1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кој факултет да го одберам?

Дискусија во 'Образование' започната од elenapfp, 7 февруари 2010.

  1. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    A уште има приемен испит на архитектонски ? :^)
    и каков е отприлика, ако го има :)
     
  2. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    прв уписен рок - 17 и 18 август
     
  3. capricorn.m.gi

    capricorn.m.gi Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    7
    Актерка или Адвокатка

    Девојки што би избрале вие:
    Актерка или Адвокатка?
     
  4. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    глупо прашање ако имаш талент надоградувај го и учи актерство ако немаш талент што мајка бараш на тој иди на правен. проста логика. Греота е талентот да не си го цениш, а адвокати има со лопата да ги собираш 70 % се на правен
     
    На FotoLina3 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Не можеш така да гледаш на тоа. Ако имаш талет оди на глума, ако немаш што бараш. Веројатно не сакаш на крај од тебе да испадне ефтиина, пропадната глумица која добива цел живот едвај споредни улоги...
    Ако немаш талент, а те влече правниот, оди, иако адвокати има на секој ќош.
     
  6. MoreNa-22

    MoreNa-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    386
    Допаѓања:
    76
    ама професииве ти се скроз различни
    за да бидеш актерка би требало да имаш талент како инаку или можеби тие само желба.
    Треба да избереш она што сакаш да го учиш и работиш. Прашањево малку тие само колку да прашаш нешто
     
  7. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.266
    Допаѓања:
    3.203
    Пол:
    Женски
    се двоумам мн во изборот за факултетот... би сакала да го видам и вашето мислење..да одам на туризам или на социјална работа и социјална политика?
     
  8. sweety923

    sweety923 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    2
    Подобар?

    Менаџмент и претприемништво vs Меѓународна економијa ми треба ваше мислење се двоумам мегу нив па според вас кој е подобар?
     
  9. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    менаџмент и претприемништво според мене
     
  10. Kikuli

    Kikuli Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Што мислите за земјоделски факултет,поточно институтот за храна ? Делува интересно според мене, но сакам да прочитам и ваши мислења ... :)
     
  11. anneyy

    anneyy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    1.421
    Јас мислам дека земјоделски факултет (кој и да било смер) е добар и перспективен факултет.
    Посебно во земја како нашава.
    Ако ти е по волја запиши се.
     
  12. anneyy

    anneyy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    1.421
    Актерка :)
     
  13. invisiable

    invisiable Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    8
    Феит или Финки????....Не сум многу по физиката,но ниту по програмирањето...а математиката си ја сакам. :)
     
  14. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Значи јас си планирав да си одам на Филолошки - англиски јазик а втор италијански.Но некој ми кажа дека имало втор јазик шпански па сега планирам за втор да го одберам него.Но почнав да се двоумам дали за прв да го одберам англискиот или италијанскиот.Англискиот ми оди и се но исто така имам голема желба да учам италијански иако не го познавам и не сум го учела порано.Според вас кој е полесен? И кој би требала да го одберам ?
     
  15. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Значи, не оди на тоа што е ПОЛЕСНО, туку оди на тоа што ти го сакаш. Мој најдобар и единствен совет. :)
     
    На FotoLina3 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам, што мислите за универзитетот Свети Апостол Павле во Охрид? Дали годинава некоја се запиша таму? Другата година треба да се запишувам на факултет, па овој ми изгледа интересно. Што мислите?

    Посебно за овие 3:
    *Факултет за Информатички Системи, Визуелизација, Дигитална Мултимедијална и Анимациска Техника
    *Факултет за Информациони Теории и Анализи
    *Факултет за Комуникациски Мрежи и Безбедност


    Интересни факултети, а и се учи на англиски јазик, затоа што има и студенти од други држави.
     
  17. redgirl

    redgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2010
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    4
    неодлучност-;/

    Девојки ова моево навистина го сметам за проблем,незнам како да ви објаснам значи сите мои другарки имат одберено некој факултет за кој се спремаат,што ќе полагаат каде ќе одат,а јас незнам за мене сум многу чуден тип, :sweat: секој месец се нешто ново ќе ми текне за кое ќе сакам да го пробам страв ми е вака дека нема ни да се запишам на нешто.Отсекогаш сум имала голема желба за психологија но не сум доволно информирана на кому ќе спомна ееееееејјјјјјј тоа е многу тешко-промашај ке ти биде :( и јас ајде барам нешто дрyго а сега сум четврта година средно време ми е за одлучност незнам што да правам незнам дали е правилно ова што барам помош од вас???Незнам навистина.....ајде ве молам ако може некој да ме подучи јас повеќе не можам со себе да се консултирам ;( (а инаку многу добра ученичка сум ниеден предмет не ми е проблем освен математика)
     
  18. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Сонце, секој факултет си има своја тежина. Машински, Архитектура или Медицина полесни да не се? Но ако го учиш / работиш тоа што го сакаш, ке ти биде полесно да ги совладаш предизвиците. Ете знаеш дека математика нема да студираш :) Доколку сакаш психологија - студирај психологија. Доколку си неодлучна и понатака а треба да се решиш, биди практична па одбери нешто што има широка примена. Од моето искуство, со јазици нема утка.
    Со среќа :hug:
     
  19. Alondra

    Alondra Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    2.352
    Јас пред 5 години завршив психологија и да ти кажам и јас за малку немаше да се запишам бидејки истото како и на тебе и мене ми го збореа. Ама јас сепак се запишав и да ти кажам го завршив пред време, сите предмети ми беа лесни бидејки ги учев со мерак. Така да ако тоа ти е желба слободно запишисе нема да згрешиш. :)
     
  20. redgirl

    redgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2010
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    4
    а со оценките ќе ме примат ли ? :?: не се ми сите петки успехот ми е некаде 3.9 и нешто 4те години