1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кој ќе оди на одмор во Грција?

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од viki44e, 19 мај 2010.

  1. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    500 евра за еден. Четворица 2 000 евра. 2 000 евра за фамилија во Грција за тебе е евтино?
    Наоѓаат луѓе по 30 или 40 евра апартман за четворица. Со 500 евра ќе платат и превоз и апартман.
     
    На GirlRose, Ahoy и Bubce38 им се допаѓа ова.
  2. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Па да, јас во Грција за 7 дена сум трошела повеќе само за мене. Затоа прашувам.
     
  3. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.674
    Допаѓања:
    52.085
    Пол:
    Женски
    И тоа сигурно не си поминала како во Турција. Таму ем каков избор за храна имаш и каква услуга какви базени плажи хамами .. :) Турција е бр 1 за Одмор според мене
     
    На mari_sa, buba4e89, Emotional123 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    О извинете Ваша Екселенцијо, требаше да ми е јасно дека не сте свесни за платите и можностите на луѓето околу Вас и дека констатацијата беше без лоша мисла ами од незнаење.
     
  5. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Точно. Во Турција во тие пари е платено и на хотелската плажа, лежалка, пијачка. Не се тегнеш во кој ресторан ќе ручаме и што туку кога сакаш јадеш и што сакаш, одмор во буквална смисла. Плус одиш со авион и трансферот ти е организиран. За ништо не се замараш.
     
    На mari_sa, buba4e89, PureEnergy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.550
    Допаѓања:
    59.753
    Секои две недели ќе се разгледува ситуацијата, па може и до крајов на јули ЕУ да даде препорака да нѐ ослободат од ограничувањата. (poolparty)
     
    На PureEnergy и Ahoy им се допаѓа ова.
  7. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
    Хотелско со рана уплата може да се најде доста ефтино, иако од година во година поскапуваат.
    На пр., 2019 во Криопиги, почеток на август и полупансион плативме 550€ со поглед на море за три возрасни, пред некоја година исто во Ковиу 500€, ама почеток на јули. Годинава можеше Метармофозис две хотелчиња имаше по 750€ за 3 возрасни, полупансион и почеток на август, исто Неа Скиони имаше понуда 670€ со поглед на море (понудава беше за да платиш во јуни), Торони 600€ со поглед на море (исто да платиш во јуни), Уранополис 700+€ и сл.
    Обично кога имаме доручек и вечера, ручек не ни треба, или јадеме гиро, на пр.

    Кога сме во апартман, тој е скоро секогаш прв ред на плажа и со поглед на море. Од Мк не носиме ништо, а највеќе купуваме во Лидл или чат-пат во некоја локална продавница. Доручек и ручек најчесто дома, а за вечера најчесто гирос :inlove:.

    Вториот крак, т.е Ситонија е најскап, дури и преценети можеби се ама дека имаат прекрасни плажи, имаат. Прв крак е најефтин, ама има многу гужва на страната на Калитеа, Пефкохори и слично, но и прекрасни плажи, додека другата страна (Посиди, Неа Скиони, Фурка, Сивири) е помирна и исто прекрасна. Третиот крак е нешто измеѓу.
    Најефтина е Пиериа, односно Паралија, Лептокарија и Неа Пори, иако Неа Пори веќе и е за нијанса поскап од другиве две. Исто ефтин е и заливот Стримоникос т.е Ставрос, Паралија Врасна, Неа Врасна и Аспровалта и Солунската регија, односно Переа, Неа Каликратија, Флогита, Плагија.. прифатливи се цените и во Олимпијада и на Пелион. Регијата на Кавала е нешто поскапа.
    Од островите, Тасос е ефтин и Евиа, Крф, Лефкада, Амулијани тука некаде, додека Скијатос, Кефалонија, Закинтос, Скопелос и сл. се поскапи.
     
    На PureEnergy и СуперДевојка им се допаѓа ова.
  8. PureEnergy

    PureEnergy Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2020
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    725
    Пол:
    Женски
    Од Грција островите досега ми оставиле најголем впечаток, како што е мирно во Кефалонија и да си со кола, секој ден си на различна плажа, исто и со Лефката и Закинтос и Крф. Закинтос ми е најубав во однос на плажи, Геракас ми е супер. Санторини не сум била може некогаш во иднина, иако мислам дека е преценет и дека не е кој знае што во поглед на плажи.
    Ама ако бирам за одмор Турција не ми бега. Со кола е подалеку, ама имаш можност да прошеташ во секој дел. Авионски е побрзо и малку поскапо, ама не го ни осеќаш патот до таму. Трансферот е незгоден преку агенцииве до хотелите зошто е во ситни ноќни саати, па знам да направиме одмор во своја режија.
    Албанија исто има убави хотелчиња и плажи, не секаде, ама Валона, Орикум, Саранда не е лоша иако таму е многу збиено со плажите.
    Ама ако нема избор и Охрид знае да е прекрасен, иако езеро и море нема споредба, бар за сончање го бива и брцкање за кратко разладување :sun: (poolparty)
     
    На Ahoy му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.472
    Допаѓања:
    39.695
    Пол:
    Женски
    Точно. Да ги оставиме хотелите со ultra inclusive понуда и со 5*. Сум била во хотели со 3-4 * и апсолутно уживање е. Сакам да кажам не мора да е екстра ни хотелот ни понудата, да чини помалку, а сепак да е подобро од други места.
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.674
    Допаѓања:
    52.085
    Пол:
    Женски
    Незнам, јас еве никогаш не сум била на одмор во Грција. Единствено до Солун. Не дека омаловажувам некого,туку и кога идеме во Солун ни покажуваат среден прст(facepalm) не ми се допаѓа воопшто. Не дека не би идела некогаш.
    Исто ни во Албанија не сум била а во Улцињ еднаш како помала. Мој избор е секогаш Анталија.
    Ептен се љубезни за малиот лани се посебна храна за него ми спремаа. Уште кога ќе чујат дека збориме Турски.. :)
    Дека сите се Руси Германци или Енглези :) На плажа исто имате јадење пиење алкохол овошје се. Забави дискотеки пеачи танчери секоја вечер.
    Ајде уште овој пат Анталија дека и бремена сум несмеам подалеку а и страв од вирусот, па од наредно ќе прошетаме и на други места.
     
    На Dust и PureEnergy им се допаѓа ова.
  11. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.472
    Допаѓања:
    39.695
    Пол:
    Женски
    За Албанија од мое искуство можам да ти кажам, немој ни да се мачиш. Пред се во угостителство треба уште многу многу многу да се развиваат, се е некако непрофесионално и лошо. Љубезноста им е на минимум. Никогаш повеќе во Албанија
     
    На duffi, PureEnergy, mssuniquee и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. PureEnergy

    PureEnergy Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2020
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    725
    Пол:
    Женски
    Точно дека не се баш најљубезни и некако ретко да разбираат англиски, ама има убави местенца кај Валона. Сепак треба уште многу да вложуваат во угостителството, ама и брзо напредуваат ќе ги биде наскоро. Морето е супер.
     
  13. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
    Србите велат дека Грција никогаш не била поефтина од тоа што е сега, бар не во последните неколку години. :D
     
    На PureEnergy му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.522
    Допаѓања:
    3.730
    Во кој поглед поефтина? Нема врска, цените се исти може и поскапи :!:
     
  15. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
    Како што пишуваат по фрупи на Фб, цените по кафичите и рестораните биле поефтини во однос на претходните години, исто и бич баровите. Некој велат дека и смештајот бил поефтин, а од тоа што разгледував јас на почеток на јуни, и не ми изгледаше така.
    Во кое место си ти, ако не тајна? :)
     
  16. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.522
    Допаѓања:
    3.730
    Не би рекла, цените се покачени дури, во секој поглед и храна и смештај....
    Јас сум во Кавала.
     
    На Ahoy му/ѝ се допаѓа ова.
  17. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    13.403
    Какви се плажите во Турција? Дали одите на плажа или повеќе седите во делот кај хотелот? Ме интересира, немам близок кој бил на одмор во Турција.
     
    На mssuniquee и Ahoy им се допаѓа ова.
  18. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
    Кавалаа :inlove:
    Уживај и за нас :)
     
    На Kallias2 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.674
    Допаѓања:
    52.085
    Пол:
    Женски
    Па седиме и на базените и на плажата. До 12 на плажа па на базени па пак плажа :) Дека е многу топло. Маж ми запнал сега да идеме со првиот лет но незнам да не е многу спарно времето сега.
    Иначе еве ги плажите во Сиде и Аланија;
    Сиде; AC284CD4-85BC-4CF6-9B39-93AD0F239A5A.jpeg Аланија; EF73CBE9-3092-420B-A8A1-B4D0ECC2F191.jpeg
    Јас премногу уживам затоа и најмногу таму сакам заради Хамамот. Имате спа хамами аква паркови голем број базени.. буквално да не знаеш каде прво да идеш:D
     
    На bella12, mari_sa, duffi и 5 други им се допаѓа ова.
  20. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
    Ноќеска сите Српски туристи кои влегле во Грција (преку Промахонас) биле тестирани.
     
    На riba79 му/ѝ се допаѓа ова.