1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кој факултет да го одберам?

Дискусија во 'Образование' започната од elenapfp, 7 февруари 2010.

  1. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Na prasanjeto na temata bi odgovorila
    "ona sto ti lezi na dusa".
    So ogled na toa sto treba dnevno da pomines po 9 saata na rabotno mesto, treba i da ja sakas rabotata.
    Zatoa izbirajte ona stvarno sto sakate da rabotite.
     
  2. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Каква тема :D Ја мислам - земјоделски :))
    Нормално дека она што те влече повеќе.
     
  3. jolo

    jolo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2013
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    378
    Многу сакам.. тоа ми е животна желба, но скоро сите ме спречуваат и предомислуваат, поради тоа во последно време и јас веќе не знам што сакам..
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  4. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Ne sum vo tek koj e tvojot izbor ili sto te interesira.
    Teraj tamu kade srceto te vodi:inlove:. Nema nisto poslatko od toa(y)
    A sto ako se zapises na nesto sto ne ti se ni zamisluva da go ucis.
    Covek koj saka nesto ima i imaginacija koga uci. Ke ti bide polesno, so merak, a sekoj uspeh ke te pravi i posmela na site polinja vo zivotot.
    So sreka
     
    На jolo му/ѝ се допаѓа ова.
  5. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Јас дури сега ја забележав темава и искрено да ви кажам ми се кака од некои муабети. Абе економски имала иста математика ко машински. Ауу
     
  6. SweetAna

    SweetAna Активен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    16
    moze li da objasnis podetalno za smerot i predmetite?
     
  7. 1418

    1418 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2016
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Годинава сум матурантка. Веќе се одлучив што ќе студирам. Ме имтересира, дали можам да се запишам на два факултети истовремено, едниот редовен а другиот вондреден? :)
     
  8. SweetAna

    SweetAna Активен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    16
    Bi sakala da prasam dali moze nekoj da mi pomogne I da mi objasni koi se smerovite na arhitektonskiot fakultet I kakov e priemniot ispit?
     
  9. GabyTranceॐ

    GabyTranceॐ Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2015
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    1.108
    Пол:
    Женски
    :oалал да ти е ако постигнеш :smirk:
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  10. jolo

    jolo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2013
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    378
    Нема смерови, една студиска програма е архитектура 3 години додипломски + 2 последипломски, а за приемниот и мене ме интересира..
     
  11. Vik'Toriah

    Vik'Toriah Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2016
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    591
    Пол:
    Женски
    На никој најубаво ќе ти се помрачи и живот од факултет и се
     
  12. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.305
    Допаѓања:
    18.106
    Пол:
    Женски
    Зависи од политиката на факултетот, дали дозволува.
    Иако лично не би ти препорачала, освен ако не сакаш да се мрднеш. Сега можеби ти изгледа дека би можела да постигнеш, ама верувај хаос е.
     
    На Mishela, elimkd и joy1 им се допаѓа ова.
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.820
    Пол:
    Женски
    На пример кои два би сакала?
    Ако едниот е медицина шанси немаш за друг да постигнеш
     
  14. Vertigo TJ

    Vertigo TJ Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2014
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Зависи од изборот на факултетите и нивната комплементарност но сепак сосема непотребно форсирање е да студираш два факултета истовремено и да очекуваш да ги завршиш во предвиденото време. А ако ги заврши со одлагање, подобро е последователно отколку паралелно.
    Има факултети на кои вонредното студирање воопшто не е опција а има и факултети на кои може да ти признаат некои од предметите што си ги полагала на другиот факултет па затоа моја препорака ти е да почнеш со еден. Мислам дека на УКИМ ако имаш многу висок просек, нема потреба да плаќаш партиципација за вториот.
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  15. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    Не само медицина, туку и ако е било кој од другите медицински (стоматологија,фармација), како и техничките факултети, тешко би било. Доколку се два факултети од кои ни едниот нема задолжителни вежби можеш да пробаш едниот вонредно, но сепак мислам дека е тешко зашто и да не си на фак. по цел ден сепак секој факс има тежина, а не па два..
    Сепак и тежината е различна и факултетите низ градовите се различни,всушност верувам дека е полесно на два фак. на дисперзирани да завршиш отколку на еден на УКИМ пример. Иначе во врска со прашањето можи да, ама тој што ќе го запишеш вонредно треба да нуди таква опција, пример горенаведените не можеш.
    Со среќа во изборот и размисли си добро :D
     
  16. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Na pr praven i pedagoski moze
     
  17. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    Инаку страшно многу ме интересира зошто би се одлучиле да студирате два фак. истовремено? Сите тргнуваме на факс со помислата да го работиме тоа што ќе го завршиме и да се вложиме максимално во тоа со цел да сме успешни. А на два? Секако нема да ги работите двете работи истовремено...
     
    На Mishela, crimson и elimkd им се допаѓа ова.
  18. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.306
    ^Па, што знам, некој можеби сака да ги прошири/дополни знаењата од една област, со што би бил постручен и би имал поголеми шанси за работа, би бил повеќе баран од другиот што завршил само еден факултет. Или пак ако не успее да најде работа со едниот факултет, другиот да се покаже поперспективен и да најде работа со тој. На пример, ако е можно некој да студира дефектологија и логопедија во исто време (иако е претешко, и двата факултети бараат доста посветеност) ќе може да работи со дечињата и од психолошки и од медицински аспект, всушност и логопедијата е дел од дефектологијата, само што е застапена во многу мал процент, само основите. И децата кои би оделе кај соодветниот дефектолог, тој би служел исто и како нивен логопед, што значи би заработувал повеќе.
    Или пак дефектологија па магистерски психологија (зошто не може вонредно психологија) и така всушност имаш два факултета според мене, што исто можат да се надополнуваат еден со друг.
    Ова е само мое мислење, и за гранки што ми се мене познати, ама сметам дека би било од помош и со други факултети доколку се студираат паралелно. Но, сепак презахтевно е, и е за луѓе со доста голема амбиција и издржливост, не секој го може тоа. Ама, кој си има желба, супер за него. :)
     
  19. SweetAna

    SweetAna Активен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    16
    Педагошки- одделенска настава?
     
  20. Freja.Stella

    Freja.Stella Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    51
    Може ли после завршени три години архитектура на угд да се запишам на постдипломски на уким ?