1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Која е разликата меѓу мувач и дечко?

Дискусија во 'Сингл' започната од dorinaa, 9 јули 2012.

 1. dorinaa

  dorinaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2012
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  4
  Самиот наслов кажува.... Па да подускутираме :) Што мислите вие? Како би го објасниле едноиот поим, а како другиот?
   
 2. perlaa

  perlaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 декември 2011
  Пораки:
  1.223
  Допаѓања:
  788
  Мувач си е мувач, а дечко си е дечко.
   
 3. doll.a

  doll.a Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  1.182
  Допаѓања:
  2.784
  Пол:
  Женски
  Ајде што е со темава бе ? Какво прашање еј .. хахаха
  Мувач е оној со кого се муваш
  Дечко е оној со кого идеш
  Еве вака прост пример :D
   
 4. Anon

  Anon Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  830
  Допаѓања:
  1.789
  Пол:
  Машки
  Мувачи можеш да имаш десет, дечко (барем треба да) имаш само еден.
  Ексклузивноста е разликата.
   
 5. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.021
  Допаѓања:
  86.698
  Пол:
  Женски
  Со мувачот се гледаш чат-пат, немаш обврски спрема него, не се слушаш постојано. Плус можеш да се муваш со повеќе во исто време.
  Дечкото е веќе некој на кој треба да си му верна, да се гледаш почесто, имаш некои обврски спрема него итн.
   
  На hermosa, Gioia, Elena69221 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. AnGel.fire

  AnGel.fire Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  533
  Допаѓања:
  222
  ДА глупаво е прашањето ама ај да пробам да ти објаснам.
  Мувач е некој со кој се муваш, што ти се допаѓа, искачате заедно се додека тој на било кој начин не ти укаже дека сака да му бидеш девојка или на било кој начин не те праша за истото. Од тогаш (секако ако ти му прифатиш) тој тебе повеќе не ти е муватор туку официјално ти е дечко кој со текот на времето можеби ке го засакаш а најверојатно и тој тебе и од вас зависи како ке ја одржувате и градите врската. Со мувачот не си обврзана, можеш и ти а и он да имате други во вашиот живот без да се правдате пред некого и да имате грижа на совест дали некој сте изневериле и сл.
  Исфилозофирав, знам, а не требаше :tmi:
  Едит: Додека го пишував постот се осеќав како да и објаснувам на помала сестра, братучетка, другарка која сеуште не пропловила во воие води :lol: :rofl:
   
 7. Kiki-ca

  Kiki-ca Активен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2013
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  2
  Мувач е некој со кој се муваш и немаш некоја обврска а на дечкото треба да му си верна, значи ако се муваш со еден не е ништо ако се смуваш и со друг али ако ти е дечко подруго е.
   
 8. swrcii

  swrcii Нов член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  723
  Допаѓања:
  270
  Огромна разлика.
   
 9. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.345
  Допаѓања:
  8.468
  како што кажаа,разликата е во ексклузивитет-дечкото е за водење под рака секаде,а мувачот само некаде..некоја темница :D
   
  На Cloee му/ѝ се допаѓа ова.
 10. LaraSolare

  LaraSolare Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  6.617
  Пол:
  Женски
  Во притисокот .Со дечкото може и да немаш нормален да не речам покачен , а мувачот и нема некое јако влијание врз него :rofl:
   
  На sever123 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Anne15

  Anne15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2012
  Пораки:
  762
  Допаѓања:
  243
  Пол:
  Машки
  Разликата е многу голема.
  Сум имала мувач до сега и се чувстував многу глупаво и не го практикувам тоа повеќе.
  Немаш некоја обврска,правиш што сакаш,може да одиш со уште колку сакаш.Но,тоа не е за мене!
  Јас не сум таква личност, сакам да одам и да се гледам со некој од љубов,а не поради задоволство.
  Зошто ми е мувач кога можам да се чувстувам сакано и задоволно со дечко.
  Како што реков разликата е голема.Ако отидеш со друг тој што ти е мувач уво нема да го боли,а ти нема да чувстуваш грижа на совест,додека пак со дечкото е друга работа љубомора,изневерување никако. :shake:
   
 12. Evertsen

  Evertsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  102
  Битно сите кажавте колку е голема и проста разликата, а никој не успеа убаво да објасни.

  Мувач е open relationship.
  Врска без обврска, фаза на состанување/дејтинг, меѓусебно запознавање (реално повеќе од физички аспект отколку од ментален) кое може да има три исходи:
  1. врска
  2. сексуална врска (да бидат fuck buddies,friends with benefits)
  3. да прекинат да се гледаат и ништо од претходнонаведеното.

  Генерален принцип во мувањето е don't ask, don't tell.
  Не сте ексклузивни, па секој има право да се гледа/се мува со друг партнер/и. Нема потреба од секојдневно слушање/контактирање, оправдување за денес, вчера, некни, нема обврска за секојдневно гледање и поминување време заедно.

  Врска е обврска.
  Ексклузивни сте, нема слобода (други партнери). Се гледате и слушате редовно, планирате активности во пар, имате обврски еден спрема друг: верност, лојалност, искреност. Инвестирате труд, време и емоции во градењето на врската и ускладувањето на карактерите. Се трудите да останете заедно, да изградите однос, да го одржите на подолг рок. И ова е релативно, бидејќи партнерите влегуваат во врска со различни интереси.

  Емоциите и во двата односи се релативна работа.
   
  На PaLaVa, daylight, Ana.brojka и 2 други им се допаѓа ова.
 13. Aryana

  Aryana Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2013
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  70
  Мувач е fuck buddy само (може но и не мора секс). Најчесто само физички те привлекува и го претставуваш пред другите како пријател и немате некоја (голема) емотивна поврзаност. И како што кажаа можеш да имаш повеќе мувачи, а дечко е оној кон кого имаш обврски, официјално е твој партнер пред сите, мораш да бидеш само со него и него го сакаш.
   
  На hermosa и Ana.brojka им се допаѓа ова.
 14. the-dark-angel

  the-dark-angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2012
  Пораки:
  227
  Допаѓања:
  37
  јас тоа го сфаќам како официјално и неофициално
  коа имаш мувач можеш уште сто поред тебе да водиш и никому ништо нема обврски, нема плачки
  додека дечко е нешто посериозно официално знаеш на што си( мада денес мувач и дечко исто поими се )
  тој се грижи за тебе ти за него итн итн :D
   
 15. Audrey16

  Audrey16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2013
  Пораки:
  121
  Допаѓања:
  50
  "Мувач" може да ти биде секој, дечко е заслужена титула! :D
   
 16. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  14.915
  Допаѓања:
  28.637
  Пол:
  Женски
  Мувачот е за чат пат, а дечкото за озбилно. :lol:
   
 17. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.686
  Допаѓања:
  73.608
  Пол:
  Женски
  Мувачот е за несозреани женски кои сакаат само да им биде забавно, без никаква обврска. Дечкото е одговорност. Во врска, две личности стануваат едно. Нема веќе грижа само за себе, туку и за другата страна (дечкото). Тој е потенцијален сопруг. :angel: :D
   
  На Gentlemen, cresa-jagoda, Таа Сум и 2 други им се допаѓа ова.
 18. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  13.282
  Допаѓања:
  41.646
  Пол:
  Женски
  Со мувачот не си на озбилно, искачате кога-како се лапате и со други и обично е за забава.Додека дечко ти е некој со кој си во врска и би требало да е поозбилно него со лапаторите
   
 19. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.162
  Многу ви се комплицирани врските :) Во мое време (како бабите), ако те залапаше некој, толку.. дечко ти е и крај на муабетот...
  Денес ве гледам/читам, па мувач, па сериозна врска, па врска без обврска, па фак-бади, па не знам што... Мислам.. не ми е мене проблем тоа како си ги дефинирате врските пред светот, но како вие знаете кога, во каква врска сте? Се договарате со партнерот? И има ли граници во врските? Гледам, девојки се плашат да кажат 'те сакам', калкулираат кога/како/кому... Дали и машките го прават тоа? Како знаете на што сте? Збунета сум :drunk:

  Помогнете и' на една возрасна жена да ве разбере :D
  Имам ќерка, и кај да е.. и таа ќе се најде во иста ситуација како вас.. па ме интересира типс енд трикс.. Да си знам што и како да мислам :D
   
 20. Lilik

  Lilik Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2022
  Пораки:
  522
  Допаѓања:
  2.842
  Пол:
  Женски
  Muvac e za kratka upotreba decko e za podolga vrska