1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кој факултет да го одберам?

Дискусија во 'Образование' започната од elenapfp, 7 февруари 2010.

  1. elenapfp

    elenapfp Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    2
    Матурантка сум оваа година и се двоумам за повеќе факултети. Ај помогнете ми и кажете ми кој според вас е така најпросперитетен:
    1. Правен факултет,
    2. Јазици Англиски-Германски или Германски-Англиски на државен,
    3. Фармација, ама Штип(зашто во СК нема да ме примат, имам две четворки во сведителството од трета),
    4. Оптометрија-Штип и
    5. На Штулов, смер за комуникации или јазици.
    ????????/ :worried:hock:
     
    На Ema -eme му/ѝ се допаѓа ова.
  2. LaRagazza

    LaRagazza Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    121
    Па според мене на штулов за комуникации ти е најдобар избор.Јас ќе се запишам на филолошки на италијански,решена сум во тоа ама се плашам малце. :( Не знам дали ќе можам да најдам добра работа~!
     
  3. suGarBaby

    suGarBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    112
    Јас мислам дека најбоље ти е правен или јазици Анг-германски. позз. ;)
     
  4. Milickaa

    Milickaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    ima vo stip farmacija navistina? a sto e toa optometrija nesto vo vrska so optika ?
     
  5. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    Ти премногу луташ.Од правен и јазици до фармација ехеее...топло и ладно :lol:
    Види што ти лежи повеќе, кои предмети те влечат, прегледај си дали со тоа што сакаш да го учиш ќе имаш перспектива понатаму во животот, со што повеќе ќе заработуваш. Најважно е тоа што го учиш да го сакаш, да не го учиш со сила. Ти предлагам да ги прегледаш веб-страните на факултетите за кои размислуваш, да видиш што точно нудат, каков им е начинот на организација, учење и тоа. Инаку зошто да не можеш да се запишеш фармација Скопје со две 4ки? Ако ја изработиш добро матурата, тие четворки ќе ти одземат само 1 поен во перцитилниот ранг.
     
  6. Lady.D

    Lady.D Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    9
    ejj a dali nekoj slusnal za fakultetot vo Stip sto e na prirodni i tehnicki nauki-arhitektura, katedra za dizajn na enterier i modelarstvo...pls ako nekoj znae nekoj neka kaze... ;)
     
  7. in.love

    in.love Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2010
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    20
    Епа зависи во што си најдобра и кој материјал ти е најлесен за учење...јазици,хемија,право
    јас сакам фармација ама незнам во последно време се премислувам за економија или пак градежен...а со овие интерни предмети само не заглавија зашто уште во декември требаше да ги одбереме :| ама сепак тебе што ти оди најдобро тоа :D а за работа кој работи и постигнува успех секогаш може да се најде нешто ;)
     
  8. Melanie

    Melanie Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    87
    Za dosta fakulteti od najrazlicna oblast se dvoumis kazi sto te vlece najmnogu i sto najmnogu ti ide i za nekoj od taa oblast odluci se.Inaku jas sum za Praven
     
  9. elenapfp

    elenapfp Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    2
    Najmnogu me vlece jazici i praven. No smetam deka retko se najduva sega rabota zosto ima suficit na ovie profesii :| :?
    Zatoa se dvoumam za na Farmacija zosto mozam poveke da prosperiram ama hemija i biologija ne mi se odbranni kako predmeti koi ke polagam tuku Filozofija i Informatika/ Makedonski i Angliski
     
  10. in.love

    in.love Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2010
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    20
    Епа можеби сеуште имаш време да ги смениш интерните предмети...И јас земав македонски и англиски...биологија и хемија
    позз
     
  11. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    613
    Допаѓања:
    368
    Значи стварно е тешко кога некој не знае што сака...
    Машински или економски?
    Сите ме гледаат чудно кога ќе спомнам машински, ме прават будала, а не знам зошто, сепак мислам дека машинскиот е полесен од економскиот хехе и повеќе натаму ме влече...
    Ств не знам што би било подобро и мн ми е страв да не не се пронајдам во тоа што ќе го одберам, тоа ми е повеќе страв одколку учењето :?:
    Што би рекле вие? :D :D
     
    На Plavusa.17 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Сосема различни типови на факултет... зависи какви предмети сакаш да учиш. Економски ти е претежно бубање, книги од 500 страни... А машински ти е математика и физика, многу задачи, цртежи... имам другарка на машински и кога ја гледам што и како учи ми се ежи кожата.
    Сепак ако во суштина прашуваш кој е подобар, според мене машински... А и те како зависи во кој град ќе учиш факултет.
     
  13. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    613
    Допаѓања:
    368
    Епа тоа ми е, да не не се пронајдам во машинскиот и во сите тие цртежи... :?:
    Инаку во Скопје хехе
     
  14. nice-girl

    nice-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    111
    Ем4е и самата кажуваш дека повеќе те влече машинскиот тоа и нека биде твојот избор,оти според мене земјава е презаситена од правници,економисти ,информатичари....
     
  15. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    можеби некој ќе се најде навреден,ама барем сум во право за тоа што ќе го кажам.
    како може да се двоуми некој помеѓу економски и машински(и тоа претпоставувам машински спаѓа во опција заради насоката инд.инженерство и менаџмент),кога тоа се два сосема различни факултета.самото име кажува кој факултет за што е.јас сум на машински и не знам како некој вака се лета и за вакви работи се двоуми.значи,штом се двоумиш оди си на економски,зашто имам да ти раскажам милион приказни за такви што се двоумеле и одбрале машински на крај,како паѓаат како крушки на испити.без здраво знаење и интерес за математика и физика,не ни помислувај,освен ако си расположена за презапишување предмети и учење во лето
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.777
    Допаѓања:
    131.190
    Фемина90, не го плаши девојчето сега, не е до толку. Знам јас еден куп луѓе што завршија машински, знам и колку и како учеа. Тежина да споредуваш нема поента. На секој му е полесно тоа што му лежи. За некој може да е потешко да буба.

    Само има еден друг момент - наоѓање работа. Жените со технички факултети многу потешко наоѓаат работа по струка. Знам еден куп такви. Не дека не ги бива, туку не добиваат шанса.
     
  17. nice-girl

    nice-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    111
    тој што учи не му е тешко ,прво запиши си се па после мисли му ја за работа ,којзнае до тогаш милион работи ќе се сменат во земјава :)
     
  18. plavusha

    plavusha Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    124
    Економски или машински

    економски е полесен од машински ама машински е подобар избор ;)
     
  19. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Економски или машински

    Машинскиот повеќе вреди и повеќе се цени...
    А тоа дека е олеснет е многу точно, и самите видоа дека дипломирааат двајца годишно па сега е олеснато, јас зборам за мене ма немав врска од математика, а сеа сум експерт :D
     
    На Wild-GirL му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ma4ence-d

    ma4ence-d Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2010
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    8
    Јас сакам да се запишам на Штулов на Јавна администрација. Некој ако знае колку евра е година на Штуловиот нека пише обавезно...??? А и некако факултетот е во Сарај како оделен да си од другите... ??? Вие Што мислите?? ПОзз