Кој дел од Македонија најмногу ви се допаѓа?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Saraa, 5 февруари 2010.

 1. maleckaa

  maleckaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  15
 2. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.540
  Делови од Охрид, Гиновци, Вевчани, Брана Градче Кочани, Пониква, Струмица, Лесново :)
   
 3. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.337
  Прилепов мој најмногу, каков таков си го сакам најмногу и ми е најубав. :inlove:
   
 4. bile991

  bile991 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  10
  Од кал да е ама Велес да е :rofl:
   
 5. red

  red Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  121
  Пол:
  Женски
  прво Битола (од таму сум), Охрид, Источна Македонија така и така позз :D
   
 6. aquafortune

  aquafortune Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2010
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  23
  Секој си има своја убавина,но дефенитивно сум за западниот дел...Почнувајќи од Маврово,Галичник,Дебарско,се имам искачено на Кораб и Стогово.Бев фасцинирана,нема поубаво чувство од тоа да стапнеш на врвот на планината и да ја имаш целата околија на дланка 8) .Охрид,Струга,Вевчани и манастирот СВ.Јован Бигорски,се места кој мислам дека секој македонец треба да ги посети. :)
   
 7. TennisBabe

  TennisBabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  591
  Допаѓања:
  364
  Најмогу си го сакам Куманово а и Охрид али само во лето :lol:
   
 8. beautiful1

  beautiful1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2010
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  33
  Aх најмногу ми се допага Охрид премногу спомени имам од таму и исто така многу го сакам и Скопје каде што имам поминато многу незаборавни денови.
   
  На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
 9. TheCandy880

  TheCandy880 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  3.992
  Допаѓања:
  6.294
  Пол:
  Женски
  Си го сакам Штип,но исто така многу ги сакам Крушево и Прилеп! :)
   
 10. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  629
  Пол:
  Женски
  Ја сакам цела Источна Македонија 8)
   
 11. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.770
  За Македонија барем лично за мене важи познатоно, мало мало - ама техничарче. Со други зборови, навистина мала земја ама толку убави предели имаме, што и големите земји би можеле да ни завидуваат.
  Да, да не ме тепајте знам дека звучам како вовед во учебник по географија од времето на комунизмот, ама мене нашата државичка многу ми се допаѓа затоа што никогаш не знаеш со што ќе те изненади. А предноста е што, барем според мене, имаме некоја сурова, недопрена природа, која изгледа прекрасно и неповторливо а не како нешто веќе видено.

  Сепак јас ги сакам посебно:
  Демир Капија - заради прекрасната клисура и ако продолжам понатаму не можам да не го спомнам и Дојран.
  Западниот дел од Македонија почнувајќи од падините на Шар Планина (тетовскиот регион, Лешок ми е посебно драг), продолжувајќи преку Маврово, па до Дебар, и секако, завршувајќи во Охрид.
  Во Охрид на некој посебен, магичен начин душата ми се смирува во секунда кога ќе седнам покрај езерото, ах бе да можам со лажиче ќе ви го исркам езероно Охриѓанчиња мои ;)
  Исто така Курбиново ми е посебно, дефинитивно вреди да се пешачи толку.
  Мариово, прекрасен регион - но за жал тој дел не сум го истражила толку добро а планирам еден ден.
  Од источна Македонија - кривопаланечкиот регион поточно Св. Јоаким Осоговски е мелем за душа.

  И за крај не можам а да не го спомнам Скопје. Вистински локалпатриот сум во тој поглед. Матка. Водно. Зајчев рид. Хром и делот кој се протега до Вардар. Дебар маало. Маџир маало...итн да не набројувам, има друга тема за Скопје.
  Знам де, шугаво, валкано, смрдливо, ама мое, и мерак ми е да се сопнам со штиклиштана во некоја скопска дупка, затоа што ако не се сопнам - како да не сум во Скопје :)
   
  На irenna, nesa и Hipica им се допаѓа ова.
 12. sonce777

  sonce777 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2010
  Пораки:
  461
  Допаѓања:
  259
  Пол:
  Женски
  Нашата мала Македонија е убава има прекрасни места кој можат да бидат туристичка атракација да не посетуваат од цел свет ама за жал не се вложуваат средства вечно пари се нема.
  Малешевијата е една од убавите дестинации во Македонија.
  Малешевските планини со густата шума и надморската висина придонесуваат да има чист воздух.
  За одмор уживање и полнење на позитивна енергија само во Млешевијата ке го добиете.
  Пехчево,Берово,Смојмирово,Чифлико,Владимирово,Будинарци,Негрево одлични места за прошетка пешачење,дознаваш за нивното живеење,традиција и култура.
  Малешевци се едни од најгостопримливиот народ во Македонија.
  Пишувам и си ги оживувам спомените моето детство,младост летата поминати во тој крај.
  Пехчево мое ми недостасуваш те сакам имаш посебно место во моето срце.
  Ветувам наскоро ке те посетам.
   
 13. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.877
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG] :lol:
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На TinaM25, GeorGinnA, stilas7 и 3 други им се допаѓа ова.
 14. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.238
  Допаѓања:
  1.312
  Прилеп - населба Димо Наредникот и онаму кај Германските гробишта. Може и Охрид...и толку.
   
 15. Latinna

  Latinna Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  107
  1.Битола!Магичен град,град кој ме потсетува на детството,градот со многу убави моми а уште поубави момчиња!Градот во кој ја имав првата љубов...градот во кој секое нешто е поврзано со нешто..
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Пелистер^
  2.Скопје!Моето Скопје.Ма какво да било секогаш ќе си остане во моето срце каде и да одам!
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Нашата улица Македонија^
  [​IMG]
  3.Охрид!Градот има посебен шарм...Иако се наоѓа 3 на мојата листа,исто е убав како и предходниве 2.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Па другиве земји можат вода да ни носат покрај ваква убавина!
   
  На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.877
  Латина, погледни ја Хрватска ;)
  Сори за офф топик .
   
 17. stilas7

  stilas7 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  680
  1.велес
  2.охрид
  3.скопје
  4.битола
  5.крушево
   
  На Offspring му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Latinna

  Latinna Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  107
  Да,сум била во Хрватска и преубава е.Крка,островите,Дубровник.Не викам не. :D
  Ама самото население во Македонија не сфаќа во колку убава земја живееме.
  Ги набројав само градовите кои мене лично ми се допаѓаат а Македонија има толку убавини што ни самите не сме свесни.Само сакам да си ја засакаме државичкава,без оглед на економската ситуција во неа.
  [​IMG]
  ^Матка
  [​IMG]
  [​IMG]
  ^Пелистер
  [​IMG]
  ^Мавровско езеро
  [​IMG]
  [​IMG]
  ^Смоларски и Колешински водопади
   
  На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Latinna

  Latinna Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  107
  [​IMG]
  [​IMG]
  ^Градски
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Нашето преубаво Скопје! :inlove: :inlove:
   
  На Phyramide и irenna им се допаѓа ова.
 20. lovergirl19

  lovergirl19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2011
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  23
  дефинитивно охрид тоа е големо богатство на македонија и треба да го чуваме
   
  На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.