1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кој гинеколог ве породуваше?

Дискусија во 'Бременост' започната од Viiiiip, 29 август 2010.

  1. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.867
    Допаѓања:
    4.844
    Пол:
    Женски
    Пардон,сум помешала не сакајќи,но сум излеволтирана што односот на докторите кон родилките од некој да им се дере па шамари и чуда.Тој така дома ќе си се однесува со жена му.Да ги пријавувате ваквите случаи каде што сте на ризик Вие и вашите бебиња.Знам нема да ги сменат,ама ако има повеќе пријави ваљда ќе стават прст на чело каков персонал има во најчуствителниот оддел.
     
    На mira.mira, WildMk и Meckicja им се допаѓа ова.
  2. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.840
    Допаѓања:
    164.504
    Пол:
    Женски
    Докторот е Младен ,не Марјан.
    А маж и на Ребека нели Милан се викаше ?
    И овој Младен Ристески е релативно млад . Не верувам да и е маж на Ребека.

    Инаку и мене ми е "чуден".
    Последен би ми бил на листа ако би морала да бирам доктор од државно
     
    На Dalia93 и Martka им се допаѓа ова.
  3. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.194
    Пол:
    Женски
    :worried:
    И јас го знам како галамџија, ама ова е ептен нечовечно од него. Колку и да не си соработувала, шамар не е решението, ептен се запрепастив!
    Добро е што добро завршило. Баш ми е жал што си го доживеала тоа. Не ми е јасно како успеале да те породат со placenta previa? :(

    Јас би им препорачала на тие што треба да раѓаат во Чаир подобро да си бараат врска некоја сестра/акушерка отколку доктор.
     
    На Анимал, crazylady, lavicata и 2 други им се допаѓа ова.
  4. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.756
    Допаѓања:
    173.447
    Пол:
    Женски
    Ама еве, во нејзиниот случај подобро ќе било докторот да е врската. Којзнае како веќе треба, сѐ е ненормално.
     
    На WildMk и Kitten им се допаѓа ова.
  5. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.203
    Допаѓања:
    16.517
    Пол:
    Женски
    Со второто кој те породи?
     
  6. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.203
    Допаѓања:
    37.881
    Пол:
    Женски
    Ауу страшно. Доктор не смее да си дозволе да подвикне, а не па да удре трудница.
    Овде се случувало ако жената има потежок пораѓај и не соработува да подвикнат, ама не сум слушнала доктор или акушерка да удре пациентка. Ова што некои доктори го прават не е етички ни морално, а уште помалку човечки.
     
    На Dalia93, fana, VDT2906 и 2 други им се допаѓа ова.
  7. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.360
    Допаѓања:
    21.343
    Пол:
    Женски
    Маж и на Ребека не е гинеколог. Др е на онкологија и директор беше таму еден период.
     
    На Анимал и Martka им се допаѓа ова.
  8. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.194
    Пол:
    Женски
    Др. Неџипи.
    Нешто многу-многу немаше удел во пораѓајот, акушерките завршија сѐ. Кога дојде во сала пробуваше да ми каже како да ја потпрам брадата на гради, а мене тоа не ми одеше, поприродна ми беше друга позиција, па се откажа. После само им кажа на сестрите дека мора да сечат долу и веќе не се ни сеќавам дали направи нешто друго. Дали дека второротка и одма се гледаше дека бебето ќе "излета", па буквално се провртка во салата и замина :D
     
    На Martka и simona_baby им се допаѓа ова.
  9. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.253
    Допаѓања:
    19.272
    Пол:
    Женски
    Не знам, ми кажаа дека многу сум распукала и внатрешно. Матичниот, патронажната сестра што дојде па и матичната на детево кога го видоа картончето што го даваат таму се зачудија и ми рекоа ти тежок порагај си имала те изнамачиле. Јас знам дека природно е подобро и побрзо заздравуваш, ама кога не оди не оди. Баш пред некое време на маж ми колега сопругата паднавме на муабет каде, кој не пораѓал. Женава уште има трауми од тоа 2 недели ја држел, а она си имала проблем со притисок и шеќер плус на повозрасни години ( да не бидам сфатена погрешно ама сепак годините си го прават своето поголем е ризикот). Никој од докторите не се нафатил да ја породи баш дека е негов пациент, а тој знаел да се расправа ако некој друг му се меша. Дури кога веќе ситуацујата ескалирала со хитен царски ја породил бебето се напило од водата и било неколку дена во инкубатор. За среќа добро завршило тоа. Но сите немале за жал таква среќа, познаничка од кај што живеам истото ја снашло иако она била со нормална бременост немала никакви проблеми ја држел предолго со надминат термин. Бебето се напило од мектиумот и за жал починало. Исто и се случило и на наша членка од форумов.
     
    На crazylady и WildMk им се допаѓа ова.
  10. Snowbell

    Snowbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    144
    Jas denta koga se porodiv carski probaa prvo prirodno so provokacija i lezis taka nekolku saati.Vo sobata do mene imase edna devojka Mladen i bese doktor.Ona bese so pominat termin i isto primase provokacija vo vena.Doaga doktorot i bez nisto da i kaze probuva da i stavi cepce provokacija a devojkava dava otpor.Koga pocna da i se dere site li so carski ke ve poragam.Dramatcno go frli cepceto vo gjubre i naredi da i se iskluci provokacijata.I rece sega prirodno cekaj bolki i maci se. A mozese da i kaze sega cepce ke stavime pobrzo ke se porodis od ova.Ne znam sto se sluci so devojkata ponataka vo toj moment pocna da place posto doktorot i se derese.Ne samo sto ne mi ostavi dobar vpecatok tuku mene me isplasi doktorot.Imav preporaka predhodno da odam kaj Mladen sreka sto ne se resiv za nego, odnosot so pacienti mu e nula.Sekako Cair ima mnogu solidni lekar pa samo poragai rabotat.Spisic ista taka mi se dopadna mi pravese eho 2 dena pred poragaj, go gledase temelno bebeto i direktorot ismaili dojde toj den vo intenzivna site ne poseti
     
    На crazylady, WildMk, Dalia93 и 2 други им се допаѓа ова.
  11. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.253
    Допаѓања:
    19.272
    Пол:
    Женски
    Јас не знам само како сеуште работи, порано работел во Систина така самиот си се пофали, а и во биографијата му пишува. Зошто не останал во Систина... Таму неможе да им се дере на пациентките. Ептен арогантнен и самобендисан човек.
     
    На Анимал, WildMk, Martka и 5 други им се допаѓа ова.
  12. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.536
    Пол:
    Женски
    Na bratucedka pred operacija si kaza cena.Taka da,da potvrduvam pari bara.I vikav togas da go prijavi.Na lice mesto da go fatat.Nego i site kako nego so lavnale samo za pari.Ama koga si na maka se ke dades so imas samo da ti pomogne Dr
     
    Последна измена: 13 јули 2018
    На Анимал, jule84, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
  13. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.203
    Допаѓања:
    16.517
    Пол:
    Женски
    Жени ве читам и не ми се верува зарем е возможно еден доктор да има толку различен однос со пациентки.Конкретно зборувам за Младен.На пораѓај он ми се падна на смена со доктор Димитар.Однос феноменален човечен и за време на пораѓај и после тоа.Ајде со мене така се погодило.Сестра ми се породи 4 јули.Случајно и се падна на преглед.Бебето карлично свртено.И рече ќе чекаме уште недела две.И не се заврте.Мислевме ќе рече ќе чекаме после термин болки да фатат ама он рече бирај си ти.И објасни дека природниот пораѓај си носи свои ризици,во случајов карлично носено бебе.Остави на неа да одлучи,одлуката падна за царски.Закажаа царски.Го прашаа дали треба нешто зет ми дури се фати и за новчаник он само им рече ајде бегајте ништо не треба.Царскиот помина во најдобар ред.Грижа за неа постојано и после тоа.Посета во соба пратење на раната и слично.И сега се прашувам како е возможно да се оди од една граница во друга.Од ваков однос до мавање шамар.Значи ова ти доаѓа како лотарија,како ти се падне.А воопшто не е во ред така.
     
    На spacegirl92, CurlyBlossomGirl, WildMk и 3 други им се допаѓа ова.
  14. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.253
    Допаѓања:
    19.272
    Пол:
    Женски
    Работава е ако е расположен добро ќе поминеш, а ако не црно ти се пишува. Не знам кога се пораѓала ама има добиено неколку тужби па може му фуфка сега.
     
    На WildMk, stevemila, Meckicja и 2 други им се допаѓа ова.
  15. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.203
    Допаѓања:
    16.517
    Пол:
    Женски
    Сега 4 јули ја породи.Пред недела дена
     
  16. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.253
    Допаѓања:
    19.272
    Пол:
    Женски
    Не знам што да кажам стварно, добро е што поминало све како што треба. Чуден човек ми е. Едни го фалат други се жалат... Да не има некое биполарно пореметување па ако имаш среќа да го фатиш во добрите, добро ќе биде ако не... Можеби и имало жалби од него ( се каам што и јас не го пријавив ама бидна) па малце се смирил.
     
    На TarantulaA, Leo_29, M&M и 4 други им се допаѓа ова.
  17. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.203
    Допаѓања:
    16.517
    Пол:
    Женски
    Незз што да кажам стварно.Јас сум породена 2016 сестра ми сега.Ете нит го фалам нит се жалам само споделив вистина.Ама верувам и вие тоа што го кажувате е вистина.
     
  18. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.823
    Допаѓања:
    122.753
    Пред месец дена другарка во 9 месец го изгуби бебето исто кај него :( И мина терминот , не ја примаше со болки, ништо не било, последно откако замолиле за царски (7,8 години се бореа за бебе) им рекол идете си на клиника.... Утредента на клиника, бебето изгубило веќе срцева акција :doh:
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  19. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.203
    Допаѓања:
    37.881
    Пол:
    Женски
    Ќе го утепам за вакво нешто и око не ми трепнува.
     
    На Анимал, fana и joy1 им се допаѓа ова.
  20. tambelina

    tambelina Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Од вакви идиоти се изгуби довербата и во тоа малку што останало од способен кадар во нашето здравство:@. Кога ме примија на одделение во Кавадарци по инструкции на др.Бранко(единствениот гинеколог спец. на одд.) бидејќи бев со историја и требаше да се внимава многу , акушерката буквално бдееше до мене ми ставаше инекции на секој час за болки итн... (ниту врски фаќав ниту мито давав прв пат стапнав таму само што доселена)
    Јас во тоалет она по мене . Јас заспав со цтг на мене она во 3 по полноќ ме буди заради силни контракции што не ги осеќам ! Имаше само уште една дежурна мед. сестра која ги обиколуваше родилките во собите. Да не навлегувам во уште поситни детали што се ми беше објаснето и пружено . И сега гинекологија во Кавадрци е без др. Бранко ,од кои причини не знам ,доаѓал тим од Ск .(facepalm) И тоа малку добро што остана го уништуваат правејќи им простор на не кадарните. Се извинувам за деловите со офф топик ама тешко е да остане човек рамнодушен...
     
    На Анимал, CurlyBlossomGirl, eli25 и 2 други им се допаѓа ова.