1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Која професија најмногу ви се допаѓа и зошто?

Дискусија во 'На работното место' започната од ozbilnazena, 26 мај 2010.

  1. annnni

    annnni Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    3.025
    Допаѓања:
    646

    Здраво колешке...добра...????? ;)

    Јас многу си го сакам факултетот и јас како вери,често си се замислувам како секси-деловна жена...ајде побрзо да завршаммммм :lol:
     
  2. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Исто и јас Ани :) Едвај чекам да завршам и да работам. Многу си ја сакам професијата :) И се замислувам себе во деловна облека и високи штикли :P
     
  3. Oluska

    Oluska Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    24
    Па не имало доста економистки :lol: Јас уште од мала си имав желба за овој факултет и во ниту еден момент не се предомислив :)
     
  4. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Турист :rofl: :rofl: :rofl: Се замислувам како работам на брод!!! ....Се надевам дека ке ми се исполни наскоро желбата!
     
  5. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    и јас се придружувам на групата филолози кои си ја сакаат професијата :) За жал не работам со деца, работев кога студирав и сеуште чувам некои ствари кои тие ги направиле...срциња мали, невини и искрени. Сега работам како преведувач и се среќавам со луѓе од различни култури, националности и професии и стекнувам нови искуства, знаење и пријателства...
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Не си кажав дека моја професија од соништата е океанограф... од мала се пронаоѓав во неа, ама реалноста е сосема поинаква. А едно време се занесував да бидам библиотекарка затоа што многу сакам да читам книги, па си мислев кај ќе ми е крајот ако работам во библиотека :lol: :lol: :lol:
     
  7. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.401
    Еее Анат, јас и ти во светот на соништата би биле колешки :D И јас сакав да бидам океанограф, а исто и библиотекарка.
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    И јас сакав да бидам библиотекарка. Во основно киснев во библиотеката и подработувава, а имам работено и во книжарница некое време. Е тоа беше моето најубаво работно место до сега. Просто ми беше одмор кога одев на работа. Ама ете се што е убаво кратко трае.
     
  9. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    сакав и уште сакам нешто поврзано со мода и дизајн, стилизирање и уредување...нешто креативно...ама кај нас немав можност да студирам ова, па отидов на мојата втора љубов економија :lol:
    сега сакам да сум менаџер на човечки ресурси или финансиски советник....ама за тоа треба мноооогу учење :D

    си остана мојата љубов кон модата и дизајнирањето, па така во хоби си го претворив и гњавам се живо околу мене со тоа :$ :lol:
     
    На Chocoholic.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    За овие професии сум табула раза , ако знам кој им е описот на работното место :^) :D
     
  11. she-17

    she-17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    23
    архитектура(за ентериер)
    стјуардеса
    :D :D
     
    На Iva.T му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    менаџер за човечки ресурси е личност која управува со луѓето во компанијата на некој начин, се занимава со вработување, отпуштање, унапредување, мотивација на вработените...врши надзор колку се продуктивни....со еден збор ја следи работата на вработените и се обидува да ја зголеми нивната продуктивност :)
    додека финансиски советник е личност која врши анализи на компаниите што се на берза и други институции каде луѓето или некои правни лица би можеле да ги вложат парите...притоа им дава совети каде и како да ја вложат заштедата за да ја зголемат :D

    се надевам е појасно ;)
    и јас за некои професии кога ќе ми спомнат се чудам за што се....ако не се од мојата област :$
    иначе овие кои ги наведов се релативно нови кај нас и нема многу стручен кадар...па и платите се височки, ама специјализацијата е скапа и тешка :wasntme:
     
  13. sanjask

    sanjask Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Sudija.. Posuperiorna rabota od taa nema.Imas mok pozicija vo opstestvoto plus toa moznost da bides i korumpiran :))Milina
     
  14. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Фала Go-Girl :*
     
  15. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    ју ар велкам енитајм :* :* :*
     
  16. Miss.Fabulous

    Miss.Fabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Студирам фармација и си го обожавам факултетот :) :)
    За натаму не знам прво гледам да го завршам па после ќе мислам, но Галафарм би било добро :) :) :)
    Порано многу се мислев да одам на филолошки бидејќи обожавам да учам јазици тие ми се втора љубов ама бидна одбрав фармација и не се каам иако кога имам цел куп за учење хммммм...ама па кој нема :D
     
    На Lepaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Бре Македонче! :lol:
    Сања немој јавни вакви изјави, да не станиш судија еден ден, па да те тужат на невидено :D
     
  18. Malechk0

    Malechk0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    87
    Епа сеа за сеа сменив многу професии :)
    прво сакав да бидам стјуардеса па полицајка па учителка , па наставник по биологија и сеа сакам да бидам професорица .. или пак педагог, нешто така ! ;)
     
  19. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.401
    Сега се сетв дека исто така би сакала да организрам свадби и слично.
    Ако за нешто ме бива, тоа е дефинитивно организација на настани. Башка за убаво е...
     
  20. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    универзитетски професор :P