1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кој факултет да го одберам?

Дискусија во 'Образование' започната од elenapfp, 7 февруари 2010.

  1. SandraPink

    SandraPink Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2017
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Според тебе, кој факултет е најмногу просперитетен од Македонија за во странство?
     
  2. busybee

    busybee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2020
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    1.853
    Пол:
    Женски
    Финки, електро, медицина...
     
    На злоба му/ѝ се допаѓа ова.
  3. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.030
    Допаѓања:
    3.329
    Пол:
    Женски
    Како што кажа @busybee само да се надоврзам, ти да завршиш како медицинска сестра тука и да го владееш ете германскиот јазик, зошто повеќето заминуваат таму, ќе имаш многу просперитет.
     
  4. _beautyy_

    _beautyy_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2021
    Пораки:
    711
    Допаѓања:
    2.414
    Пол:
    Женски
    Можеби ова не е за овде, ама се надевам дека ќе одговори некој. Вака, се ми е страв дека ќе згрешам со изборот за факултет. Ме интересираат многу работи и не ми држи око една професија повеќе од 1 месец, буквално барав и на интернет некои професии што ќе ми се интересни и ќе сум задоволна, ама интересот исчезнува за некои 2-3 недели. До сега најмногу ме има држено веб-дизајн, ама не знам дали оваа работа е застапена во Македонија? И дали за оваа работа е потребен факултет ФИНКИ(секако ќе студирам овде, но дали е корисен за оваа работа)? Благодарам однапред.:)
     
  5. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.030
    Допаѓања:
    3.329
    Пол:
    Женски
    Јас ќе бидам апсолвент следната година и студирам нешто што делумно сакам. На факултетот што стварно сакав да се запишам сигурно ќе заглавев со години зошто професорите таму се ептен напорни и сватив дека стварно го сакам во средината на моите студии. Повеќето на мое место би се откажале и би се запишеле на тој што стварно го сакаат, но јас терам и понатаму зошто изгурав ептен и немам намера да ми бидат за џабе тие пари што веќе се дадени.
    Многу луѓе се на иста местоположба како мене, а и сигурно исто мислат.
    Да ти можеш веб дизајн да работиш кај нас има и други професии во ИТ секторот што се барани. Не мора да имаш завршено ФАИТ или ФИНКИ, но мора да стекнеш знаење и искуство. Тоа значи дека сигурно ќе треба да завршиш некој курс или да си учиш сама од интернет.
    Не се секирај за тоа да бидеш насочена кон една и единствена кариера, многу луѓе не го работат тоа што го завршиле.
     
    На _beautyy_ му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Thor1234

    Thor1234 Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2021
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Кој е поинтересен факултет, градежен или машински?
     
  7. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.536
    Пол:
    Женски
    Поинтересен е индивидуално нешто. За да ти биде поинтересен одбери го тој факултет кој тебе те влече и кој со љубов ќе го учиш :)
     
  8. Thor1234

    Thor1234 Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2021
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Проблемот е што не знам кој ме влече повеќе и не можам никако да одлучам кој од овие два
     
  9. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.536
    Пол:
    Женски
    Разгледај ги студиските програми, кои предмети се учат и што се учи.
     
  10. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.732
    Допаѓања:
    3.506
    Пол:
    Женски
    Извини, малце касно го видов постов, се надевам дека ќе го видиш мојов одговор.
    Ако сакаш конкретно веб дизајн, запиши се на курс зошто на ФИНКИ учиш како да станеш инженер пред се (значи тука имаш уште многу теми кои ќе ги опипаш во студирањето а веб дизајн ќе ти бидат 2 или 3 предмети максимално). Ако се гледаш и во друга област од ИТ тогаш запиши се на факултетот ако не, џабе ќе ти пропаднат и парите и времето.
     
    На _beautyy_ му/ѝ се допаѓа ова.
  11. _beautyy_

    _beautyy_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2021
    Пораки:
    711
    Допаѓања:
    2.414
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам за одговорот.:) Како што веќе имав пишано, мислењето и интересот ми се менува на недела. Сега пак, не сум сигурна дека сакам веб дизајн, имам 10 различни идеи. Не знам што ќе одберам, се мислам и се плашам дека ќе згрешам, знам дека ќе се каам што и да одберам, ама тоа ми е. Се надевам дека ќе се одлучам за нешто.
     
    На x-MajaEsposito-x му/ѝ се допаѓа ова.
  12. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.732
    Допаѓања:
    3.506
    Пол:
    Женски
    Без грижи. Сите сме биле во таква ситуација кога сме се запишувале, ретко кој знае точно што сака да студира. Имаш уште време за да се одлучиш. Со среќа што и да се запишеш
     
    На _beautyy_ и Glowy им се допаѓа ова.
  13. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.809
    Допаѓања:
    6.313
    Пол:
    Женски
    Поголемиот дел сме биле вака неодлучни со 300 идеи во мозокот. Без гајле нема да згрешиш, па и да згрешиш 1 година во животот не е ништо, следната ќе се префрлиш ако гледаш дека не ти се допаѓа. 1 година за животна професија не е многу.
     
    На _beautyy_ му/ѝ се допаѓа ова.
  14. _beautyy_

    _beautyy_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2021
    Пораки:
    711
    Допаѓања:
    2.414
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам:l::l:
     
  15. Ana2411

    Ana2411 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2021
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Градежништво или геодезија, мислење?
     
  16. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    7.237
    Geodezija.
    Zatvori gi ochite I zamisli si ti sto sakas da bides za 5-6 godini, kako ti se gledas I Kako ti e poubavo chuvstvoto .
    Ili pojdi eden den na rabotno mesto so nekoj pozmat gradeznik Ili geodet I ke vidis sto ti lezi poveke.
     
    На Ana2411 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Sweetgirl200

    Sweetgirl200 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2017
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Мислење за ЕУРМ ве моламм!!!
     
  18. busybee

    busybee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2020
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    1.853
    Пол:
    Женски
    Не е признаен во странство мислам. И многу е скапо школарина и плус книги и испити да плаќаш.
     
  19. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    7.237
    Ne plakajte fakulteti basnoslovni sumi vo SRM.Odete nadvor so tie pari na kursevi I doshkoluvanje so evropski diplomi.
     
    На mesecar му/ѝ се допаѓа ова.
  20. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.030
    Допаѓања:
    3.329
    Пол:
    Женски
    Ни од курсеви нема корист веќе, ќе лупнете 2000 евра кај било, само основата ќе ви ја дадат и лист хартија, колку да се каже "сте вложиле во себе".