1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Која македонска песна би ја избрале за првиот танц?

Дискусија во 'Свадба' започната од Spidy, 12 мај 2012.

 1. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.649
  Допаѓања:
  9.804
  Пол:
  Женски
  И покрај тоа што имам јаки фаворити меѓу странските романтични песни, кога ќе дојде ред за мојата свадба би сакала некоја кирилична балада за првиот танц со мојот иден сопруг. :) Лично би преферирала да биде некоја нежна песна од Тоше, ама бидејќи далеку сум од мажење, сеуште немам решено ништо.

  Која македонска песна би ја избрале вие за вашиот првиот брачен танц? :)
   
 2. tessi

  tessi Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2012
  Пораки:
  544
  Допаѓања:
  516
  Мислам дека најсоодветна би била "Од овој ден'' од Владо Јаневски.Песна која што е преполна со емоции и совршено одговара на приликата :)
   
  На Toxicna, cresa-jagoda, blosson и 4 други им се допаѓа ова.
 3. LadyyGaga

  LadyyGaga Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 мај 2012
  Пораки:
  235
  Допаѓања:
  146
  Пол:
  Женски
  Usni na usni, Sonce vo tvoite rusi kosi, angeli me nosat (silvi bend), opasno sum vljuben vo tebe, i use mnogu drugi, ali ovie posebno gi obozavam a i odgovaraat za taja prigoda, kaj sestrami na svadbata ja svirea nothing gonna change my love for you, izgledase i zvucese prekrasno i romanticno :) a pa koga go gledavme cd-to vaka od strana use po ubavo, milina:)
   
  На Toxicna, cresa-jagoda, Hopeful и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  Владо Ј. - Од овој ден.
  Бакни ме - Сашка Петковска
  Не кани ме - Миле Кузмановски
  Љуби ме, и главата горе! - Зафир Хаџиманов и Сенка Велетанлиќ
  Еден бакнеж - Нина Спирова
  ....а доколку би била некоја од поновите тоа сигурно би била некоја песна од Тоше Проевски
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.511
  Допаѓања:
  195.499
  Пол:
  Женски
  Љуби ме и главата горе од Зафир и Сенка би била мојот избор, ако пак правам свадба :D Ај може на обновување на заветите ќе ни биде песна за прв танц 8)
   
 6. Mrs.Bass

  Mrs.Bass Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2012
  Пораки:
  858
  Допаѓања:
  6.896
  нашата свадба почна со песната Од овој ден од Владо Јаневски , а ние сакавме да биде Ти си тој од Лидија Кочовска :) ама не им била вежбана па затоа почнавме со Владо :inlove: :inlove:
   
 7. sonce777

  sonce777 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2010
  Пораки:
  461
  Допаѓања:
  262
  Пол:
  Женски
  Случајно ја видов оваа тема,а многу често сме разговарале со него која песна и како ке изгледа.
  Песната се вика ,,Пусти мерак Ратке''испеана од Горан Тодоровски на еден фестивал ''Серенада''на Широк сокак ,а на гитара многу убаво ја пее и свире Боби Поповски таа е наша заедничка песна тој на почетокот од врската ми ја често пееше само не Ратке туку моето име.
  Следни песни предлог ни се;
  Сакам да ти влезам во срцето,
  Кога појдов во Битола,-
  Не каниме
   
  На Bibko му/ѝ се допаѓа ова.
 8. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  14.434
  Допаѓања:
  120.099
  Само знам дека Од овој ден,не ја сакам,ама ич.Песната е убава,ама ја претераа веќе :|
  И уште се мислиме за песна,некоја наша немаме :lol: ,уствари имаме една-ама не е за ваква прилика :lol:
   
  На fana и Ekstaza им се допаѓа ова.
 9. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.316
  Допаѓања:
  17.234
  Пол:
  Женски
  Па и ние ја имавме Од овој ден, демек пред 10 години не беше од тој ден, ама ај. Инаку нас ни се допаѓаше Мојата серенада-Гоце Николовски, малку необичен избор, ама убава песна и пријатна за слушање и танцување. Ама ете така во тие брзања и гужви не обрнавме многу внимание на песната за танц а и не верувам дека некогаш ја пееле :lol: А и голема работа па на која ќе играме, ништо битно :rofl:
  http://www.youtube.com/watch?v=tJtReenYPxs
   
 10. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.828
  Допаѓања:
  28.279
  Во план ми е да биде Остани во мене од Наде Талеска и Жак, но возможно е до свадбениот ден да ми се промени планот ;)
  http://www.youtube.com/watch?v=vGb6oiLcNDA
   
  На xoxo5, a.c.k.a и SuNsHiNe989 им се допаѓа ова.
 11. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.856
  Допаѓања:
  4.868
  Пол:
  Женски
  Премногу ми е рано да разлмислувам за ова,али кога би бирала би ја одбрала:
  -Од овој ден-Владо Јаневски
  -Не каниме-Миле Кузманоски
  -Усни на Усни-Тоше Проески
  Али дур дојде време јас да се мажам,кизнајт што ќе дојт во мода :D
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 12. krempi

  krempi Активен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Baram mislenje za pesnata Kako Vardar ke dotecam.......dali e bas kako za prv tanc,malku povesel tanc? :inlove:
  ?
   
 13. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  ти сакаш да биде нешто побрзо или...?
  мене ми е некако брз ритамот за прв танц
   
  На cresa-jagoda и Buterfly2576 им се допаѓа ова.
 14. krempi

  krempi Активен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  pa ne sakam da bide tanc...nesto pobrzo,poveselo
   
 15. leilla

  leilla Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2012
  Пораки:
  252
  Допаѓања:
  146
  -Усни на Усни-Тоше Проески
  -Од овој ден-Владо Јаневски

  Дефинитивно ќе влезат во изборот :) Преубави за прв танц..
   
 16. Breezy

  Breezy Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  476
  Допаѓања:
  765
  Може да има и микс, две споени песни на пример. Или па ако го следите новиот тренд, прво танго па после убрзајте.

  Ако се мажам некогаш, првиот танц ќе биде Nothing's Gonna Change My Love For You, а ако треба да бирам македонска песна, тогаш дефинитивно Од овој ден... нот.
  Иако не соодветсвува баш со темата свадба, нека биде најомилената песна од Тоше:

  http://www.youtube.com/watch?v=sb8ujYGQIhs
   
 17. apple12

  apple12 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  3.232
  Пол:
  Женски
 18. ViktorijaMari

  ViktorijaMari Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  463
  Допаѓања:
  159
  Од македонските песни, сега можеби ќе речете дека е клише, ама "Од овој ден" на Владо Јанески е според мене најсоодветна затоа што самата свадба сите не асоцира на почеток на нешто убаво, па сметам дека и текстот треба да биде со позитивен мотив..."Од овој ден ти си ми единствена и погледни на дланка си ми пишана, ко златна до срце линија засекогаш крај мене најмила..." зар постои поголема и поубава љубовна изјава? :D Сепак се е ствар на вкус. Од странските песни би ја одбрала "Кад ми доѓеш ти" на Оливер Драгојевиќ :)
   
  На cresa-jagoda и Buterfly2576 им се допаѓа ова.
 19. Skorpijaa

  Skorpijaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2012
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  11
  На cresa-jagoda и ViktorijaMari им се допаѓа ова.
 20. thinkerbell

  thinkerbell Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.834
  Допаѓања:
  11.101
  Пол:
  Женски
  Добро што ви е со „Од овој ден’’ од Владо Јаневски? Фина песничка, тотално уништена од преекспонираноста, ама па не е за на секоја свадба. Друго, не знам дали знаете, ама песнава е напишана специјално за еден пар, тие ја нарачале.
  И зошто од ТОЈ ден да сум му единствена? Зарем не сум му била претходно? Или правел што правел претходно, ама готово, сега сум единствена. Пих...
  На мојата свадба нема првиот танц да биде македонска песна, ама кога би дошло такво нешто во предвид би го земала Тошка наш со „Сонце во твоите руси коси“ на пример :)
   
  На cresa-jagoda, Umbrella22, ivka-slivka и 3 други им се допаѓа ова.