1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Која раса на куче не би ја чувале?

Дискусија во 'Дом' започната од Papillon.Papi, 8 август 2015.

 1. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  9.693
  Пол:
  Женски
  Имаме омилена раса, но и раса која е спротивност од нашиот животен стил-и тоа го знаеме.

  Јас никогаш не би чувала сибирска раса или џуџеста раса. Сибирска не сакам зашто премногу се митарат, а не поднесувам многу митарење (затоа секој ден ја чешлам Беки, иако е раса која минимално се митари). Џуџести раси не сакам, не можам да се замислам покрај нив, ни јас не знам зошто.

  Но, не би ми сметало да ги галам и да играм со нив.
   
  На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
 2. RedRevolution

  RedRevolution Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2015
  Пораки:
  1.333
  Допаѓања:
  3.449
  Пол:
  Женски
  Мислам дека некои луѓе ќе се навредат од темава :( инаку има некои 4-5 раси на кучиња кои не би чувала од ралични причини.
   
 3. Arthur

  Arthur Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2014
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  2.518
  Пол:
  Женски
  Isto kako jas da sum go napisala :D
   
  На Papillon.Papi и Kukla994 им се допаѓа ова.
 4. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  9.693
  Пол:
  Женски
  Нема зошто да се навредат, секој има различен животен стил и знае какво куче би му одговарало, односно со какво би се снашол. Немој да ме разбереш погрешно, не зборувам за раси кои ги мразам, не мразам ни една раса јас. :D
   
 5. Ana Chio

  Ana Chio Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  203
  Пол:
  Женски
  Сибриски самојед , хаска и сите тие на себе слични раси . Џуџести раси , златен ретривер па воглавно тоа несакам раси со големо крзно и нема шанси чивави мивави итн . Иначе чувам кане корсо .(воглавно слично како првичниот пост со нешто плус но не ми текнува сега )
   
 6. honest girl

  honest girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2015
  Пораки:
  446
  Допаѓања:
  1.653
  Пол:
  Женски
  Има многу раси што не би ги чувала посебно тие поагресивни по природа што се ко пит булот на пример ротвајлер или доберман. На овие треба да им трошиш енергија и цело време да ги шетаШ инаку ќе те изедат :D (шала) со добра дресура може да бидат мирни но ете не би ги чувала. И впрочем сите останати не би ги чувала од други икс причини.

  Единствена раса која би ја чувала е German Shepard заљубена сум у расава иако и овие спаѓаат у поагресивни по природа имам некоја љубов спрема нив. И знаат да бидат многу лојални и дружељубиви <3

  Убавец 8)
  gutermanneshirt_german-shepherd-a20131011145116.jpg

  Пријателчиња :inlove:

  German-Shepherd-dog-photo-kitty-cute.jpg cute-cat-with-dog-pics.jpg
   
 7. s1a1n1d1r1a1

  s1a1n1d1r1a1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  1.685
  Допаѓања:
  14.357
  Пол:
  Женски
  Во главно ги сакам сите кучиња и тоа со „агресивни“ и „неагресивни“ мислам дека не е баш така.
  Секое куче се однесува како што е воспитано.

  Но, сепак мислам дека помалце би било веројатно (но не и невозможно) да чувам пекинезер, или чивава... Едноставно сум по подружељубиви раси како лабрадор, златен ретривер, вучњак, пит бул(мисандерстуд се), а и сакам очигледно поголеми раси на кучиња.
  Dogs ROCK! :inlove::inlove::inlove:
   
  На veren и Ana Chio им се допаѓа ова.
 8. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  9.693
  Пол:
  Женски
  Sekoe kuche e lojalno I druzeljubivo.
   
  На Ana Chio му/ѝ се допаѓа ова.
 9. SnowDOG

  SnowDOG Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2014
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  207
  Пол:
  Женски
  Јас обожавам раси со дупло крзно ,најомилени ми се од расите од ФЦИ 5та група -Шпицеви и примитивни раси , а никогаш не би чувала Chinese crested dog многу ми се жгуљави и немаат крзно:), еве слика ако незнае некој што е тоа....
  [​IMG]
   
 10. Ana Chio

  Ana Chio Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  203
  Пол:
  Женски
  Прекрасна раса е Германски овчар , и втора мислам или трета по интелегенција според некои испитувања и податоци . Се надоврзувам со погоре еден пост дека секое куче е лојално и дружељубиво то им е во природата нивна и не постои агресивна раса да не започнуваме дебата ,ете немаш желба за чување на такви кучиња како јас што немам за хаски и слични на нив . А убави се мн се убави ама ете не би . лajk за German Shepard :)
   
 11. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.000
  Пол:
  Женски
  Прво што ми текнува е хаска и самојед, мислам дека нема да можам да се справам со толку тврдоглави кучиња :shake: Башка јас бик во хороскоп, којзнае што ќе биде :lol:
   
  На anuskaNESTLE, cresa-jagoda и mssuniquee им се допаѓа ова.
 12. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  3.468
  Допаѓања:
  49.315
  Пол:
  Женски
  imam samojed i stvarno e mnogu tvrdoglavo :lol::lol: Bi sakala da cuvam i chow chow, no ne bi sakala pit bull..
   
 13. PogbaPol

  PogbaPol Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  2.511
  Допаѓања:
  10.355
  Пол:
  Машки
 14. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  2.930
  Од тие малите раси, пинчови, чиваува и слично.
   
 15. Annah87

  Annah87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2015
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  719
  Пол:
  Женски
  Бигл, многу твдоглави кучиња
   
 16. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  12.959
  Допаѓања:
  40.769
  Пол:
  Женски
  Сѐ што НЕ е : доберман, питбул, стафорд, германски вучјак, лабрадор, ретривер, дого аргентино, хаска.
   
 17. нина122

  нина122 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  9.336
  Пол:
  Женски