Кој дел од Македонија најмногу ви се допаѓа?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Saraa, 5 февруари 2010.

 1. rozalija

  rozalija Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  8
  Definitivno vi go preporacuvam Berovo lele koja ubavina
  Vo zimo mozete de uzivate vo prekrasnata gletka so borovi granki nateznati od snegot,
  leto koga sekade e zeskoooo vo Berovo se nokite se ladnicki i ke morate da se pokriete so jorhancinja kolku ubavo. Letovo beve vo eden nov hotel na samoto ezero se vika VIP apart hotel i imaat dosta prifatlivi ceni, i gletka na ezeroto i branata, a bevme i sega pred 2- 3 nedeli koga Skopjeto bese pokrieno so magla nie vo Berovo igravme tenis(teniskoto igraliste na VIP hotelot) na prektasnoto sonce.

  [mod-kirilica:b73kuim0][/mod-kirilica:b73kuim0]
   
  На sonce777 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. maja.kostovska

  maja.kostovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  288
  Допаѓања:
  192
  Крушево, Крушево, Крушево и само Крушево .... од таму имам најубави спомени <3<3<3
   
 3. esperanca

  esperanca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.321
  Допаѓања:
  3.163
  Охрид и Охриското езеро, Струмица и водопдите, езерото и браната во Берово :)
   
  На rozalija и Hipica им се допаѓа ова.
 4. IndieGirl

  IndieGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  846
  Допаѓања:
  705
  имам мнооогу омилени места но ќе го издвојам Охрид како најомилено , едвај чекам да одам! :) :lol:
   
  На esperanca и Hipica им се допаѓа ова.
 5. k.i.t.t.y

  k.i.t.t.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2011
  Пораки:
  200
  Допаѓања:
  73
  Охрид и секако моето мило мило ама најмило на свет Скопје :inlove:
   
 6. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.559
  Јас потекнувам од прекрасен крај,ама нема да бидам пристрасна и да го фалам само родниот ми крај. Македонија изобилува со преубава природа и богато културно наследство,така да на сите делови и подделчиња од нашава прекрасна земјичка има што да се види.Ги сакам езерата кои ми се величествени и кога се диви и бунтовни и мрачно-застрашувачки и кога се смирени и она прекрасно претопување на сините нијанси во просторот,кое ми буди невиден мир.Но,ги сакам и дивите и брзи планински реки и големите реки кои величествено и грациозно полека се лизгаат во своите корита.Ги сакам богатите и плодни низински пејсази и тоа и во полниот ек на плодниот период кога се шаренеат од богатиот род под сонцето,па и кога наликуваат на степи кон крајот на годината и се златно обоени.Ја сакам стравопчитта што ја будат во мене високите врвови и кога се украсени со снег,и кога моќно се зеленеат и кога се под црвеникаво-бакарен превез.Ги сакам црквите и манастирите,остатоците од амфитеатрите и скулптурите,чудесните мозаици,совршеноста на архитектурата на познатите градски куќи и посебноста на руралните куќи и имоти.Ја сакам Македонија и секој нејзин дел во секое годишно време,горда сум што сум на родила во толку убаво парче земја,кое за мене е олицетворение на рај на земјата.
   
 7. Mikako

  Mikako Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  151
  Пол:
  Женски
  Go obozavam Ohrid a i mi nedostiga.mi nedostiga koga ke se razbudam i so poluotvoreni oci go gledam prekrasnoto ezeroto.mi nedostiga i kafenceto pokraj ezero so dragite licnosti. mnogu spomeni me vrzuvaat za Ohrid.
  [mod-kirilica:118x7aqt][/mod-kirilica:118x7aqt]
   
 8. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.414
  Допаѓања:
  7.592
  Пол:
  Женски
  Охрид е посебно убав град-Охридско Еззеро,Св.Стефан,Плаошник-ма мерак да те фати.И преубавата пастрмка :P Блазе си ви на вас Охриѓани!
  [​IMG]
   
 9. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.089
  Допаѓања:
  453
  Секој дел од нашава држава си има своја посебна убавина,не би можела да издвојувам :$
   
 10. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  2.644
  Допаѓања:
  4.058
  Дефинитивно Охрид. Градов ми е едно преубаво место за одмарање и релаксирање. Најчесто одиме таму на 2-3 дена на почетокот на летото кога сеуште е свежо и да ви кажам прекрасно е. Ќе си облечам дуксерче и кожна јакна и одам да се шетам покрај бреговите на езерото и во чаршијата. И да ви кажам дека сум ја пробала скоро секоја боза што постои во Охрид, како голем љубител на боза. :D Едноставно, во градов има каде да се прошеташ, има места за посетување, продавници и најважното - езеро. :) Второ место што ми се допаѓа од нашава Македонија е и Дојран, мало местенце, баш е да се одмориш од големата бучава што секојдневно ја има во Скопјево. Можам да заклучам дека има многу пријатни луѓе таму, храната е прекрасна и ефтина (јас веднаш се фаќам за храна :D) и е баш топло за време на летните месеци. Уживанција, што да ви кажам. :)
   
 11. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.459
  Точно е дека има многу убави места во нашава државичка :) ама кој ги видел :?: ние гледаме да одиме надвор да се пофалиме како сме поминале на плажите во Грција или каков бил шопингот .... :@ немаме прошетано кај нас не знаеме што имаме .... Јас онолку колку што сум посетила места а тоа е многу малку (во нашава земја) :| ќе ги издвојам Охрид ,Маврово ,селото Радожда (Струга) поубаво нешто немам видено и има уште неколку што не ми текнуваат во моментов сепак тоа е премалку срамота е :| Со малку финансии ќе ја прошеташ цела Македонија ама не ние мораме да се пофалиме кај сме биле надвор што сме виделе а не знаеме што имаме дома ... :fubar:
   
 12. pumpkin

  pumpkin Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  119
  Скопје-не го менувам за ништо на свет...Највеќе си го сакам Скопјево :)
   
 13. GarpovaV

  GarpovaV Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2011
  Пораки:
  999
  Допаѓања:
  1.962
  Пол:
  Женски
  Македонија располага со многу убавини но мене најмногу ми се допагаат: Пелистер, Струмица (водопадите), Охрид, Штип (роден град... :P ) и др.. (неможам моментално да се сетам на други :$ )
   
 14. meruska

  meruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  101
  струга дефенитивно
   
 15. Tanny

  Tanny Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2010
  Пораки:
  564
  Допаѓања:
  401
  - охрииидд !! :l:
   
 16. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.301
  Допаѓања:
  4.226
  Битола- го обожавам градот, посебно паркот, широк сокак, аххх...
  Берово- релаксира местото, полни со позитивна енергија.
  Скопје- има своја убавина како метропола иако не обожавам многу големи градови, бучава и метеж.
  Во Велес ми се допаѓаат тесните улички и говорот на луѓето. Многу ми се мили и позитивни. :)
   
 17. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  5.572
  Допаѓања:
  17.898
  Пол:
  Женски
  Битолаа- апсолутно се ми се допаѓа :)
  Охридд - особено пристаништето..езерото .. :inlove:
  Скопје - обожавам големи градови со метеж и многу луге :)
   
 18. eutixismena

  eutixismena Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2011
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  1.414
  Прилеп, Охрид, Гевгелија а Вевчани сакам да го посетам
   
 19. Anely

  Anely Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  223
  Охрид- навистина го сакам градов...аххх таму да имав куќа..
  Струмица- Водопадите се преубави
  Скопје - Сегде појди дома дојдиии! :)
   
 20. Annie.mk1

  Annie.mk1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  1.630
  Допаѓања:
  3.736
  Маврово и Галичник :inlove:

  И секако Скопје ( само дома си е дома :lol: )