1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Која храна помага при слабеење?

Дискусија во 'Диети' започната од littleflower, 27 мај 2014.

 1. littleflower

  littleflower Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2012
  Пораки:
  680
  Допаѓања:
  1.424
  Сакам што побргу да симнам 4-5 килограми, а потоа да држам нормална диета, каде што губењето на килограмите ќе оди постепено и нормално.
  Дали знаете некоја храна или додатоци кои го забрзуваат метаболизмот и помагаат при топењето на мастите? Имам читано дека кокосовото масло помага при топење на салото, но не сум го конзумирала до сега.... Ако некој има искуство со било која храна/додаток, нека каже....
   
 2. tinka-mace

  tinka-mace Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2013
  Пораки:
  3.446
  Допаѓања:
  16.416
  Дали пуканките може да се јадат додека си на диета?
   
 3. arontt

  arontt Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2012
  Пораки:
  362
  Допаѓања:
  486
  Да, само без сол, дома приготвени. :)
   
 4. tinan

  tinan Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2012
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  1.272
  Пол:
  Машки
  Easy,... Зелен чај,... Кафе,..... и мнооогу мнооогу вода ;)

  Има еден "додаток" кој е многу ефикасен. Се вика јаже за скокање :lol: Забрзување на метаболизам + физичка активност. Тоа ти треба :geek:
   
  На littleflower му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Ethrnity

  Ethrnity Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2013
  Пораки:
  325
  Допаѓања:
  536
  Пол:
  Женски
  На листата продукти кои го забрзуваат метаболизмот и придонесуваат за слабеење би ги додала и чајот од ѓумбир,особено зелениот чај и сите останати чаеви исто така.
  Лимонот,јаболковата киселина...се исто на листата.
  Циметот е ефикасен во согорувањето на шеќерот..јас скоро во секое благо додавам цимет.
  Медот исто така го забрзува метаболизмот..најдобро е едно мало лажиче наутро,брзо се ослободува енергија и е многу корисен за имунитет и сл.
  Храна која е богата со Б витамини особено Б6 кој е регулатор на процесот за метаболизам го има во јајцата,млекото и млечни производи,месото особено во риба.
  Пржената храна да се избегнува колку што може почесто, газираните пијалоци и соковите со конзерванси..
  Храна богата со растителни влакна,важно да не е термички обработена повеќе овошје,зеленчук и интегрални житарки.
  Многу вода и физичка активност.
   
  На littleflower му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  5.047
  Допаѓања:
  4.457
  Пол:
  Женски