1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кој факултет да го одберам?

Дискусија во 'Образование' започната од elenapfp, 7 февруари 2010.

  1. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    4.106
    Не гледај тоа толку, гледај кој чувствуваш ти лично и најискрено дека повеќе ти лежи, дека те влече.
     
    На joana2018, Someonespecial и crimson им се допаѓа ова.
  2. XeNiAaa

    XeNiAaa Нов член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Оваа година ќе бидам матурантка во средно медицинско училиште (фармацевтски смер) па се двоумам дали да се запишам на медицина или на аналитичка биохемија. Повеќе сакам медицина но финансиите се тие којшто ме кочат.. секој совет би ми бил добредојден. Благодарам од напред.
     
  3. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.207
    Допаѓања:
    30.903
    Пол:
    Женски
    Мој совет е да се одлучиш за она кое навистина го сакаш и те влече. Тоа ќе биде твојата идна професија која ќе треба да ја работиш со години до пензионирање. Верувај дека нема ништо полошо од тоа да работиш работа која не ја сакаш. Ако немаш доволно финансиски средства подобро запиши се година-две подоцна а за тоа време работи нешто и тргај по некој денар на страна.
     
    На XeNiAaa му/ѝ се допаѓа ова.
  4. latenightinparis

    latenightinparis Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2017
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки :) Во голема дилема сум ;( Незнам што да се запишам на факултет. Сите предмети ги владеам (освен спорт :lol:). Најмногу природните науки но подеднакво и јазиците и уметноста (освен музиката). Општествените науки ми се маку послаба страна но немам проблеми. Ми велат можеш да се запишеш што сакаш но јас незнам што сакам :sweat: Можете да ми предложете неколку факултети за оние со искуство? :)
     
  5. DragonSlayer

    DragonSlayer Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2015
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    дечки сега сум 4та година гимназија, Општествено-Хуманистички смер и не знам шо понатаму. Ми оди англискиот и сите општествени предмети, а многу сакам и книжевност. Накратко, појма немам.
    Би сакала некои комуникациски студии или нешто такво во кое можам да применам и говорни способности и општествени науки. Гледав институти на филозофски но во главо ми велат дека ништо нема работа. Каде има најдобра перспектива за иднина?
    Исто така да прашам за библиотекари има некој институт или нешто, ми спомнаа нешто такво, но не најдов.
     
  6. DragonSlayer

    DragonSlayer Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2015
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    не најдов друга посоодветна тема за ова прашање па тука ќе пишам.
    по кој принцип се пресметуваат поени за запишување на факултет?
     
  7. nonamefanatic

    nonamefanatic Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2012
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    53
    Дечки да ве прашам, сестра ми е 4 година средно и се двоуми помеѓу два факутети, градежен и електро, ако може да ми каже некој од вас што е запишан на некој од овие факутети како му е и што се учи, за градежен е прилично информирана, но се двоуми на кој смер би се запишала доколку одбере електро, не сака да биде на информатика не ја привлекува толку многу.
     
  8. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Ако учи во гимназија сега не би препорачал да оди електро. Бидејќи доколку нема основа тешко ќе и биде. За градежен зависи на која насока сака да студира.
     
  9. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.640
    Пол:
    Женски
  10. Marija.2007

    Marija.2007 Нов член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки оваа година ќе сум матурантка во средното угостителско туристичко училиште и ако учам туризам не ме привлекува многу. Можете да ми предложете неколку факултети ?
     
  11. LoveRain

    LoveRain Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите. Оваа година и јас сум матурнтка и незнам на кој факултет да се запишам. Многу ме влече глума а и сакам да бидам модел. Но овие две рабити ќе ги оставарам во странство. А овде во Македонија што би можела? Исто така сакам Англиски јазик, имам основно познавање од англискиот а имам и голема желба да го научам. Друго ништо не ме влече освен овие 3 работи глума, модел и англиски. Ве молам помогнете ми! :)
     
    На Aniaa му/ѝ се допаѓа ова.
  12. nonamefanatic

    nonamefanatic Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2012
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    53
    ПМА подрачје е не знам дали е доволно тоа. За градежниот не сака геодезија или геотехника, само градежен. Други подрачја мислам и дека нема или се лажам?
     
  13. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.467
    Допаѓања:
    17.419
    Пол:
    Женски
    ПМА е природно-математичко А подрачје. Што значи дека е баш за овие факултети. Инаку, треба сама да си одлучи. Како што се гледа во иднина, тоа нека избере.
     
  14. Isobel

    Isobel Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2018
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    212
    Ако е смер ПМА, и ако стварно ја бива математика, информатика, физика слободно нека го избере електро. Секако и доколку ја интересираат тие предмети.

    Имам колеги и од гимназија и од стручно електро и можам слободно да кажам дека тие од гимназија многу подобри резултати вадат отколку тие од стручните :)
     
  15. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Извини ама јас прееска не знаев за овие факти. Така да...
     
  16. nonamefanatic

    nonamefanatic Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2012
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    53
    Во информатика не е баш многу добра, дали тоа ќе ја кочи многу, а физика и математика е супер.
     
  17. Isobel

    Isobel Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2018
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    212
    Нека вежба летово програмирање од време на време, макар што може и од предавања да научи ако стварно се посвети. Ако не ја влечат компјутери и програмирања има смерови што се повеќе насочени кон физика и електротехника :)
     
  18. nonamefanatic

    nonamefanatic Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2012
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    53
    Фала на информациите и тебе и на останатите ;)
     
  19. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.467
    Допаѓања:
    17.419
    Пол:
    Женски
    Што е работата со 3кава? Може да се аплицира само на 3 факултети во нашата држава? Само на 3 надвор? Или само на 3 факултети и во странство и на нашите заедно?
     
  20. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Каква тројка?