1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кој е најевтин начин на патување?

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Kate89love, 20 ноември 2018.

 1. Kate89love

  Kate89love Активен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2017
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  25
  Според вас кој е најевтиниот начин да се патува во и надвор од Македонија и дали сте имале искуство со него?
   
 2. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.596
  Допаѓања:
  171.604
  Пол:
  Женски
  Зависи до каде.
  За надвор визер и пешки.
  Или со велодипед.

  За низ мк никако..картите ги кренале до плафон, мислиш со авион леташ..а не се клацкаш 4 ипол саати до Берово на пример...180км
   
  На WildMk, Elinora, daylight и 8 други им се допаѓа ова.
 3. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.583
  Пол:
  Женски
  Аутостоп(y)
   
  На elimkd и Feminka22 им се допаѓа ова.
 4. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.896
  Допаѓања:
  223.775
  Пол:
  Женски
  Кола на плин и приколка. Вака звучи голем влог ама уствари највеќе се исплати. Зимаш некоја приколка најефтино што може ја средуваш сам внатре (пример ставаш стар душек шкаф и сл). .
  Ако редовно се патува според мене ова е најефтина варијанта. зашто кај и да одиш не само превоз што ќе платиш туку треба и некаде да преноќиш. вака ем застануваш каде сакаш ем си имаш смештај.
   
  На Milobebence, Ketchup, DAngel и 6 други им се допаѓа ова.
 5. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  2.661
  Допаѓања:
  34.872
  Спонзор...
   
  На sparklie, Trxmx, Kimberly11 и 29 други им се допаѓа ова.
 6. Annora

  Annora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.311
  Допаѓања:
  6.573
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно најисплатлив начин би бил како што спомнаа погоре, со приколка, со тоа што ќе платиш само плин, дури можеш и храна да си понесеш.
  Инаку за оние кои сакаат поголема комоција и не се љубители на авантури, би рекла дека најевтин начин е со резервирање карта преку Wizzair 2-3 месеци пред патувањето бидејќи се наоѓаат по многу евтини цени. Самостојна резервација на смештај преку airbnb или booking и снаоѓање таму со превоз за шетање што не е воопшто тешко бидејќи постојано имаат возови, трамваи за ефтини цени.
  Агенциите обично наплаќаат дупло, така да, мислам дека ова е најдобра опција.
  Секако со автобус би било уште поефтино ако не ви смета долго патување.
   
  На tea1221, Milobebence, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 7. AnonimnaDevojka

  AnonimnaDevojka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2016
  Пораки:
  467
  Допаѓања:
  518
  Пол:
  Женски
  со приколка да, ама ќе те изедат патарини
   
 8. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.896
  Допаѓања:
  223.775
  Пол:
  Женски
  крајната пресметка повторно е помала ако не плаќаш хотел.
   
 9. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  14.379
  Допаѓања:
  44.203
  Пол:
  Женски
  Со кола и приватен смештај според мене.
   
 10. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  4.320
  Допаѓања:
  55.364
  Пол:
  Женски
  Визер и кај другарче да преспиеш:D
  Или соба на airbnb:*:
   
 11. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  2.054
  Допаѓања:
  6.054
  Визер ефтини се да,но имајте го во предвид аеродромот на кој ќе слетате..Често се случува аеродромот да е надвор од градот. Визер соработува и со такви аеродроми кои се во периферијата на градовите(лично искуство)затоа и картите им се поефтини спрема другите авиокомпании.
  Во мојот случај е оддалечен 85 км од центарот на градот па сега треба дополнителен превоз да бараме за да стигнеме.:D Јас тоа не го видов навреме бев возбудена дека ќе одам]:) и сега пак ќе плаќаме и сигурно нема да биде ефтино,иако картите беа ефтини.:?:
   
  На JoyJoy и toogood им се допаѓа ова.
 12. dayla

  dayla Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2017
  Пораки:
  478
  Допаѓања:
  5.606
  Пол:
  Женски
  ^ Скроз, најчесто превозот од аеродром до главниот град е поскапо од самата карта, посебно западна Европа. За авиопревозници, Визер мислам не можат со Рајанер, на вториве смешни им се цените и за надвор од Европа, и тоа константно, без купување карти месеци однапред.

  А автостоп и те како е најефтино, дечко ми и еден куп пријатели се имаат ама утепано од шетање вака, од еден крај до друг, мене лично не ми е баш по ќеф, а знам и женски што го практикуваат.

  За сместување, нешто најдобро на свет ми е couchsurfing, во комбинација со Рајанер ми се добитна комбинација, бар еднаш месечно шетаме за ич пари. Ако не е couchsurfing oпција, тогаш хостел/airbnb.

  За фамилијарни патувања, и мене ми се чини приколка најубаво.
   
 13. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.324
  Kaj si resila da odis?

  Treba da imas idea kade ke odis pa da ti dademe sugestii.

  Ne e isto na Karibi da trnes I do Bitola.
  Po precizno nastapi.
   
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.596
  Допаѓања:
  171.604
  Пол:
  Женски
  Освен ако не си зачекала карта за 699 ден по правец, има солидни опции за од аеродром до било кој град за 10-15 евра. Освен ако не сакате со такси да одите.
  Ама одете до Париз со виз за 2500 повратна до Бове или со некоја компанија до Шарл де гол или Орли што не е нискобуџетна за 250+ евра, па ќе ве видам колку ви е скапо...
  Картата коштала поскапо од превозот затоа што аеродромот бил 90км од градот.. епа летајте до тој што е на 5км од градот и платете 10пати поскапо. Или или..нема и убаво и брзо и ефтино..
  Превоз плаќаш и од тие што се на 5км од градот, само што е до кај 5 евра а не 15..
   
  На Annath, Cosmi, Bozica1980 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. dayla

  dayla Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2017
  Пораки:
  478
  Допаѓања:
  5.606
  Пол:
  Женски
  ^ @Doozy 90% oд времето, наоѓам повратни билети за 20 евра. Да стигнам од кај мене, до аеродром, во еден правец ме кошта исто толку. Значи 40 во двата правци. И плус додади 10 евра минимум во еден правец кога ќе стигнеш таму кај што си тргнал, 20. Значи вкупно 60 евра аеродромски превоз, за најчесто по пола саат возење со комбе. А за авион сум платила 20 евра.

  Никој не рече дека другата опција е подобра, туку дека ова горново, посебно ако не леташ често, ќе ти е шок, зашто како и да вртиш, за наш стандард не е малку. Во најмала рака е смешно да плаќаш аеродромски превоз тродупло, и не зашто е толку упм локацијата, туку зашто ги пумпаат монополно аеродромските цени до бескрај.

  А тој што плаќа 250 евра и више за еден правец, нема да штеди ни за такси.
   
 16. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.583
  Пол:
  Женски
  zaprega-macak.jpg

  :rofl::rofl::rofl::rofl: поефтино од ова.. здравје:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
   
  На Tanjamm, ^^*WhiteAngel*^^, Dadusicka и 3 други им се допаѓа ова.
 17. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.925
  Ти се потрупал концептот на отварање теми во снегот во Канада некаде :D
   
  На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
 18. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.324
  Puce guma, a rezervne nema :^), konjov treba li da jade pa I da pie :emo:
  Prakticno imas meto za kuferi I za jadenje da poneses od toa stumickite patlidzani ama ias I troskovi , moze I pusenje :smoke:, ekoloski e :talk:, neprakticno pri promena na vreme :rain::sun:
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 19. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.948
  Допаѓања:
  51.309
  Пол:
  Женски
  Летам со визер.
  Ако нема лет со визер, барам најблизок град во некоја соседна држава и после се снаоѓам со flixbus. Знаат често да не се точни, ама автобусите се супер, имаат интернет, полнач и пристапни цени.
  Секогаш се си резервирам од дома, посебно превозот од аеродром, иако често има и евтини автобуси на лице место.

  Кога ќе стигнам правам пресметки за јавен превоз, ако сум подолго време си купувам некаква слободна карта. На пример во Париз има навиго картички, 27 евра беше за цела недела, за автобус, метро, воз, во и надвор од Париз, што ме фати многу поевтино од ако цела недела купував на секое возење карта од по 2 евра, со оглед на тоа дека беше зима и имаше многу места што сакав да ги видам и се возев многу.

  Секогаш си резервирам airbnb. Земам предвид и локација, покрај цената, бидејќи често ми е поисплатливо да дадам малку повеќе пари за во центар отколку да патувам долго од подалеку.

  Не патувам во сезона, туку бирам месеци како февруари-март или октомври-ноември.
  Патувам со по барем двајца со мене па делиме Airbnb.

  Наместо да доплатам за багаж, земам priority boarding од 5-10 евра за уште една торба. Ако ми е летот за враќање многу рано сабајле, не резервирам сместување за таа ноќ, го шетам градот па чекам на аеродром.

  Не јадам по ресторани на главните туристички локации и не купувам сувенири и поклони од таму. Јадам по места каде што јадат и локалните луѓе.

  Гледам кои денови од месецот има бесплатен влез по музеи и одам тогаш.

  Наместо такси, ако сум многу изморена користам Uber.

  Отприлика тоа е тоа :)
   
  На sparklie, Alex.T, Annath и 15 други им се допаѓа ова.
 20. Veki4kaa

  Veki4kaa Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  5.075
  Допаѓања:
  17.223
  Пол:
  Женски
  Темава не ми стои за озбилна :P:D:wasntme: