Кој факултет да го одберам?

Дискусија во 'Образование' започната од elenapfp, 7 февруари 2010.

1. elenapfp

elenapfp Истакнат член

Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    1
    Матурантка сум оваа година и се двоумам за повеќе факултети. Ај помогнете ми и кажете ми кој според вас е така најпросперитетен:
    1. Правен факултет,
    2. Јазици Англиски-Германски или Германски-Англиски на државен,
    3. Фармација, ама Штип(зашто во СК нема да ме примат, имам две четворки во сведителството од трета),
    4. Оптометрија-Штип и
    5. На Штулов, смер за комуникации или јазици.
    ????????/ :worried:hock:

2. LaRagazza

LaRagazza Истакнат член

Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    106
    Па според мене на штулов за комуникации ти е најдобар избор.Јас ќе се запишам на филолошки на италијански,решена сум во тоа ама се плашам малце. :( Не знам дали ќе можам да најдам добра работа~!

3. suGarBaby

suGarBaby Истакнат член

Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    106
    Јас мислам дека најбоље ти е правен или јазици Анг-германски. позз. ;)

4. Milickaa

Milickaa Истакнат член

Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    2
    ima vo stip farmacija navistina? a sto e toa optometrija nesto vo vrska so optika ?

5. EnnieFabulous

EnnieFabulous Истакнат член

Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    389
    Ти премногу луташ.Од правен и јазици до фармација ехеее...топло и ладно :lol:
    Види што ти лежи повеќе, кои предмети те влечат, прегледај си дали со тоа што сакаш да го учиш ќе имаш перспектива понатаму во животот, со што повеќе ќе заработуваш. Најважно е тоа што го учиш да го сакаш, да не го учиш со сила. Ти предлагам да ги прегледаш веб-страните на факултетите за кои размислуваш, да видиш што точно нудат, каков им е начинот на организација, учење и тоа. Инаку зошто да не можеш да се запишеш фармација Скопје со две 4ки? Ако ја изработиш добро матурата, тие четворки ќе ти одземат само 1 поен во перцитилниот ранг.

6. Lady.D

Lady.D Истакнат член

Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    8
    ejj a dali nekoj slusnal za fakultetot vo Stip sto e na prirodni i tehnicki nauki-arhitektura, katedra za dizajn na enterier i modelarstvo...pls ako nekoj znae nekoj neka kaze... ;)

7. in.love

in.love Истакнат член

Се зачлени на:
    20 јануари 2010
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    18
    Епа зависи во што си најдобра и кој материјал ти е најлесен за учење...јазици,хемија,право
    јас сакам фармација ама незнам во последно време се премислувам за економија или пак градежен...а со овие интерни предмети само не заглавија зашто уште во декември требаше да ги одбереме :| ама сепак тебе што ти оди најдобро тоа :D а за работа кој работи и постигнува успех секогаш може да се најде нешто ;)

8. Melanie

Melanie Истакнат член

Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    68
    Za dosta fakulteti od najrazlicna oblast se dvoumis kazi sto te vlece najmnogu i sto najmnogu ti ide i za nekoj od taa oblast odluci se.Inaku jas sum za Praven

9. elenapfp

elenapfp Истакнат член

Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    1
    Najmnogu me vlece jazici i praven. No smetam deka retko se najduva sega rabota zosto ima suficit na ovie profesii :| :?
    Zatoa se dvoumam za na Farmacija zosto mozam poveke da prosperiram ama hemija i biologija ne mi se odbranni kako predmeti koi ke polagam tuku Filozofija i Informatika/ Makedonski i Angliski

10. in.love

in.love Истакнат член

Се зачлени на:
    20 јануари 2010
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    18
    Епа можеби сеуште имаш време да ги смениш интерните предмети...И јас земав македонски и англиски...биологија и хемија
    позз

11. ma4ence-d

ma4ence-d Истакнат член

Се зачлени на:
    6 јануари 2010
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    6
    Јас сакам да се запишам на Штулов на Јавна администрација. Некој ако знае колку евра е година на Штуловиот нека пише обавезно...??? А и некако факултетот е во Сарај како оделен да си од другите... ??? Вие Што мислите?? ПОзз

12. Negreva

Negreva Истакнат член

Се зачлени на:
    25 септември 2010
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    8
    Може ли некој да ми каже нешто повеќе за детектив и криминалистика на европски ?? 4та сум на економски и не сакам да продолжам натаки на тој смер а сакам да одам на европски и сега од сите насоки таа ми изгледа најпривлечна иако сите ме убедуват да не одам , затоа што немало работа, има повеќе физичко , потешко е и сл.. ???

13. Francheska

Francheska Истакнат член

Се зачлени на:
    3 ноември 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Каде на факултет?

Здраво,нова сум овде,сакам да прашам некој совет ако може :) Се мислам дали да одам на филолошки германски и италијански како втор планирам, или на полициска тоа смер криминалистика, ке може ли некој подетално да ми објкасни за двата факултета услови за работа, што предмети има :D Ии за германски како ке може да учам оти немам никакво познавање :D :D фала женски однапред

14. dancesrce

dancesrce Истакнат член

Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    luge neznam sto da pravam sakam da se zapisam na elektro-tehnickiot fakultet smer:informatika no sakam i geografija i sega neznam sto da pravam a znam deka so informatika posle zavrsuvanjeto na fakultetot moze da rabotis na neko dobri mesta i so dobra plata a geografija neznam.aj ve molam za vase mislenje sto mislote vie koj e podobar :worried:
    [mod-kirilica:3gtts6ls][/mod-kirilica:3gtts6ls]

15. Francheska

Francheska Истакнат член

Се зачлени на:
    3 ноември 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Има ли некој запознаен за кинески јазик??Изгледа може ссамо како втор да се земе , ама незнам со кој јазик, дали оди со англиски ?? И има ли во , штип изгледа само скопје е..:) :)

16. Hipica

Hipica Форумски идол

Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.378
    Допаѓања:
    14.694
    Кинески има на Филолошкиот факултет во Скопје, но може да се земе само како изборен предмет и се учи 4 семестри. И тоа само јазикот. Мислам дека има и нешто како Кинеска книжевност, ама не сум сигурна за тоа.
    А иначе мислам дека може да се одбере како изборен предмет без разлика на која катедра си.

17. mime87

mime87 Популарен член

Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.781
    Допаѓања:
    4.190
    Девојки сакам некој да ме информира ако има запишано на царина во охрид како му оди и колку пари е уписот? Баш би ми било мило ако има некој искуство да сподели ако сака. Сон ми беше да студирам на тој факултет, па се надевам дека ќе го остварам, никогаш не е касно или ако има некој да ми пушти линк од факсот. Позз до сите.

18. RainBow

RainBow Глобален модератор Член на тимот

Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    16.785
    Допаѓања:
    34.333
  19. TheCandy880

TheCandy880 Популарен член

Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    3.992
    Допаѓања:
    6.290
    A освен во Охрид има некаде во источна Македонија факлутет за ЦАРИНА И ШПЕДИЦИЈА?

20. mime87

mime87 Популарен член

Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.781
    Допаѓања:
    4.190
    мислам дека има дисперзирани студии во велес