1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кој факултет да го одберам?

Дискусија во 'Образование' започната од elenapfp, 7 февруари 2010.

  1. Negreva

    Negreva Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2010
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    8
    Може ли некој да ми каже нешто повеќе за детектив и криминалистика на европски ?? 4та сум на економски и не сакам да продолжам натаки на тој смер а сакам да одам на европски и сега од сите насоки таа ми изгледа најпривлечна иако сите ме убедуват да не одам , затоа што немало работа, има повеќе физичко , потешко е и сл.. ???
     
  2. Francheska

    Francheska Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Каде на факултет?

    Здраво,нова сум овде,сакам да прашам некој совет ако може :) Се мислам дали да одам на филолошки германски и италијански како втор планирам, или на полициска тоа смер криминалистика, ке може ли некој подетално да ми објкасни за двата факултета услови за работа, што предмети има :D Ии за германски како ке може да учам оти немам никакво познавање :D :D фала женски однапред
     
  3. dancesrce

    dancesrce Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    luge neznam sto da pravam sakam da se zapisam na elektro-tehnickiot fakultet smer:informatika no sakam i geografija i sega neznam sto da pravam a znam deka so informatika posle zavrsuvanjeto na fakultetot moze da rabotis na neko dobri mesta i so dobra plata a geografija neznam.aj ve molam za vase mislenje sto mislote vie koj e podobar :worried:
    [mod-kirilica:3gtts6ls][/mod-kirilica:3gtts6ls]
     
  4. Francheska

    Francheska Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Има ли некој запознаен за кинески јазик??Изгледа може ссамо како втор да се земе , ама незнам со кој јазик, дали оди со англиски ?? И има ли во , штип изгледа само скопје е..:) :)
     
  5. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Кинески има на Филолошкиот факултет во Скопје, но може да се земе само како изборен предмет и се учи 4 семестри. И тоа само јазикот. Мислам дека има и нешто како Кинеска книжевност, ама не сум сигурна за тоа.
    А иначе мислам дека може да се одбере како изборен предмет без разлика на која катедра си.
     
  6. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Девојки сакам некој да ме информира ако има запишано на царина во охрид како му оди и колку пари е уписот? Баш би ми било мило ако има некој искуство да сподели ако сака. Сон ми беше да студирам на тој факултет, па се надевам дека ќе го остварам, никогаш не е касно или ако има некој да ми пушти линк од факсот. Позз до сите.
     
  7. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
  8. TheCandy880

    TheCandy880 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    3.992
    Допаѓања:
    6.303
    Пол:
    Женски
    A освен во Охрид има некаде во источна Македонија факлутет за ЦАРИНА И ШПЕДИЦИЈА?
     
  9. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    мислам дека има дисперзирани студии во велес
     
  10. opusteno

    opusteno Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Машки
    Данче дефинитивно информатика - немој воопшто ни да размислуваш. Јас работам во тој сектор поточна имам сопствена фирма и нема воопшто да згрешиш

    поздрав
     
  11. AngelGirl

    AngelGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2010
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    78
    Кој факултет? страшно прашање :worried: . Еве имам неколку прашања па се надевам дека некој ке може да ми одговори. Времето си минува, еве ке дојде и второто полугодие , ке дојде време и за факултет а јас стварно незнам што да се запишам. Средно учам Економски и мислам дека сум доста ограничена во бирањето на факултет - моја голема грешка бидејки во економскиот и не ми представува некое задоволство поточно нешто многу здодевно . Но сепак ако веке е дел од економскиот би сакала да е нешто поинтересно , креативно не класично економски па затоа размислувам за е-бизнис но сепак знам дека треба големо познавање на Англискиот, па сакам да прашам до кој степен, дали мора да е перфектно познавање на јазикот. Инаку имам и слушнато за Бизнис и логистика но сепак воопшто немам никакви информации за факултетот , велат дека факултетот бил 3 години и можело 2 години со постдипломски на е-бизнис. И нешто сосема поразлично од овие смерови, какво мислење имате за Дизајн на ентериер и екстериер дали мислите дака со екомномско средно ке имам некакви шанси на овој факултет. Или па имате некој предлог добро би ми дојдел :) Поздрав
     
  12. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Значи денес не е важно кое средно го учиш доста се проширени квотите и ако имаш просек можеш и на ПМФ да се запишеш, немој да му ја мислиш за тоа, еве имам братучетка оваа година матуранка учи во Влахов и ќе се запишува на Бизнис Академоја Смилевски, така да не се преоптоварувај со тоа дека си ограничена.
     
  13. cinderellce

    cinderellce Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    47
    Нема во велес дисперзирани студии за царина......годинава се спомнуваше дека ќе се отвори ама ништо не бидна,а јас баш бев загреана да го запишам како втор факултет ама ништо...ај можеби ќе има од септември ;)
     
  14. elenastoimanova

    elenastoimanova Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    .........................

    Девојки сакам да се запишам на факултет по три години пауза мислам дека е време да се запишам на факс. само сакам да биде во Велес имам завршено срдедно прехрамбена струка со 4 год. сто ми предлагате дајте ми линк каде што можам да видам како одат тие работи....
     
  15. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
  16. elenastoimanova

    elenastoimanova Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Хммм и јас се двоумам, сакам да одам на факултет, ама не знам што да одберам, поточно сакам да одам на курс. Слушнав дека во Велес имало некое такво училиште, па ако знае некој нешто нека ми прати линк...... ;)
     
  17. Kicky

    Kicky Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    74
    Koj fakultet -prasanje e sega?

    Учам средно економско и планирав да одам на маркетинг, ама сега се двоумам и сакам филолошки и тоа француски јазик, бидејќи стварно супер ми оди, а имам добивано и награди. Ме видува за пишување, па и книжевност не е лошо... Што мислите вие? Кој факултет би го избрале? Мислам дека маркетонг е најпрофитабилно, но... Не можам да се одлучам. Совет??
     
  18. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Каде има правен фалкутет?И дали знаете кое средно би требало да се заврши за правен фалкутет?поз :)
     
  19. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    За правен факултет мислам дека не си ограничена со средното училиште, Инаку колку што знам јас Правен Факултет имаш во Скопје на Кирил и Методи, на Гоце Делчев имаш во Штип и дисперзирани во Кочани
     
  20. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Правниот повеќе не е во Штип сега целосно е префрлен во Кочани, а мислам дека имаш правен и во Струга. А за претходните постови за фаултетот царина и факултетите од Охрид дисперзирани во Велес од лично искуство не ви ги препорачувам. Од како дипломирав сфатив дека само изгубив три години и многу многу нерви. За понеорганизиран и покорумпиран факултет немам слушнато.