1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кој факултет да го одберам?

Дискусија во 'Образование' започната од elenapfp, 7 февруари 2010.

  1. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Архитектонски факултет vs Филолошки факултет

    :) што ве очекува на архитектура еве јас ќе пробам да ви ја доловам сликата за тоа што има на архитектура.
    Како прво, многу малку математика не очекувајте дека ќе е се математика, али затоа ќе имате дооооолги ноќи непреспиени. Зошто? Ќе се утепувате цртајќи програми по цели ноќи и откривајќи што сака професорот од вас. Ќе бубате 1 000 000 куќи, цркви, фрески и што ти уште не за да се спремите за колоквиум или испит и потоа ништо нема да паметите.
    Среќна околност што се црта на компј. а не како порано рачно така да корекциите од проф. полесно се надминуваат.
    Детално ќе ја проучувате архитектурата, ќе видите, кули, вили, центри...и ќе научите, и ќе дипломирате после 5 год. под услов да сите програми ги откачите на време а што потоа?
    Ке цртате за некого добри 2 год. за да се здобиете со искуство и земете лиценца која нормално сами ќе си ја платите - али ај за среќа не е скапа многу од 6000ден па нагоре зависи која ја сакате и кое овластување ке може да земете.
    И така вие амбициозни со сите нишани наоѓате работа. Ииии се паѓа во вода затоа што ќе ви дојде клиент и ќе ви каже што сака, а вие ќе му кажете дека неможе и на крај пак ќе се сведе на тоа што сака он, а вие ќе го тупите да го измислите или прилагодите на тоа што го сака он. Од прва ќе заглавите со документацијата од еден имотен лист до извод од дуп, протокол....али, ако имате внатрешен човек од катастар или општина кој ќе ве гура, е тогаш ќе немате никаков проблем....
    Да не ве плашам ;) факултетот си е ок, професијата фантастична е сега нашата корумпираност и урбаната мафија длабокоооо пуштила корени во овој сектор, али тоа вас сега не ве интригира.
    Епа среќно!
     
    На nekojasizenska и Chocoholic.girl им се допаѓа ова.
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Архитектонски факултет vs Филолошки факултет

    Мене искрено највеќе ме плаши математиката, не дека не ми оди, ама понекогаш знам асално да утнам све живо и диво :D
     
  3. solzuska

    solzuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    135
    Архитектонски факултет vs Филолошки факултет

    и јас сум заразена за архитектура, се мислам сеуште дали да одам на тоа или...
    за цртање не сум нешто посебно, но кога сакам го правам онака како што сум замислила, а и со математика не стојам лошо...па ке видиме, ‘има време‘ :lol:
     
    На Chocoholic.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kittygirl.19

    kittygirl.19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Економски или Електро

    Што мислите кој е подобар факултет? Дали електро е толку тежок? Прашувам за моја блиска другарка која се двоуми помеѓу овие 2 факултети
     
  5. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Економски или Електро

    и јас се двоумев до пред некој месец меѓу тие два факултети и се одлучив за електро, бидејќи сите кои што студирале на електро скопје, повеќето се веќе вработени(не партиски), бидејќи навистина е потребен квалитетн кадар. а од економски ќерката на една пријатлека на мајка ми , кога магистрираше, а мислам и дека докторираше меѓународна економија или така нешто, не е вработена кај што навистина треба да работи и работи кај нејзин близок роднина како сметководите. :o сепак имај на ум дека електро скопе е најквалитетен другите факултети што се низ макдеонија не се воопшто квалитетни. и на електро никој не ми има кажано ека налетал на корумпиран професор, додека сите што ме советуваа да не се запишам на економски ми кажаа дека повеќе пати налетале на корумпирани професори. сега сама одлучи. :)
     
  6. LinaMala

    LinaMala Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    И јас сум во истио проблем, само се двоумам меѓу менаџмент и претприемаштво или информатика... за економски сум си решена ама осеќам дека последен момент ќе си идам на информатика оти сепак тоа го сакам и ме влече а и јазик сум си ок...
    п.с ме интересира колку е застапена математиката, или се зависи од смерот, исто и кои смерови ги има годинава на информатика (на гоцета делчев конкретно). Некои викаат све е таму математика и многу се откажувале, некои спротивно и сеа не знам затоа највеќе и се двоумам :sweat: хелп пипл
     
  7. al-vik

    al-vik Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    110
    За да не се двоумиш многу би ти предложила Е-бизнис, економски со доста информатика и англиски,повеќето предмети ти се на англиски јазик, е сега проблем е што овој смер го има на Кирил и Методиј во Скопје.
     
    На LinaMala му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    девојки уписите се во август така?
     
  9. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Мене се уште не ми е време, но да си прашам.
    За правен факултет за да се влезе во државна квота, оценките во сведителсство треба се 5 да ми бидат?
     
  10. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    па речиси
    треба да имаш добар просек знаеш ;)
     
  11. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Се зависи кои предмети му лежат на човекот. Ако ти лежи право, економија или си гимназија подрачје ОА што си ги учела тие предмети одбери си тоа зависи што повеќе сакаш. Ако си лежи хемија, биологија има за тоа технолошки, ПМФ, фармација, медицина итн. Јазици филолошки дефинитивно, ако си добар математичар и физичар ПМФ, ете и машински, ако си стварно јак математичар и физичар Електро, иако ретко кој се осмелува повеќето одат на ПМФ. Информатика има исто на Електро ама мислам дека не се исплати да се учи што сум слушала па информатика не мора да си високообразован само треба да знаеш многу, колку со средно има во институцииве ама јаки информатичари учеле курс (ми кажуваа имало некој курс 2години ама стварно добра обука за информатичари иако е можеби половина и помалку од факултетот многу било квалитетно), отколку некои со електро учеле све и свашта и ништо. Ако си по уметностиве музика ликовна уметност итн. оди на тоа. Ако те интересира војска, полиција оди на таква академија. И да, ако сакаш да студираш архитектура нацрти, скици, математики итн оди си градежен :)
     
  12. SexyPrincess

    SexyPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    132
    Сакам да прашам за да се запишам на педагошки треба скроз одлична да бидам??? Бев запишана на пмф ама се одкажав мн е тешко, па сега се мислам за педагошки, знае некој како е, што е??
     
  13. LoVeR

    LoVeR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.046
    Нема врска дали си одлична или не ти бараат тебе таму поени и да бидеш скрос одлична ако се бараат 20 стиденти за државна и 20 за приватна квота а сите тие да бидат одлични и ти да бидеш одлична можи и да не те примнат...значи нема врска тоа дали си одлична гледај од матурата нешто повисоко да извајш оти мисла дека од неа по два пати се бодираат поените....
     
  14. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    А за педагошки во Штип си размислувала, мислам дека таму има поголеми шанси да влезеш и велат дека полесно било од Ск.
     
  15. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Не знам точно колку се сега оценките но кога беше проектната 5 поени оценките беа 60 поени ако си 5.00 значи под 50 поени сега сигурно не се значи многу се важни.Проектна максимум 12 бода, екстерните се максимум 10 основно ниво а напредно 12 иако ретко во кое средно има напредно ниво зависи од учениците, а екстерните се 7.5 или 8 поени мислам барем така беа. Значи за другиве градови индивидуално во секој е различно, ама ќе кажам посебно во Скопје како е, посебно на државниве факултети конкуренција има, кај некои не толку ама кај некои ВРИЕ и многу се битни оценките.Конкретен пример лани колку што разбрав последниот примен во државна квота на финансиски менаџмент на економскиов имал 96 поени, а во приватна 91. Од толку многу примени, па тоа е со други зборови тепачка.
     
  16. The.Crab

    The.Crab Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    629
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски

    И оваа година за уписите на факултет се земаат во обзир 60% од успехот што си го постигнал во изминатите 4 години, а 40% од државната матура (20% од училишна матура), така да според мене мислам дека со самото тоа поважен е успехот од 4 години што го имаш постигнато. :worried:
     
    На Plavusa.17 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    извинете што упаѓам со прашањето но кога излегува конкурсот девојки одприлика?
     
  18. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Сестра ми е на педагошки, за наставничка од прво до четврто. Али, она не беше одлична во средно. Не памтам баш, но знам дека имаше поминато година и со четворка и со тројка, незнам точно..
     
  19. SexyPrincess

    SexyPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    132
    Па и мојте оценки се тука некаде.. На ПМФ ме примија бидејки не се запишуваа мн студенти останаа и слободни места, ама мислев дека на педагошки е како на правен или економски да неможеш да влезеш ни одлична ако си.. хахаха

    А на сестра ти како и оди??? Има мн за учење??? Тешко и е многу или??
     
  20. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Мајка ми има педагошки и верувајте многу напорна работа е. Од 1 до 4то деветолетка за 5то зависи, супер е 4саати работно време ама тие 4 душа ти излага. Особено со деветолеткава дечиња 5ипол 6 годишни што местото им е во градинка ти доаѓаат во училишни клупи. И додека се навикнат треба да ги воспиташ како да се однесуваат, да се однесуваш како негувателка + наставничка потоа откако ќе ги научиш на некаков минимален ред да почнеш да ги образуваш. + има многу работа дома, подготовки за секој час спремање цела страна, дневници пополнување, зависи ако те викнат понатаму на семинари, обуки итн. Повеќе пишува од мене, ученик цел живот. :| Инаку сега е многу полесно од порано. Гола вода што се вика е. Многу, многу спуштен критериум дури се смета за еден од најлесните факултети воопшто во државава.