуштаат. Вака ќе проживееш излегувања уште од порано и потоа кога баш треба да се забавуваш нема да ти биде интересно, си поминал. :)
   
 19. M.a.r.i.l.y.n

  M.a.r.i.l.y.n Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  852
  Допаѓања:
  720
  Мислам дека најдобрата возраст за да се почне да се излегува по дискотеки е околу 14 години, кога се почнува со средно школо.
  Да не бидам лошо сфатена, во Скопјево по дискотеките си има Junior и Senior забави и се знае, средношколците треба да си одат на оние Junior, а лицата со +18 на Senior, само ретко кој го почитува тоа. Кога ми се оди во диско одам на места каде што има мои врсници, мислам не ми е пријатно да седам во иста просторија со лица со +18 кои имаат потполно други муабети и да речам погледи кон животот.
  Убаво е сите да си одат по дискотеки, ама на забави соодветни за нивната возраст.
   
 20. Soldier

  Soldier Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2013
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  77
  Да,треба да има дискотеки за тие што се средно (од 14 до 18) и за тие што се 18+.Па неможе 14-годишни да одат во дискотеки со 20 годишни.Ама кај нас не е така (не знам за др. земји),иако така би било најдобро. :)
   
  На Sara123 му/ѝ се допаѓа ова.